Page 626 of 648 FirstFirst ... 126526576616623624625626627628629636 ... LastLast
Results 12,501 to 12,520 of 12960

Thread: DE CE? (Ce, cum, cine?)

1. Back To Top | #12501
    De ce au aparut LED-uri pe majoritatea componentelor PC? Placi video, RAM, placi de baza (la unele nu merg stinse LED-urile). Era dificil tehnic pana acum sau s-a tiganit clientela toata asa, deodata?

Daca ma gandesc, LED-urile aparusera deja de ceva vreme prin mousi (nu ma refer la indicatoare, ci si multe de decor), carcase, dar in componente nu am mai vazut pana acum cateva luni.

PS: Mi-ai adus aminte de o camasa cu dragon pe spate pe care o primisem de la colegele de la serviciu de ziua mea. Mi-a luat multa putere sa ma conving ca nu era caterinca, ci pe bune.
    Last edited by limelight; 19-03-2017 at 10:19.

2. Back To Top | #12502
    Registered User trandafirdoru's Avatar

DE CE? (Ce, cum, cine?)

S-a "țigănit" clientela. Vezi dragoni și alte chestii asemănătoare pe tastaturi, mousi, casti (cică de gaming) etc.
    Carcasa cu față de bmw si leduri in "faruri" este printre primele mizerii apărute in domeniul asta.
    Aparent fara nicio legătura cu fenomenul de tuning țigănesc, in ultima vreme găsești pe forumuri tot mai des scris "rami" in loc de "ram"...
    Last edited by trandafirdoru; 19-03-2017 at 10:32.

3. Back To Top | #12503
    Registered User Stony's Avatar
    Eu din cate stiu LED-ul este de fapt o dioda care se intampla sa si lumineze. Parca a fost descoperit din greseala daca nu ma inseala memoria...
    Semnatura

4. Back To Top | #12504
    Nu ma refeream la existenta LED-urilor, ci la posibilitatea de a le integra in componente fara a afecta mult costurile de productie, dar cred ca era posibil de mult. Oricum, cel mai probabil s-a tiganit si clientela, le-a si venit ideea celor din firme. Ce m-a socat e ca s-au trezit toti deodata sa bage LED-uri in toate componentele, cand pana atunci nu folosea absolut nimeni, s-au luat unii dupa altii instant.

5. Back To Top | #12505
    Registered User Stony's Avatar
    Si eu ma refeream la faptul ca nu cred ca sunt puse pe-acolo doar ca luminite ci ca niste componente care mai si stralucesc pe deasupra
    Semnatura

6. Back To Top | #12506
    Nu am inteles decat dupa ce am citit a 3-a oara, iar cand am inteles, am ramas fara replica. O poate pune cineva pe "de pe forum adunate", ca e prea tare.

7. Back To Top | #12507
    GIS/CAD LS's Avatar
    Salut, cum se numeste puzzle-ul asta? Sa caut cum se rezolva. L-am gasit prin birou. http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...48900eb348.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
    xyz

8. Back To Top | #12508
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Nu ma refeream la existenta LED-urilor, ci la posibilitatea de a le integra in componente fara a afecta mult costurile de productie, dar cred ca era posibil de mult. Oricum, cel mai probabil s-a tiganit si clientela, le-a si venit ideea celor din firme. Ce m-a socat e ca s-au trezit toti deodata sa bage LED-uri in toate componentele, cand pana atunci nu folosea absolut nimeni, s-au luat unii dupa altii instant.
    exista ventilatoare cu led din "vremuri stravechi", dar cum a luat asa amploare fenomenul RGB nu inteleg nici eu, practic nu mai gasesti nimic decent sa nu fie "GAMING" si cu n+1 luminite, ba acum pun si sticla in loc de plexi pe carcase, o atingi un pic cu scaunul si stai o groaza sa aduni cubulete de sticla cu aspiratorul.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

9. Back To Top | #12509

10. Back To Top | #12510
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Lime poti sta linistit Colorful iGame GTX 1080 Ti - Moving From RGB LEDs to Color LCD se trece la LCDuri. Personal folosesc doua benzi cu led-uri una verde pentru cand am placa nVidia si alta rosie pentru AMD + taste si mouse iluminate. Poti ilumina cu gust, nu inseamna automat ca esti "cocalar" si sa nu uitam ca ele sunt gandite pentru Asia nu doar Europa.

PS: sa nu-mi zici ca ai ceva si cu dragonii https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1GLSrN...-b-Dress-b.jpg
    decent sa nu fie "GAMING" si cu n+1 luminite,
    Majoritatea au optiunea sa inchzi lumina, daca nu iti place.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

11. Back To Top | #12511
    Quote Originally Posted by Stony View Post
    Glumesti, nu? LED-urile de pe componente se ocupa strict cu iluminatul, sunt departe si fara legatura cu pcb-ul si ce se intampla pe el.

12. Back To Top | #12512
    Registered User trandafirdoru's Avatar
    Quote Originally Posted by Stony View Post
    Eu din cate stiu LED-ul este de fapt o dioda care se intampla sa si lumineze. Parca a fost descoperit din greseala daca nu ma inseala memoria...
    LED-ul nu poate fi folosit in circuit ca o dioda pentru redresare sau alta aplicatie pentru ca este extrem de sensibil la curent de intensitate mai mare de cativa miliamperi.
    LED-urile montate pe carcase, placi video, monitoare, televizoare etc. sunt pentru semnalizare, informare, sa arate o anumita stare iar cand sunt in exces, pentru "gamer's tuning".

13. Back To Top | #12513
    De ce au unii biciclisti tineri masti, baticuri pe fata si chiar cagule ? aia de la vreo 40 de ani in sus sunt imbracati normal. Astia tinerii isi ascund mutrele, care-i faza ? sa nu imi ziceti poluare ca aerul ala il respiram toti.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

14. Back To Top | #12514
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Le intră muștele in ochi bre . Mai ales ca sunt tineri si merg cu viteza mareeee
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

15. Back To Top | #12515
    Registered User ciocanul's Avatar
    Nu ai vazut Mad Max ?
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

16. Back To Top | #12516
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    De ce au unii biciclisti tineri masti, baticuri pe fata si chiar cagule ? aia de la vreo 40 de ani in sus sunt imbracati normal. Astia tinerii isi ascund mutrele, care-i faza ? sa nu imi ziceti poluare ca aerul ala il respiram toti.
    Iarna sunt bune impotriva frigului. Vara sunt bune de fite.

17. Back To Top | #12517
    Eu merg pe jos si pe ger cu fularul la gura e bun sa stai, dar cum incepi sa respiri mai des se umple de muci si condens, e oribil, prefer aerul la -10 -15º.
    - Captain Jack Donovan

18. Back To Top | #12518
    Registered User ciocanul's Avatar
    De ce cred biciclistii ca e sanatos cu bicla sa faci slalom printre 3234343 de masini intr-un trafic infernal ?
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

19. Back To Top | #12519
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Nu stiu cât cred ei ca e sanatos, insa măcar economisesc timp. Asta e cam evident.
    Ajungi mult mai repede cu bicla, mai ales pe distanțe scurte.
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

20. Back To Top | #12520
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    De ce cred biciclistii ca e sanatos cu bicla sa faci slalom printre 3234343 de masini intr-un trafic infernal ?
    Cum ti-ai dat seama ce cred biciclistii?

Intreb pentru ca si eu mai merg cu bicicleta si urasc sa merg printre masini, mai ales stiind ca unul din cinci soferi e prost gramada si ca jumatate dintre ei au tendinta sa ignore bicicletele.

1.  
Page 626 of 648 FirstFirst ... 126526576616623624625626627628629636 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks