Page 3 of 43 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 846

Thread: Televizor/monitor 4k ieftin

1. Back To Top | #41
    nu-s numai pe perete ( alea se vad de la o posta.. ), sunt si pe tricou, dar in poza de sus compresia JPG excesiva le-a facut de nerecunoscut

oricum nu gamut-ul e problema, ci asa cum a subliniat si oldshooterman nivelul de negru cand privesti noaptea pe intuneric.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #42
    Registered User
    Quote Originally Posted by studio View Post
    Intr-adevar,pot confirma, pe 3D full HD Sony se vede excelent, probabil la fel de bine sau mai bine si 4k. Dar cum ai reusit pe sony sa redai cu stick? Sony stiu ca nu accepta asa ceva ...decat de pe blu-ray player sau media player.
    Ce nu accepta? De ex. BR Player nu reda 4k, iar Media Player doar unele modele foarte noi redau 4k. Modelele Sony pe care le-am testat au redat materialul video 4k de pe stick, dar nu si in modul 3D. Functiile 3D nu sunt active cind materialul video e in 4k. La Samsung si LG nu sunt probleme de genul asta, redau orice in 3D, inclusiv in 4k. Panasonic, Sharp sau altele nu am testat.

3. Back To Top | #43
    Registered User AdiHiFi's Avatar
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    nu-s numai pe perete ( alea se vad de la o posta.. ), sunt si pe tricou, dar in poza de sus compresia JPG excesiva le-a facut de nerecunoscut
    Din pacate ma uit pe un laptop amarat de la 1 m Ai dreptate!
    Mir, de ce ai investi acum atatia bani? Eu as astepta cel putin pana la black friday

---------- Post added at 17:35 ---------- Previous post was at 17:34 ----------

Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Ce nu accepta? De ex. BR Player nu reda 4k, iar Media Player doar unele modele foarte noi redau 4k. Modelele Sony pe care le-am testat au redat materialul video 4k de pe stick, dau nu si in format 3D. Functiile 3D nu sunt active cind materialul video e in 4k. La Samsung si LG nu sunt probleme de genul asta, redau orice in 3D, inclusiv in 4k. Panasonic, Sharp sau altele nu am testat.
    Sony nu accepta pirateria, de exemplu, mie nu imi ruleaza fillme HD de pe stick.

4. Back To Top | #44
    Registered User
    Quote Originally Posted by Graveworm View Post
    Of, iar polemica.

Daca vrei, incarca imaginea din acest post si spune-mi ce vezi.
    Dupa aia, mai vorbim.
    Incerci sa ma pui la teste? E clar ca se vad si benzile din prima imagine, chiar daca delimitarea e mai vaga. Eu furnizez imagini pentru multe companii de mai mult timp decit calibrezi tu echipamentele alea si nu s-a plins nimeni, din contra. Fiecare cu ale lui, deci nu intram in polemici si nu continuam discutia pe tema asta. Discutam despre " Televizor/monitor 4k ieftin" pentru cine stie ce vrea si ce face.

Color Gamut Test:

"A perfect score is 0 and the test is simple for those with high-end monitors. It is tricky for average monitors so take your time. This test will only measure your monitors abibility to separate colors, not color accuracy!!!"
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Televizor/monitor 4k ieftin-color-test.jpg  

5. Back To Top | #45

Eu incerc sa fiu baiat bun si tu ... ii dai inainte cu visual check.
    Vezi si imaginea urmatoare

Relevanta evaluarea vizuala, nu?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Televizor/monitor 4k ieftin-untitled-1.jpg  

6. Back To Top | #46
    Registered User
    E irelevanta diferenta aia de 10% in contextul discutiei.

7. Back To Top | #47
    Registered User AdiHiFi's Avatar
    Quote Originally Posted by Graveworm View Post

Eu incerc sa fiu baiat bun si tu ... ii dai inainte cu visual check.
    Vezi si imaginea urmatoare

Relevanta evaluarea vizuala, nu?
    Este mai inchisa culoarea din stanga, dar fiind pe o culoare mai inchisa, nu se baga de seama la o prima impresie. Chiar si un amator ca mine vede asta, dar aici discutam de tv 4k, care-i legatura cu subiectul de aici? Lamureste-ne si pe noi, explica pe intelesul tuturor. Multumesc.

8. Back To Top | #48
    Registered User
    Incearca doar sa explice ca nu se poate face prelucrare de imagine pe un televizor pentru ca imaginea nu ar corespunde unor standarde presupuse a fi indispensabile si ca oricum TV-ul ar trebui reglat de un "expert cu scule". Nu-si poate imagina ca un ochi format isi poate da seama dintr-o privire despre ce poate un TV, mai ales dupa un reglaj brut in magazin si o privire aruncata prin meniu pentru a evalua sansele unui reglaj fin ulterior. E OK sa aiba o opinie, nu strica ca un "expert cu scule" sa regleze jucaria daca e nevoie, doar ca nu asta e subiectul discutiei.

9. Back To Top | #49
    Ca sa nu mai vorbim ca te chinui sa faci materialul la perfectie dupa toate standardele si calibrarile si aia de la tipografie din economie pun vopseaua mai diluata )

Dar sa trecem peste treburile astea, ca sa clarificam, eu am nevoie de prelucrare foto nu la nivel de DTP , nu pt lucrul CMYK, eu lucrez RGB, si mai ales alb-negru foarte contrast, am nevoie de un nivel de negru decent. Am nevoie de rezolutie mare pentru evaluarea in ansamblu a intregii imagini la nivel compozitional, contrast, impact, cu cat mai multe detalii, apropiat de feelingul unui print de aceeasi dimensiune. Detaliez - print foto , nu offset. Stiu limitarile afisajelor electronice fata de print si plusurile acestora, stiu sa adaptez prelucrarea care arata bine pe monitor sa arate bine si pe print.
    In plus de asta, daca va face bine cele de mai sus probabil va fi ok si pentru video ca imagine statica, iar pt miscare...astept parerile celor mai in domeniu.

Peste partea de lucru foto, vreau pur si simplu sa privesc (impreuna cu familia/prietenii) fotografiile in toata splendoarea lor, caci nu pot sa printez tot ce fotografiez ...
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

10. Back To Top | #50
    Registered User
    Niste poze AN bine concepute (pentru test) te ajuta din start la evaluarea initiala a TV-ului. Neaparat una pe fond negru cu subiectul concentrat spre zona mediana, cu treceri mai largi spre alb. Vezi imediat calitatea negrului (daca e neutru sau are dominante), se poate observa bleedingul de pe margini daca exista si cit e de deranjant si in plus se observa si daca anumite tonuri de gri vireaza spre anumite culori sau griul e uniform. Ajuta si o scala de gri cu multe nuante plasata in cadru. Daca apar nuante de culori pe anumite intensitati de gri, problema poate fi greu de rezolvat, spre imposibil, in functie de ce reglaje permite TV-ul. Ai destule in colectie, inclusiv color care se pot face AN pentru test (de ex. poza 2 din postul 316 din galeria ta, rasturnata la 90*, cu 1.25 levels pe medii, convertita in Grayscale si inapoi in RGB).
    Last edited by oldshooterman; 27-08-2014 at 23:22.

11. Back To Top | #51
    Din cei care si-au achizitionat Samsung UE-40HU6900, merge pana la urma OK ca monitor de calculator? Multi spun ca Nvidia suporta acum 60Hz la 4K dar placile nu au inca HDMI 2.0 iar despre placile AMD nu s-a comunicat nimic, daca se poate reda 4K@60Hz sau nu (macar 4K@30Hz pe moment). Aveti idee daca toate cele 4 porturi HDMI sunt 2.0 la acest model sau doar unul dintre ele?

Multumesc anticipat!

12. Back To Top | #52
    Registered User
    Se pare ca toate porturile HDMI sunt v2.0. Merge fara probleme in 4K la 30Hz de pe placile cu HDMI 1.4 si chiar la 60Hz de pe placile Nvidia cu HDMI 1.4b si ultimele drivere. Sau poti folosi un adaptor de la DisplayPort 1.2 la HDMI.

13. Back To Top | #53
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Se pare ca toate porturile HDMI sunt v2.0. Merge fara probleme in 4K la 30Hz de pe placile cu HDMI 1.4 si chiar la 60Hz de pe placile Nvidia cu HDMI 1.4b si ultimele drivere. Sau poti folosi un adaptor de la DisplayPort 1.2 la HDMI.
    Multumesc foarte mult pentru raspuns!

14. Back To Top | #54
    Registered User
    Quote Originally Posted by CoolZone View Post
    Din cei care si-au achizitionat Samsung UE-40HU6900, merge pana la urma OK ca monitor de calculator? Multi spun ca Nvidia suporta acum 60Hz la 4K dar placile nu au inca HDMI 2.0 iar despre placile AMD nu s-a comunicat nimic, daca se poate reda 4K@60Hz sau nu (macar 4K@30Hz pe moment). Aveti idee daca toate cele 4 porturi HDMI sunt 2.0 la acest model sau doar unul dintre ele?

Multumesc anticipat!
    De citit acest articol pe Anandtech.
    To accomplish this, manufacturers are making use of chroma subsampling to reduce the amount of chroma (color) data that needs to be transmitted, thereby freeing up enough bandwidth to increase the image resolution from 1080p to 4K.

Mai mult, convertoare DP1.2/HDMI 2.0 nu exista/nu sunt verificate ca suportand 4k60p, cel de aici are un comentariu ca sunt specificatii false, netrecute nici pe site-ul producatorului.

15. Back To Top | #55
    Quote Originally Posted by han solo View Post
    De citit acest articol pe Anandtech.
    To accomplish this, manufacturers are making use of chroma subsampling to reduce the amount of chroma (color) data that needs to be transmitted, thereby freeing up enough bandwidth to increase the image resolution from 1080p to 4K.

Mai mult, convertoare DP1.2/HDMI 2.0 nu exista/nu sunt verificate ca suportand 4k60p, cel de aici are un comentariu ca sunt specificatii false, netrecute nici pe site-ul producatorului.
    Intradevar, citisem si eu ca Nvidia a folosit acest sireltic pentru a face posibil 4K@60Hz, dar ma intreb oare daca suportul la modelul Samsung mentionat de mine este HDMI 2.0 oficial sau o versiune incipienta si posibil cu probleme atunci cand vor aparea placile grafice cu suport oficial hardware HDMI 2.0.

16. Back To Top | #56
    Registered User
    Merg fara probleme atit solutia Nvidia cit si solutia cu adaptor. Circotasii gasesc probleme pe care utilizatorii oricum nu le percep. Dovada ca nu sunt probleme sunt chiar testele placilor video in 4k, care daca n-ar furniza semnal 4k sau semnalul n-ar putea fi introdus in monitoare/TV-uri, n-ar putea fi facute.

HDMI 2.0 e HDMI 2.0, nu exista "versiune incipienta". Daca vor modifica ceva va fi HDMI 2.x.

17. Back To Top | #57
    Registered User
    Man, ai citit link-ul? Ai un link cu un adaptor DP1.2-HDMI 2.0 care sa fie verificat pentru 4k60p? Ce spui tu sunt chestii complet neacoperite de practica ,,out of thin air".
    Cate cabluri HDMI 2.0 gasesti in Romania, nemaivorbind de adaptorul respectiv?

18. Back To Top | #58
    Quote Originally Posted by han solo View Post
    Man, ai citit link-ul? Ai un link cu un adaptor DP1.2-HDMI 2.0 care sa fie verificat pentru 4k60p? Ce spui tu sunt chestii complet neacoperite de practica ,,out of thin air".
    Cate cabluri HDMI 2.0 gasesti in Romania, nemaivorbind de adaptorul respectiv?
    Din ce am citit pe diverse forumuri de afara, se pare ca acele cabluri HDMI 1.4 sunt identice cu cele HDMI 2.0; practic au si testat, a mers fara probleme.

19. Back To Top | #59
    Registered User
    Normal ca merg, dar ii place sa se contrazica. Trebuie doar sa fie cabluri "full-to-spec High Speed".

20. Back To Top | #60
    Registered User
    Da, am citit si eu ca nu sunt necesare cabluri noi link. My mistake, insa e de urmarit compatibilitatea/probleme potentiale, e un workaround...
    LE: @Graveworm, ce parere ai de efectul acestui artificiu asupra calitatii imaginii? Si eu sunt de parere ca un monitor LCD special pentru grafica e net superior unui TV in acest scop, acum cu acest croma subsampling am senzatia ca erorile de culoare nu mai pot fi corectate cu nici o calibrare.
    Last edited by han solo; 31-08-2014 at 17:50.

1.  
Page 3 of 43 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks