Page 27 of 29 FirstFirst ... 17242526272829 LastLast
Results 521 to 540 of 566

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #521
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Acele specificatii sunt cea mai mare vrajeala, nu exista pe lumea asta videoproiector cu contrast real de zeci de mii. TW5600 si TW5650 au contrast real identic iar TW5600 mananca pe paine TW5300 al meu la contrast, degeaba au specificatii identice, ca in realitate e cam triplu contrastul la TW5600, foloseste pannel cu o generatie mai nou. Fratele mai mare, TW6800 e peste TW5600, iar TW7300 e peste ambele, evident. TW7300 are contrast real o idee mai slab decat TW9300, care are un contrast extrem de bun, iar fara batcave avantajul de black level al lui TW9300 cam dispare.

La un proiector conteaza o tona de chestii, nu numai contrastul, black level, ci si culorile out of the box si calibrate, detaliul din umbre, luminozitate, viata si costul lampii, lens shift, cat de silentios e, cat de mare si greu e, cat de buna e optica si cat de sharp e, ce zoom si throw ratio are etc. Daca tu crezi ca un DPL de 700E are vreo sansa in fata unui TW7300, ar trebui sa te gandesti din nou.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

2. Back To Top | #522
    Pe 5600 se vad ceva mai spalacite culorile decat pe HD39
    Dar într-adevăr e mai luninos TW5600-le.

3. Back To Top | #523
    Registered User axxel4you's Avatar
    TW 5600 il ai setat cu luminozitatea pe eco si pe cinema mode?

4. Back To Top | #524
    Foloseste modul Cinema/Natural, iar in ambele sa pui lampa in ECO. De asemenea sa fie Epson SuperWhite pe off, iar iris-ul sa fie pe prima treapta, Normal cred ca se numeste la TW5600. Uita-te si la detaliile din umbre, nu doar la cat de tuci e negrul. Un negru mai bun nu inseamna musai ca vine la pachet cu detaliu calumea in umbre.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

5. Back To Top | #525
    Registered User Hawkie's Avatar
    La TW9300-ule meu, Epson SuperWhite trebuie pus pe ON pentru a nu face clipping pe white.

6. Back To Top | #526
    Eu nu gasesc optiunea.
    M-am jucat cu contrastul/brightness-ul si tot asa - parca are o pasla alba pe ea imaginea - culorile sunt albicioase.

7. Back To Top | #527
    Registered User
    Exact asta am constatat cand am comparat proiectoarele LCD cu DPL side-by-side sau daca treci de la unu la altul, daca te iei dupa specificatii si recomandari nu poti anticipa asta.
    Mie imi plac DLP, nu vad rainbow effect nici daca ma straduiesc iar nivelul de negru si dinamica si sharpul imi par clar superioare.Daca ai camera cu toti pereti albi cantitatea de lumina suprioara la LCD nu te ajuta, te incurca.

8. Back To Top | #528
    Da, din pacate m-a stricat Optoma-ul . Nu am peretii albi, sunt o nuanta de galben si sunt mati - nu reflecta lumina.
    Ce pot spune insa ca luminozitatea este intr-adevar peste. La mine, unde nu e 100% intuneric, parca se vede mai bine decat Optoma-ul.

9. Back To Top | #529

10. Back To Top | #530
    Acum e ziua scurta, dar la vara cand va apune soarele mult mai tarziu, o sa fie si mai bine cu Epson, ia si asta in calcul. Perceptia nivelului de negru se poate imbunatati folosind un filtru ND2, o metoda destul de des intalnita de cei care doresc imbunatatirea nivelului de negru si/sau reducerea luminozitatii. Scrisese cineva pe un forum din afara ca ochiul uman percepe o reducere la jumatate a luminozitatii ca o scadere de doar 25%, dar nivelul de negru se imbunatateste notabil, reflexiile mai scad prin camera. Daca gasesc pozele o sa le atasez.

Optoma HD39Darbee cred ca ar beneficia de un ecran cu gain 1,1-1,2 iar Epson probabil de 0,8-0,9, sau un ecran vopsit de Calin, cred ca ar iesi calumea.

P.S. Benq tocmai a lansat HT2550, un DLP 4k la 1499$.
    Last edited by H_O_N_D_A; 05-01-2018 at 21:41.

11. Back To Top | #531
    Gain-ul ecranului meu e la 1...
    Am dat HD39-le inapoi. Mersi de sfaturi, Honda. La vara ma gandeam si eu cand am decis sa pastrez Epson-ul...

12. Back To Top | #532
    Registered User
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    P.S. Benq tocmai a lansat HT2550, un DLP 4k la 1499$.
    LG tocmai a anuntat modelul HU80KA 4k HDR, 2500 Lumeni, Short Throw Projector. Va fi lansat peste cateva zile. Pret foarte accesibil (zic ei).

13. Back To Top | #533
    Arata ca gunoiul dintr-o baie de restaurant...

14. Back To Top | #534
    Registered User
    E chiar foarte misto jucaria si foarte practica. Ofera o imagine imensa de la distanta mica de ecran, usoara, portabila. Sa vedem ce ofera in rest si cat o sa coste.

15. Back To Top | #535
    Glumeam. Poate fi interesant.

16. Back To Top | #536
    @nnick: Cauta la Image->Advanced, acolo ar trebui sa fie Epson Super White. De asemenea vezi HDMI video range sau cum ii zice, influenteaza mult nivelul de negru, are setari Auto, Normal si Limited parca. Nu am proiectorul la indemana sa-ti zic cum e la mine, dar ar trebui sa fie cam identic meniul.

P.S. Chiar ca arata a tomberon spatial acel LG. Nu-mi imaginez cine ar monta pe tavan o chestie asa ciudata.

17. Back To Top | #537
    Registered User
    De ce sa montezi un proiector ST (cum e LG-ul) pe tavan?

18. Back To Top | #538
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    De asemenea vezi HDMI video range sau cum ii zice, influenteaza mult nivelul de negru, are setari Auto, Normal si Limited parca.
    Si care ar fi varianta de ales? O sa ma joc cu el cand ajung acasa.

19. Back To Top | #539
    Cea care ofera black level/contrast mai bun. E echivalentul 0-255/16-255 de pe pc.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

20. Back To Top | #540
    Deci da. Trebuie sa ma apuc de citit ca nu am idee ce sunt aceste valori.

1.  
Page 27 of 29 FirstFirst ... 17242526272829 LastLast

Bookmarks

Bookmarks