Page 3 of 23 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 442

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #41
    Registered User Merlin's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Asta e o chestiune chiar elementara. La orice proiector dimensiunea imaginii se regleaza din obiectiv (daca e cu zoom) si din distanta pina la ecran. Pentru Optoma HD20 de ex. o imagine cu diagonala in jur de 100" se obtine de la o distanta in jur de 4,5m.
    Bine, bine, dar macar sa stiu exact imaginea proiectata sau dimensiunea? caci in meniul lui nu sunt prea multe optionale din pacate In fine, era zi si nu am stat prea mult cu el, cred ca e vorba de fapt de dungile negre, caci asa default in windows imi afiseaza imaginea pe tot peretele (vroiam sa scriu initial ecran ).

Cumva conteaza si faptul ca am setata ca rezolutie nativa 2560x1080 (am monitor de 27") ? Mi se pare ca sunt prea pixelate subtitrarile...

2. Back To Top | #42
    Registered User
    Pina la urma ce model ti-ai cumparat (?), ca nu am inteles sau nu am urmarit toata discutia. Cel mai probabil proiectorul reda mai bine imaginea daca e primita la rezolutia nativa, chiar daca accepta semnal la o rezolutie mai mare.

3. Back To Top | #43
    Registered User
    Nu intotdeauna distanta fata de ecran se poate alege, pentru a avea flexibilitatea si ajustare fina poti gasi aici: Epson PowerLite Pro G6900 Projection Calculator - Throw Distance and Screen Size un exemplu de cum se poate ajusta diagonala in functie de distanta si zoom (din pacate la ala nu ai zoom).

4. Back To Top | #44
    LG PB60G: Micro-portable LED Projector| LG USA modelul acesta 1610 ron cu tot cu transport ...

5. Back To Top | #45
    Registered User
    Sa-l folosesti cu placere! E chiar OK la pretul respectiv, puterea lampii fiind redusa necesita intuneric in camera de proiectie (intunericul fiind recomandat la orice proiector) si ar trebui sa aiba o imagine buna la 3+m distanta. Din moment ce nu are zoom, dimensiunea imaginii o poti regla doar prin distanta pina la ecran, precum s-a mai spus.

6. Back To Top | #46
    Registered User sergiussx's Avatar
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Bine, bine, dar macar sa stiu exact imaginea proiectata sau dimensiunea? caci in meniul lui nu sunt prea multe optionale din pacate In fine, era zi si nu am stat prea mult cu el, cred ca e vorba de fapt de dungile negre, caci asa default in windows imi afiseaza imaginea pe tot peretele (vroiam sa scriu initial ecran ).

Cumva conteaza si faptul ca am setata ca rezolutie nativa 2560x1080 (am monitor de 27") ? Mi se pare ca sunt prea pixelate subtitrarile...
    Nu are nici o legatura rezolutia pe care o suporta monitorul tau de 27" cu cea pe care o suporta videoproiectorul.
    Il conectezi prin HDMI setezi din proiector 1080p si format 16:10 ca sa fie pe toata suprafata,nu iti va modifica nimic in calitatea imaginii,iti face scalare din cea nativa si merge brici,nu vad nici o distorsionare pt subtitrare incat sa mearga pixelata.
    Sa-l stapanesti sanatos !

7. Back To Top | #47
    Quote Originally Posted by sergiussx View Post
    Nu are nici o legatura rezolutia pe care o suporta monitorul tau de 27" cu cea pe care o suporta videoproiectorul.
    Il conectezi prin HDMI setezi din proiector 1080p si format 16:10 ca sa fie pe toata suprafata,nu iti va modifica nimic in calitatea imaginii,iti face scalare din cea nativa si merge brici,nu vad nici o distorsionare pt subtitrare incat sa mearga pixelata.
    Sa-l stapanesti sanatos !
    Multumesc! Eu nu am gasit optiunea asta de a se selecta modul -> 1080p nu sunt acum cu el langa mine, dar poate diseara (sau la noapte) o sa ma mai joc prin meniu. Ideea este ca nu pot intra nici in niste setari de expert - gen sa umblu la contrastul dinamic sau altele pe acolo - din cate am inteles doar daca le conectez la un media player ...ceva idei ? in niciun caz imaginea mea nu este precum LG PB60G LED 1280x800 500 LUMENS - Page 7 - vedeti pe aici pag 6,7 chiar si 8 mi se pare (si inainte de paginile astea) niste imagini superbe, deci undeva trebuie sa se poata ajunge si la mine la acelasi grad, insa cum, asa ca te mai intreb sergiu - sau tu nu prea ai umblat prea mult pe el, l-ai lasat pur si simplu pe default?

8. Back To Top | #48
    Eu l-am lasat pe default insa sunt destule setari daca vrei un profil custom,numai rabdare sa ai.
    ''N-am asistat la înmormântare, dar am trimis o scrisoare amabilă în care am spus că sunt de acord cu ea.''
    Mark Twain
    Cod reducere 1% pcgarage: R3D1LCBE

9. Back To Top | #49
    Registered User
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Multumesc! Eu nu am gasit optiunea asta de a se selecta modul -> 1080p
    Man, daca rezolutia nativa a cipului e 1280x800, n-ai ce sa selectezi 1080p ca rezolutie afisata. Asta cu 1080p e doar ca e acceptata ca semnal de intrare din care face resize in jos la rezolutia nativa. Toate proiectoarele accepta semnal la tot felul de rezolutii, dar imaginea finala afisata e in rezolutia nativa a cipului/proiectorului. Calitatea imaginii in alta rezolutie decit cea nativa e data de calitatea procesului prin care se face resize.

10. Back To Top | #50
    Evident,s-a explicat in primele posturi despre rezoltiile si semnalul suportat ca nu au vreo importanta.
    Calitatea imaginii e data strict de rezolutia nativa.
    Ca il folosesc eu in modul 1080p este de suprafata si gratuit pt ca nu imi imbunatateste imaginea dar nici nu devine mai defectuoasa.
    Last edited by sergiussx; 21-03-2014 at 14:24.

11. Back To Top | #51
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    dar imaginea finala afisata e in rezolutia nativa a cipului/proiectorului. Calitatea imaginii in alta rezolutie decit cea nativa e data de calitatea procesului prin care se face resize.
    Tu te contrazici singur?
    Sa-ti dau si un bici, poate lasi si urme!

12. Back To Top | #52
    Registered User
    Dai dovada doar de o obraznicie ieftina (chiar daca ai corectat ulterior postul). Daca un proiector are un cip cu o rezolutie de 720p sa zicem, orice imagine cu orice rezolutie originala primita la intrare va fi afisata in 720p cit are cipul, calitatea imaginii e clar data de procesul prin care o imagine primita in alta rezolutie e redimensionata la rezolutia nativa, iar redimensionarea se poate face prim mai multe metode cu rezultate diferite. Nu m-am contrazis cu nimic si imi mentin afirmatia. Problema pare sa te depaseasca pe tine.

13. Back To Top | #53
    Mai omule, un video proiector are mai multe rezolutii la care poate proiecta imaginea, nu doar cea nativa.
    C'esti copil?

14. Back To Top | #54
    Registered User
    Un proiector proiecteaza imaginea la o singura rezolutie, cea nativa a cipului. Faptul ca primeste semnal de intrare si la alte rezolutii si cum se vad imaginile primite in alte rezolutii e problema discutata. E valabil pentru orice display (daca excludem modul de afisare in fereastra pentru rezolutii inferioare celei native).

15. Back To Top | #55
    Daca avem un film de 10 gb , ( 1920x800 mai precis) , il vedem mai intai pe plasma/led de 50" full hd prin hdmi de pe calculator cu un player soft
    apoi setam monitorul la 1280x800 (wxga) pentru a face calculatorul transformarea de rezolutie si vedem filmul prin hdmi si proiector pe panza la 100" ,
    placa grafica fiind setata pe duplicate (sa aiba proiectorul semnalul primit la rezolutie nativa). Doua intrebari pentru posesorii de proiectoare wxga :
    Se vede mai bine filmul prin proiector sau pe plasma/led ? Se vad pixelii de la 2,5 m distanta de panza de 100" la rezolutia wxga ?

16. Back To Top | #56
    M-am uitat aseara la un film (47 ronin full hd) dar trebuie sa recunosc ca totusi nu se vede extraordinar de bine, poate totusi si imaginea proiectata este extraordinar de mare (adica ditamai peretele nu imi dau seama cat de mare ar fi caci nu l-am masurat, insa am impresia ca totusi imaginea proiectata a fost mai mare parca de 106" de aceea la noapte cand mai vin niste prieteni vreau s-o fac mai mica). Acum nu stiu ce sa zic despre tot felul de tweakuri de genul, la mine este pe extended 2560x1080 (stiu este mai atipica rezolutia asta) iar pe proiector vad ca ar fi setat recomandata rezolutia de placa video (ati 7870) default....

Acum ce sa zic, m-ati cam speriat cu focusul acela si mi s-a parut ca dupa vreo 1 ora si ceva parca nu ar mai focusa cum trebuie chiar il si intrebam pe un amic, dar nu stiu daca era vorba de placebo sau nu poate era mai bine totusi daca nu stiam de faptul ca se poate intampla sa mai piarda din focus. Ce-i drept pe MEDIUM energy savings nu face atat de rau, insa pe maxim (minim ca energy savings) este chiar foarte zgomotos si se incalzeste maxim de tot, chiar deranjeaza, repet cu sistem 5.1 destul de tare dat pe la ora 1 noaptea

17. Back To Top | #57
    Registered User
    Quote Originally Posted by Fmir View Post
    Se vad pixelii de la 2,5 m distanta de panza de 100" la rezolutia wxga ?
    Se vad clar. Iar daca imaginea e furnizata in alta rezolutie decit cea nativa a proiectorului se poate vedea si mai rau. Adica daca semnalul vine din PC si ai un film in 1080p de ex., mai bine setezi in PC rezolutia semnalului care pleaca spre proiector la rezolutia nativa a proiectorului (deci scalarea rezolutiei filmului din 1080p la cit are proiectorul se face in PC) decit sa-i dai proiectorului semnal 1080p si sa faca el scalarea la rezolutia cipului.

18. Back To Top | #58
    @Merlin
    Cred ca incurci niste lucruri din nou sau esti prea pretentios altfel nu imi explic
    Sa o luam de la capat:un videoproiector nu este un LCD/LED/Plasma TV nu stiu daca are vreun rost comparatia asta care o faci,eu obtin cu al meu o diagonala de pana la 90" si tot este mai mare decat orice TV, pt ca nu am nevoie mai mare de atat si nici nu doresc mai mare pt ca la dimenisuni foarte mari e logic sa-si piarda din calitatea imaginii,prefer calitate decat diagonale foarte mari care sa-l depaseasca pe acest mini proiector.
    Legat de imaginea pixelata o remarci cu siguranta dar doar de la distante mici daca privesti un film,peste 3-4m se atenueaza simtitor iar ochiul nu le mai distinge asa usor logic,daca te uiti de la 1-2m normal ca vezi ''plasa'' aceea din care e compusa imaginea.
    Prea multe ceri de la un proiector de 1500-1600 lei in calitatea imaginii doar nu e TV, ...imaginea nu e asa grozava ,wtf e un proiector wxga nu full hd,ce sa spuna cei cu proiectoare xga/svga?
    La ce rezolutie il folosesti tu ca tot pomenensti de 2560x1080 numai D-zeu stie.
    Legat de focusat nu ar trebui sa isi piarda asa mult din el in numai o ora,eu cand am spus ca isi pierde din focus il blureaza o idee foarte putin si nu mai vezi asa clar unele detalii de la distanta,nesemnificativ pt mine dar cum l-ai pus la distanta mai mare si o diagonala de peste 100'' poate e mai sesizabil de atat,depinde fiecare cum il foloseste,site-ul oficial recomanda pt el maxim 100" display,de ce crezi...
    De zgomot asa e,cam se simte prezenta in camera dar doar pe normal pe medium este chiar foarte bine,nu are cum sa fie mut doar trebuie racit nu?
    Last edited by sergiussx; 22-03-2014 at 13:41.
    ''N-am asistat la înmormântare, dar am trimis o scrisoare amabilă în care am spus că sunt de acord cu ea.''
    Mark Twain

19. Back To Top | #59
    Am gresit mai sus, vroiam sa zic ca pe primary este 2560x1080 in mod extented si cand m-am uitat aseara (acum nu-l mai am montat)era pe nativ 1280x800 recommended, precum specifica si oldshooterman mai sus....deci cred ca sunt in grafic o sa vad cum il asez si pe unde diseara sa fac o imagine mai mica si sunt sigur ca atunci s-ar vedea foarte bine

20. Back To Top | #60
    Scaunele in cinematografe crezi ca sunt puse de design acolo numai sa ai ceva sub fund...fara un calcul de distanta?sunt amplasate de la o anumita distanta minima fata de ecran astfel incat imaginea proiectata pe panza sau din ce material o fi sa fie cat mai bine perceputa de ochi,curata si fara ''defecte''.
    De ce crezi ca toti prefera sa se aseze pe scaunele din spate sau tu te pui in primele randuri?
    Mark Twain

1.  
Page 3 of 23 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks