Page 6 of 23 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast
Results 101 to 120 of 445

Thread: Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)

1. Back To Top | #101
    Multumesc pt raspunsuri.Eu am gasit ca de la 4,6m ar face o diagonala de 3,52m,fara zoom.Acasa am un Acer 4:3 cu rezolutie 1024x1078,si scenele intunecate sant cam opace,si daca schimb luminozitatea si contrastul din setari sa se vada mai acceptabil,cand sant din nou scene mai luminoase imi face niste pete mai deschise la culoare pe fetele oamenilor si la fel cand e pe alb(de exemplu la zapada),si ma cam deranjeaza sa tot intru in menu si sa modific.Daca pe Benq negrul e un pic mai deschis la culoare(presupun ca e un cenusiu mai inchis) cred ca nu deranjeaza vizual prea tare.Cineva spunea ca negrul ar fi mai bun decat pe plasmele de la LG(parerea lui).Un alt user spunea ca a obtinut imagini bune setand mod cinema,briliant color pe on ,mod eco smart si gamma 2,2.Merita incercat!

2. Back To Top | #102
    Registered User
    Ceea ce descrii ca lipsa sau cu probleme este dinamica imagini.Benq nu sufera la capitolul asta singura problema este data de cantitatea de lumina generata care poate slabi negru, binenteles la scene foarte luminoase.Treaba se poate rezolva daca incaperea are suprafete care absorb lumina si daca folosesti ecrane speciale poti ajuge la un negru comparabil cu tehnologiile clasice LCD/PLASMA dar numai in mediu fara lumina ambianta.

Eu am mers pe setat gamma pe 2,5 pentru un negru mai adanc.
    Este interesant ca nu pot observa pixelii ca la televizoarele normale, fie ca sunt apropiati fara gap sau ca exista vreo procesare nu pot sesiza grila/plasa/reteua de la 3,2m distanta, incep sa se vada de la 2,5 m dar si acolo trebuie sa fii focusat numai pe un punct pentru a observa pixelii.
    Azi am vazut filmul Non-Stop in 720p, imaginea fiind cinema pur, nu dadea impresia ca ar trebui mai detaliata sau ca ii lipseste ceva.Senzatia este impresionanta, cad revin la tv-ul de 42" ma dor ochii ca trebuie sa stau focusat pe o suprafata ridicol de mica.

3. Back To Top | #103
    Care este cea mai buna solutie pentru redarea de filme 3D pe proiectorul Benq 1070 ? (HDD extern ? daca poate citi singur sau un media player dedicat ?)
    Trebuie si un receiver care sa faca passthrough la 3D in cazul unui sistem 5.1 ?
    Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia macar o data.

4. Back To Top | #104
    Specificatiile le-ai citit macar o clipa? Nu are player si nu are cum sa cante multicanal, nu are iesiri audio, doar intrari pentru acele mini-difuzoare integrate. Deci ai nevoie de player pentru filme, iar acel player trebuie sa stie sa trimita sunetul 5.1 catre sistemul audio, fara nicio legatura cu proiectorul...
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

5. Back To Top | #105
    Cosmin, multumesc pentru raspuns dar sa stii ca nu prea ma pricep si vreau sa fiu sigur de ce anume am nevoie.

Ok, inseamna ca am nevoie de Player 3D (atasez la el un HDD extern, LAN PC, sau wireless sau cum e mai bine ?) + Receiver 3D si din receiver semnal HDMI in proiector. Este corect asa ?

Imi puteti recomanda un player 3D (cu DTS, Dolby banuiesc si ce mai trebuie) dar cu care sa pot accesa si internetul wireless in caz ca vreau sa vad ceva de pe youtube ? (sau nu am sanse sa vad un clip 1080P mergand fluid prin streaming wireless si atunci ar trebui conexiune LAN ?)

6. Back To Top | #106
    Registered User
    Eu folosesc momentan un player Egreat R6S ca sursa dar daca vrei calitate video exemplara recomand un player bluray bun chiar daca ai limitari serioase vizavi de facilitati.
    Pentru tv sau HDTV utilizez receiverul HD de la UPC, imagine HBO HD este fascinanta, uneori am impresia ca se vede mai bine ca bluray de parca ar avea alte versiuni master aia de la HBO.
    Atasez o imagine comparativa cu plasma Panasonic de 106 cm fullhd.Poza este din mana de pe canapea imaginea fiind proiectata direct pe perete.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-img_5997a.jpg  

7. Back To Top | #107
    Se vede foarte bine.

Astazi mi-am comandat si eu o pereche de ochelari 3D Sainsonic 144 si probabil o sa-mi achizitionez proiectorul dupa ce primesc ochelarii pentru ca ma intereseaza destul de mult partea de 3D.

8. Back To Top | #108
    Salutare. Sunt total necunoscator intr-ale proiectoarelor si eram curios daca se merita acesta Videoproiector BENQ 3D W1300, Home Cinema, Alb - eMAG.ro, luand in considerare si pretul la care e acum.

9. Back To Top | #109
    Registered User
    E foarte bun. florica e foarte multumit de W1070, deci W1300 nu poate fi decit si mai bun.

10. Back To Top | #110
    Registered User
    Proiectorul este foarte asemantor cu 1070, are in plus o plaja mai mare de zoom si procesarea video mai buna.Pretul este foarte bun altfel nu se justifica in nici un mod diferenta pana la 4600 lei.
    Atentie maxima la distante, pozitie proiectie si diagonale sa nu te trezesti ca nu se preteaza in locatia ta.

11. Back To Top | #111
    Registered User ButchX's Avatar
    Din ce m-am interesat 1300 este inlocuitorul lui 1070 pe 2014, iar ca minusuri ar fi negru mediocru si tenta verde in modul 3d care nu poate fi corectata
    Mundus Vult Decipi

12. Back To Top | #112
    Registered User
    Partea cu tenta verde care nu poate fi corectata intra la povesti. Poti sa faci imaginea si rosie daca vrei. Dar e fb W1070, nu merita diferenta de bani.

florica, ti-ai luat si ochelari 3D, sau nu te intereseaza aspectul? Sunt curios ce parere ai despre cum se vede 3D pe ecran mare.
    Last edited by oldshooterman; 26-06-2014 at 11:09.

13. Back To Top | #113
    Registered User
    Ochelari am comandat, 4 bucati dar vin in cam o luna, cei recomandati de Traian.Ma intereseaza si aspectul 3D mai ales ca proiectoarele DLP nu au rival in modul asta.
    Pe o plasma de 55" efectul este o gluma, un acvariu nenorocit, nu inteleg de ce se fac tv-uri de 42" 3D ala este un bol cu cu un peste.

14. Back To Top | #114
    Registered User
    Am terminat un demo scurt cu ceva "actiune" in afara ecranului, pentru ca am observat ca multi ar prefera asa ceva in loc de "acvariu". Problema cu 3D-ul e ca trebuie respectate niste reguli si de aceea majoritatea actiunii din filme se desfasoara in spatele ecranului. Deocamdata astept o parere de la Johnny care si el pare amator de 3D, dar daca te intereseaza ti-l dau si tie. De pe 55" poti sa iei "obiectul" intre miini, de pe 100" poti sa-l iei in brate. Actiunea in afara ecranului are efect puternic asupra amatorilor de 3D.

15. Back To Top | #115
    Registered User
    Ma intereseaza, deja strang materiale 3D pe un HDD extern USB 3 de 1tb.
    In legatura cu tenta de culoare, Benq W1070 baga o nuanta rosie dominanta in mod 3D daca te uiti cu ochiul liber, prin ochelari nu exista nici un fel de tenta.Probabil face asta sa compenseze cumva, ceva.Oricum proiectoarele astea au posibilitati de calibrare avansate putand fi calibrate la un nivel la care nici nu viseaza alte scule de doua ori mai scumpe.

16. Back To Top | #116
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Ochelari am comandat, 4 bucati dar vin in cam o luna, cei recomandati de Traian.
    Eu i-am primit extrem de repede (au venit ieri) desi am platit transportul cel mai ieftin si ar fi trebuit sa ajunga dupa vreo luna. Probabil ca au incurcat ceva pe la shipping. Desi au costat vreo 100$+ (4 perechi) am avut pe factura trecut 32 $. Au fost comandati de pe acelasi site.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dscf6373.jpg   Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-dscf6375.jpg  

17. Back To Top | #117
    Registered User ButchX's Avatar
    Nu s-a incumetat nimeni la w1300?
    Mundus Vult Decipi

18. Back To Top | #118
    Registered User
    Pentru cine este interest de multe amanunte tehnice despre W1070 aici este un test extensiv: BenQ W1070 Home Theater Projector Review
    Totusi as mentiona ca exemplarul meu este probabil din ultimele loturi, telecomanda nu arata ca in reviewsuri ci ca la Benq W1300.Apoi venit din fabrica cu ultimul firmware 1.08.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-70ef868080bddf0cba29bb1f0c6f7e92_8357.jpg  

19. Back To Top | #119
    Mie mi-a trimis cu posta ca si gift ca sa nu platesc taxe vamale
    Am comandat 2 perechi care au ajuns foarte tarziu, am vb cu chinezul si zicea ceva de genul ca nu mai ajung, ca s-au pierdut si ca mai imi trimite 2 perechi
    In final am 4 perechi si am platit 2 )
    Eu sunt multumit de ei pe partea 3D, chiar sunt super ok
    Last edited by traian.ilie; 16-07-2014 at 11:20.

20. Back To Top | #120
    Si o poza de la mine, tot cu W1070
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Sfaturi achizitie videoproiector Full HD (de preferat)-20140603_221443.jpg  

1.  
Page 6 of 23 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks