Page 682 of 684 FirstFirst ... 182582632672679680681682683684 LastLast
Results 13,621 to 13,640 of 13670

Thread: DE CE? (Ce, cum, cine?)

1. Back To Top | #13621
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Cum apare numele de familie ? adica undeva, candva, cineva s-a numit "Ionescu" si dupaia s-a inmultit.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

2. Back To Top | #13622
    Registered User alexmihai92's Avatar
    Daca am auzit bine, initial numele de familie de fapt erau un fel de sufixe, vezi Amariei, Aioanei, porecle, sau alt fel de apelative, care, ulterior, au capatat statut de nume de familie. Asta e ceea ce stiu eu.

3. Back To Top | #13623
    Nick anterior: Darius Condoiu
    De ce proprietatile/casele americanilor din suburbii nu au garduri de protectie cum vedem la noi in orice catun din tara ?

4. Back To Top | #13624
    Ca sa nu te simti ca in lagar de concentrare.
    Un gard nu te protejeaza de nimic, poate doar de hoti obezi si prosti.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

5. Back To Top | #13625
    Dar stati linistiti ca casele au alarme, sisteme de supraveghere, iar cand sunt proprietarii acasa ai si paza armata.

Nici la noi gardul nu e sa nu intre hotul, cat mai degraba sa nu fuga gaina si restul de oratanii de prin curte.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

6. Back To Top | #13626
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    Quote Originally Posted by galeo View Post
    De ce proprietatile/casele americanilor din suburbii nu au garduri de protectie cum vedem la noi in orice catun din tara ?
    pt ca sunt comunitati cu reguli, nu poti sa faci ce te taie capul, cum au la noi fiecare felul lui de gard, chestia asta afecteaza preturile caselor din acea zona in bine.

gardul e si pt intimitate, poti sa iti bati nevasta fara sa te vada vecinii
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

7. Back To Top | #13627
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Noi si simtul exagerat al proprietatii. Asta si lipsa de respect fata de proprietatea altora.

”Ai grija sa nu vina vaca (de nevasta-ta) sa imi pasca iarba” E uluitor de cate batai la tara am auzit fix din cauze de genul asta.

8. Back To Top | #13628
    Sau corcodusele care cad peste gard la vecinu si devin propietatea sa
    - Captain Jack Donovan

9. Back To Top | #13629
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Salut si la multi ani

Sa incepem anul in forta zic!

1. DE CE atunci cand ti se arde un bec (faza scurta) fie ca e xenon sau tungsten, de ce nu se arde aproape in acelasi timp cu celalalt? Nu sunt absurd sa intreb de ce nu se arde in aceeasi zi dar ... macar aceeasi luna, ar fi logic. Cum e posibil ca respectivul bec sa mai tina inca 1 an, 2 sau 3 dupa? Luand in considerare ca nici primul nu s-a ars inainte de perioada maxima data de producator. Astia cand produc becurile, presupunand ca-s din acelasi lot (alea de fabrica cu care a venit masina) chiar sunt atat de diferite?

2. DE CE stim atat de putin despre oceane si mari si atat de mult despre spatiu? Cum este posibil ca NASA sa stie cu atat de multa exactitate ce temperatura, miros, culoare, vant, s.a. este pe o planeta la sute de ani lumina, dar habar nu are ca va veni un uragan peste 6 luni sau ca poimaine ploua? Totodata, cum e posibil (tot afirmatia de mai sus) dar sa nu avem nici o filmare oficiala sau poza cu partea cealalta a lunii, cea pe care nu o vedem de pe Terra?

3. DE CE si-au mutat americanii ambasada pe terenul lui Popoviciu? Ce avea locatia de la Universiate, langa Inter? La ce le trebuia ditamai cladirea? Se spune ca dedesubt ar fi o fortareata ...

4. DE CE au nevoie bancile de atat de multi angajati? Nu vorbim de companii de constructii care au multi zilieri sau companii PRODUCATOARE de ceva sau DISTRIBUITOARE. Vorbim de munca de birou ... a lot! Faceti un exercitiu si uitati-va la cata cladirea are Piraeus Bank sau Alpha Bank (niste banci mediocre) nici macar in top 5, pe locul 8+ spre 10. Chiar daca o banca face mai mult decat depozite si credite, de exemplu: investitii, sponsorizari, evenimente, etc etc etc etc, tot nu pot sa imi imaginez miile de angajati pe care ii au ca si grad de incarcare.

5. DE CE au ajuns cam toate in ziua de astazi la o calitate minima? De exemplu: o camasa Tommy de prin 2007 cumparata printr-un concediu in Viena m-a tinut 5 ani. Acum 2 ani mi-am luat tot una Tommy alta culoare, alt model de la Peek & Cloppenburg (nu redusa sau dintr-aia low) o camasa simpla bleu deschis de costum fara cravata, care s-a albit la subrat si s-a scamosat undeva la spate. Si nu, nu e de la odorizant pt ca e singura cu problema asta.

Unde mai pui alte exemple de haine de la Jack Wolfskin al caror fan eram (o vesta luata prin 2011 cu puf de gasca) s-a decolorat pur si simplu. Era neagra si acum pe la fermoar si umeri are zone unde efectiv si-a pierdut culoarea, este spre indigo cumva. La fel, acel logo din spate care era cusut pe toate polarele aproape si 100% pe toate gecile, acum, de 2 ani incoace mai exact, lipseste cu desavarsire de pe polare si este prezent doar pe geci, dar, atentie: autocolant, pus termic, nu cusut. Lucru valabil inclusiv pentru gecile lor de altitudine care sunt 2500+ de lei. Au facut un calcul cu cat pot scadea cheltuielile si un contabil chel a gasit o bresa intr-un excel, gandindu-se el ca va avea un growth de 0.14% in primul Q facand asta.

Sa nu mai dam exemplu masinilor si calitatii materialelor gen orice marca premium din 2005 versus una din 2015. Sau faptul ca toate componentele se fac prin tari dintr-astea dubioase gen ... Romania. Volane, bord, ceasuri, scaune, plastic, etc.

Noi, clientii, culmea ... cumparam in continuare pe himera de acum 10 ani, cand o camasa Tommy era de calitate, un tricou Lacoste tinea de 10 ori mai mult decat un pishat de la C&A (acum ai sanse 50/50 la ambele sa se strice), cand usa de la un BMW e46 era mai grea ca un Tico
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

10. Back To Top | #13630
    Apropo de banci, de ce este mereu coada la sediile de banca din mall? Invariabil e singurul loc in care vezi 10-20-30 de persoane. Merg si eu la mall de 2-3 ori pe luna, sa zicem, de ani si ani de zile, dar absolut niciodata nu am avut nevoie de o banca. Deci ce fac oamenii aia acolo?
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

11. Back To Top | #13631
    Trancestatic Iceman's Avatar
    Pai la Mall gasesti banci deschise in weekend. Oamenii care nu au timp in timpul saptamanii sa mearga, merg in weekend acolo la banca. Bine, stiu, persoanele nu prea arata ca persoane care nu ar avea timp in timpul saptamanii sa mearga la banca )))
    ​Questionable ethics.

12. Back To Top | #13632
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Pentru ca au program prelungit si pentru ca sunt deschise si in weekend. Pe langa asta, toti angajatii Mall-ului si din imprejurimi se duc acolo, vezi AFI sau Promenada si toti angajatii care lucreaza in zona.
    "People will read again."

13. Back To Top | #13633
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    Salut si la multi ani

2. pentru ca sansele sa descoperim viata inteligenta in oceane e mai mica, ca in spatiu. Plus de asta oceanele sunt bine explorate de catre marinele militare ale lumii, timp de >50 de ani s-au jucat de-a soarecele si pisica cu submarinele nucleare si or sa continue sa faca asta atata timp cat vor exista rachete balistice si/sau de croaziera pe submarine.
    3. spatiu mai mare banuiesc.
    4. sa nu-mi zici ca la tine la munca e nevoie de toti angajatii si ca nu ai perioade sau timpi morti.
    5. raportate la venit erau la fel de ieftine pe atunci ? nu cred, creste volumul scade calitatea. Gandeste-te la BMW, ca dupa caderea comunismului si redresarea economiilor in tarile respective, vanzarile au crescut. Pana atunci vindeai BMW in Europa de Vest, SUA si cateva prin Asia si Orientul Mijlociu. Acum ai piata de desfacere in Europa de Est si fosta URSS, Asia, UAE, Arabia Saudita, Qatar, Oman si alti dastia + America Latina si Africa.
    Trebuie sa faci rabat la ceva, mai ales ca masinile moderne sunt mult mai complexe ca cele de acum 15-20 de ani.
    Last edited by droopy_ro; 09-01-2018 at 22:42.
    - Captain Jack Donovan

14. Back To Top | #13634
    Salut si la multi ani
    1. tine si de electrica masinii, de multe ori nu e 100% simetrica, mai sunt variatii ale calitatii produsului si e greu sa faci un filament sa arda la fel ca altul, la xenon nu m-am interesat cum e dar parca astea tin mai mult, desi am pe masina osram silverstar 2.0 si cred ca au trecut de 3 ani desi merg mereu cu ele aprinse.
    2. e mult mai usor sa faci ceva sa reziste la presiune 0 decat la n+1 cat e pe fundul garlei.
    4. birocratie si fuga de responsabilitate, de ce sa semnez eu, boss de boss in banking, creditele astea, mai bine mai angajam niste drone platite cu corcoduse sa faca asta, daca iese prost vreun credit gasim pe altcineva.
    5. consumerism, fuga dupa profit si comisioane; era o vorba: cei mai prosti manageri sunt aia care vin in firma si se apuca de taiat costuri, cam toti incearca sa scada cat mai mult costurile si sa creasca profiturile, asta pt ca de multe ori altii le dau target din ce in ce mai sus si e pacat sa pierzi bonusul.
    am vazut la un moment dat un documentar despre mercedes de prin anii 80-90 si cum testau masinile, in ziua de azi nu mai trec prin teste de tortura fizica, totul e simulat pe pc.
    also un tricou lacoste costa o groaza din cauza materialelor si vopselurilor, tinea un tricou polo 10 ani si nu avea nici pe naiba, daca iti cumperi unul azi in 5 ani se face smirghel.

15. Back To Top | #13635
    Quote Originally Posted by Iceman View Post
    Pai la Mall gasesti banci deschise in weekend. Oamenii care nu au timp in timpul saptamanii sa mearga, merg in weekend acolo la banca. Bine, stiu, persoanele nu prea arata ca persoane care nu ar avea timp in timpul saptamanii sa mearga la banca )))
    De obicei merg pe seara, dupa lucru, in weekend mai rar. De fapt, si searai sunt inchise sediile obisnuite de banci. Iar aia cu timp probabil din comoditate, ca tot ce cocalaresc la mall... dar o parte a intrebarii ramane, ce fac acolo? Adica eu am trecut odata acum vreo 3-4 ani cand mi-am deschis un alt cont la a doua banca si de atunci nimic. Totul se rezolva prin internet banking, bancomat, etc etc, dar oamenii aia stau la coada la ghiseu, la operator uman. Sunt acolo sa ceara imprumut sa-si poata lua ce-au vazut in magazinul de alaturi? Nu pricep...

16. Back To Top | #13636
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    De obicei merg pe seara, dupa lucru, in weekend mai rar. De fapt, si searai sunt inchise sediile obisnuite de banci. Iar aia cu timp probabil din comoditate, ca tot ce cocalaresc la mall... dar o parte a intrebarii ramane, ce fac acolo? Adica eu am trecut odata acum vreo 3-4 ani cand mi-am deschis un alt cont la a doua banca si de atunci nimic. Totul se rezolva prin internet banking, bancomat, etc etc, dar oamenii aia stau la coada la ghiseu, la operator uman. Sunt acolo sa ceara imprumut sa-si poata lua ce-au vazut in magazinul de alaturi? Nu pricep...
    M-am oprit intr-o seara, la o banca din mall sa schimb niste lei in valuta pentru ca a doua zi dmineata aveam avion. In fata mea erau 3 persoane, toate 3 aveau contracte si acte de firma care trebuiau corelate cu actele bancii. Alaturi doua persoane au depus banii de rata (n-am inteles totusi, de ce nu aveau un cont/card online atasat)..

17. Back To Top | #13637
    fizica, totul e simulat pe pc.
    Pai da, inainte se construiau avioane ca sa poata fi testate daca zboara. Acum se fac pe calculator testele si dupaia se construiesc Banuiesc ca e asa in mai multe industrii.
    - Captain Jack Donovan

18. Back To Top | #13638
    1:72 AdyAero's Avatar
    Salut si la multi ani

1. DE CE atunci cand ti se arde un bec (faza scurta) fie ca e xenon sau tungsten, de ce nu se arde aproape in acelasi timp cu celalalt? Nu sunt absurd sa intreb de ce nu se arde in aceeasi zi dar ... macar aceeasi luna, ar fi logic. Cum e posibil ca respectivul bec sa mai tina inca 1 an, 2 sau 3 dupa? Luand in considerare ca nici primul nu s-a ars inainte de perioada maxima data de producator. Astia cand produc becurile, presupunand ca-s din acelasi lot (alea de fabrica cu care a venit masina) chiar sunt atat de diferite?

2. DE CE stim atat de putin despre oceane si mari si atat de mult despre spatiu? Cum este posibil ca NASA sa stie cu atat de multa exactitate ce temperatura, miros, culoare, vant, s.a. este pe o planeta la sute de ani lumina, dar habar nu are ca va veni un uragan peste 6 luni sau ca poimaine ploua? Totodata, cum e posibil (tot afirmatia de mai sus) dar sa nu avem nici o filmare oficiala sau poza cu partea cealalta a lunii, cea pe care nu o vedem de pe Terra?

3. DE CE si-au mutat americanii ambasada pe terenul lui Popoviciu? Ce avea locatia de la Universiate, langa Inter? La ce le trebuia ditamai cladirea? Se spune ca dedesubt ar fi o fortareata ...

4. DE CE au nevoie bancile de atat de multi angajati? Nu vorbim de companii de constructii care au multi zilieri sau companii PRODUCATOARE de ceva sau DISTRIBUITOARE. Vorbim de munca de birou ... a lot! Faceti un exercitiu si uitati-va la cata cladirea are Piraeus Bank sau Alpha Bank (niste banci mediocre) nici macar in top 5, pe locul 8+ spre 10. Chiar daca o banca face mai mult decat depozite si credite, de exemplu: investitii, sponsorizari, evenimente, etc etc etc etc, tot nu pot sa imi imaginez miile de angajati pe care ii au ca si grad de incarcare.

5. DE CE au ajuns cam toate in ziua de astazi la o calitate minima? De exemplu: o camasa Tommy de prin 2007 cumparata printr-un concediu in Viena m-a tinut 5 ani. Acum 2 ani mi-am luat tot una Tommy alta culoare, alt model de la Peek & Cloppenburg (nu redusa sau dintr-aia low) o camasa simpla bleu deschis de costum fara cravata, care s-a albit la subrat si s-a scamosat undeva la spate. Si nu, nu e de la odorizant pt ca e singura cu problema asta.

Unde mai pui alte exemple de haine de la Jack Wolfskin al caror fan eram (o vesta luata prin 2011 cu puf de gasca) s-a decolorat pur si simplu. Era neagra si acum pe la fermoar si umeri are zone unde efectiv si-a pierdut culoarea, este spre indigo cumva. La fel, acel logo din spate care era cusut pe toate polarele aproape si 100% pe toate gecile, acum, de 2 ani incoace mai exact, lipseste cu desavarsire de pe polare si este prezent doar pe geci, dar, atentie: autocolant, pus termic, nu cusut. Lucru valabil inclusiv pentru gecile lor de altitudine care sunt 2500+ de lei. Au facut un calcul cu cat pot scadea cheltuielile si un contabil chel a gasit o bresa intr-un excel, gandindu-se el ca va avea un growth de 0.14% in primul Q facand asta.

Sa nu mai dam exemplu masinilor si calitatii materialelor gen orice marca premium din 2005 versus una din 2015. Sau faptul ca toate componentele se fac prin tari dintr-astea dubioase gen ... Romania. Volane, bord, ceasuri, scaune, plastic, etc.

Noi, clientii, culmea ... cumparam in continuare pe himera de acum 10 ani, cand o camasa Tommy era de calitate, un tricou Lacoste tinea de 10 ori mai mult decat un pishat de la C&A (acum ai sanse 50/50 la ambele sa se strice), cand usa de la un BMW e46 era mai grea ca un Tico
    1) Fabrici diferite, calitate diferita, instalatie diferita (sunt pe sigurante diferite acum becurile de pe stanga cu cele de pe dreapta). De asemenea si socurile mecanice pe care le are o masina pe partea dreapta datorita gropilor sunt mai numeroase (capace de canalizare, borduri, etc). Pare putin dar totul se aduna.
    2) E usor sa observi conditiile de pe o alta planeta dar mai greu e sa prezici ce se va intampla peste 2 zile cu vremea.
    4) Sunt foarte multe hartii de facut intr-o banca, dosare de verificat, rapoarte de facut. Nu toate se pot face automat. Exista varfuri si exista timpi morti, o banca ca si multe alte companii nu pot sa lucreze cu angajati sezonieri, dureaza foarte mult sa formezi un angajat competent (sa invete proceduri, etc).
    5) Nu se mai fac maica produse ca altadata Producatorii sunt interesati sa iti vanda cat mai mult, nu sa fii neaparat multumit de produsul lor. Plus ca moda (auto sau de vestimentatie) se schimba acum mult mai des. Face-lift la auto se face cam la fiecare 18 luni iar un model tine cam 3-4 ani pana cand este schimbata generatia.

19. Back To Top | #13639
    Quote Originally Posted by droopy_ro View Post
    Pai da, inainte se construiau avioane ca sa poata fi testate daca zboara. Acum se fac pe calculator testele si dupaia se construiesc Banuiesc ca e asa in mai multe industrii.
    true, problema e ca simularile cumva nu ajung la acelasi nivel de calitate la sfarsit, asta in cazul auto, la mercedes se vede cel mai bine.

20. Back To Top | #13640
    Apopo de Mercedes

1991 ...
    - Captain Jack Donovan

1.  
Page 682 of 684 FirstFirst ... 182582632672679680681682683684 LastLast

Bookmarks

Bookmarks