Page 24 of 24 FirstFirst ... 1421222324
Results 461 to 474 of 474

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #461
    Registered User Lucian84's Avatar
    Mi-am luat si eu un Epson u04 la 1500 , foarte buna calitatea imaginii , in modul ECO e silentios, sunt multumit pana acuma dar am o mica nedumerire.
    L-am legat la decodorul HD de la DIGI prin HDMI , toate bune si frumaose dar cand adaug la decodor un stick USB sau un HDD extrern sa rulez un film nu se mai aude sunetul. Momentannu l-am legat la vreo sursa audio externa , la TV am semnal sonor doar prin USB nu .

2. Back To Top | #462
    un JVC X 500 R pe olx.

3. Back To Top | #463
    86C415-Panasonicul AT6000 afisa si el anamorph 2.35:1,dar a disparut din oferte.Cu ceva timp in urma l-am recomandat unui amic,dar nu si l-a luat,si cam regreta.

4. Back To Top | #464
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Sunt doua pe OLX. Pe unul il stiu, e impecabil proiectorul!

5. Back To Top | #465
    Registered User Hawkie's Avatar
    Proiectorul Epson TW-9300 este fabulos! În combinație cu ecranul achiziționat de la calinchromapure oferă o imagine spectaculoasă !
    Am obținut și un black level excepțional și o luminozitate a imaginii excelentă astfel că a fost necesar să mai închidem din iris-ul proiectorului. Sincer mi se pare că am un black-level mai bun decât la cinema. (posibil la cinema să fie problema ecranul)

Călin a efectuat și operațiunea de calibrare a proiectorului ocazie cu care am descoperit că setările "out-of-the-box" nu erau chiar ce trebuie.
    După corecțiile necesare la white-balance,gamma,culori - toate măsurate și efectuate cu ajutorul aparaturii profesionale, imaginea rezultată este spectaculoasă!

Combinația dintre un ecran mare care pune în valoare un proiector bun plus calibrarea profesională oferită de Călin au rezultat într-o imagine WOW.

În măsura timpului disponibil voi încerca câteva capturi foto în cursul zilelor viitoare

Ca și concluzie nu pot decât să recomand ecranul vopsit cu black-widow cumpărat de la Călin precum și serviciile lui de calibrare profesională care sunt top-notch !
    Călin dacă mai ai alte completări legate de proiector/ecran te rog mai detaliază tu....

6. Back To Top | #466
    Registered User Prime's Avatar
    Quote Originally Posted by Hawkie View Post
    Proiectorul Epson TW-9300 este fabulos! În combinație cu ecranul achiziționat de la calinchromapure oferă o imagine spectaculoasă !
    Am obținut și un black level excepțional și o luminozitate a imaginii excelentă astfel că a fost necesar să mai închidem din iris-ul proiectorului. Sincer mi se pare că am un black-level mai bun decât la cinema. (posibil la cinema să fie problema ecranul)

Călin a efectuat și operațiunea de calibrare a proiectorului ocazie cu care am descoperit că setările "out-of-the-box" nu erau chiar ce trebuie.
    După corecțiile necesare la white-balance,gamma,culori - toate măsurate și efectuate cu ajutorul aparaturii profesionale, imaginea rezultată este spectaculoasă!

Combinația dintre un ecran mare care pune în valoare un proiector bun plus calibrarea profesională oferită de Călin au rezultat într-o imagine WOW.

În măsura timpului disponibil voi încerca câteva capturi foto în cursul zilelor viitoare

Ca și concluzie nu pot decât să recomand ecranul vopsit cu black-widow cumpărat de la Călin precum și serviciile lui de calibrare profesională care sunt top-notch !
    Călin dacă mai ai alte completări legate de proiector/ecran te rog mai detaliază tu....
    Care este impresia generală asupra acestui enhancement to 4k? Mie îmi sună a păcăleală, dar multe review-uri spun că este un compromis rezonabil pentru costurile aferente. Ce nu înțeleg este dacă afișează toată informația 4k, chiar dacă într-un mod care păcălește ochiul, sau dacă pur și simplu umple informația lipsă cu 'zgomot'.

7. Back To Top | #467
    Nu e păcăleală dar nu e nici 4K. Nu afișează toată informația 4K.
    Să explic: Prin acel pixel-shifting al panelurilor Full-HD, proiectorul poate pune pe ecran aproximativ 4 milioane pixeli. O imagine Full-HD are ~ 2 milioane pixeli. O imagine 4K are 8 mil pixeli.

Deci, daca folosești ca sursă material Full-HD practic nu obții mai nimic, poate doar că ai putea să proiectezi pe suprafețe mai mari întrucât cu acel pixel-shifting distanța între pixeli e mai mică.
    Dacă ai ca sursă material 4K, ar trebui să obții pe ecran o imagine mai bună decât Full-HD, dar nu la fel de bună ca și 4K. Va fi undeva între.

Încă nu am făcut teste cu sursă 4K dar plănuiesc în viitorul imediat apropiat. Nu am un player 4K dedicat dar mi-a venit un player/streamer Rokku Ultra care știe și 4K.
    Rokku are și o aplicație pentru Plex Media Server prin care teoretic pot să fac direct-streaming și output în 4K direct spre proiector.
    De asemenea voi face de test un abonament la Netflix Ultra HD și voi încerca să trimit semnal 4K direct în proiector.

Deci nu păcălește ochiul, nici nu umple informația cu zgomot doar că din cei 8 MP ai unei imagini 4K pe ecran/perete se vor vedea doar 4 MP care sunt obținuți printr-un shifting rapid al pixelilor pe ecran.
    Teoretic și din review-uri înțeleg că folosind material 4K imaginea e foarte bună, mai bună decât FullHD doar că na...nu e maximul posibil !

Cel mai ieftin proiector 4K cu adevărat e Sony VPL-VW285ES care costă acum $5000 și nu are contrastul acestui Epson și nici dynamic iris sau lens motorizat.

8. Back To Top | #468
    Pixelii ăia șiftați fiind aprinși numai jumătate din timp, jumătate din puterea lămpii se duce pe apa sâmbetei, imaginea va fi sensibil mai puțin luminoasă.

9. Back To Top | #469
    Cred că funcționează diferit decât 3D-ul care taie din luminozitate.
    Eu nu am citit în niciun review acest aspect al scăderii luminozității și nici nu am sesizat în mod practic. Chiar dacă el afișează la 23.976 fps un material video probabil că intern lucrează cumva la dublul acestei valori pentru a putea face pixel-shifting fără pierdere de luminozitate.

Cine dorește mai multe detalii sunt prezentate aici : 4K Projectors are Great, Pixel Shifting 1080p Is An Affordable Alternative – Projector Reviews
    Last edited by Hawkie; 30-11-2017 at 08:19.

10. Back To Top | #470
    Epson eh tw6800 la 5899 mai ieftin ca 6700.Din ce am citit,Epson 5650 e cam la fel cu 6700...

11. Back To Top | #471
    Revin cu impresii si informații despre Epson TW9300 și ecranul wide...

Încă nu sunt hotărât dacă a fost tocmai bună decizia de a face ecranul în format 2.35:1. Proiectorul are lens-memory e adevărat dar devine agasant să tot schimbi raportul. Lens memory nu e fix-fix exact astfel că tot mai trebuie bibilit 2-3 cm stânga-dreapta/sus-jos ca să puște pe ecran.
    Când e setat să umple ecranul, meniurile din media player (marginile jos/sus) se proiectează în afara ecranului.
    Mărimea ecranului în format wide e aprox OK doar că la unele filmele 16/9 îmi rezultă un ecran de 96 inch iar la unele filme parcă aș vrea puțin mai mare.
    Alt dezavantaj e că sunt filme (TRON / Batman samd care sunt 80% in format 2.35:1 iar unele faze de acțiune comută în 16/9 (ca la IMAX)) iar în cazul ăsta se cam duce naibii experiența.

Deci probabil dacă ar mai fi să fac ecranul încă odată l-aș face de aceeași lungime ca cel actual dar mai înalt astfel încât să se încadreze în 16/9...

Atașez mai jos niște capturi făcute cu DSLR-ul meu. Din păcate aparatul nu poate surprinde cu totul imaginea pe care o vede ochiul uman, dar ca să vă faceți o idee...
    Mulțumiri speciale domnului calinchromapure pentru ecranul de proiecție BlackWidow și calibrarea profesională a proiectorului
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2424.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2427.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2430.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2431.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2432.jpg  

12. Back To Top | #472
    Legat de 4K Enhancement încă nu am trecut la surse 4K dar pe sursele 1080p se pot folosi 5 preset-uri.
    Nivelul 1 și 2 e foarte subtil și la o diagonală așa mare după ochii mei îmbunătățește detaliile pe majoritatea surselor.
    Din ce-am citit e ceva asemănător cu ceea ce Sony numește "reality creation".

Mai jos am făcut 3 capturi. Prima este OFF, a 2-a poză este cu Level2, a 3-a poză este Level4.
    Pozele sunt făcut de la o distanță mai mică de 1 metru de ecran !
    După cum vedeți între OFF și Level2 nu sunt mari diferențe dar parcă se vede ceva mai clar.
    Level4 este cam exagerat după mine și probabil ar fi util doar pe anumite surse/ecrane/condiții....

Un filmuleț cu o schimbare live de la OFF la Level2 găsiți aici :
    https://ufile.io/syra5
    Schimbarea are loc undeva la secunda 16-17. Poza e făcută de la o distanță de < 20 cm

Mai jos aveți și un filmuleț pentru a vă face o idee asupra black-level al proiectorului.
    Captura este din filmul Ender's Game
    https://ufile.io/dk0ot
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2437.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2438.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dsc_2439.jpg  

13. Back To Top | #473
    Frumos proiectul lui Hawkie. Atat video cat si audio, un hometheatre dedicat, echipat ca la carte, tratament acustic, mocheta groasa, canapele extensibile motorizate. Atasez cateva poze de la instalarea si montarea ecranului Black Widow 2.35:1 (ultimele doua cu lumini ambientale) Calibrarea efectiv a imperecheat cele doua device-uri proiector/ecran punand in evidenta exact ce este vital intr-o proiectie (balcklevel-ul fara pierderea de detaliu la iesirea din negru, tonurile neutre de gri (era foarte aproape TW9300) insa au fost necesare corectii pe culoare (CMS) si mai ales temperatura albului de 6500K, vitala in alinierea tonurilor de gri. Imersia este data de ecranul perlescent cu reflectivitate directionata inspre locurile de vizualizare nu inspre pereti/tavan, culorile fiind saturate dar in acelasi timp precise ca luminanta si cromatica.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-perete-pregatit-.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-ecran-panoramic-black-widow-grey-pearl.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-black-widow-final.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-black-widow-final.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 12-12-2017 at 19:03.

14. Back To Top | #474
    Printre altele, in curs de finalizare un proiect hometheatre cu ecran Black Widow ambilight (ecran 16:9)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-ecran-black-widow-alr-pearl-ambilight.jpg  

1.  
Page 24 of 24 FirstFirst ... 1421222324

Bookmarks

Bookmarks