Page 4 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 80 of 159

Thread: DIY Ecran proiectie

1. Back To Top | #61
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Sincer si eu il folosesc doar pe una din cele doua iesiri ale receiverului, inainte de proiector, cealalta fiind direct spre plasma, neprocesat. Folosesc un pattern de auto-focus, unde vad exact cand incep sa apara anomali in urma procesarii prea accentuate, desi in imagine nu sunt vizibile evident daca este folosit sub 50%. Proiectorul avand 3 cip dila pe paternul de single pixel (nu stiu pe moment denumirea exacta) nu poate obtine o convergenta perfecta (un pixel alb este obtinut prin suprapunerea prefecta a celor trei subpixeli (R G B), rezultatul fiind o imagine mai ''moale'' si mai lipsita de sharpness si prin procesare este ajutat. Interesant este faptul ca darblet-ul face asta in timp treal DOAR in zonele defocusate ale imaginii acelasi lucru putand spune si de contrast. Un fel de contrast dinamic instantaneu dar prezent doar in anumite parti ale imaginii. De aceea nu pot detecta la calibrare diferente intre imaginea monocroma procesata si passthrough. Vizavi de SD sunt impotriva procesarii sursei, si cu nois-ul din imagine la fel.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-micro-auto-focus-test-2.jpg   DIY Ecran proiectie-poza-jpeg-unui-stopcadru-proiectie-d-ila-ecran-reflectiv-109.jpg  

2. Back To Top | #62
    Super Calin. Ma bucur tare mult ca sunteti cativa pasionati care ati si investit in afara de pasiune, timp pt a citi/invata si bani..multi bani.
    Pentru proiectie parca as baga si un procesor extern si un profil(LUT) ajustat in peste 9000 de puncte. Asa pt apartament si posibilitatile de a investi actuale (Adrian stie care este cea mai importanta investitie pt mine) si 55VT60-ul e sufucient dar cand posibilitatile vor fi, neapărat va fi un home theater cu tot ce inseamna el.

3. Back To Top | #63
    Registered User PesteImputit's Avatar
    daca tot suntem la capitolul ecrane DIY - ar trebui sa imi schimb ecranul - care este o mizerie cu glass bead high gain - problema e ca nu am loc sa pun unul mai mare in loc si e si greu de schimbat de unde e - ca atare care ar fi sansele sa il vopsesc pe cel actual cu un strat de vopsea de genul - Vopsea speciala pentru proiectie - MAX CONTRAST 6375 [ACCPRO-6375]

Oare il mai pot rula sau nu?

5Dmk2 +400D gripped backup + 24-70 f2.8L + Canon 16-35 F2.8L II + Canon 24 f1.4L + Canon 35 f1.4L + Canon 85 f1.2LII + Canon 50 f2.5 Macro + Canon 100 f2 + Canon 70 200 f2.8L + Canon 70 300L IS + Canon 35-350L + Sigma 170-500 + Sigma 12-24 + alte acareturi

YM! PesteImputit
    CAND SCRIU "CONTACT: SMS" NU MA SUNATI!!!! NU POT SA RASPUND!!!

4. Back To Top | #64
    Quote Originally Posted by PesteImputit View Post
    daca tot suntem la capitolul ecrane DIY - ar trebui sa imi schimb ecranul - care este o mizerie cu glass bead high gain - problema e ca nu am loc sa pun unul mai mare in loc si e si greu de schimbat de unde e - ca atare care ar fi sansele sa il vopsesc pe cel actual cu un strat de vopsea de genul - Vopsea speciala pentru proiectie - MAX CONTRAST 6375 [ACCPRO-6375]

Oare il mai pot rula sau nu?
    Eu zic sa nu te grabesti sa cumperi vopseaua din link-ul atasat, daca vrei iti trimit cu titlu gratuit o mostra din vopeaua reflectivperlescenta gain 1.15 cu care este vopsit ecranul meu. Am sa revin cu detalii de livrare pe un link de OLX. Este o vopsea acrilica pe baza de apa,foarte elastica si aderenta cu microparticule ca niste oglizi reflective, nuanta alb perlat sau daca preferi gri neutru (in acet fel iti scade gain-ul sub 1, dar iti creste negrul din imagine) Aplicarea se face prin pulverizare, neaparat, altfel se strica polarizarea particulelor reflective care au densitati diferite fata de baza acrilica, pozitia de vopsire neaparat la orizontal pentru obtinerea peliculei perfecte si omogene, stratul de microni trebuind sa aiba aceesi grosime peste tot. Recomandarea mea e sa contactezi un vopsitor auto, sa il rogi sa iti pulverizeze doua starturi pe o suprafata plasticata 50x50cm asemanatoare ca si textura cu ecranul tau, gen film de radiogarafie ... si sa compari imaginile proiectate cu ecranul actual pentru o evaluare obiectiva a solutiei care ti-o propun. In ceea ce priveste pretul iesi cu mult sub ceea ce erai dispus initial sa incerci.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-camera-dedicata-homecinema.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 15-10-2014 at 14:06.

5. Back To Top | #65
    Sicer daca tot e vorba sa il dau jos prefer sa iau un tab tensioned de 92". Ideea era sa o rezolv fara sa dau ecranul jos de pe perete.
    Si asa diagonala actuala e 77" nu cu mult mai mare decat 65st60

Proiectorul este un panasonic pt-at6000 si camera e un living room. Ce zici suprafata gri sau alba?

5Dmk2 +400D gripped backup + 24-70 f2.8L + Canon 16-35 F2.8L II + Canon 24 f1.4L + Canon 35 f1.4L + Canon 85 f1.2LII + Canon 50 f2.5 Macro + Canon 100 f2 + Canon 70 200 f2.8L + Canon 70 300L IS + Canon 35-350L + Sigma 170-500 + Sigma 12-24 + alte acareturi

YM! PesteImputit

6. Back To Top | #66
    Sicer daca tot e vorba sa il dau jos prefer sa iau un tab tensioned de 92". Ideea era sa o rezolv fara sa dau ecranul jos de pe perete.
    Si asa diagonala actuala e 77" nu cu mult mai mare decat 65st60

Proiectorul este un panasonic pt-at6000 si camera e un living room. Ce zici suprafata gri sau alba?
    Are un prieten AT5000 și ecranul e DIY 2.35:1 și a setat proiectorul pe memory sa zumeze din lentila automat când simte formatul respectiv. El are pereți de culoare închisă, draperii blackout și ecranul e vopsit cu Dulux vinil mat (a fost alegerea lui) gain-ul fiind în jur de 1, relativ neutru. Proiectorul lui are negru bun, al tău și mai ok, deci nu ai nevoie nici de ecran reflectiv nici de culoare gri. Avantajul la ecranul alb e o uniformitate foarte mare în imagine pe toată suprafața ecranului, lipsa particulelor reflective iti netezesc imaginea și culorile sunt redate foarte exact. Dar dacă nu ai condiții de lumina controlata atunci gri-ul te va ajuta.
    Last edited by calinchromapure; 15-10-2014 at 23:01.

7. Back To Top | #67
    http://forum.computergames.ro/54-dig...l#post47317355. Cam asta e setupul. Camera e cel putin atipica...
    Cu singura mentiune ca acum ca sursa am un popcorn hour a400

YM! PesteImputit

8. Back To Top | #68
    http://forum.computergames.ro/54-dig...l#post47317355. Cam asta e setupul. Camera e cel putin atipica...
    Cu singura mentiune ca acum ca sursa am un popcorn hour a400
    Ai chestii grele acolo, nu ti-e dat zilnic sa întâlnești asemenea setup, am auzit Velodyne spl 1200, cu Revel performa F52, finali Yamaha MX1, dsp Yamaha 3020 cu proiector Sony 95ES procesor DVP5000 & Lumagen Radiance mini-3d, Dune base 3d, pe ecran de referinta Da-Lite JKP Affinity, și știu ce evisceral suna.Ti se face frica pur și simplu.
    Cu privire la ecran, din imaginile afișate, dacă nu dorești sa schimbi culoarea în sufragerie sau măcar peretele frontal pe care vine pus ecranul, as merge pe un gri reflectiv totuși. Exista un tip special de vopsea de pereți care are o structura rugoasa piramidala și e non reflecțiva. Nu e neapărat sa faci nuanțe foarte închise ca sa elimini parțial reflexiile care vin din ecran în pereți și se întorc înapoi, spălăcind părțile intunecate ale imaginii.

9. Back To Top | #69

10. Back To Top | #70
    Mi-am cumparat ecranul cu pricina. O chinezarie sinistra. Pentru montaj am avut nevoie de pila si bormasina; gaurile de asamblare sunt in proportie de 50% aproximative. In China nu s-a auzit de masina de gaurit in coordonate. Ecranul propriuzis e facut din PVC si pute de te da afara din camera. Una dintre barele metalice de intindere este usor ruginita; sunt zincate, in China s-o gatat nichelul. Nu stiu daca e normal pentru ecrane cu castig supraunitar, n-am mai avut, dar partea centrala luceste de la proiector ca si cum ar reflecta o lanterna; foarte suparator. Partea pozitiva este ca rama e dintr-un profil decent de dural si este acoperita cu ceva care imita catifeaua neagra. O voi pastra si voi incerca sa inlocuiesc ecranul ("panza") cu altceva, eventual un placaj cu o fata neteda si apoi vopsit cu vopsea speciala. In mod normal ar trebui sa-l trimit inapoi, dar e greu de returnat dupa ce l-ai montat (nu mai e ca nou) si nici nu mai am tot ambalajul in starea originala (trebuie sa rupi niste chestii de protectie pentru a-l scoate).

11. Back To Top | #71
    Quote Originally Posted by JeanLucPicard View Post
    Mi-am cumparat ecranul cu pricina. O chinezarie sinistra. Pentru montaj am avut nevoie de pila si bormasina; gaurile de asamblare sunt in proportie de 50% aproximative. In China nu s-a auzit de masina de gaurit in coordonate. Ecranul propriuzis e facut din PVC si pute de te da afara din camera. Una dintre barele metalice de intindere este usor ruginita; sunt zincate, in China s-o gatat nichelul. Nu stiu daca e normal pentru ecrane cu castig supraunitar, n-am mai avut, dar partea centrala luceste de la proiector ca si cum ar reflecta o lanterna; foarte suparator. Partea pozitiva este ca rama e dintr-un profil decent de dural si este acoperita cu ceva care imita catifeaua neagra. O voi pastra si voi incerca sa inlocuiesc ecranul ("panza") cu altceva, eventual un placaj cu o fata neteda si apoi vopsit cu vopsea speciala. In mod normal ar trebui sa-l trimit inapoi, dar e greu de returnat dupa ce l-ai montat (nu mai e ca nou) si nici nu mai am tot ambalajul in starea originala (trebuie sa rupi niste chestii de protectie pentru a-l scoate).
    Sambata inainte de HI FI Show, testam ecranul meu DIY cu gain 1.15 sa iti faci o parere obiectiva. Aduce ca aspect cu Da-LIte JKP Affinity a lui Maximus74, doar ca acesta din urma e mult mai fin. M-am tot uitat cu lupa si cu lanterna de la tel si are o structura foarte interesanta, aspectul smooth (mat usor satinat). Reflectiviatea vine din dispersia luminii la contactul cu particulele cristaline ca marime de ordinul micronilor (cam 10-15 per pixel) nu din luciul panzei efectiv. Tehnologiile de cercetare si vopsire a ecranelor pro sunt subiect tabu, cert esta ca pana la gain de 1.3 nu apare efectul de hotspot, si la masurarea luminozitatii pe 100 IRE in orice parte a ecranului nu exista diferenta mai mare de 8-10%, fapt care in imagine nu este sesizabil ci doar la masuratori (meter position pattern + 100% white masurate din ecran), unghiul de vizualizare putand fi mai larg. Lucrez acum la un proiect DIY la alt prieten, placa forex printabila, vopsita perlescent, iluminare spate gen Screen Innovation - Slate - YouTube , o sa pun ulterior niste poze. PS ar fi de vanzare un ecran pro Stewart Sudiotek G3 screen deluxe de 92'' Screen Materials , pe care il mai are Maximus74 ECRAN DE PROIECTIE STEWART STUDIOTEK 130 G3 - Okazii (51080913) , adus din state. Vorbim...

12. Back To Top | #72
    Am fost la Budapesta la show. Dincolo de faptul ca nimeni nu-si calibrase sistemele audio, desi in camerele de hotel (expozantii mai cu dare de mana beneficiau de sali de conferinta, unde problema e mult mai putin grava) ar fi fost strict necesar si in cateva cazuri sunetul era oribil si am fost nevoit sa ies cat mai repede din incapere, am intalnit doua sisteme care sunau foarte bine spre magnific, iar unul era cu difuzoare electrostatice. Daca ai bani si spatiu sa le pozitionezi in camera (sunt mari, in special inalte), e o solutie pentru sunet de top.
    Fata de sistemul audio calibrat de acasa, diferenta, desi sesizabila, nu este chiar foarte mare. Se poate obtine un sunet placut cu mult mai putini bani.
    Cu ocazia acestei deplasari am vazut si ce inseamna lipsa de informatie si lipsa unui profesionist. Cineva, in loc sa puna subwoofer-ul unde trebuie (lucru mai greu in lipsa unor cunostinte teoretice si un aparate de masura adecvate), a preferat sa astupe deschiderile de la bass reflex, pentru a scapa de distorsiunile extreme pe joase. Dupa ce i l-am pus unde ii e locul din punct de vedere sonor, i-am facut si o demonstratie cu scena cafenelei din Inception si prima batalie navala din Master and Commander. Era cu totul altceva, desi scosesem doapele de la subwoofer.

13. Back To Top | #73
    mai e cineva activ pe thread?
    mi-am luat si eu un LG pf80G
    I expect nothing. I fear no one. I am free.

14. Back To Top | #74
    Si cum ti se pare? Nivel de negru? Imagine? Ce ecran folosesti? L-ai calibrat? E primul tau proiector si daca nu cum e fata de vechiul model?

15. Back To Top | #75
    Salutare, mi-am cumparat recent un ACER h6518bd si sunt in stadiul de informare pentru crearea unui ecran de proiectie. As vrea sa stiu daca a incercat cineva metoda de pe acest thread Easy Ambient Light Rejecting Screen Paint - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews . Threadul fiind din state, utilizatorii vorbesc doar de vopseluri care se gasesc pe acolo.

16. Back To Top | #76
    Quote Originally Posted by s3nix View Post
    Salutare, mi-am cumparat recent un ACER h6518bd si sunt in stadiul de informare pentru crearea unui ecran de proiectie. As vrea sa stiu daca a incercat cineva metoda de pe acest thread Easy Ambient Light Rejecting Screen Paint - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews . Threadul fiind din state, utilizatorii vorbesc doar de vopseluri care se gasesc pe acolo.
    Tu ce vrei sa vopsesti, un perete sau o panza?

17. Back To Top | #77
    Quote Originally Posted by JeanLucPicard View Post
    Tu ce vrei sa vopsesti, un perete sau o panza?
    Inca nu m-am decis, momentan proiectez direct pe peretele din rigips, vopsit cu lavabila,culoarea alb. Din ce am vazut pe forumul din state, ei folosesc pentru ecran si placi subtiri de mdf pe care le vopsesc.

18. Back To Top | #78
    Quote Originally Posted by s3nix View Post
    Inca nu m-am decis, momentan proiectez direct pe peretele din rigips, vopsit cu lavabila,culoarea alb. Din ce am vazut pe forumul din state, ei folosesc pentru ecran si placi subtiri de mdf pe care le vopsesc.
    Daca vrei sa faci o treaba serioasa, nu folosesti vopsea lavabila (n-are caracteristici controlate de reflexie/difuzie, nici spectrale) si nu o aplici cu trafaletul.

19. Back To Top | #79
    Registered User
    Salutare și La mulți ani!
    Folosesc un Intel Nuc cu Softul Daphile pentru muzica, însă aș încerca să pun pe el și un Xbmc.
    Va rog sa mă sfătuiți cum se instalează acest Xbmc ca al doilea sistem de operare, adica sa folosesc dual boot.Daphile pentru muzica și Xbmc pentru filme.
    Sunt curios dacă cu Xbmc voi avea o imagine superioara fata de Popcorn hour V10 de care sunt mulțumit .
    A mai făcut cineva acest test ?
    Last edited by PATRULEA 69; 02-01-2016 at 17:06.

20. Back To Top | #80
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Salutare. Am un Optoma H79. Este primul meu videoproiector, cumparat SH, cu lampa noua si roata de culoare noua, ca mi-a pocnit in prima seara si mi-a fost schimbata pe garantia de 6 luni. Am proiectat o perioada pe un perete alb(toti peretii din camera sunt albi, cu niste modele cretine pe tavan ce au putin portocaliu) o diagonala de 80-90" si am cumparat un ecran de 78,7" 16:9 Pulldown Hitachi SCR184000 pe care inca nu l-am montat. Totusi nu cred ca ma va multumi aceasta solutie si as vrea sa stiu daca imi recomandati o panza sa-mi fac un ecran fix de 80-90" sau vreo vopsea, sa vopsesc peretele. Am citit pe thread ca se pomenea ceva de o vopsea reflectiva perlescenta alba sau gri. Sincer sa fiu, cred ca as prefera ceva gri, cu un gain 0,9, pentru ca sunt obisnuit cu nivelul de negru de la Panasonic P50ST30 calibrat ochiometric, ca nu i-am dat de cap cu colorimetrul unui amic. Nu cred ca o sa ma apuc de vopsit si ceilalti pereti daca e costisitoare vopseaua. Tot pe aici se pomenea de o vopsea pentru peretii laterali sau in jurul ecranului "Exista un tip special de vopsea de pereți care are o structura rugoasa piramidala și e non reflecțiva. Nu e neapărat sa faci nuanțe foarte închise ca sa elimini parțial reflexiile care vin din ecran în pereți și se întorc înapoi, spălăcind părțile intunecate ale imaginii." As fi interesat si de aceasta vopsea daca are un pret decent.
    In viitor probabil o sa fac upgrade la 1080p nativ, dar tinand cont ca peste vreo 6 luni ma voi muta, astept intai sa vad viitoarea camera si dupa o sa vad ce optiuni am.

1.  
Page 4 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks