Page 1 of 8 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 159

Thread: DIY Ecran proiectie

1. Back To Top | #1

DIY Ecran proiectie

Dupa lungi cautari pe internet si vizionat o gramada de filmulete pe youtube, am decis sa ma apuc de treaba si sa imi fac singur un ecran de proiectie cu rama fixa.
    Cu aceasta ocazie, am decis sa impartasesc aceasta experienta, poate ajuta pe cineva care mai vrea sa isi faca

In primul rand, am fost la un magazin de bricolaje si am cumparat urmatoarele : lemn pentru cadru, bracheti in L si T, pistol de capsat heavy duty, holdsurub-uri, banda adeziva neagra pentru cadrul ecranului, panza ca sa tai lemnul

Toate acestea au costat in jur de 150 ron ( se poate si mai ieftin daca aveti deja pistolul de capsat, panza de taiat)

In acest moment sunt la stadiul pozei de mai jos

Urmatorul pas la care am crezut ca voi da gres, ce panza sa aleg
    De fapt nu trebuie pusa panza pe ecranul de proiectie si asa zisa blackout cloth care de fapt este material de rolete pentru geamuri
    Este un material textil pe o parte iar pe cealalta parte este cauciucat prin care nu trece lumina
    Pentru diagonala de 100", materialul ma costa in jur de 300 ron
    Acest material il gasiti la magazinele care se ocupa de jaluzele, etc dar majoritatea nu il vand fara sistemul tip jaluzea
    Intr-un final am gasit sa cumpar doar materialul

Total ar fi un 450 ron
    Voi pune poze dupa ce prind materialul pe cadru si pun si banda adeziva pe post de border

Va multumesc
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-20140521_151857.jpg  

2. Back To Top | #2
    Quote Originally Posted by traian.ilie View Post
    Dupa lungi cautari pe internet si vizionat o gramada de filmulete pe youtube, am decis sa ma apuc de treaba si sa imi fac singur un ecran de proiectie cu rama fixa.
    Cu aceasta ocazie, am decis sa impartasesc aceasta experienta, poate ajuta pe cineva care mai vrea sa isi faca

In primul rand, am fost la un magazin de bricolaje si am cumparat urmatoarele : lemn pentru cadru, bracheti in L si T, pistol de capsat heavy duty, holdsurub-uri, banda adeziva neagra pentru cadrul ecranului, panza ca sa tai lemnul

Toate acestea au costat in jur de 150 ron ( se poate si mai ieftin daca aveti deja pistolul de capsat, panza de taiat)

In acest moment sunt la stadiul pozei de mai jos

Urmatorul pas la care am crezut ca voi da gres, ce panza sa aleg
    De fapt nu trebuie pusa panza pe ecranul de proiectie si asa zisa blackout cloth care de fapt este material de rolete pentru geamuri
    Este un material textil pe o parte iar pe cealalta parte este cauciucat prin care nu trece lumina
    Pentru diagonala de 100", materialul ma costa in jur de 300 ron
    Acest material il gasiti la magazinele care se ocupa de jaluzele, etc dar majoritatea nu il vand fara sistemul tip jaluzea
    Intr-un final am gasit sa cumpar doar materialul

Total ar fi un 450 ron
    Voi pune poze dupa ce prind materialul pe cadru si pun si banda adeziva pe post de border

Va multumesc
    Am pus si poza cu banda adeziva neagra
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-20140521_153235.jpg  

3. Back To Top | #3
    Gata, am facut rost si de material si l-am pus pe cadru
    Este destul de dificil sa il prinzi fara sa faca cute dar am reusit
    Urmeaza sa prind materialul pe spatele cadrului si sa ii aplic borderul negru
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-20140522_145851.jpg  

4. Back To Top | #4
    Gata, am terminat

Ceva pareri?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-20140522_154029.jpg  

5. Back To Top | #5
    Registered User tybanu's Avatar
    Foarte frumos.

6. Back To Top | #6
    Registered User ButchX's Avatar
    Asteptam poze comparative intre calitatea proiectiei pe panza vs perete

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

---------- Post added at 18:24 ---------- Previous post was at 18:23 ----------

Vreau si eu ecran fix si ma oprisem la varianta painton screen

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Mundus Vult Decipi

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Este buna idea si foarte ieftin de produs dar mi-as permite unele sugestii.
    Banda neagra pe care se mai vad urmele de la capse ar fi trebuit facuta cu banda autoadeziva textila mata precum catifeaua, exista asa ceva in industria auto cu care se matiseaza cablurile.Textura este negru pufos care absoarbe in totalitate lumina nu reflecta precum cea lucioasa folosita.
    Suprafata ar trebui sa fie gri nu alb, pentru a accentua negru, nivelul de alb poate fi gigantic chiar si cu proiectoare modeste dar negru este imediat compromis la orice iluminare ambientala.

8. Back To Top | #8
    Florica, ai dreptate in legatura cu banda neagra, nu are aspect profi
    Este o solutie doar temporara, na, sunt si eu la inceput )
    Am vazut niste chestii din plastic cu marginea de 5 cm care as putea sa o pun in locul bandei adezive, un fel de plinta sau sa iau ce ai zis tu dar nu stiu unde sa gasesc
    Momentat trebuie sa il pun pe perete pentru ca am uitat sa iau agatatori
    Revin cu poze prins pe perete cu proiectorul in functiune

Legat de materialul alb, cred ca va fi mai mult decat ok, oricum ma uit la el decat seara asa ca negru nu va fi afectat
    Ce am vazut pe forumurile din state tot alb foloseau

9. Back To Top | #9
    arata bine! nu o fi calitate de black diamond screen dar e diy si la buget.

voi incerc si eu ceva asemanator, dar mai intai sa vina proiectorul!

ps: ce proiector ai si ce ai putea recomanda pana in 700-800 lire? mc!
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

10. Back To Top | #10
    Eu am luat Benq W1070 de care sunt foarte multumit
    Proiectat pe perete nu mi-a placut doar din faptul ca nu aveam delimitarea ecranului
    Mi-am luat si 4 perechi de ochelari 3D activi Sainsonic 144Hz direct de pe un site din China
    Acesti ochelari ii folosesc si cei de pe forumurile din state si erau multumiti de ei

Nu arata perfect momentat dar nu va ramane asa, sunt destul de fixist pe anumite chestii si cand vreau sa il fac bine, nu ma las
    Momentan sunt super multumit de cadru si de cum am intins materialul pe el, este perfect intins

11. Back To Top | #11
    Registered User
    W1070 vreau sa cumpar si eu in curand, este exact ce imi trebuie.
    Poate revii cu impresii pozitive, negative legate de el.

12. Back To Top | #12
    gata, l-am pus si pe perete
    acum e mult prea multa lumina in camera ca sa pun o poza cu proiectorul in functiune
    Trebuie sa imi schimb draperiile
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-20140523_144538.jpg  

13. Back To Top | #13
    in full daylight
    La mine in living bate lumina pe timp de zi destul de rau
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-20140523_145440.jpg  

14. Back To Top | #14
    De unde ai cumparat acea panza ca eu nu gasesc in Oradea?
    Alt material ce recomandati?

15. Back To Top | #15
    Daca tot ai peretele alb atunci de ce nu ai vopsit un borderou negru pe perete? Eu asa vreau sa incerc, deocamdata sunt doar la izolatia fonica a camerei!
    Ochelarii Sainsonic de pe ce site chinez ti-ai luat?

16. Back To Top | #16

17. Back To Top | #17
    Registered User
    Poate ne ajuti cu un link la ochelarii 3D, sunt mai buni decat cei originali Benq?

18. Back To Top | #18
    Registered User mocasini's Avatar
    Cred ca de aici. 20 de parai ai dat pe o pereche?
    section moved

19. Back To Top | #19

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Se pot comanda si la noi direct?
    Pana acum dracia asta de de Benq 1070 nu inceteaza sa ma uimeasca.
    Atasez o poza unde se poate compara cu plasma Panasonic full-hd de 106 cm diagonala ce reda Pro-tv HD.Poza este facuta din mana pe automat cu un Canon 1100 cu obiectiv kit chior, imaginea este direct pe perete si are cam 3m diagonala.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-img_6006b.jpg  

1.  
Page 1 of 8 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks