Page 5 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 81 to 100 of 157

Thread: DIY Ecran proiectie

1. Back To Top | #81
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    Salutare. Am un Optoma H79. Este primul meu videoproiector, cumparat SH, cu lampa noua si roata de culoare noua, ca mi-a pocnit in prima seara si mi-a fost schimbata pe garantia de 6 luni. Am proiectat o perioada pe un perete alb(toti peretii din camera sunt albi, cu niste modele cretine pe tavan ce au putin portocaliu) o diagonala de 80-90" si am cumparat un ecran de 78,7" 16:9 Pulldown Hitachi SCR184000 pe care inca nu l-am montat. Totusi nu cred ca ma va multumi aceasta solutie si as vrea sa stiu daca imi recomandati o panza sa-mi fac un ecran fix de 80-90" sau vreo vopsea, sa vopsesc peretele. Am citit pe thread ca se pomenea ceva de o vopsea reflectiva perlescenta alba sau gri. Sincer sa fiu, cred ca as prefera ceva gri, cu un gain 0,9, pentru ca sunt obisnuit cu nivelul de negru de la Panasonic P50ST30 calibrat ochiometric, ca nu i-am dat de cap cu colorimetrul unui amic. Nu cred ca o sa ma apuc de vopsit si ceilalti pereti daca e costisitoare vopseaua. Tot pe aici se pomenea de o vopsea pentru peretii laterali sau in jurul ecranului "Exista un tip special de vopsea de pereți care are o structura rugoasa piramidala și e non reflecțiva. Nu e neapărat sa faci nuanțe foarte închise ca sa elimini parțial reflexiile care vin din ecran în pereți și se întorc înapoi, spălăcind părțile intunecate ale imaginii." As fi interesat si de aceasta vopsea daca are un pret decent.
    In viitor probabil o sa fac upgrade la 1080p nativ, dar tinand cont ca peste vreo 6 luni ma voi muta, astept intai sa vad viitoarea camera si dupa o sa vad ce optiuni am.
    Vopseaua speciala e scumpa si aplicarea destul de complicata, nu te scoate mai ieftin decat un ecran. Mai bine iti iei un ecran de calitate, fix (preferabil) sau derulabil cu tensionare, daca nu vrei sa ai niciodata probleme cu abaterile de la planeitate, sau derulabil oarecare, pentru pret mai mic si posibilitatea sa dispara din peisaj cand nu-l folosesti.

2. Back To Top | #82
    In plus, daca te muti, ecranul il iei cu tine, peretele nu.

3. Back To Top | #83
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Acum locuiesc cu parintii, deci nu e o tragedie sa vopsesc un perete. Ideea este ca oricum trebuie sa zugravesc un perete pe care am proiectat pana acum, asa ca nu mi-ar fi greu sa fac un chenar negru sa zic in jurul ecranului si ecranul sa-l fac alb/gri cu vopsea speciala. Pe peretii laterali si tavan, as putea sa vopsesc sa zicem o zona de 1m cu negru, sa creasca un pic senzatia de contrast si luminozitate. Totusi nu sunt lamurit cat de mare e efectul asupra imaginii, daca fac un chenar mare, negru, in jurul ecranului si vopsesc 1m din tavan si peretii laterali.
    Cum spuneam, am deja un ecran pulldown Hitachi de 78,7" 16:9 alb, nou, despre care nu am gasit informatii precum gain-ul. Am uitat sa mentionez ca mai am o panza cauciucata(cred) de 100" luata de pe ebay.de ieftin, pe care cred ca as putea sa o vopsesc gri si sa o montez ulterior pe o rama. Poti sa-mi dai te rog cateva exemple de ecran de calitate fix/derulabil cu tensionare in jurul 80-100"? As prefera sa nu am probleme sa-mi faca cute, sunt destul de pretentios la chestiile astea. Urmaresc un raport pret/calitate cat mai bun sincer sa fiu, sunt al inceput, dar vreau sa construiesc un sistem home cinema destul de solid. Faptul ca am un proiector vechi nu ma va opri sa fac upgrade in viitorul apropiat, dar un ecran de calitate imi va ramane util pentru viitorul proiector. Totusi acest Optoma mi se pare ca are o optica foarte buna, sharp si pare ca are potential si pe partea de culori si black level, ajutat probabil de un ecran cu gain putin mai mic decat peretele meu alb.
    Ca o mica completare, pe partea de sunet sunt aranjat cat de cat momentan, doar ca stereo. Daca o sa am loc unde ma mut, posibil sa incep sa completez sistemul cu 2 sateliti si un central, plus amplificare bineinteles. Subwoofer nu cred ca voi adauga prea curand, sunt multumit de ce pot wooferele de 10" ale boxelor cand vine vorba de bas/subbas in 20mp, fac deja scandal mare daca dau un +3dB pe bas.
    Era sa uit, sursa mea o reprezinta PC-ul.

In viitor ma uitam la modele precum Panasonic PT-AE2000/300-4000/AT6000, Benq W5000/W6000/W7000/w10000/w20000, JVC DLA-RS1/HD1, Sanyo PLV-Z700/Z2000/Z3000, Mitsubishi HC6000/7000, modele mai recente de la Benq precum W1500 etc. Buget mi-am propus ceva in zona 300-1000E, depinde ce oferte tentante prind, urmaresc preturile de pe ebay.de de unde voi lua cel mai probabil.

P.S. Ai idee de ce consola PS4 nu functioneaza cu Optoma H79? Am gasit in specificatii ca ar suporta HDCP proiectorul Am optiune in consola sa dezactivez HDCP si tot nu primesc semnal. Am un cablu HDMI-DVI(DVI-I dual link). Am incercat si cu cablu HDMI-HDMI si adaptor DVI, fara succes.
    Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

4. Back To Top | #84
    Eu initial am vrut sa fac economie la costul ecranului si am gasit unul foarte convenabil pe Amazon (100" cu motor). A fost destul de complicat de adus aici, pentru nu livreaza aproape nimeni in Romania colete supradimensionate.
    Acum, din cauza cutelor cu care a venit ecranul si care s-au accentuat in timp, m-am uitat dupa alte solutii. Ceea ce am gasit de calitate buna, preturile sunt destul de piperate, ar fi asa:
    Ecran proiectie Home Cinema Tensionat EliteScreen Spectrum Tab-Tension Series 221.4cm x 124.4cm ELECTRIC100XHT [16/9EL220TEN-ELECTRIC100XHT]
    sau
    Ecran proiectie electric professional TENSIONAT EliteScreen Saker 221.5cm x 124.5cm SKT100XHW-E12, 2 telecomenzi [16/9EL220-SKT100XHW-E12]
    Nu poti sa faci o proiectie de calitate fara sa investesti atat in proiector cat si in ecran. Daca buzunarul iti permite, experienta vizionarii cam merita, poate fi chiar mai buna decat la cinematograf.

5. Back To Top | #85
    Inca nu am avut ocazia sa vad ce diferenta poate face un ecran de calitate vs unul prost, dar recomandarile primite si opiniile multora(din ce am citit pe forumurile straine cat si aici) merg in aceasta directie. De inceput as vrea sa o iau totusi cu pasi mai mici, sa dau 3800ron pe ecran este exclus nu numai financiar in acest moment ci si pentru faptul ca as da banii pe asa ceva numai daca as considera ca face o diferenta notabila fata de fratele mai mic, care costa aproximativ pe jumatate. Daca 1000 pentru un fix de 90", respectiv 2000ron pentru unul de 100" motorizat cu tensionare mi se pare rezonabil, deja cel de 3800ron cam sare din planurile mele. Poate cand o sa am un videoproiector 1080p si mult mai bun decat cel de acum si o sa simt nevoia, dar pana atunci mai e. Inteleg in ce directie merg recomandarile, la fel cum e si in audio, dar bugetul e buget, caut ceva cu raport pret/calitate cat mai mare.
    Last edited by H_O_N_D_A; 29-02-2016 at 14:49.
    Elac 207.2 de vanzare/schimb cu Sennheiser HD800 http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49098352

6. Back To Top | #86
    Am si unul fix de 90" luat pe bani destul de putini, dar chinezaria a venit cu o panza de PVC acoperita cu ceva, care pute de nu poti sa stai in camera si care face un hotspot de nu poti sa te uiti (cel putin eu, care nu stiam ce e aia pana atunci).
    Am facut panza sul si am inlocuit-o cu un panou de PFL pentru mobila (am pastrat rama acoperita cu ceva care arata precum o catifea neagra). Bineinteles ca partea melaminata alba nu e chiar ce trebuie, asa ca va trebui sa-i dau o vopsea in curand, dar e perfect plana si nu miroase. Acum nava spatiala care traverseaza ecranul nu se mai unduieste; cutele alea chiar sunt foarte suparatoare in anumite scene.

7. Back To Top | #87
    Stai ca nu pricep, folosesti PFL alb melaminat pe post de ecran in acest moment?

8. Back To Top | #88
    Stai ca nu pricep, folosesti PFL alb melaminat pe post de ecran in acest moment?
    Pentru al doilea proiector, care e mai mult pe post de monitor pentru calculator, cel putin asa l-am gandit de la inceput. Al doilea ecran l-am luat fix, tocmai din cauza distorsiunilor geometrice date de cute. Pe calculator ar fi fost mult mai suparator efectul.
    Si asta melaminatul e prea lucios si da hotspot (mai putin decat PVC-ul chinezilor), asa ca l-am slefuit un pic sa-l matuiesc.

9. Back To Top | #89
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Panasonic AT5000-calibrat vs AT6000-setari out of the box Ecranul fix de 295cm, format 2.35:1 cu gain de 1.0 Proiectoarele au un autodetect pentru formatul 2.35:1 si zoom motorizat.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-panasonic-at5000-calibrat.jpg   DIY Ecran proiectie-pansonic-at6000-setari-fabrica.jpg   DIY Ecran proiectie-ecran-fix-gain-1.0.jpg   DIY Ecran proiectie-sursa-video-dune-hd.jpg   DIY Ecran proiectie-amplificare-6-ch-procesor-sunet.jpg  

10. Back To Top | #90
    Compari 2 modele diferite, unul calibrat si unul ootb, nu stiu ce relevanta are mai ales ca pozele par facute cu telefonul, ai noise groaznic si posibil expunere diferita. In rest, salivez si eu dupa un asemenea proiector si ecran.

11. Back To Top | #91
    Am un ecran de poliplan de 8 x 6 m, montat pe o cladire. Crezi ca se poate vopsi cu vopsea speciala? Ce costuri ar fi pentru 50 mp? Multumesc

12. Back To Top | #92
    Ce dorești să proiectezi? Pt HD trebuie format 16:9 sau 2.35:1 Vopseaua trebuie sa fie refelectiva cu gain pozitiv. Trebuie sa ai peste 12ft la 100IRE astfel imaginea va fi intunecata. Rezoluția perceptuala incepe sa scadă la ecrane de peste 120" Daca proiecția se face la exterior vopseaua trebuie să întrunească alte calități față de o vopsea pt proiecție la interior (acrilica lavabilitate mare, rezistenta la UV aditiv antifungic elasticitate si aderenta pe PVC si tixotropie daca se vopseste pe verticală)
    Last edited by calinchromapure; 30-05-2016 at 22:14.

13. Back To Top | #93
    Pare foarte interesanta vopseaua, chiar eram curios cand o sa pui anunt cu ea. Ti-as recomanda sa pui si la sectiunea de publicitate de pe forum, asa probabil vei ajuta si mai multa lume.

P.S. Am un Optoma H79, crezi ca are sens sa incerc sa-l schimb cu un Benq W1070? Ma incanta idee de 1080p nativ si luminozitate mai mare.

14. Back To Top | #94
    Na, ca s-a deformat si PFL-ul, desi in camera unde este pus nu este deloc umiditate mare. Se pare ca singura solutie de a avea un ecran plan si lipsa de distorsiuni geometrice induse de acesta sunt ecranele tensionate cu costurile suplimentare aferente. Aviz amatorilor. Daca tot vreti ceva ieftin vopsit de mana, mai bine vopsiti direct peretele, ca ala nu se deformeaza in timp (exceptand cutremurele de pamant). Se pare ca urmatoarea mea achizitie va fi un ecran tensionat.

15. Back To Top | #95
    De ce nu MDF? Sau MDF care are melamina pe-o parte. Garantat nu se stramba de la umiditate normala, iar pe canturi merge pusa melamina, sa nu traga nici pe acolo umiditate in timp. Eu am boxele inca nefinisate de aproape 2 ani si arata ca in prima zi MDF-ul chior de pe ele, fara nicio protectie. Chiar ma gandeam sa fac un ecran dintr-o placa mare de mdf de 16mm grosime, laminat, peste care sa dau cu vopsea.

16. Back To Top | #96
    De ce nu MDF? Sau MDF care are melamina pe-o parte. Garantat nu se stramba de la umiditate normala, iar pe canturi merge pusa melamina, sa nu traga nici pe acolo umiditate in timp. Eu am boxele inca nefinisate de aproape 2 ani si arata ca in prima zi MDF-ul chior de pe ele, fara nicio protectie. Chiar ma gandeam sa fac un ecran dintr-o placa mare de mdf de 16mm grosime, laminat, peste care sa dau cu vopsea.
    MDF e gros si greu, la 2,25 m2 nu cred ca il mai pot manevra singur prin casa si sa-l sui pe perete, altfel probabil ca nu e o varianta rea. A fost destul de dificil sa manevrez rama pana in camera unde am pus-o, pentru ca saptiul de trecere e destul de ingust si usile nu sunt amplasate favorabil.
    In plus, rama in care am pus PFL-ul nu permite ceva mai gros, nu fara a strica peretele din spate si va fi mult mai greu de montat. Doar daca renunt la rama (ar fi pacat, e acoperita cu un material negru mat, care imita catifeaua) si pun MDF-ul direct pe perete, ca pe un tablou (in fine, cu doua prinderi in loc de una).

17. Back To Top | #97
    Hai ca nu e dracul asa de negru. Iei un amic sa te ajute la transport si montaj, mare lucru. Cine a zis ca trebuie carat si montat de unul singur ecranul? Dupa montaj, acolo ramane ani buni, nemiscat. Rama aia nu stiu la ce te ajuta asa mult, poti sa faci o rama tot din MDF si o acoperi cu material negru. Faci rama din 4 bucati de 5-10cm latime, dupa bunul plac, si o asamblezi in jurul ecranului, sunt multe posibilitati.

18. Back To Top | #98
    Pentru ce sa vopsesti lemne, rigips si pereti cand poti intinde un material de baner pe o structura metalica ultrarezistenta. Există foarte subtire si foarte fin, mai mult chiar inscriptibil pe o fata, special pregatit pentru serigrafiere, cu adrenta foate buna a vopselei aclilice perlescente. Fata alba, spate negru black out (cum sunt ecranele profesionale) Frontlit Discovery Star Flex Materialul se intinde pe un schelet 16:9 cu profil pătrat de 15mm Dedeman Teava patrata 15x15x1.5 mm - Tevi metalice pentru constructii - Tevi si profile metalice - Constructii - Dedicat planurilor tale cu doua intarituri simetrice pe verticala. La ancorare se folosesc popnituri speciale Clesti pop-nituri | Yato | TOYA (cei care confectioneza reclame stiu mai bine) Vopseaua se aplica la orizontala de catre un vopsitor auto si se autoniveleaza imediat dupa pulverizare, pastrandu-si elasticitatea si structura omogena reflectiva. Nu mai necesita grunduire in prealabil (scade pretul cu o treime) pentru ca materialul e dedicat pentru serigrafiere. Mai mult la uscare vopseaua ancorează prin calitatile ei, disparand si ultimele urme de posibile incretituri si burti ale materialului PVC. Gradul de elasticitate este asemanator cu cel al PVC-ului, neexistand riscul de exfoliere chiar in mediul exterior. Ancorarea este destul de puternica si e posibil sa apara burta pe profilul metalic daca nu e intarit ecranul in 2 puncte pe verticala (poz3). Nu se creaza hot spot pentru ca reflectivitatea nu vine din luciu ci din microoglinzile perlei. Aspectul este mat-satinat. In poza a doua (facuta cu blitz de aproape) e comparatia dintre o coala fotografica alba A4 si ecranul vopsit astfel. Foaia alba pare gri din cauza gain-ului 1.0 fata de voseaua Black Widow mai reflectiva (gain 1.3)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-ecran-vopsit-cu-black-widow-2.jpg   DIY Ecran proiectie-vopsea-reflectiv-perlescenta-vs-coala-fotografica-a4.jpg   DIY Ecran proiectie-schelet-ecran-profil-15mm.jpg   DIY Ecran proiectie-scena-mixta-vopsea-black-widow.jpg   DIY Ecran proiectie-scena-dark-vopsea-black-widow.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 11-07-2016 at 11:32.

19. Back To Top | #99
    Hai ca nu e dracul asa de negru. Iei un amic sa te ajute la transport si montaj, mare lucru. Cine a zis ca trebuie carat si montat de unul singur ecranul? Dupa montaj, acolo ramane ani buni, nemiscat. Rama aia nu stiu la ce te ajuta asa mult, poti sa faci o rama tot din MDF si o acoperi cu material negru. Faci rama din 4 bucati de 5-10cm latime, dupa bunul plac, si o asamblezi in jurul ecranului, sunt multe posibilitati.
    Stii ce repede se imputineaza prietenii in clipa in care e de pus carca? Plus ca eu am timp de manevre din astea numai in jur de miezul noptii sau in weekend.

20. Back To Top | #100
    Quote Originally Posted by calinchromapure View Post
    Pentru ce sa vopsesti lemne, rigips si pereti cand poti intinde un material de baner pe o structura metalica ultrarezistenta. Există foarte subtire si foarte fin, mai mult chiar inscriptibil pe o fata, special pregatit pentru serigrafiere, cu adrenta foate buna a vopselei aclilice perlescente. Fata alba, spate negru black out (cum sunt ecranele profesionale) Frontlit Discovery Star Flex Materialul se intinde pe un schelet 16:9 cu profil pătrat de 15mm Dedeman Teava patrata 15x15x1.5 mm - Tevi metalice pentru constructii - Tevi si profile metalice - Constructii - Dedicat planurilor tale cu doua intarituri simetrice pe verticala. La ancorare se folosesc popnituri speciale Clesti pop-nituri | Yato | TOYA (cei care confectioneza reclame stiu mai bine) Vopseaua se aplica la orizontala de catre un vopsitor auto si se autoniveleaza imediat dupa pulverizare, pastrandu-si elasticitatea si structura omogena reflectiva. Nu mai necesita grunduire in prealabil (scade pretul cu o treime) pentru ca materialul e dedicat pentru serigrafiere. Mai mult la uscare vopseaua ancorează prin calitatile ei, disparand si ultimele urme de posibile incretituri si burti ale materialului PVC. Gradul de elasticitate este asemanator cu cel al PVC-ului, neexistand riscul de exfoliere chiar in mediul exterior. Ancorarea este destul de puternica si e posibil sa apara burta pe profilul metalic daca nu e intarit ecranul in 2 puncte pe verticala (poz3). Nu se creaza hot spot pentru ca reflectivitatea nu vine din luciu ci din microoglinzile perlei. Aspectul este mat-satinat. In poza a doua (facuta cu blitz de aproape) e comparatia dintre o coala fotografica alba A4 si ecranul vopsit astfel. Foaia alba pare gri din cauza gain-ului 1.0 fata de voseaua Black Widow mai reflectiva (gain 1.3)
    Nu am incredere in planeitatea unei astfel de solutii (si am ceva experienta de mestereala si constructii artizanale). Cadrul acela va flamba in momentul in care vei incerca sa intinzi panza pe el. Daca e suficent de rigid sa nu o faca (profil cu nervuri), atunci e si greu si dificil de asamblat si montat. Alta hiba majora este ca trebuie vopsit in exterior si dus in casa in stare complet asamblata si rigidizata. Transportul poate fi dificil in configuratii nefavorabile ale locuintei, plus ca exista risc mare de zgariat fie obiectul, fie peretii.

1.  
Page 5 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Bookmarks

Bookmarks