Page 666 of 671 FirstFirst ... 166566616656663664665666667668669 ... LastLast
Results 13,301 to 13,320 of 13406

Thread: DE CE? (Ce, cum, cine?)

1. Back To Top | #13301
    Quote Originally Posted by calin1988 View Post
    Se fac si controale din astea, cel putin cand incepuse nebunia cu bonurile luau baietii barurile si terasele la rand sa bea o apa plata.
    Atunci cum dracu de peste jumate inca nu dau bonuri si n-am vazut/auzit in viata mea de controale de genul?

2. Back To Top | #13302
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    De ce au inceput pe facebook sa fie postate filmulete cu poze in loc de poze ...
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

3. Back To Top | #13303
    Moderator Ivan's Avatar
    Nivelul urmator dupa poze cu text in loc de text.

4. Back To Top | #13304
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Fimuletele au "reach" mai mare decat pozele.

5. Back To Top | #13305
    Registered User kam1kaze's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Atunci cum dracu de peste jumate inca nu dau bonuri si n-am vazut/auzit in viata mea de controale de genul?
    Provincia bos.
    In Buc alearga comerciantii dupa mine pe strada sa-mi dea bon. Atat de tare i-au ars in perioada aia.

6. Back To Top | #13306
    Acid Pimp Flat's Avatar
    de ce taxeaza hotelierii la nr de persoane? tot camera aia o vinde. nu nu aduce cearceafuri in plus?
    ce-i pasa lui ca stau 5 in camera de 2, ca dorm pe jos sau whatever
    sau daca sunt single am voie sa imi aduc o panarama?
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

7. Back To Top | #13307
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Asa e si la intretinere la bloc, se calculeaza consumul de apa/aer conditionat/curent electric/caldura, banuiesc. Prin alte tari cum e ?
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

8. Back To Top | #13308
    Registered User RossoNerro's Avatar
    Quote Originally Posted by Flat View Post
    de ce taxeaza hotelierii la nr de persoane? tot camera aia o vinde. nu nu aduce cearceafuri in plus?
    ce-i pasa lui ca stau 5 in camera de 2, ca dorm pe jos sau whatever
    sau daca sunt single am voie sa imi aduc o panarama?
    A). Nu, trebuie declarata in conformitate cu prevederile HOTĂRÂRII nr.237 din 8 februarie 2001.

Art. 2. - (1) Administratorii structurilor de primire turistice sunt obligaţi să asigure înscrierea tuturor turiştilor în evidenţele operative, la sosirea acestora, şi completarea formularului "Fişa de anunţare a sosirii şi plecării".
    5) Este interzisă cazarea oricărei persoane care nu posedă act de identitate.
    (6) Fişele de anunţare a sosirii şi plecării, completate şi semnate de turiştii cazaţi, se preiau, împreună cu actele de identitate, de către recepţioneri, care sunt obligaţi să confrunte datele din fişe cu cele din actul de identitate, să semneze fişele pentru confirmarea completării corecte a acestora şi să restituie imediat actele de identitate turiştilor.

ART. 5
    (2) Vizitarea turiştilor în structurile de primire turistice este admisă cu condiţia ca vizitatorul să anunţe recepţia. Lucrătorii de la recepţie au obligaţia să permită vizita numai după obţinerea acordului turistului care urmează să fie vizitat.
    (3) Vizitatorul poate rămâne peste noapte în camera turistului vizitat numai după anunţarea recepţiei, completarea fişei turiştilor şi înregistrarea în celelalte documente de evidenţă operativă, în vederea achitării contravalorii serviciilor prestate de structurile de primire turistice.

Art. 7. - (1) Personalul structurilor de primire turistice este obligat, în cadrul atribuţiilor de serviciu, să ia măsuri de prevenire a infracţiunilor şi a altor fapte antisociale în incinta acestora.

(2) Administraţiile şi personalul de la recepţia structurilor de primire turistice de toate tipurile au obligaţia să informeze organele de poliţie despre apariţia persoanelor care au săvârşit infracţiuni şi care au fost date în urmărire, precum şi a altor persoane cunoscute ca traficanţi, turbulenţi, prostituate, proxeneţi etc.

Art. 3. - (1) Săvârşirea următoarelor fapte constituie contravenţii, dacă, potrivit legii penale,
    d) nerespectarea obligaţiei privind întocmirea fişei de anunţare a sosirii şi plecării şi completarea cărţii de imobil, după caz;

B). Uni taxeaza si din cauza MD (minim 50 lei)

9. Back To Top | #13309
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    DE CE la rubrica Meteo, indiferent pe ca canal romanesc ne aflam, ne intalnim cu urmatoarele sintagme:

"in Banat, Crisana si Maramures" sau "Vantul va bate de la slab pana la moderat" sau "Averse pe alocuri" si cred ca mai sunt, dar imi scapa acum.

Cu siguranta ei primesc textul de la INMH, dar chiar in halul asta de putin efort sa depuna, incat sa nu dea acelui text un iz personal? Unde mai pui ca si la INMH, aia in halul ala de inapoiati sunt folosind aceleasi exprimari inca din 1940? Este un mos intr-o pivnita care le face textele si nimeni nu are curaj sa modifice?

Chiar daca imi prezinta vremea babaciunea aia Romica Jurca sau vreo bunaciune pe tocuri, tot la fel imi vrobeste. Dezamagitor de-a dreptul!!
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

10. Back To Top | #13310
    Megalomaniac's Avatar
    Prognoza meteo e stas si nu e interpretabila de catre ala care-o comunica pe canalele oficiale. Daca pun disclaimer ca e la oha o pot prezenta cum vor, altfel cred sunt pasibili de amenda de la CNA.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

11. Back To Top | #13311
    Acid Pimp Flat's Avatar
    nu inteleg cum ai vrea sa vorbeasca, sunt termenii meteorologici tehnic corecti prin care se descrie starea vremii.
    busu prezinta vremea pe un limbaj accesibil, mai popular, dar asta pentru ca la pro tv se uita multi retarzi
    lucru dovedit de "stirile" din sport

12. Back To Top | #13312
    Nu stiu cum ai putea spune altfel ca vantul o sa bata slab, pana la moderat. O sa bata usurel, spre nitel mai tare? Formularile mi se par foarte bune si corecte, este un domeniu tehnic pana la urma. E ca si cum ai incerca sa explici matematica prin poezie, nu o sa iasa prea bine. Chiar as si curios sa vad niste formulari diferite la frazele clasice, facute de Nicky_Santoro in persoana, ca sa intelegem si noi care-i problema.

Ca o paranteza, nu stiu cand am vazut ultima oara meteo la tembelizor. Am meteo ora cu ora, cu umiditate, cu temperatura resimtita, cu prognoza imediata si actualizata continuu (nu la 24 ore ca la TV), pe telefon, pe calculator, peste tot. Wellcome to 2017, sau ~2010 de fapt.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

13. Back To Top | #13313
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Weather Forecast & Reports - Long Range & Local | Wunderground | Weather Underground asta il folosesc de ani de zile. Nici eu nu inteleg rostul la meteo, ca informatie, ca ma uit la cracii lui Magda de Pro ala e defapt scopul
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

14. Back To Top | #13314
    Acid Pimp Flat's Avatar
    scopul meteo la tv in imaginile de mai jos:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DE CE? (Ce, cum, cine?)-tedqv5ejczv_2l.jpg   DE CE? (Ce, cum, cine?)-pro.jpg   DE CE? (Ce, cum, cine?)-iuliana-pepene.jpg  

15. Back To Top | #13315
    Megalomaniac's Avatar
    ^Tipa in rochie mov, nota 10.

De ce reclamele la produse intime de genul tampoanelor nu spun lucrurilor pe nume si folosesc doar eufemisme si perifraze gen prospetime & shit? De ce nu vine Serena Williams sa declare ca a castigat ultimele 3 GS-uri pe Tampax? Bam, volumul de vanzari se tripleaza.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

16. Back To Top | #13316
    @Cosmin_C si Flat --> Ce spuneti voi si ce imi cereti este comparabil cu a va gasi voua pt ca voua nu vi se pare total lipsit de originalitate (cel putin) faptul ca se praia un limbaj, DELOC TEHNIC, cu motivul pentru care nu se poarta sosete la sandale la barbati. Cum ar spune 'Regele': 'e greu, foarte greu ... e greu'.

Cum ba, sa ti se para tehnic 'Banat, Crisana si Maramures' dar in ORDINEA ASTA si NUMAI ASTA?

Sa facem un exercitiu de imaginatie: sa presupunem ca voi doi ati fi producatorii rubricii Meteo si ati avea un cuvant greu de spus inclusiv pe partea asta, de exprimare, text. V-ati uita asa lung la textul primit de INMH si l-ati ruga pe cel care il pune pe prompter sa nu modifice nici un cuvant ... pt ca e tehnic. DAMN !!!!!!!!!

Cum sa fiti atat de obtuzi? CUM sa vi se para un domeniu tehnic CA BATE vantul? REALLY?
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

17. Back To Top | #13317
    Acid Pimp Flat's Avatar
    ma nu stiu eu prefer tehnic si rigid, de exemplu o stire in care spune ca "Rutierul britanic Chris Froome (Team Sky) a câștigat, duminică, cea de-a 9-a etapă a Turului ciclist al Spaniei, disputată între Orihuela și Cumbre del Sol, fiind cronometrat pe distanța de 174 km cu timpul de 4h 07 min. 13 sec., consolidându-și în același timp poziția de lider în clasamentul general."

nu vreau originalitate, vreau informatie. nu vreau "Vrem capul lui Daum!" sau "Vezi ce zice Becali despre a, b, c, d, e"
    daca apele dunarii cresc cu 6cm sa nu-mi spuna 6cm sa-mi spuna ca cresc cu un deget sau ce?

Banat Crisana MM poate ca sunt in ordine alfabetica sau poate ca in ordine geografica, de la stanga la dreapta, in sensul acelor de ceasornic. pe mine m-ar enerva daca n-as fi bucurestean importanta datelor meteo pt. Bucuresti, niciodata nu evidentiaza un alt oras, doar Capitala. au si alte expresii la stiri "a ars ca o torta" sau "a fost spulberat de un bolid care gonea pe sosea", alea sunt expresii cretine si uberfolosite inadecvat

18. Back To Top | #13318
    1:72 AdyAero's Avatar
    De ce e nevoie sa fii original la rubrica meteo? Prezinti niste informatiii absolut tehnice, nu trebuie sa fii original. Poate doar in tinuta cum sunt fetiscanele de mai sus.
    Busu zice ca "maine e de tricou" si apoi spune 25 de grade. Sunt oameni care la 25 de grade poarta si maieu si tricou cu maneca lunga deci poezia lui Busu e... poezie.
    Pe hartie meteo "Banat, Crisana si maramures" reprezinta o regiune si o gasesti asa pe toate hartile. De ce sa ametesti o conventie doar ca te-ai plictisit de ea?

Maine o sa intrebi de ce lumea isi da adresa incepand cu numele starzii si o termina cu numarul apartamentului, e o tampenia de la 1940 incoace. Mai bine spui ca stai la bloc 143 Bucuresti sector 6 scara 2 nr 5 strada Curcubeului.

19. Back To Top | #13319
    Megalomaniac's Avatar
    Mai pe scurt pentru Nicky: e lege

20. Back To Top | #13320
    Tehnic my ass. Exemplele cu stirile despre ciclism si restul sunt total irelevante si pe langa subiect. Meteo e ... meteo, sunt de acord cu o exprimare simpla si la obiect, poate si tehnica, gen 'mm coloana de Mercur', dar nu despre asta vorbeam. Iar extrageti din context. Eu ma refeream la simplul fapt ca TOATE TELEVIZIUNILE care au rubrica Meteo folosesc acelasi text in aceeasi ordine, unul din exemple fiind Banat, Crisana si MM. Suna ... comunist! Maxim de comunist!

Ce e si mai de rahat este faptul ca se incearca 'altceva' si vremea este prezentata de o bunaciune, vezi Magda sau milfetele de la Ant3. DECI se poate putina sare si piper, dar la text, il lasam pe mosul ala stafidit de Busu sa fie ... original. Really?

Unde mai pui ca sunt si expresii specific Sectorului Public, vagi si acoperitoare in cazul ... in care s-a gresit ei sunt acoperiti. De exemplu: "vantul va bate de la slab pana la moderat". Pei e imposibil sa masuram 'slab' si 'moderat', vs 'vantul poate ajunge astazi la viteze de pana la 80km/h'. Intelegeti sau ... tot la cracii Magdei va ganditi si poate citi ORICE ca oricum ... restul e cancan?

1.  
Page 666 of 671 FirstFirst ... 166566616656663664665666667668669 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks