Page 4 of 43 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 846

Thread: Televizor/monitor 4k ieftin

1. Back To Top | #61
    Nick anterior: Necromonger Necro's Avatar

2. Back To Top | #62
    Registered User
    Povestile alea sunt foarte usor de verificat. Te uiti cu lupa pe panou si vezi clar daca ai grupurile clasice de pixeli RGB sau mai apare si altceva. Nu cred ca a vazut cineva pe aici TV-uri "4K fake".

In alta ordine de idei, dupa un reglaj corespunzator imaginea e bestiala pe un TV 4K folosit ca monitor PC. Pentru cine apuca sa vada despre ce e vorba nu mai exista cale de intoarcere la FHD.
    Se poate folosi orice PV cu HDMI si/sau DisplayPort pina la dotarea cu o PV cu HDMI 2.0. Jocurile in rezolutie mai mica merg fluent la 30Hz, pentru ca FPS-ul e mai mare (cind e mai mare) si doar e afisat pe ecran la 30Hz, iar imaginea e super fina, greu de descris (e ca o poza fara raster).

3. Back To Top | #63
    Registered User
    Foarte tare, n-am inteles nimic.
    ,,Jocurile in rezolutie mai mica merg fluent la 30Hz, pentru ca FPS-ul e mai mare (cind e mai mare) si doar e afisat pe ecran la 30Hz"
    Adica un joc in rezolutie mai mica decat 4k (poate si decat FHD) merge fluent la 30Hz (realizare de exceptie) pentru ca FPS e mai mare decat rata de refresh, deci e bestial rezultatul.
    ,,iar imaginea e super fina, greu de descris (e ca o poza fara raster)."
    Poate imi spui cum arata o poza fara raster, din cate stiu o poza e chiar raster, nu e informatie vectoriala.

@Necro, sunt bune link-urile insa nu prea cred ca vor indrazni sa faca magaria in UE, in tari ca UK sau Germania sunt destule persoane care ar face plangere pentru frauda iar Samsung/LG ar pierde mult (autoritatile de la ei nu sunt impasibile ca la noi).
    Problema asa cum au aratat-o si testele e ca junghiurile ieftine nu au procesare buna, au panel probabil la 50Hz cel mai ieftin iar la capitolul motion resolution au 300linii, mai prastii si decat un FHD la pret similar. Sigur, compartimentul de marketing va veni sa spuna ca sunt prosti aia de la hdtvtest, cnet, televizoarele UHD incepand cu ilustrele Seiki sunt o revolutie mai mare decat apa calda.

4. Back To Top | #64
    Quote Originally Posted by han solo View Post
    Poate imi spui cum arata o poza fara raster, din cate stiu o poza e chiar raster, nu e informatie vectoriala.
    Ca un print de calitate sau ca o fotografie argentica pe hartie, adica nu vezi pixelii, nici pe cei ai pozei nici pe cei ai monitorului
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

5. Back To Top | #65
    Registered User
    Exact, dar eu nu vreau sa continui polemica. Sunt convins ca cei interesati au prins ideea referitor la ce am scris. Pentru cei care vor TV-uri doar pentru vazut filme, problema se dezbate pe alte threaduri la nesfirsit.

6. Back To Top | #66
    Il are cineva pe acesta ? SMART TV UHD LG 42UB820, 106 cm, integrat, 4K Ultra HD, LED | Domo
    Ca monitor de PC zic.... Cateva cuvinte despre ?
    Pretul ( 2500 lei ) mi se pare foarte bun pt un TV 4K cu HDMI 2.0.
    Daca as alege acesta ce placa video ar trebui sa iau minim pt lucrul 2D ( prelucrare foto si video ) la rezolutie 4k ? Un minim ar fi GTX 650 ? la 30Hz merge 4:4:4 pe HDMI 1.4 ?

7. Back To Top | #67
    Mi s-a parea o greseala sa iei un "monitor" 4k 60hz si sa pui un junghi de placa cu hdmi 1.4. Face it, ca sa folosesti 4k adevarat trebuie sa decartezi pentru geforce 900 series. Oricum 970 e clar placa pe care ar trebui sa o cumperi daca cumperi acum o placa video.

8. Back To Top | #68
    Registered User
    La Auchan modelul 4k de 48" este deja 2800 lei, atentie ca placile grafice integrate Intel din seria HD sunt compatibile 4K dar nu am vazut niciunde daca scot 4:4:4, din optiuni nu apare clar dar cert pot xvColor.

9. Back To Top | #69
    Registered User
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Mi s-a parea o greseala sa iei un "monitor" 4k 60hz si sa pui un junghi de placa cu hdmi 1.4. Face it, ca sa folosesti 4k adevarat trebuie sa decartezi pentru geforce 900 series. Oricum 970 e clar placa pe care ar trebui sa o cumperi daca cumperi acum o placa video.
    Asta numai daca vrea sa se si joace. Pentru prelucrare de imagine merge perfect in 4k@30Hz si 4:4:4 chroma pe HDMI 1.4.

Dar mai bine o PV mai puternica, chiar SH si cu HDMI 1.4. Pentru jocuri, driverele Nvidia furnizeaza 4k@60Hz in 4:2:0 pe HDMI 1.4.

10. Back To Top | #70
    Banned
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Televizorul respectiv a mai fost discutat pe un alt forum de la noi. Ideea pe scurt: e varză.
    Uite şi un citat pentru fratele lui mai mare, UB850: "The LG 49UB850V is not only the worst 4K TV we’ve tested, it’s also one of the worst-performing televisions we’ve reviewed to date in terms of image quality." (LG 49UB850V (UB850V/ UB8500) Review). Se pare că au fost scoase ceva update-uri care "repara din probleme", însă concluzia celor care le-au instalat e că sunt o frecţie la un picior de lemn.
    Cred că e clară concluzia pe care o poţi trage . O fi bun pentru imagini statice....4k la 2400 de lei...what do you expect?

11. Back To Top | #71
    Nu sint de acord. Chiar si in 2d te obisnuiesti repede de exemplu cu 120Hz care ai zice ca aduce beneficii doar in jocuri. WRONG. Odata ce ai retrait sentimentul de mega smooth de la crt-urile profi of old nu-ti mai vine sa te intorci la 60Hz. Comparativ 30Hz pentru orice altceva decit vizualizare de filme 24p 30p este pur si simplu vomitiv, chiar si in photoshop, si intra la categoria compromis grosolan. Se poate trai cu el? Bineinteles, dar asta nu-i schimba statutul.

12. Back To Top | #72
    Registered User
    Quote Originally Posted by Andi View Post
    Televizorul respectiv a mai fost discutat pe un alt forum de la noi. Ideea pe scurt: e varză.
    Uite şi un citat pentru fratele lui mai mare, UB850: "The LG 49UB850V is not only the worst 4K TV we’ve tested, it’s also one of the worst-performing televisions we’ve reviewed to date in terms of image quality." (LG 49UB850V (UB850V/ UB8500) Review). Se pare că au fost scoase ceva update-uri care "repara din probleme", însă concluzia celor care le-au instalat e că sunt o frecţie la un picior de lemn.
    Cred că e clară concluzia pe care o poţi trage . O fi bun pentru imagini statice....4k la 2400 de lei...what do you expect?
    Aia vorbesc aiurea la greu, au prins un exemlpar cu probleme s-au l-au testat aiurea.
    1. Au spus ca are input lag mare, dar nu l-au testat si pe intrare HDMI PC unde nu mai are input lag sesizabil. E mare doar cind sunt active functiile de procesare interna, usor sesizabil si in game mode, dar insesizabil pe intrare PC. Are probabil cel mai mic input lag printre TV-urile 4k, e perfect pentru jocuri de pe PC.
    2. Au spus ca nu are rezolutie buna in 3D, ca nici macar rezolutia FHD nu o rezolva in 3D. Fals, are rezolutie maxima pentru un 3D pasiv 4K, respectiv 1/2 4k sau 2xFHD.
    3. Au spus ca are crosstalk in 3D. N-are crosstalk in 3D la distanta recomandata de producator si chair de la distanta mai mica (peste 1,6m). Pun pariu ca habar n-au de ce.
    4. Imaginea e exceptionala in conditii de lumina ambianta chiar redusa, adica pentru orice utilizare ca monitor PC. Pe intuneric in regim de TV are light bleeding, dar fondul "negru" nu e mai putin "negru" decit la acelasi film vazut la cinema, e OK si pentru filme pe intuneric vazut relativ frontal.
    5. Au spus ca ecranul nu e destul de luminos desi e foarte luminos, trebuie redusa si luminozitatea si lumina de fundal chiar mult ca sa nu deranjeze la ochi, ceea ce ridica mult nivelul de negru si in lumina slaba.

Toate astea sunt confirmate si de multi utilizatori care il au si la care le place imaginea dupa ce e reglat corespunzator, fara sa aiba habar de prea multe aspecte tehnice.

Nu sint de acord. Chiar si in 2d te obisnuiesti repede de exemplu cu 120Hz care ai zice ca aduce beneficii doar in jocuri. WRONG. Odata ce ai retrait sentimentul de mega smooth de la crt-urile profi of old nu-ti mai vine sa te intorci la 60Hz. Comparativ 30Hz pentru orice altceva decit vizualizare de filme 24p 30p este pur si simplu vomitiv, chiar si in photoshop, si intra la categoria compromis grosolan. Se poate trai cu el? Bineinteles, dar asta nu-i schimba statutul.
    TV-ul poate fi folosit si in regim de FHD la 60Hz, dar pun pariu ca daca il cumpara si vede imaginea 4k in 30Hz n-o sa mai vrea sa vada nimic in FHD la oriciti Hz. Asta pina investeste si intr-o PV care sa-i ofere 4k la 60Hz si 4:4:4 Chroma.

13. Back To Top | #73
    -Desigur ca in final va fi o placa video hdmi 2.0, 60Hz 4:4:4, dar astept sa se ieftineasca asa cum s-a intamplat cu tv-ul.
    -am citit si eu postul ala negativ, dar am dedus ca aia nu stiu nici sa seteze un tv nici cu ce se mananca. Am luat in considerare doar treaba cu bandingul vertical si m-am dus sa testez, iar modelul de 42 inch vizat nu a prezentat aceasta problema.

Sorry ca nu am mentionat, vizez placa video cu hdmi 1.4 doar momentan....

14. Back To Top | #74
    Interesantă afirmație, vreau să te întreb dacă un GTX760, GTX770 sau GTX780 nu fac față unei rezoluții 4K?

15. Back To Top | #75
    Registered User
    Apropo de HDMI 2.0 si seria 980/970: GTX 980 and Samsung 4K TV (HU8550), 60Hz works but not getting 4:4:4 (Full RGB) output
    Se pare ca e un bug la TV Samsung, probabil corectabil din firmware dar concluzia e că specificatiile nu sunt suficiente, trebuie testata si implementarea placa video-TV.
    In ce priveste modelul respectiv de TV, nu are cum sa scoata real 120Hz nici in 1080p, avand un panel de 60Hz nativ.

16. Back To Top | #76
    Quote Originally Posted by realmode View Post
    Interesantă afirmație, vreau să te întreb dacă un GTX760, GTX770 sau GTX780 nu fac față unei rezoluții 4K?
    Zicea de "60Hz". Deci are dreptate. GTX7xx nu merge 4k 60Hz 4:4:4 pe HDMI

17. Back To Top | #77
    Depinde ce intelegi prin "fac fata". Ca performanta nu discutam, dar tehnic de la un nivel in sus (cel putin seria 700 dar cred ca si 600) geforce suporta 4k 60hz DAR NUMAI prin displayport (de care tv-urile de obicei n-au). Pentru 4k 60p prin portul de hdmi (adica sa folosesti inclusiv un tv ca monitor) trebuie sa-ti indrepti atentia catre seria 900.

18. Back To Top | #78
    Registered User Sennin's Avatar
    Am mai intrebat si pe topicu de monitoare dar nu am primit raspuns. A incercat cineva http://www.amazon.co.uk/Samsung-U28D...dp/B00IJS6PCC/, il vreau pt jocuri si scripting + (mult excel si word).
    Nisu suze za srbina

19. Back To Top | #79
    Chestia aia este TN. Asta inseamna unghiuri asa de proaste ca nu se vede uniform (la 28 inch) nici daca stai fix pe mijlocul lui. Daca asta nu-i o problema atunci ia-l.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

20. Back To Top | #80
    Registered User Sennin's Avatar
    Mda, acuma am un Dell u2711 care ma face foarte fericit dar am nevoie de mai mult spatiu pe desktop si bani pe un 4k "klumea" nu prea as investii. O sa incerc sa il vad in realitate si sa ma lamuresc.
    Nisu suze za srbina

1.  
Page 4 of 43 FirstFirst 123456714 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks