Page 23 of 24 FirstFirst ... 132021222324 LastLast
Results 441 to 460 of 461

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #441
    Monkee business pat's Avatar
    Quote Originally Posted by Bylly View Post
    E ciudata treaba, m-am mai uitat la vreo 2 filme de atunci. In primul rand acel tremurici nu mai era, disparuse de tot, dar pentru 2-3 minute aparea flicker pe toata imaginea sau zone extinse (1/3 pe orizontala) si aleatorii (adica nu in acelasi loc). Apoi ca prin minune a mers perfect. Sunt in dubii pentru ca si eu ma asteptam ca luminozitatea/contrastul sa aiba de suferit dar nici vorba de asa ceva, imaginea e ok, nu sunt diferente fata de cum mergea acum 1 an sa zic. M-am uitat si vad ca lampa costa 1200-1300 lei, cand l-am cumparat imi amintesc eu ca era vreo 700-800... Ori nu imi amintesc bine, ori inflatia a rupt orice bariera ori este o practica speciala sa creasca pretul la ceva timp dupa aparitia pe piata, momentul cand majoritatea posesorilor vor cauta lampi (teoria conspiratiei).
    Poti comanda doar becul (original) de la chinezi. O sa ai nevoie si de putina indemanare, dar sunt destule instructiuni online. Acum ceva timp era vreo 80USD

2. Back To Top | #442
    Registered User Catalin M's Avatar
    Am un benq w1070, luat in decembrie 2014 sau ianuarie 2015 si cred ca lampa originala e la sfarsit de linie. Cum se manifesta? Are 1249 de ore de functionare, dar eu as zice ca are si mai mult. Durata medie de utilizare data de producator ar fi 1500 de ore.
    Apare o zona intunecata, initial am crezut ca e patat ecranul dar flutura (ca un fluture, flicare sa zic), deci e clar de la proiector (desigur ca am verificat apoi cu lumina aprinsa).

Daca este intr-adevar lampa care ajunge la final de drum, cand nu va mai merge deloc ce se va intampla. Se poate sa se sparga si sa strice aparatul cu totul sau se arde ca un bec normal. Mai pe romaneste, pot sa mai trag de ea pana moare de tot sau mai bine o schim acum ca sa evit distrugerea totala a proiectorului.
    E ciudata treaba, m-am mai uitat la vreo 2 filme de atunci. In primul rand acel tremurici nu mai era, disparuse de tot, dar pentru 2-3 minute aparea flicker pe toata imaginea sau zone extinse (1/3 pe orizontala) si aleatorii (adica nu in acelasi loc). Apoi ca prin minune a mers perfect. Sunt in dubii pentru ca si eu ma asteptam ca luminozitatea/contrastul sa aiba de suferit dar nici vorba de asa ceva, imaginea e ok, nu sunt diferente fata de cum mergea acum 1 an sa zic. M-am uitat si vad ca lampa costa 1200-1300 lei, cand l-am cumparat imi amintesc eu ca era vreo 700-800... Ori nu imi amintesc bine, ori inflatia a rupt orice bariera ori este o practica speciala sa creasca pretul la ceva timp dupa aparitia pe piata, momentul cand majoritatea posesorilor vor cauta lampi (teoria conspiratiei).
    Am si eu de vreo 2 luni ceva probleme cu proiectorul la un numar similar de ore cu al tau, la mine se intrerupe si dispare imaginea dupa care revine cam de 2 ori una dupa alta pe la jumatatea sau spre sfarsitul unui film. Dupa intrerupere de regula pot vedea filmul pana la final. L-am dat la garantie sa vad ce spun, luminozitatea nu pare sa fie mai mica decat pana acum. Astept raspuns iar daca este lampa o voi inlocui cu una noua.

In ce priveste lampa de schimb iti recomand varianta asta: BENQ 5J.J7L05.001 - OSRAM Ersatzlampe ohne Gehause: Amazon.de: Elektronik

3. Back To Top | #443
    Salutari.As dori o parere despre LG PF1000U.As vrea sa l cumpar si nu stiu ce sa fac.Ma gandeam si la versiunea UT si la versiunea UW, insa nici unul din astea nu mai au TV Tuner incorporat, 3D.... Parca tot pe modelul din 2015 as merge, adica LG PF 1000U ( care nu are SmartTV si Magic Remote, dar poate cu un Chromecast rezolv ).Ce parere aveti?Mersi anticipat. Riki. PS La ecrane...o sa mi fie greu sa gasesc ceva bun...gri sau alb sau mai stiu io ce...

4. Back To Top | #444
    Registered User Bylly's Avatar
    Multumesc pentru sfaturi, deocamdata nu s-a mai manifestat problema. Aceasi intrerupere se mai intampla si la mine cateodata (la 4-5 filme sa zic). Eu am crezut ca de vina este cablul hdmi pe care il tot frec intre proiector si tv (sau chiar mufa din receiver). Nu prea cred sa fie lampa in cazul tau, nu cred ca asa se manifesta o problema a lampii.
    War does not decide who is right, but who is left.

5. Back To Top | #445
    Salut , am nevoie de indrumari. Sunt avid dupa filme +seriale . Din cand in cand mai bag si cate un joc.Ce vreau acum e sa imi cumpar un proiector ultra short throw.Distanta de vizualizare va fi de la 2 m. Buget 4500 lei . TV-ul pica din start , am deja unul de 42' , care mie de ajuns pentru urmarit un sport etc... Nu ma intereseaza 4K , voi urmari filme si seriale strict in format Blu-ray.

6. Back To Top | #446
    Nimeni...nimic.... LG PF1000UT...cred ca o sa l aleg...chiar daca a aparut LG LG HF85JA.

7. Back To Top | #447
    Registered User axxel4you's Avatar
    Salut, cred ca cel mai indicat este sa cauti mai multe informatii despre tehnologia DLP vs 3LCD, care sunt disponibile pe piata la preturi decente. Si eu m-am uitat dupa LG PF1000UT si am ajuns la concluzia ca am nevoie de un proiector ultra short throw, tehnologie 3LCD cu iluminare led 1080p ceea ce este cam greu de gasit in momentul actual.

8. Back To Top | #448
    Salut.Mersi de sfat.chiar daca sunt pe piata o groaza de modele 3lcd sau dlp cu preturi de pe la 350 euro in sus...sau laser, (LG HF85JA... sper sa nu gresesc cand afirm asta ) am sa astept Black Friday si Cyber Monday si am sa iau LG PF1000UT probabil, n-am ce face.Si bugetul ii restrans... Imi permit in jur de 1000 euro +...- 100, cam cat costa lg pf1000ut ( 1300 euro pret actual) si astia stransi cu migala... Ne mai auzim, noroc.PS Acer Predator Z850 ( ia uite ce frumusete scumpa ). Sony are un ultra short throw la 50 000 de dolari, da 50 000 de dolari !!! Ma intreb, o fi cu diamante???

9. Back To Top | #449
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    V-as recomanda sa va uitati la Epson TW5600, pare un proiector foarte reusit, care a rezolvat majoritatea hibelor generatiei precedente pe care o detin(TW5300). Are input lag foarte mic(28ms) pentru cine vrea jocuri, lampa in mod normal cu profil dinamic scoate 2500 de lumeni si 2200:1 contrast nativ cu irisul oprit, silentios in modul eco cu profil Cinema/Natural ~1550 de lumeni si ~1700:1 contrast nativ, lampa are viata foarte lunga si e foarte ieftina comparat cu cele pentru Benq de exemplu, costa undeva la 70-90$ originala, fiind 3LCD scapati de rainbow effect. Lumea prin afara pare foarte multumita pentru zona asta de pret si cred ca va fi viitorul meu upgrade. De curand era ~3600ron la Evomag daca nu ma insel.

TEST EPSON EH-TW5650 - Projection et Homecinema
    Last edited by H_O_N_D_A; 06-11-2017 at 13:35.

10. Back To Top | #450
    Registered User Hawkie's Avatar
    Am achizitionat recent proiectorul Epson EH-TW9300. Deocamdata astept suportul de tavan ca sa-l pot monta. E primul proiector si va fi instalat intr-o camera dedicata pentru home-theater cu peretii vopsiti negru-gri. Proiectat pe peretele gri-inchis si imaginea e aproape WOW. Astept sa montez ecranul luna asta, m-am hotarat la un ecran format 2.4:1 , marimea 2.88m x 1.20m ; Distanta de vizionare va fi undeva intre 3-3.5 metri. Senzatia ecranului wide e extraordinara!. Revin cu mai multe detalii dupa montarea ecranului.

11. Back To Top | #451
    Proiector Full Hd 1920x1200 cu reducere serioasa.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-full-hd.jpg  

12. Back To Top | #452
    Mda, raport de aspect nativ 16:10. Nu e făcut pentru filme. L-au ieftinit să scape de ele.

13. Back To Top | #453
    EPSON EH TW 5210=1599,99(vad ca e stoc epuizat,la A...x)?

14. Back To Top | #454
    La M....G...xy sunt inca in stoc .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-m-g-1080p.jpg  

15. Back To Top | #455

Quote Originally Posted by Hawkie View Post
    Am achizitionat recent proiectorul Epson EH-TW9300. Deocamdata astept suportul de tavan ca sa-l pot monta. E primul proiector si va fi instalat intr-o camera dedicata pentru home-theater cu peretii vopsiti negru-gri. Proiectat pe peretele gri-inchis si imaginea e aproape WOW. Astept sa montez ecranul luna asta, m-am hotarat la un ecran format 2.4:1 , marimea 2.88m x 1.20m ; Distanta de vizionare va fi undeva intre 3-3.5 metri. Senzatia ecranului wide e extraordinara!. Revin cu mai multe detalii dupa montarea ecranului.
    Stie proiectorul by default 2.4:1 sau folosesti anamorphic lens?

16. Back To Top | #456
    Am cautat cateva informatii pe net despre Epson EB-U04 si EH-TW5210 care au discount si am ajuns la concluzia ca nu se compara privind calitatea imagini EH-TW5210 este mult mai bun privind contrast, negru si refresh rate. Sper sa fie alegerea perfecta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-full-hd-3d.jpg  

17. Back To Top | #457
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Pentru cat costa, nu poti da gres cu acel model. Eu am TW5300 de care sunt multumit. Nivelul de negru lasa putin de dorit, cel putin cand proiectez direct pe perete alb,dar as vrea sa incerc un filtru ND2. La cat costa acel TW5210 nu as sta pe ganduri.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

18. Back To Top | #458
    Din nefericire TW5210 nu mai e in stoc la cele 2 magazine de l-au avut la oferta (am vrut sa il achizitionez ieri si deja erau sold out).
    Sper sa vina emag-ul cu o oferta asemanatoare...

19. Back To Top | #459
    ..

20. Back To Top | #460
    Quote Originally Posted by 86C415 View Post
    Stie proiectorul by default 2.4:1 sau folosesti anamorphic lens?
    Stie zoom motorizat si lens memory cu preset-uri. Practic pentru filme 2.4:1 va face zoom automat astfel incat imaginea sa cada fix pe ecran.

1.  
Page 23 of 24 FirstFirst ... 132021222324 LastLast

Bookmarks

Bookmarks