Page 26 of 29 FirstFirst ... 1623242526272829 LastLast
Results 501 to 520 of 566

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #501
    Vreun articol anume pe care îl recomandati pentru calibrare/setare a proiectorului?

2. Back To Top | #502
    Registered User axxel4you's Avatar
    Exista cumva proiectoare DLP fara color wheel? Mi se pare o tehnologie foarte depasita sa ai in interiorul proiectorului o rotita care se invarte ca sa produca culorile.
    Optoma HD26 projector color wheel replace tear down - YouTube

3. Back To Top | #503
    Registered User Bylly's Avatar
    Ai proiector DLP sau ai avut de a face cu ele? Intr-adevar nu e varf tehnologic dar e ceva care duce treaba la bun sfarsit. Eu la inceput vedeam curcubeul deseori, acum dupa 3 ani cred nu il mai vad decat o data la 2-3 filme, deci foarte rar. M-am obisnuit sa ignor plus ca uzura lampii face fenomenul mult mai greu vizibil. E un compromis ok pentru pretul cerut, daca ai buget mare iti iei laser si ai terminat discutia.

Articol despre calibrare nu am la indemana, daca vrei sa faci o calibrare adevarata apelezi la aparatura potrivita si la cineva care stie sa lucreze cu ea, eu am considerat ca nu merita cheltuiala pentru proiectorul meu entry. In schimb am folosit dvdul ala de la monster care te ajuta sa setezi cateva lucruri in el sa se vada mai ok (luminozitate, contrast, etc)
    War does not decide who is right, but who is left.

4. Back To Top | #504
    Nu am proiector cu DLP ca am reusit sa aflu la timp cum functioneaza DLP vs 3LCD. Sincer sa fiu cu cat aflam mai mult despre cum functioneaza DLP cu atat eram mai uimit ca a reusit sa supravietuiasca si sa fie implementat de atatea firme care produc videoproiectoare.

5. Back To Top | #505
    Ce DVD de la Monster?
    @Axxel, ce te-a speriat la DLP? Ziceți-mi acum cat îl mai pot schimba .

6. Back To Top | #506
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    La DLP sunt naspa rainbow effect, luminozitatea mai mica decat la 3lcd, pentru filme 3D ceva de genul TW5600 e de cel putin 2x mai luminos decat Optoma, costul lampii originale la Epson e de pana in 100$, culorile out of the box la Epson sunt foarte bune, input lag la Tw5600 e sub 30ms. In afara de nivelul de negru/contrast bate concurenta fara drept de apel. Practic TW5300 pe care il am eu pierdea la negru/contrast in 2D, iar TW5600 a imbunatatit sesizabil aceasta hiba si a adus reglaje extra. In gama asta de pret, impreuna cu un ecran gri, nu au concurenta. Din cate am aflat Epson sunt in stransa legatura cu firma 3LCD care produce pannel-urile si sunt primii care le implementeaza si scot pe piata the latest and gratest, toti ceilalti implementandu-le mai tarziu. Poate se va intelege ca sunt fan Epson, dar vechiul meu proiector a fost Optoma iar urmatorul as fi incantat sa fie un Optoma UHD65.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

7. Back To Top | #507
    nnick - DLP-ul are in interior un motoras si o rotita care se invarte sa produca culorile, din ce stiu eu tot ce presupune piese in miscare indiferent cum sunt utilizate prezinta un risc mai mare sa se defecteze, se sparge rotita colorata sau se defecteaza motorul exact ca in linkul de mai sus.
    Am impresia ca toata tehnologia DLP a ramas inca in picioare ca este nevoie sa se tot vanda proiectoare, il cumperi il utilizezi cat merge si il arunci, cumperi altul si tot asa, fabricile tot produc si tu tot schimbi proiectorul, lampa e scumpa rotita se sparge, etc. Win win pentru producatori de proiectoare.
    La 3 LCD nu am gasit sa existe piese in miscare care se vor uza si au o durata limitata de functionare. E suficient sa cauti pe net " projector color wheel " ca sa-ti faci o idee ce tehnologie cumperi in 2018 .
    Last edited by axxel4you; 02-01-2018 at 12:50.

8. Back To Top | #508
    Roata de culoare se poate schimba, daca se buleste. Ideea e ca la dlp avantajele majore, cand vorbim de entry level,sunt black level si de obicei sharpness-ul mai bun decat la 3LCD, adica in general Epson vs restul lumii. Out of the box, un TW5600 cam bate tot in zona entry pentru average joe(are culori foarte bune si realiste in modurile Cinema si Natural) intr-o camera obisnuita, unde avantajul black level de la DLP vs 3LCD dispare rapid. Intr-o camera dedicata, cu ecran bun, lumina controlata, se poate scoate contrast mai bun din DLP, dar cu minus pe partea de costuride utilizare(lampa mult mai scumpa), luminozitate mai mica, rainbow effect. Ca idee, zilele astea am avut ocazia sa folosesc TW5300 al meu pe un perete alb, cu o diagonala de ~90" si din 11 oameni cati eram, eu am fost singurul care a avut ceva de reprosat imaginii(contrast/black level), ceilalti au considerat imaginea "impecabila". Deci depinde de experienta fiecaruia, eu sunt obisnuit cu monitor ips calibrat si tv 1080p cu contrast static 3000-3500:1, deci sunt destul de pretentios, imi sar destul de usor in evidenta defectele majore. Eu sunt pe ganduri cu TW6800/TW7300 in vreun an, sau Optoma UHD60/65, in functie de promotii.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

9. Back To Top | #509
    In cazul asta mie tot nu mi-e clar ce sa fac. @Patrulea a fost singurul care a zis concret ca e ok acest HD39 de la Optoma si sa-l tin. Intr-adevar, cand activez Darbee, se vede o diferenta clara in calitatea imaginii, in detalii.
    Sa-l schimb cu acest Epson?

10. Back To Top | #510
    Shootout: Epson HC 2150 vs Optoma HD39Darbee

Epson 2150 e denumirea din America pentru TW5650, care e un TW5600 cu wifi integrat. Se poate observa clar ca Optoma desi pe hartie are mai multi lumeni, in realitate lucrurile stau pe dos, mai ales in modurile care ofera culori precise, cat mai apropiate de realitate, adica Cinema/Normal la Epson si Cinema/Reference la Optoma. Modurile Bright la Optoma si Dynamic la Epson poti uita de ele, au culori terci. Deja, daca iei in calcul ca proiectoarele entry, care sunt mici, sunt galagioase cu lampa in modul normal si ofera o viata a lampii cam pe jumatate, modul ECO e cam must have pentru un nivel de zgomot redus, caz in care poti observa ca Epson are ~1200 de lumeni in modurile Cinema/Natural, pe cand Optoma are ~800 in modul Cinema si 400 in modul Reference. Practic ca sa beneficiezi de negrul mai bun al lui Optoma iti trebuie o camera aranjata binisor, sa nu se reflecte lumina din pereti inapoi pe ecran, sa nu ai lumina ambientala, altfel avantajul de black level poate sa tinda catre zero, dar lumenii lui Epson il vor ajuta sa aiba un contrast mult mai bun, fiind capabil sa proiecteze de 3x mai multa lumina, lucru extrem de util cand ai putina lumina ambientala. In functie de cum poti pozitiona proiectorul, la capatul Tele, Epson pierde 8% din lumeni, pe cand Optoma 33%. Ambele au zoom si throw ratio cam la fel, deci daca montezi foarte departe de ecran si folosesti capatul tele al lentilei sa micsorezi imaginea, sa incapa pe ecran, Optoma ajunge la o luminozitate foarte mica fata de Epson. Epson are uniformitatea iluminarii de 83% pe cand Optoma are 69%, lucru care pe mine ma supara. Lampile originale costa 49$ in USA pt Epson, 229$ pentru Optoma. Viata lampii nu e de 4000 de ore in modul normal, ci de pana la 4000 de ore, nu garanteaza nimeni ca tine 4000, ci inseamna ca la 4000 de ore scade la jumatate din luminozitatea pe care o avea de noua, dar poate sa faca poc mult mai devreme daca ai ghinion, iar daca incepi din start cu un proiector cu luminozitate mica si lampa scumpa, te va costa mai mult in timp si e recomandat sa fie schimbata inainte de termen daca vrei sa nu iti scada mult luminozitatea. Input lag e un pic mai mic pentru Epson, daca vrei sa joci ceva pe el. Epson are lens shift vertical, practic ajuta la pozitionare.

Sincer, eu singurele avantaje la Optoma le vad contrastul mai bun intr-un mancave unde e bezna absoluta, nu ai suprafete lucioase, peretii sunt de culoare foarte inchisa(mat de preferat) iar ecranul e unul de calitate si faptul ca e mai sharp, dar vine cu multe minusuri. Darbee nu mi se pare un mare wow, mi se pare mai degraba o chestie care face imaginea sa para artificiala, cu sharpness exagerat. Epson are si el ceva de genul asta, imprumutat de la fratii mai mari, care isi face treaba cu brio dpmdv, fara sa faca imaginea artificiala.
    Epson are ca minus contrastul mai slabut in conditii ideale(80-85% din contrastul real al fratelui mai mare, TW6700), sharpness mai slab, in rest castiga la toate capitolele(care sunt multe). Sa nu uit, multi folosesc lentile foto ND2(care reduc luminozitatea pe jumatate) in fata lentilei proiectorului pentru imbunatatirea contrastului perceput. Practic o scadere cu 50% a luminozitatii e perceputa de ochi ca o scadere mai mica, dar nivelul de negru se imbunatateste notabil, practic impaci si varza si capra cu un Epson zic eu. Daca ne descrii spatiul in care proiectezi sau pui cate poze si spui ce diagonala vrei sa obtii, de la ce distanta, ar fi mai usor de recomandat ceva.

P.S. Interesante mai sunt Benq W1110S, urmasul lui W1110, mai ales la 3799ron. Videoproiector BENQ W1110S, DLP 3D, FHD, 2200 lm, 15.000:1, telecomanda, boxe
    sau Benq W1210st la 3899ron.
    Last edited by H_O_N_D_A; 02-01-2018 at 18:03.

11. Back To Top | #511
    Mersi mult pentru toate aceste informatii. Camera este un living cu pereti mati. Ecrantul este de 110". Am perete doar pe dreapta ecranului, in stanga am mult loc - 12m, deci nubare ce sa se reflecte. Proiectorul e montat acum in perete cam la 3.6m de ecran, pt a fi la capatul wide al obiectivului... Sper ca sunt ok detaliile, ca acum chiar ca nu mai știu ce sa fac .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img_20180102_224533.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img_20180102_224439.jpg  

12. Back To Top | #512
    La Multi Ani. Am tot citit pe aici, toate faine.Ba chiar unul mai fain decat altul (proiectoare), dar nimanui nu i plac LG urile... Eu pana la urma am luat un LG PF1000U ( cu Decoder TV incorporat, asadar versiunea Europeana). Il am cam de vreo 3 saptamani si sunt super multumit de el chiar daca deocamdata il proiectez pe perete....un perete maro deschis, stramb in multe locuri, se vad valurile cateodata... , gaurile de la o mobila veche etc.. si tot sunt multumit de imagine...adica nu, vreau sa spun foarte multumit!!! ( o sa revin cu o poza, doua) BluRay wow!!! Astept si home cinema ul LG LHB625 sa vad un film 3d, primul acasa btw, ca nu mai am rabdare, asteapta si ochelarii.... )) In viitor am sa mi iau de undeva un ecran insa mai astept....astept un ecran gri pe undeva prin europa, neaparat in tensiune, nu neaparat fix....ori un ES, poate EzFrame ( nu cinegrey 3 ca n am bani, sau 5) ori un Silver Ticket ( gasesc eu ceva bun pe aici, cred ca un model de la ei o sa aleg cand va veni momentul, problema ii ca nu este in Europa parca.....). Am mai vorbit cu baietii de la Adeo Screens, era o doamna de fapt. Ecrane profesionale si preturi pe masura...fara 600 de euro nu scapi, minim!!! Deci pas... . Bottom line Silver Ticket are cineva sau a vazut cineva un Silver Ticket " la lucru " ? Multumesc.

13. Back To Top | #513
    Quote Originally Posted by nnick View Post
    Mersi mult pentru toate aceste informatii. Camera este un living cu pereti mati. Ecrantul este de 110". Am perete doar pe dreapta ecranului, in stanga am mult loc - 12m, deci nubare ce sa se reflecte. Proiectorul e montat acum in perete cam la 3.6m de ecran, pt a fi la capatul wide al obiectivului... Sper ca sunt ok detaliile, ca acum chiar ca nu mai știu ce sa fac .
    In primul rand, folosesti keystone correction? Daca da, deja busesti din calitatea imaginii. Ideal e sa fie pozitionat astfel incat sa nu folosesti deloc keystone correction.

In al 2-lea rand, tavanul, peretii din jur sunt albi, deci se reflecta lumina din camera inapoi pe ecran, nu ai conditii pentru home theater ci pentru home cinema, cum se zice in lumea videoproiectiei.

Din calcule pentru Optoma la capatul wide 3,45-3,5m e distanta ideala si ai o mica marja de eroare, Epson ar merge de la 3,25m pana la 5,3m, pierzand doar 8% din luminozitate, fata de Optoma 33%, plus ca e mult mai luminos Epson din start, deci ofera mult mai multa flexibilitate la pozitionare si poate fi folosit cu brio si ziua cand e ceva lumina ambientala, cand diferenta de black level nu va fi sesizabila intre ele, dar cea de luminozitate va fi foarte evidenta. In rest cred ca am acoperit cam toate punctele importante cu diferentele dintre tehnologii si aceste doua proiectoare. Daca de exemplu noaptea nivelul de negru ti se pare la limita acceptabilului la Optoma, probabil la Epson o sa ti se para insuficient. Invers, daca luminozitatea la Optoma in modul Cinema/Reference cu lampa pe Eco ti se pare la limita noaptea, Epson o sa fie mult mai adecvat, iar daca introduci putina lumina ambientala(cum va fi la vara pana seara tarziu) atunci Epson all the way.

Variante bune entry-mid sunt Optoma HD39 al tau care mi se pare cam scump, si e adecvat doar daca ai mancave, cu reflexii minime din camera, pereti foarte inchisi la culoare, suprafete mate. Epson TW5400 la 3199ron, Epson TW5600 e ceva mai versatil si doar 3499ron, Benq W1110s cum am pus link mai sus la 3799ron, sau pentru cine isi permite Epson TW-6800 la 5899ron sau TW7300 la 7299ron, e best bang-ul momentului in Romania. Sincer, daca luam ca referinta TW6800 si mai ales TW7300 care e 4k enhanced si ofera cam maximul pentru o camera de home cinema, un HD39Darbee mi se pare scump pentru ce ofera, prin comparatie.
    Last edited by H_O_N_D_A; 03-01-2018 at 12:47.

14. Back To Top | #514
    Bun. Mersi de informatii. Am luat urmatoarea decizie: am comandat un TW5600 de la emag. O sa il montez in locul HD39-ului si vad care se vede mai bine. Apoi decid pe care sa-l dau inapoi. Va tin la curent. Mersi Honda.

15. Back To Top | #515
    Salutare!

Mi-am cumparat acum aprox o luna un Optoma Hd142x pe care cred ca as vrea sa il vand (proiectorul e foarte ok - mi-am dat seama ca nu am cand sa ma bucur de el- are vreo 30 de ore de folosinta, si alea doar pentru a face cca 100 de ore sa il trimit la calibrat, nu pentru ca efectiv l-am folosit din proprie initiativa)
    As vrea sa il vand cu tot cu ecranul pe care il cumparasem pentru el (nedesfacut pentru ca planul era sa il trimit lui Calin pentru a fi vopsit cand trimiteam proiectorul la calibrat - http://www.proiector24.ro/home/ecran...c-psaa108.html - e electric si cu telecomanda) si cu suportul de tavan (tot nefolosit).
    In cazul in care e cineva interesat, va rog sa imi spuneti.

Merci,
    Viorel

16. Back To Top | #516
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Quote Originally Posted by viorel1923 View Post
    Salutare!

Mi-am cumparat acum aprox o luna un Optoma Hd142x pe care cred ca as vrea sa il vand (proiectorul e foarte ok - mi-am dat seama ca nu am cand sa ma bucur de el- are vreo 30 de ore de folosinta, si alea doar pentru a face cca 100 de ore sa il trimit la calibrat, nu pentru ca efectiv l-am folosit din proprie initiativa)
    As vrea sa il vand cu tot cu ecranul pe care il cumparasem pentru el (nedesfacut pentru ca planul era sa il trimit lui Calin pentru a fi vopsit cand trimiteam proiectorul la calibrat - http://www.proiector24.ro/home/ecran...c-psaa108.html - e electric si cu telecomanda) si cu suportul de tavan (tot nefolosit).
    In cazul in care e cineva interesat, va rog sa imi spuneti.

Merci,
    Viorel
    Confirm ca era în plan acest proiect și ca Optoma 142x este o alegere buna, calibrat ținând cont de factorul ecran. Aceste poze le-am primit recent de la un posesor de Optoma și Black Widow, ecran de 196x110cm
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img-20180101-wa0005.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-20180104_013426.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img-20180101-wa0004.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img-20180101-wa0008.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img-20180101-wa0002.jpg  

17. Back To Top | #517
    Interesant. Au scunpit 5600-le dupa ce l-am luat eu de la emag - 3899 in loc de 3499RON. Si tot 3 bucati pe stoc.

18. Back To Top | #518
    Din specificatii Epson 5600 are contrastul 35000 iar 5650 are 60000.Epson 7300 =The contrast results of the Epson EH-TW7300 are far from spectacular for this price point, and some “cheap” DLP projector for under 700€ may challenge it with success.Epson 6800 cu contrast 120000,cred ca e peste astea(daca ai si esti dispus sa dai 5899!).

19. Back To Top | #519
    Nu prea. 3500 pe 5600 e ok...

20. Back To Top | #520
    Cntrast 35000 are si Epson 5300-5350.

1.  
Page 26 of 29 FirstFirst ... 1623242526272829 LastLast

Bookmarks

Bookmarks