Page 29 of 29 FirstFirst ... 1926272829
Results 561 to 572 of 572

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #561
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Optoma a anuntat UHD50 4k la 1499$, disponibil late Q1, deci batalia 4k/4k enhanced de buget a inceput. Sunt curios daca anul asta vor scoate 4k in zona 700-1000$, proiectoare mici, 3-3,5kg, poate avem noroc de un nou "W1070".

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Vand iFi IDSD Micro(suporta inclusiv MQA) http://forum.computergames.ro/217-mu...casti-dsd.html

2. Back To Top | #562
    Registered User Bylly's Avatar
    Amen, brother. Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam ca lucrurile sa decurga asa rapid.
    War does not decide who is right, but who is left.

3. Back To Top | #563
    Registered User
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Sunt curios daca anul asta vor scoate 4k in zona 700-1000$, proiectoare mici, 3-3,5kg, poate avem noroc de un nou "W1070".
    N-aveti noroc de asa ceva. Cele mai mici cipuri sunt cele din Benq W1700 (4,2Kg). Sa zicem ca se mai pot scadea cateva sute de grame, dar pretul n-are cum sa ajunga la sub 1000$ prea repede.

Optoma UHD50 are sanse sa fie mai bun decat Benq W1700 pentru ca foloseste cipul TI mai mare. Ar putea fi mai bun si decat UHD60 la unele aspecte (culori, de ex.), pentru ca merge in formula RGBRGB pe roata de culori.

4. Back To Top | #564
    Registered User
    Veste proasta: "Sorry folks - to clarify, the UHD50/51A uses the 0.47" DLP chip. We're correcting the product page and data sheet."(Optoma rep.)

5. Back To Top | #565
    Salutare baieti, eu din greseala am patat ecranul de proiectie, iar in urma unei incercari de curatare s-a luat albul si au ramas niste puncte negre. Imi puteti spune va rog ce vopsea sa folosesc pentru reconditionare? multumesc!

6. Back To Top | #566
    Registered User scutyjunior's Avatar
    Poti incerca cu marker alb (sunt si cu vopsea). De obicei se gasesc in magazine de specialitate (papetarie), eu am gasit in IPB.

7. Back To Top | #567
    Registered User motanu1985's Avatar
    Salutare, ma puteti sfătui ce proiector sa-mi cumpăr într-un buget 4000-8000 lei?!Multumesc
    ATC P1 & ATC CA2 Mk2 & ATC SCM 11 & M2tech young dac..

8. Back To Top | #568
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Quote Originally Posted by motanu1985 View Post
    Salutare, ma puteti sfătui ce proiector sa-mi cumpăr într-un buget 4000-8000 lei?!Multumesc
    Dacă dorești un proiector serios homecinema în 8000lei găsești un JVC X35 SH. Proiector cotat 9/10 pe AVSForum
    https://www.avforums.com/review/jvc-x35-dila-projector-review.448 sau HDTV.test http://www.hdtvtest.co.uk/news/jvc-x35-201302052614.htm Nu implica nici un risc dacă îl testezi și ridici personal.

9. Back To Top | #569
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Ce ecran ar fi recomandata pentru un negru cat mai ... negru?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #570
    Dupa oled nu mai vezi negru nicaieri, te-ai "stricat" pt proiectoare.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

11. Back To Top | #571
    Tot se vorbeste de 4k,vad OPTOMA UHD 300X,4K,la pret de 6300 lei.

12. Back To Top | #572
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Ce ecran ar fi recomandata pentru un negru cat mai ... negru?
    Pentru "negru cât mai negru" trebuie în primul rand un proiector cu mll (minimum luminance level) cât mai mic. Aici JVC e cu trei clase peste oricare. Urmeaza la mare distanta Sony cu XSRD și imediat Epson-ul cu 3LCD. DLP-urile sunt mai la urmă, ele excelând doar la ANSI contrast.
    Revenind, pentru a pune în valoare negrul nativ al unui proiector, condiția necesara e ca pereții sa fie de culoare închisă sau foarte închisă. Reflexiile adiacente "distrug" negrul adânc al proiectorului, el devenind similar cu al unui DLP mediocru. Pentru un asemenea set-up nu e nevoie de ecran gri, albul e f ok. Însă în cazurile cele mai frecvente, unde se folosesc proiectoare comune cu nivel slab sau mediocru al mll, pereții sunt decorați în nuanțe deschisa sau alb, ecranele gri cu gain subunitar constituie un avantaj.

1.  
Page 29 of 29 FirstFirst ... 1926272829

Bookmarks

Bookmarks