Page 28 of 29 FirstFirst ... 182526272829 LastLast
Results 541 to 560 of 566

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #541
    Registered User
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Cea care ofera black level/contrast mai bun. E echivalentul 0-255/16-255 de pe pc.
    N-au nici o treaba valorile alea cu black level/contrast. Nu vezi tu nici o diferenta intre 0-255 si 16-255 daca echipamentele sunt setate cum trebuie, preferabil pe auto pentru ca userii habar n-au despre ce e vorba si se vede mai rau daca e setat aiurea pe 0-255 (precum cred unii ca ar trebui sa sa vada mai bine in orice configuratie).

2. Back To Top | #542
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Ai pus mana pe Epson TW5300/TW5600? Daca nu, iti spun eu ca se modifica mult punctul de negrul implicit contrastul cand umbli la acea setare. In cazul lui TW5300 merge setat fara probleme sa se vada cat de negru se poate, nu face black crush.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

3. Back To Top | #543
    Registered User
    Normal ca se modifaca daca nu-i setat corect tot lantul, si se modifica la orice dispozitiv de afisare, nu doar la proiectorul ala. Si n-are legatura cu nici o calitate legata de capacitatea proiectorului/dispozitivului de afisare de a afisa un negru mai bun sau contrast mai mare.

4. Back To Top | #544
    Registered User axxel4you's Avatar
    Cred ca nivelul de negru mai bun se poate obtine din vopseaua cu care este ecranul vopsit. Eu proiectez pe RAL 7038 cu Epson TW5210 si cum am ocazia o sa incerc si ceva nuante de gri mai inchise, poate chiar negru. La cat de luminoase sunt proiectoarele Epson sigur merg perfect pe suprafete cat mai inchise. Black Projection Screen - YouTube

5. Back To Top | #545
    Registered User
    Intradevar câștigi la nivel de negru, mult chiar, însă albul nu mai e alb , devine un gri spălăcit , iar culorile la fete o sa fie pământii, oricât ai încerca să calibrezi videoproiectorul.
    Îți spun din proprie experiență, am facut și eu aceste teste.
    Pana la urma am rămas la ecranul cu Gain 1:1, este cel mai ok compromis.

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

6. Back To Top | #546
    Registered User
    Mi-am adus aminte ,ca mai am pozele cu testele pe care le-am făcut înainte cu o mostră Black Widow Grey Pearl.
    Ca sa nu crezi ca vorbesc povesti o sa atașez pozele.
    Părerea despre ecranele gri sau chiar negre ,este ca sunt recomandate pentru proiecție cu lumina ambientala destul de mare, terase , cafenele.., unde aceste ecrane cresc mult contrastul pentru ca imaginea sa nu fie spălăcita .
    http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...bc4e0e375b.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...13893d8676.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...c45c998994.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...70154e9132.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...a124ea7b65.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...594963a23f.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...ca95f7c21a.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/201...45cdea6157.jpg

7. Back To Top | #547
    Registered User axxel4you's Avatar
    Ce proiector ai folosit in teste?

8. Back To Top | #548
    Registered User
    Optoma Gt 1070x.
    Este short trow.
    Este foarte practic , de la exact 1m proiectez exact 100 inch.

9. Back To Top | #549
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Corect, Black widow avantajeaza intr-o camera luminoasa, intr-o camera cu pereti/tavan alb, apropiati de ecran, insa avantajeaza si proiectoare cu lumeni putini [varianta grey reflective sau white pearl] sau lumeni multi, vrianta grey pearl simplu. Pentru a fi mai elocventa explicatia, atasez poze cu un test Black widow grey reflective [stanga] vs ecran alb [dreapta]
    Grey pearl reflective are un factor ALR mic, dar suficient pentru a rejecta lumina ambientala de la un bec de 50w.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-3.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-2.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-1.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-5.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-6.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 07-01-2018 at 04:01.

10. Back To Top | #550
    Cresterea reflectivitatii [gain-ului] afecteaza unghiul de vizualizare dar intr-o masura rezonabila
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-7.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-8.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-9.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-10.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-11.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 07-01-2018 at 04:00.

11. Back To Top | #551
    Scenele de test au fost alese dintr-un SF [Ender Game], ca sa predomine mult negru in contentul afisat, dar si flash-uri de lumina pentru a evidentia contrastul pierdut in conditii de proiectie normala.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-12.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-13.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-14.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-16.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-17.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 07-01-2018 at 03:59.

12. Back To Top | #552
    Neutralitatea griului e foarte importanta
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-19.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-18.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-20.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-21.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-22.jpg  

13. Back To Top | #553
    Neutralitatea vopselei/ecranului, rezolva problema virarii culorilor si a albului, utimele poze fiind cu primarele si secundare 100% saturatie / 100% luminozitate. Nu sunt sesizabile diferente majore intre mostra perfect alba si mostra Black Widow grey reflective.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-26.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-25.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-27.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-23.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-24.jpg  

14. Back To Top | #554
    Registered User
    De acord cu tine Caline.Ce nu mi-a plăcut mie ,ți-am povestit.Daca stai exact pe mijloc si privești imaginea perpendicular totul este ok.Dar dacă te muți puțin stânga sau dreapta ,nu mai e ok,imaginea devine din ce in ce mai întunecată si se pierde unghiul de vizualizare.O sa caut o vopsea mata care nu reflecta lumina.

15. Back To Top | #555
    Registered User
    E foarte interesant ce spun cei de la cnet despre noul Benq HT2550: "Specs-wise, the BenQ seems very similar to the Optoma UHD60, but it manages to skim $500 from the price. Unlike the Optoma though, which offers pixel-shift technology, the BenQ is true 4K, with over 8 million individual pixels." Plus: "Lamp life up to 15,000 hours"

PS - Contine ultimul tip de cip facut de TI, are doar 1920/1080 oglinzi, dar proiecteaza 4 pixeli/oglinda. Sa vedem performantele.
    Last edited by oldshooterman; 07-01-2018 at 20:13.

16. Back To Top | #556
    Registered User
    Ciudata treaba cu unghi de vizualizare la proiector, la mine stau in canapea intins pe spate, foarte aproape de podea iar imaginea este sus imediat sub tavan asa ca unghiul este destul de mare pe verticala, nu in lateral, asta ar afecta perceptia imaginii?
    Canapeaua este tip sezlong si capul rezemat sta practic indreptat exact catre partea de sus a peretelui unde este si imaginea de la proiector.

17. Back To Top | #557
    Depinde de comportamentul ecranului functie de unghiul difuzie. Sunt unele care au caracteristicile, de exemplu "castigul", dependente de unghiul sub care lumina este retrimisa catre privitor. (Ecranul nu este oglinda, altfel am vedea doar imaginea obiectivului reflectata, lumina incidenta este imprastiata in toate directiile. Daca reflexia "oglindita" - ca opus al celei difuze - e prea mare, apare "bright spot"-ul.)

18. Back To Top | #558
    Registered User
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Ciudata treaba cu unghi de vizualizare la proiector, la mine stau in canapea intins pe spate, foarte aproape de podea iar imaginea este sus imediat sub tavan asa ca unghiul este destul de mare pe verticala, nu in lateral, asta ar afecta perceptia imaginii?
    Canapeaua este tip sezlong si capul rezemat sta practic indreptat exact catre partea de sus a peretelui unde este si imaginea de la proiector.
    Mă refeream la Vopseaua Black Widow Grey, ea conține particule foarte fine care reflecta lumina.
    Ecranul pe care îl folosesc este foarte ok.
    Imaginea este perfect uniforma , și se vede perfect din orice unghi.

19. Back To Top | #559
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    E foarte interesant ce spun cei de la cnet despre noul Benq HT2550: "Specs-wise, the BenQ seems very similar to the Optoma UHD60, but it manages to skim $500 from the price. Unlike the Optoma though, which offers pixel-shift technology, the BenQ is true 4K, with over 8 million individual pixels." Plus: "Lamp life up to 15,000 hours"

PS - Contine ultimul tip de cip facut de TI, are doar 1920/1080 oglinzi, dar proiecteaza 4 pixeli/oglinda. Sa vedem performantele.
    La noi minunatia se va numi Benq W1700, deja apare pe site-ul european, semn bun, va ajunge si pe plaiurile noastre destul de curand sa speram.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.999ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

20. Back To Top | #560
    Registered User
    Primul posesor cunoscut (de mine, postand pe net) de Benq W1700 e un novice care e la primul proiector si habar n-are despre ce e vorba, dar descrie un nivel de negru scazut fara sa inteleaga fenomenul. A sesizat un chenar gri in jurul imaginii (cipurile au mai multi pixeli decat sunt folositi pentru redarea imaginii, pixelii respectivi fiind in pozitia OFF), ceea ce de fapt reda nivelul maxim de negru pe care il poate da proiectorul. Daca i-a sarit lui in ochi fenomenul, parerea mea e ca jucaria e slabuta la calitatea imaginii.

Mai este si un roman care a facut un "review" fara sa spuna mai nimic util despre calitatea imaginii.

A mai lansat si Acer doua modele, cel mai probabil cu acelasi cip folosit si de Benq: ACER V6820M et V6820i : 2 nouveaux vidéoprojecteurs DLP 4K
    ...............................................
    Un review mai complex pentru Benq W1700: TEST: BENQ W1700

Pro and con
    + 4K / UHD capable with XPR technology
    + 3D with 144 Hz
    + HDR-10
    + very good sharpness
    + high light output
    + good factory setting in picture mode Cinema
    - 3/2 pulldown printing of 24 Hz content
    - Improved contrast
    - no frame interpolation
    - no lens shift
    - small zoom

Measurement results and technical data
    Model BenQ W1700
    Technology: 1-chip DLP
    Warranty: 2 years
    Dimensions (HBT): 135 x 353 x 272 mm
    Brightness: 2364 lumens / 1421 (after calibration)
    Contrast: 475: 1 (On / Off) - 275: 1 (ANSI)
    Black level: 2.99 lumens (after calibration)
    Image resolution: 1920 x 1080 pixels (3840 x 2160 with XPR technology)
    Lens-Shift: No.
    3D playback: Yes (144 Hz)
    3D transmitter Yes
    3D glasses: Optionally available
    Weight: 4,2 Kg
    Last edited by oldshooterman; 09-01-2018 at 03:21.

1.  
Page 28 of 29 FirstFirst ... 182526272829 LastLast

Bookmarks

Bookmarks