Page 1 of 43 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 843

Thread: Televizor/monitor 4k ieftin

1. Back To Top | #1

Thumbs up Televizor/monitor 4k ieftin

Exista mai nou cateva modele de TV 4k mai ietine ( sub 4000 lei ), printre care Samsung UE-40HU6900
    Insa la aceasta diagonala eu il vad ca monitor, privit de aproape, nu ca TV, practic ca dimensiune/rezolutie este fix ca 4 monitoare fullHD de 20". Ori la un monitor de 20" te uiti de aproape. Practic eu sunt interesat de el ca monitor pentru vizualizare/editare foto, in general imagini statice. Poate in viitor ( 1...2 ani ) editare video 4k
    Mai exista si un model PHILIPS 40PUS6809, dar inteleg ca acesta nu are HDMI 2.0, nu poti cupla o sursa de semnal 4k la el.

Intrebarea mea este:
    1. L-a testat cineva ? Culori, contrast ?
    2. Probleme de conectare la PC ? Ce placa video e necesara ?
    3. Alte recomandari in limita aceasta de pret

Postati va rog orice alta parere constructiva.

Multumesc in avans.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2
    Registered User PesteImputit's Avatar

5Dmk2 +400D gripped backup + 24-70 f2.8L + Canon 16-35 F2.8L II + Canon 24 f1.4L + Canon 35 f1.4L + Canon 85 f1.2LII + Canon 50 f2.5 Macro + Canon 100 f2 + Canon 70 200 f2.8L + Canon 70 300L IS + Canon 35-350L + Sigma 170-500 + Sigma 12-24 + alte acareturi

YM! PesteImputit
    CAND SCRIU "CONTACT: SMS" NU MA SUNATI!!!! NU POT SA RASPUND!!!

3. Back To Top | #3
    mda, frumos ! asta e bun de vizionat filme/poze. Mai putin de editat ca nu-mi incape pe birou Ai idee cat costa transportul in ro a asa ceva ?

4. Back To Top | #4
    Registered User
    Daca e 4K dar nu are HDMI 2.0 inseamna ca primeste semnal 4K doar pina la 30Hz, ceea ce conteaza mai mult pentru jocuri, nu la prelucrari de imagine. E nevoie de placi video care sa scoata semnal pina la 4k (sunt destule pe piata) prin HDMI 1.4. Peste citeva saptamini or sa apara si placi video cu HDMI 2.0 si capabile de 4K la 60Hz.

Mai trebuie urmarit la TV-urile astea ce e in stare sa faca procesorul de imagine, respectiv cum scaleaza imaginea din rezolutie inferioara in 4K (nu conteaza pentru prelucrari de imagine ci doar pentru TV, filme si altele).

Samsung UE-40HU6900 e foarte bun pentru prelucrari de imagine, e foarte bun pentru asa ceva si LG 49UB850V dupa ce e reglat corespunzator.
    .....................................................

Sunt o gramada de modele ieftine "dincolo", dar nu se recomanda pe criterii de service si garantie. Platesti transportul si TVA in vama, dar nu merita bataia de cap. Daca se strica ceva il arunci, probabil nu il repara nimeni pe aici.
    .....................................................

Gasesti in Germania ieftine (si nu mai platesti vama/TVA), cam toate sunt bune ca monitoare PC 4K. Problemele sunt pentru cei care le vor ca TV-uri. Cei care le folosesc ca monitoare PC sunt foarte incintati de ele (de cele ieftine).
    Last edited by oldshooterman; 13-08-2014 at 13:54.

5. Back To Top | #5
    oldshooterman , merci de info.
    Punctual, de exemplu asta : http://www.amazon.de/Hisense-LTDN42K...keywords=4k+tv zicic a e Ok ca monitor PC ?

6. Back To Top | #6
    Registered User
    Trebuie sa studiezi atent ce zic cei care il au. E ieftin pentru ca e model de anul trecut si merge doar la 30Hz in 4k. Eu cred ca strict pentru prelucrari de imagine ar merge o vreme, dar sa nu regreti ca nu iei unul pentru o perioada mai lunga de timp. Eu le studiez de citeva luni si am fost pe punctul de a lua prima data un Sony si a doua oara un LG. Pentru ca mie imi trebuie pentru 4K 3D si jocuri, e o mare problema. Noroc ca am citit pe net despre unele probleme si am mers personal sa le studiez. Pina acum doar Samsung seria 7500 ar corespunde la ce-mi trebuie mie, si nu integral. Are 3D activ si input lag mare, de ex.. Am hotarit sa astept o PV noua cu HDMI 2.0 si merg personal cu PC-ul sa refac testele.

La pretul respectiv nu pierzi mult, dar poate ai fi mai multumit daca dai mai mult si esti linistit mai mult timp.

7. Back To Top | #7
    am inteles, atunci mai astept putin.
    Am sa merg sa testez Samsungul din primul post cu ce oi putea....

8. Back To Top | #8
    Registered User
    Din ce am vazut si auzit de la prieteni, acel samsung de 40 se vede mai prost ca unul full hd in aceeasi bani. Poate ca nu face bine upscaling, nu stiu de ce. Probabil e bun cand rulezi continut 4k sau pe post de monitor dar monitor de 40 inch nu va fi bun niciodata pentru ochi. De asemenea un televizor "emana" mult mai multa lumina fata de un monitor si s-ar putea sa nu-ti dai seama ca ai depasit pragul dintre distanta si intensitatea luminii, lumina fiind alba (rece), e mai greu sa-ti dai seama.

9. Back To Top | #9
    Lumina se poate masura cu un colorimetru si regla dupa gust, televizoarele nu emit mai multa lumina ci emit fix cata lumina le-au setat tu sa emita.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

10. Back To Top | #10
    Mai bun e acesta Televizor LED Ultra HD 3D, Smart TV, webOS, 124 cm, LG 49UB850V | ALTEX , daca iti place panelul IPS, mai mare si cu hdmi 2.0 acum e 4200 lei
    LG 49UB850V (UB850V/ UB8500) Review

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by Fmir View Post
    Mai bun e acesta Televizor LED Ultra HD 3D, Smart TV, webOS, 124 cm, LG 49UB850V | ALTEX , daca iti place panelul IPS, mai mare si cu hdmi 2.0 acum e 4200 lei
    LG 49UB850V (UB850V/ UB8500) Review
    merci pt info ! Pare foarte bun si ieftin
    revin cu intrebarea, ceva "mic" de 40" sau sub, 4k, folosibil ca monitor PC pt prelucrare foto, ieftin, in Romania, este ?

12. Back To Top | #12
    Registered User
    @Fmir, din test:
    The LG 49UB850V is not only the worst 4K TV we’ve tested, it’s also one of the worst-performing televisions we’ve reviewed to date in terms of image quality.

Contrastul e la pamant, motion resolution 300linii.
    Probabil pentru prelucrare foto fiind ecran IPS ar fi ok, desi la modul practic se pare ca au avut mari probleme la calibrare.
    Pentru orice altceva actualele TV 4k la pret redus sunt niste junghiuri, mai proaste decat TV FHD la acelasi pret.
    @Mir, daca nu ai HDMI 2.0 pe placa video si pe TV atunci vei avea la 4k max 30Hz, ceea ce te va afecta daca lucrezi mult la el. Si eu am fost tentat de o varianta din aceasta (pe FHD) dar deocamdata poti gasi mai usor un monitor bun flicker-free decat un TV care sa fie bun si pe monitor.

13. Back To Top | #13
    Registered User AdiHiFi's Avatar
    Mir, de ce nu mai astepti sa se "aseze" tehnologia asta, nu ai pe ce sa prelucrezi? Si eu am auzit ca panel-urile IPS sunt mai bune pentru prelucrare foto si cred ca gasesti cateva monitoare IPS, de genul asta: Monitor LED IPS 32 Dell UltraSharp UP3214Q Ultra HD http://www.*******/monitoare-lcd-led...FcbJtAodaiwABw

14. Back To Top | #14
    Registered User
    Quote Originally Posted by han solo View Post
    @Fmir, din test:
    The LG 49UB850V is not only the worst 4K TV we’ve tested, it’s also one of the worst-performing televisions we’ve reviewed to date in terms of image quality.

Contrastul e la pamant, motion resolution 300linii.
    Probabil pentru prelucrare foto fiind ecran IPS ar fi ok, desi la modul practic se pare ca au avut mari probleme la calibrare.
    Pentru orice altceva actualele TV 4k la pret redus sunt niste junghiuri, mai proaste decat TV FHD la acelasi pret.
    Astea-s povesti. Probabil au prins un exemplar cu probleme, au mai prins si altii din prima transa. Este un thread dedicat pe avforum unde zeci de posesori spun ca aia cu testul lor vorbesc prostii, unii au trebuit sa le schimbe (din primul lot), dar in final sunt foarte multumiti dupa ce au reusit sa le regleze. Majoritatea TV-urilor 4K au imaginea foarte buna, inclusiv cele "chinezesti". Singurele probleme serioase le-am gasit la partea de 3D 4K, in special la Sony care nu reda 4K in 3D de nici un fel si Philips care face un resize prost din 4K la FHD si rezulta ceva odios (la 3D, unde probabil calitatea imaginii s-ar mai putea imbunatati dupa reglaje, dar nu se poate evita resize-ul).

Pentru prelucrari de imagine sunt foarte bune, majoritatea, pentru prelucrari video 4K ar fi de preferat cele noi in 60HZ 4K.

Mir e un profesionist, stie sa regleze imaginea unui monitor/TV, indiferent cum arata default, mai ales ca nu-i mare scofala.

15. Back To Top | #15
    Registered User
    Sigur, aia de la hdtvtest e prosti, la fel si Cnet.
    Am citit si eu postarile de pe avforums, cei care-l ridicau in slavi cred ca ar fi multumiti cu orice junghi, ce motion resolution...
    Intamplator pe hdtvtest au revenit cu un patch care a mai rezolvat multe din probleme dar nu (fireste) motion resolution si contrastul static.
    Jenanta insa prestatia lui LG in raport cu ce au trimis la teste, la fel si Samsung la modelul mai ieftin (UE55HU6900) desi UE48HU7500 a fost foarte ok.
    Oare lotul de la noi n-o fi asa ieftin ca e primul lot refuzat de la englezi?

16. Back To Top | #16
    Registered User
    Media notei primite de catre useri e de 8,5, ceea ce e foarte buna. Prelucrarea de imagine nu se face pe intuneric iar rezolutia de miscare e irelevanta pentru scopul propus.
    LG 49UB8500 Review
    ......................................

Mir, daca il gasesti undeva prin Bucuresti si nu te intereseaza 60Hz ar merita studiat PHILIPS 40PUS6809 (3000 lei dupa o reducere recenta).
    Last edited by oldshooterman; 14-08-2014 at 22:06.

17. Back To Top | #17
    da, tot atat este azi si samsungul HU6900 : MEDIA GALAXY | Televizor LED Smart Ultra HD, 101 cm, SAMSUNG UE40HU6900 - 2999 lei ....nu stiu ce sa fac....

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Nu gasesti ceva mai bun decit Samsungul respectiv la acel pret sau apropiat. Astept o parere dupa ce te "joci" putin cu el. Are si un input lag mai mic decit restul (4K), deci poti sa te joci si la propriu.

Ceea ce te intereseaza pe tine:

"Contrast performance was good by LED LCD standards; input lag was low for an Ultra HD TV; plus greyscale, gamma and colour accuracy were top-notch after calibration."(hdtvtest.co.uk)

19. Back To Top | #19
    Shit, si eu care ma pregateam sa decartez 2000+ lei pe un monitor de 28. Ia sa mai asteptam noi sa vina hdmi2.0 si urmatoarea generatie de placi video...

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Multe dintre cele aparute anul asta (4K) au HDMI 2.0 si decodare HEVC, doar ca sunt mai scumpe fiind in general din seriile superioare. Sau iti iei unul de 42" (4K) din Germania la sub 450 EURO (fara HDMI 2.0) si il schimbi la anul cind oricum o sa-l poti vinde cu peste 1000 lei... (am corectat, la 350 EURO e altul)
    Last edited by oldshooterman; 17-08-2014 at 15:20.

1.  
Page 1 of 43 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks