Page 683 of 684 FirstFirst ... 183583633673680681682683684 LastLast
Results 13,641 to 13,660 of 13670

Thread: DE CE? (Ce, cum, cine?)

1. Back To Top | #13641
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    sa nu avem nici o filmare oficiala sau poza cu partea cealalta a lunii, cea pe care nu o vedem de pe Terra?
    Fața invizibilă a Lunii - Wikipedia

2. Back To Top | #13642
    Registered User ciocanul's Avatar
    E clar de ce, acolo e nava lui Megatron.
    --
    De ce nu scapam odata de boti si de spam-ul asta de 3 zile ?
    Last edited by ciocanul; 11-01-2018 at 10:34.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

3. Back To Top | #13643
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    E clar de ce, acolo e nava lui Megatron.
    --
    De ce nu scapam odata de boti si de spam-ul asta de 3 zile ?
    daca am mai avea moderatori poate . Nu cred ca au ramas decat vreo 2-3.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

4. Back To Top | #13644
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    De ce crezi ca nu se inhama nimeni la asa ceva? E full-time job.

5. Back To Top | #13645
    De ce dai numai de incurca-lume pe OLX? Am vorbit cu 4 electricieni sa-mi traga o impamantare si eventual sa-mi schimbe tabloul si parca erau pe etnobotanice. Unu mi-a zis ca el rar lucreaza prin tara, ca el e plecat "pe Danemarca" si ca nu se merita aici etc, desi avea anunt si se lauda ca rezolva orice problema electrica. Altul parea iritat, nu voia sa vorbeasca despre problema electrica, devia ca de unde am numarul, ca ala e anunt, nu reclama (m-am exprimat si eu nefericit, dar totusi!?), parea deranjat rau. Alti 2 au zis ca vin, apoi n-au venit cand trebuia. Unul m-a tinut acasa toata ziua si spunea ca vine, ca vine, ca mai tarziu, ca spre seara. Ma intreba daca am surubelnite, ca el n-are.

Unde dracu gasesti electricieni? O sa apelez la altii care si-au mai facut prin casa, e clar, dar totusi, daca vrei pur si simplu sa chemi unul fara sa intrebi prin cunostinte si vecini, ce faci, dai numai de personaje ciudate?

Apropo, pe OLX am dat de multi nebuni si in putinele ocazii cand am vandut ceva acolo. Unu ma intreba daca vreau sa impartim in 2 benzina de la Bucuresti pana la mine, ca a venit, dar a comparat telefoanele si tot al lui pare mai misto modelul, si sa impartim banii pe drum, desi nu l-a cumparat si nu discutasem de bani de drum nici macar pentru cazul in care l-ar fi cumparat, darmite sa vina sa se uite. Plus altii care ma sunau beti, dezorientati etc.

6. Back To Top | #13646
    1:72 AdyAero's Avatar
    Pentru electrician cauta pe gooagle "Electrician autorizat sector X/localitate Y" si apoi suni la aia care ti se par mai breji.

7. Back To Top | #13647
    Sunt ori aceiasi, ori anunturi de acum 5-6 ani... O sa caut prin cunostinte, mai bine.

8. Back To Top | #13648

Sa duc mai departe nedumerirea lui limelight : De ce nu mai sunt electricieni? Sunt in domeniu si va zic ca e criza mare de mana de lucru in bransa. Si precum se poate constata, cei care exista sunt praf si pulbere. E un pic ciudat, e o meserie ce nu o sa moara niciodata si se pot face bani buni daca te duce putin mintea.
    Caut: nevasta, copil, casa ipotecata, rate la banca, o slujba mai stresanta... rudele si prieteni ce imi doresc numai binele spun ca ma apropii de 30 ani si trebuie sa intru si eu in randul lumii!
    "The problem of leadership is inevitably: Who will play God?" - Muad'Dib

9. Back To Top | #13649
    Se duc in strainatate, unde plata e de 7 ori mai mare?

10. Back To Top | #13650
    Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi
    Vreau sa imi reinnoiesc certificatul de nastere fiindca s-a deteriorat. Ce am gasit pe internet sunt chestii vechi, de prin 2010-2014.

Acolo scria ca am nevoie de:
    - Buletin
    - Certif nastere
    - Cerere
    - Plata timbru fiscal 2 lei

Stie cineva daca mai este nevoie de plata timbrului acela de cacao ?
    A mai facut cineva asta si ma poate ajuta cu mai multe informatii, va rog?

Multumesc!

11. Back To Top | #13651
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    pe OLX am dat de multi nebuni
    Cred ca acolo gasesti o felie reprezentativa a romanului care are un interes.
    Admit totusi ca am dat si peste vreo doi complet normali la cap.

Quote Originally Posted by Ransom View Post
    De ce nu mai sunt electricieni? Sunt in domeniu si va zic ca e criza mare de mana de lucru in bransa.
    Eu cunosc unul singur care lucreaza in Vest de vreo doi ani.

12. Back To Top | #13652
    Este foarte mult de munca. Nu ma refer aici sa schimbati o priza ce probabil ce o faceti si voi singuri. Eu discutam cu un tip care chiar lucreaza la balizaj, se ocupa de iluminarea la pista. Din urma nu mai vine nimic, e plin de pusti ce habar nu au sa lege doua fire. Probabil profesionalele s-au dus pe garla? Habar nu am. Si zicea ca tot asa mai lua lucrari (are in jur de 60 de ani) dar nu mai poate deoarece in majoritatea blocurilor instalatia electrica e de rahat si sa spargi toti peretii este foarte greu. Asta ca sa ii faci instalatia omului bine de la 0. Mi-a zis ca unele sunt puse atat de prost prin beton armat de cica duduia tot blocul cand s-a apucat de spart, au fost scandaluri cu vecinii si atunci s-a apucat el sa i-o faca de la 0 insa i-a tras fire prin alta parte mai bune, de cupru. Dar mi-a zis ca nu mai poate. De aici ies majoritatea banilor banuiesc caci mai toti isi aduc un electrician sa le faca instalatia cand isi iau un apartament. Rar mai gasesti oameni ce stiu meserie pe aici. Vorba unui prieten, am ajuns ca daca vrei sa faci ceva iti faci cu mana ta. Te uiti la tutoriale si pui mana pe baros, trafalet etc. Numai sa nu muriti curentati
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

13. Back To Top | #13653
    E drept, profesionalele sunt moarte si ingropate, dar nici cu ele nu faceai mare lucru. Acolo ajungeau toti aia care nu aveau loc in alta parte, iar apoi cu meseria in buzunar dispareau prin Spania si Italia.

Si asta, ca si multe altele, e o meserie care moare.

14. Back To Top | #13654
    just passing... Rover's Avatar
    Profesionale parca nu mai exista de cand cu reforma invatamantului facuta de Abramburica (recte Ecaterina Andronescu). Acum toti au facultate (particulara) si vor sa fie angajati pe post de manager...

15. Back To Top | #13655
    Ba exista si nu-s chiar putine. In teorie sunt cateva zeci de mii de absolventi anual. Dar la noi e un concept care nu da rezultate. Pentru ca de la profesionala nu se duc la munca, decat aia care pleaca afara. Majoritatea celor care raman in tara se duc la facultate si abia dupa aia afara

La nivel colectiv e perceptia (ancorata bine in realitate) ca acolo merg prostii. La chestia asta a contribuit si faptul ca multe au fost infiintate in zone sau aproape de zone rurale, selectia candidatilor a fost practic inexistenta (pentru ca daca stai sa-i triezi ramai cu o clasa pe an si profesorii mananca si ei o paine acolo), etc.

16. Back To Top | #13656
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    problema e ca nu exista interes pt munca, toti vor sa fie bossi, in schimb cererea e destul de mare pt orice meserie, fie ca e lacatus mecanic sau mecanic utilaje grele, e munca destul de grea dar si banii sunt totusi multi fata de salarul minim pe economie.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

17. Back To Top | #13657

Quote Originally Posted by Out Of My Mind View Post
    E drept, profesionalele sunt moarte si ingropate, dar nici cu ele nu faceai mare lucru. Acolo ajungeau toti aia care nu aveau loc in alta parte, iar apoi cu meseria in buzunar dispareau prin Spania si Italia.

Si asta, ca si multe altele, e o meserie care moare.
    Nu stiu daca moare. Case, cladiri, constructii se vor face tot timpul si sa se faca lumina, cablurile electrice tot vor trebui trase.

Insa, mai mult ca sigur e mort interesul pentru ea.
    Caut: nevasta, copil, casa ipotecata, rate la banca, o slujba mai stresanta... rudele si prieteni ce imi doresc numai binele spun ca ma apropii de 30 ani si trebuie sa intru si eu in randul lumii!
    "The problem of leadership is inevitably: Who will play God?" - Muad'Dib

18. Back To Top | #13658
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Problema e si ca munca nu se plateste.
    Din punctul meu de vedere la noi inca nu se angajeaza pe competente ci pe aparente.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

19. Back To Top | #13659
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    din contra, se plateste mult peste salarul mediu, evident daca stii meserie.
    intreaba un instalator cat face intr-o luna, mai ales unul de gaze cu autorizatie.
    e drept ca afara probabil ar lua de cateva ori mai mult, dar clar nu mor de foame nici in tara.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

20. Back To Top | #13660
    In mod clar nu poti spune ca e o meserie moarta. Ai nevoie de instalatii electrice la orice constructie. Nu pica din cer cablurile alea. Meserie moarta de exemplu mi se pare cizmaria. Aia da. Cine isi mai repara o cizma sau un bocanc ?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

1.  
Page 683 of 684 FirstFirst ... 183583633673680681682683684 LastLast

Bookmarks

Bookmarks