Page 8 of 8 FirstFirst ... 5678
Results 141 to 157 of 157

Thread: DIY Ecran proiectie

1. Back To Top | #141
    Registered User
    Dacă ar fi sa luam Jvc ca referință, celelalte 2 videoproiectore ar trebui umblat puțin la gain , scăzut verde și crescut roșu.
    La Dlp scăzut contrast și ridicat luminozitatea .

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

2. Back To Top | #142
    Registered User
    Salutare
    Referitor la vopseaua Black Widow, care dintre cele trei tipuri de suprafete pe care se aplica: perete gletuit, forex-HIPS sau poliplan/baner ar fi mai indicata? Ma refer strict daca se influenteaza in vreun fel calitatea ecranului nu neaparat daca il poti lua cu tine in caz ca te muti sau nu. Pentru o dimensiune de 130-135in cam de cata vopsea este nevoie?

3. Back To Top | #143
    Registered User
    @traian.ilie
    Salut, de ce ai ales sa-l faci in regim propriu ?
    Intreb pentru ca vad ca unul gata facut e 250 de lei.

Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher AFFDVGSR in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

4. Back To Top | #144
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Quote Originally Posted by ubY View Post
    Salutare
    Referitor la vopseaua Black Widow, care dintre cele trei tipuri de suprafete pe care se aplica: perete gletuit, forex-HIPS sau poliplan/baner ar fi mai indicata? Ma refer strict daca se influenteaza in vreun fel calitatea ecranului nu neaparat daca il poti lua cu tine in caz ca te muti sau nu. Pentru o dimensiune de 130-135in cam de cata vopsea este nevoie?
    Teoretic nu conteaza suprafata pe care se aplica vopseaua pentru faptul ca Black Widow se aplica pe primer. D.p.d.v al absobtiei, suparafata dupa grunduire are acelasi coeficient, singura problema e finetea/asperitatea suprafetei. Vopseaua "copiaza" relieful suprafetei, daca este poros, coaja de portocala sau cutat/armat cu fibre, microoglinzile nu mai reflecta perpendicular unda de lumina ci o imprastie haotic si in laterale, efectul fiind de manjeala pe ecran in scenele ultraluminoase. Cea mai buna metodologie este vopsirea la orizontala prin pulverizare un strat de primer, uscat pana adoua zi si un strat de vopsea aplicat ''baltit''. Baltit nu inseamana sa curga, dar vizual sa acopere primerul peste tot ca o pelicula. Vopseaua se autoniveleaza, apa se evapora din componnenta si materialul solid, microoglinzile reflective raman la suprafata foarte fine, ca o pudra smooth reflectiva, cu aspect mat matasos perlat. Vopseaua nu este peliculogena, nu se evapora la contactul cu oxigenul din atmosfera ci la evaporarea solventului, in acest caz apa. Deci chiar daca este aplicata in strat mai gros, nu formeaza "coaja de portocala" decat daca suprafata are deja ''coaja de portocala'' si ii copie relieful. In aceste poze (a doua) se vede ecranul proaspat vopsit pe HIPS de 4mm, asezat la orizontala, vopseaua pulverizata abundent. Luciul si denivelarile dispar la evaporarea apei ca in urmatoarele poze. Ulterior inramat cu profil de aluminiu gros de 2mm devenind rigid. Montat pe terasa, ecranul are factor ALR (ambient light rejecting) si rejecteaza lumina ambientala seara (nu in bataia soarelui) Consumul la un ecran de 130-135" este de 1.1lt primer + 1.1lt vopsea. Varianta pentru terase este Black Widow dark grey pearl.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-4.jpg   DIY Ecran proiectie-1-pulverizare-black-widow-dark-grey-pe-hips-4mm-2.jpg   DIY Ecran proiectie-5-ecran-final-black-widow-dark-grey-pe-terasa-2.jpg   DIY Ecran proiectie-7-home-video-pe-terasa-2.jpg   DIY Ecran proiectie-2.jpg  

5. Back To Top | #145
    Proiectorul folosit este un DLP Optoma HD27, calibrat cu aparatura profesionala (colorimetru profilat dupa fotospectrometru) si generator de tripleti RGB AVlab. Pe ecran de 90'' la 100IRE se ating 140cd/m suficient pentru a compensa lumina ambientala in conditii de vizializare seara sau zi innorata, pe terasa acoperita. Exclus folosirea unui ecran alb sau gri deschis, in acest caz.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-11-ecran-black-widow-pe-lumina-ambientala-incadrare.jpg   DIY Ecran proiectie-14-reglare-corecta-sharpnees-optoma-hd27.jpg   DIY Ecran proiectie-17-culori-primare-secundare-pe-bw-lumina-aprinsa.jpg   DIY Ecran proiectie-15-contrast-accentuat-de-black-widow-dark.jpg   DIY Ecran proiectie-16-contrast-ansi-pe-lumina-3becuri-pe-terasa-.jpg  

6. Back To Top | #146
    Cateva imagini surprinse pe ecran dark grey (lumina controlata) proiector Optoma HD27 & ecran Black Widow pentru camere ultraluminosase sau terase. Solutia ecran/proiector nu depaseste 1000€
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-18.jpg   DIY Ecran proiectie-19.jpg   DIY Ecran proiectie-20.jpg   DIY Ecran proiectie-23.jpg   DIY Ecran proiectie-24.jpg  

7. Back To Top | #147
    Prima poza surprine imagini catv HD 1080i pe lumina (seara)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-ecran-black-widow-dark-grey-pearl.jpg   DIY Ecran proiectie-26.jpg   DIY Ecran proiectie-25.jpg   DIY Ecran proiectie-27.jpg   DIY Ecran proiectie-28.jpg  

8. Back To Top | #148
    Aceeasi scena surprina cu lumina controlata si lumina ambientala (becuri terasa) pe ecranul Black Widow dark grey pearl.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-scena-cu-lumina-controlata-bezna-.jpg   DIY Ecran proiectie-scena-cu-lumina-aprinsa.jpg  

9. Back To Top | #149
    Proiectie pe lumina (seara)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-proiectie-terasa-black-widow.jpg   DIY Ecran proiectie-black-widow-dark-grey-pearl-3becuri-terasa-.jpg   DIY Ecran proiectie-black-widow-dark-grey-seara-lumina-naturala.jpg   DIY Ecran proiectie-proiectie-optoma-hd27-black-widow.jpg   DIY Ecran proiectie-proiectie-terasa-black-widow-dark-grey.jpg  

10. Back To Top | #150
    Registered User
    Multumesc frumos pentru informatii, arata foarte bine in pozele prezentate
    Pentru un proiector middle level gen Sony 40/45es sau Epson 7300 pentru o camera de zi este indicata sa inteleg varianta light grey? Avand in vedere ca va fi primul proiector incerc sa imi dau seama care este combinatia optima. Pare asa o ecuatie cu multiple necunoscute: proiector, ecran, pregatire pereti camera si imi este destul de greu sa gasesc solutia optima . Am vizionat un Sony 65es pe o panza HCCV si chiar daca imaginea era frumoasa, negrul afisat era un fel de gri destul de deschis mi s-a parut mie (ce-i drept momentan am o plasma panasonic si sunt obisnuit cu un contrast/nivel de negru foarte bun). Pretul ecranelor mi s-a parut de departe nerealist mai ales pentru o dimensiune decenta gen 120/130in
    Din tot ce am citit aici si pe celelalte forumuri as inclina catre un proiector din aceasta categorie, un ecran light grey si eventual peretii vopsiti in jurul ecranului pentru a minimiza lumina reflectata (1m sau 1.5m). Vad ca au inceput reducerile la proiectoare si mai ales ca urmeaza IFA/CEDIA peste 1-2 luni sper sa prind unul sh la un pret decent

Pentru un proiector de top gen JVC rs420/520 este indicata varianta white? sau tot light grey?
    Last edited by ubY; 19-07-2017 at 22:44.

11. Back To Top | #151
    Registered User
    Imi puteti da un pret pentru varianta de poliplan/baner vopsita? Ma gandesc ca e cea mai eficienta metoda pentru transport. O sa dau o fuga si pana la o vopsitorie zilele astea

12. Back To Top | #152
    Registered User
    Din pacate la proiectoarele DLP observ imediat acel efect de rainbow si ies din discutie

13. Back To Top | #153

14. Back To Top | #154
    Registered User
    Long story:
    Acum cateva luni am luat un optoma HD27, si pentru ecran mi-am facut cadru si am gasit un magazin de jaluzele care vinde material alb (de tip blackout) la aproximativ 60lei/m2. Mare greseala. Materialul provoca niste artefacte (gen dungi circulare) de care nu am putut sa scap. Initial am crezut ca e o problema cu proiectorul, dar in garantie a iesit ca e ok, am testat pe perete si imaginea nu avea artefacte, deci nu luati material de jaluzele!

Am cautat alternative, si fiindca camera de vizionare are pereti albi si nu pot sa opresc toata lumina care intra in camera m-am uitat dupa un material ALR, si gri (pentru contrast/negru,), in review uri proiectorul (optoma hd27) nu sta bine la redarea negrului. Materialele ALR au un gain pozitiv, unghiul de vizualiare e redus ~85 grade, conteaza la 3d, unde cele gri simplu sunt intunecate. Gain ul pozitiv inseama ca poate fi folosit un proiector cu luminozitate scazuta/ lampa cu multe ore, tinut proiectorul pe eco/luminozitate scazuta, mai mult timp de functionare.
    La preturi acceptabile sunt 3 produse de la 2 firme care fabrica material pentru ce am avut nevoie, Carl's ALR (1 podus) si Ellite screens(cinegrey 3d si 5d). Doua dintre ele au gain 1.5 si costa ~$150, iar al 3 lea are gain de 1.2(cinegrey 3d) si costa ~$85. ALR ul de 1.5 de la carl's e inferior fata de ellite, cel putin asa am citit.
    Ellite nu vinde produsul in europa si nici nu livreaza in Romania, chiar am vorbit cu ellite EU, trebuie luat din state si trimis in ro cumva, iar tubul cu material are ~4-5 kg, am platit ~$90 numai pentru transport luat prin intermediar).

Din pacate si materialul asta are linii (altfel), defect din fabricatie, momentan vorbesc cu cei de la ellite sa vad daca pot sa primesc altul - pe amazon mai sunt cateva cazuri, iar cei de la ellite inloculesc produsul, insa trebuie chitanta.

Alta problema e ca imaginea are hotspot pronuntat in anumite momente (ecran de 106", proiectorul la 350cm distanta, in tavan) , gen imagine alba, de asta am si luat cinegrey 3d cu gain de 1.2, citisem ca cinegrey 5d e mai rau. In filme nu se cunoaste prea tare, dar l-am instalat doar de o zi, nu am facut teste.

Functia de ALR nu e cine stie ce, superioara unui material simplu, dar nu se poate viziona ziua cu geamul deschis.

Partea buna e ca liniile si hostpot ul in practica nu se observa in marea majoritate a timpului, doar in anumite cazuri, iar calitatea imaginii e cu mult superioara materialului de jaluzele. Nu stiu cum arata negru pe alte proiectoare, dar acum se vede foarte ok.

Pentru cine vrea sa isi ia material de ecran, trebuie neaparat gri(decat daca camera e pestera cu peretii vopsiti inchis).
    Alte optiuni ar f:

Ellite Cinegrey, gain 1.0, costa $100, dar vine tot la tub, care are ~5kg.
    Amazon.com: Elite Screens Designer Cut, 135-inch 16:9, Blackout DIY High Contrast Grey Projector Screen Material, ZRM-135H-CINEGREY: Home Audio & Theater

Carl's flexigrey care vine si impaturit, costa $70 si are 3kg (impaturit), gain 0.8, dar nu stiu daca livreaza in ro.
    Amazon.com: Carl’s FlexiGray, Projector Screen Material, High Contrast Gray (16:9 | 71x126 | 144-in | Folded) HD/High-Definition, In/Outdoor Projection Screen, Portable Movie Screen, Low Ambient Light, Grey: Home Audio & Theater

Harkness Screens, firma de ecrane de cinema din UK, au o gramada de materiale cu gain negativ, pe site nu gasiti mare lucru pentru ecrane home cinema, au info pentru ecrane de 30m, trebuie sa le dati un mail pentru oferta. Firma ofera modificari ale materialuli pentru a fi prins mai usor si alte chestii interesante.
    Pentru un ecran de 120" gri cu gain de 0.7 mi-au cerut 130 euro fara transport.
    Leaders in Screen Technology — Harkness Screens

Cinegrey 5D, gain 1.5, ~$170, tubul are ~5kg, unghi de vizulalizare de 80 grade.
    Amazon.com: Elite Screens Designer Cut, 135-inch 16:9, DIY ALR Ambient Light Rejecting Projector Screen Material, ZRM-135HW-CINEGREY5D: Home Audio & Theater

Cinegrey 3D mai dispare (nu e in stoc cred) de pe amazon, Designer Cut Series

Materialele de la carl's au o diagonala de 144", iar ellite 135".

O banda negru mat ieftina si buna (50m) se gaseste aici: http://www.f64.ro/lemark-banda-adezi...-mat-50mm.html
    Am gasit in magazine de brico benzi negre de tip gaffer (tape), insa toate sunt lucioase!

Nu sunt sigur daca pot recomanda achizitionarea unui proiector, e mult de munca, mult de citit, diagona fiind mare si avand calitate mai buna (decat un tv) trebuie stat la configurat playere, calibrat (asta dupa ce citesti 2 luni pe forum uri), etc.
    Desi acum sunt satisfacut dpdv al experientei de vizionare, un tv de buget de "55 e 1400 ron la emag, iar de black friday 2016 a fost 1000, ar fi fost mult mai usor, si mai ieftin sa iau un tv.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DIY Ecran proiectie-img_2145.jpg   DIY Ecran proiectie-img_2143.jpg   DIY Ecran proiectie-img_2142.jpg  
    Last edited by Hayden; 13-09-2017 at 13:19.

15. Back To Top | #155
    Registered User
    Nu stiu de ce te-ai complicat cu ecrane, la mine direct pe perete, se vede uimitor nici nu se pune problema de a cauta mai bine, "mai bine" este dusmanul binelui, vezi prima pagina: DIY Ecran proiectie
    La clasa asta de proiectoare nu trebuie nimic special.Un tv de 60" este doar un simplu televizor si oricat de bun ar fi nu este bun decat pentru vizionari tv.

16. Back To Top | #156
    just passing... Rover's Avatar
    De la ce distanta se face proiectia la un proiector de calitate/pret mediu?
    Sa stiu daca are rost sa incep sa ma cert cu nevasta sa-mi elibereze un perete

17. Back To Top | #157
    Registered User
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Nu stiu de ce te-ai complicat cu ecrane, la mine direct pe perete, se vede uimitor nici nu se pune problema de a cauta mai bine, "mai bine" este dusmanul binelui, vezi prima pagina: DIY Ecran proiectie
    La clasa asta de proiectoare nu trebuie nimic special.Un tv de 60" este doar un simplu televizor si oricat de bun ar fi nu este bun decat pentru vizionari tv.
    L-am luat mai mult sa scap de artefacte, nu se vedea prost. Daca asi face din nou un combo pj+ecran asi lua un ecran gri de buget, pentru ochiul meu merita diferenta de calitate.

@Rover: Classroom Projector Buyer's Guide - Throw Distance & Zoom

Am uitat sa adaug, la ecranele cu ALR nu se pot folosi proiectoare short throw, iar pentru a reduce hot spot urile distanta dintre proiector si ecran este necesara o distanta de minim x1.5 ori lungimea ecranului.

1.  
Page 8 of 8 FirstFirst ... 5678

Bookmarks

Bookmarks