Page 23 of 23 FirstFirst ... 1320212223
Results 441 to 442 of 442

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #441
    Monkee business pat's Avatar
    Quote Originally Posted by Bylly View Post
    E ciudata treaba, m-am mai uitat la vreo 2 filme de atunci. In primul rand acel tremurici nu mai era, disparuse de tot, dar pentru 2-3 minute aparea flicker pe toata imaginea sau zone extinse (1/3 pe orizontala) si aleatorii (adica nu in acelasi loc). Apoi ca prin minune a mers perfect. Sunt in dubii pentru ca si eu ma asteptam ca luminozitatea/contrastul sa aiba de suferit dar nici vorba de asa ceva, imaginea e ok, nu sunt diferente fata de cum mergea acum 1 an sa zic. M-am uitat si vad ca lampa costa 1200-1300 lei, cand l-am cumparat imi amintesc eu ca era vreo 700-800... Ori nu imi amintesc bine, ori inflatia a rupt orice bariera ori este o practica speciala sa creasca pretul la ceva timp dupa aparitia pe piata, momentul cand majoritatea posesorilor vor cauta lampi (teoria conspiratiei).
    Poti comanda doar becul (original) de la chinezi. O sa ai nevoie si de putina indemanare, dar sunt destule instructiuni online. Acum ceva timp era vreo 80USD

2. Back To Top | #442
    Registered User Catalin M's Avatar
    Am un benq w1070, luat in decembrie 2014 sau ianuarie 2015 si cred ca lampa originala e la sfarsit de linie. Cum se manifesta? Are 1249 de ore de functionare, dar eu as zice ca are si mai mult. Durata medie de utilizare data de producator ar fi 1500 de ore.
    Apare o zona intunecata, initial am crezut ca e patat ecranul dar flutura (ca un fluture, flicare sa zic), deci e clar de la proiector (desigur ca am verificat apoi cu lumina aprinsa).

Daca este intr-adevar lampa care ajunge la final de drum, cand nu va mai merge deloc ce se va intampla. Se poate sa se sparga si sa strice aparatul cu totul sau se arde ca un bec normal. Mai pe romaneste, pot sa mai trag de ea pana moare de tot sau mai bine o schim acum ca sa evit distrugerea totala a proiectorului.
    E ciudata treaba, m-am mai uitat la vreo 2 filme de atunci. In primul rand acel tremurici nu mai era, disparuse de tot, dar pentru 2-3 minute aparea flicker pe toata imaginea sau zone extinse (1/3 pe orizontala) si aleatorii (adica nu in acelasi loc). Apoi ca prin minune a mers perfect. Sunt in dubii pentru ca si eu ma asteptam ca luminozitatea/contrastul sa aiba de suferit dar nici vorba de asa ceva, imaginea e ok, nu sunt diferente fata de cum mergea acum 1 an sa zic. M-am uitat si vad ca lampa costa 1200-1300 lei, cand l-am cumparat imi amintesc eu ca era vreo 700-800... Ori nu imi amintesc bine, ori inflatia a rupt orice bariera ori este o practica speciala sa creasca pretul la ceva timp dupa aparitia pe piata, momentul cand majoritatea posesorilor vor cauta lampi (teoria conspiratiei).
    Am si eu de vreo 2 luni ceva probleme cu proiectorul la un numar similar de ore cu al tau, la mine se intrerupe si dispare imaginea dupa care revine cam de 2 ori una dupa alta pe la jumatatea sau spre sfarsitul unui film. Dupa intrerupere de regula pot vedea filmul pana la final. L-am dat la garantie sa vad ce spun, luminozitatea nu pare sa fie mai mica decat pana acum. Astept raspuns iar daca este lampa o voi inlocui cu una noua.

In ce priveste lampa de schimb iti recomand varianta asta: BENQ 5J.J7L05.001 - OSRAM Ersatzlampe ohne Gehause: Amazon.de: Elektronik

1.  
Page 23 of 23 FirstFirst ... 1320212223

Bookmarks

Bookmarks