Page 42 of 43 FirstFirst ... 323940414243 LastLast
Results 821 to 840 of 843

Thread: Televizor/monitor 4k ieftin

1. Back To Top | #821
    Ma intereseaza si pe mine treaba asta. Din ce am citit pe net, un TV care sa fie folosit pe post de monitor trebuie sa aiba: 4K la 60Hz, si "chroma 4:4:4" - pentru text clar pe orice background. Si trebuie nu stiu ce placa video cu HDMI 2.0, care sa poata transmite 4K, 60Hz si chroma 4:4:4.

Best TVs For PC Monitors - Winter 2017: Reviews
    TVs and PC Monitors are very similar in function. When looking at TVs to use as a PC monitor, you need to consider two major aspects: viewing angle and supported resolutions. Viewing angle is the most important, especially if you use it traditionally from up close. The other aspect is the resolution support: you're looking for the ability to output at full resolution with chroma 4:4:4 for smooth text and support for 120hz refresh rate for gaming. TVs that cover both these aspects are rare, but a few are a part of our lists.
    LG 43UF6430 se pare ca nu are chroma 4:4:4, in plus fiecare pixel in loc sa aiba 3 beculete RGB are RGB+inca un bec alb, astfel incat rezolutia e de fapt mai mica desi scrie 4K:
    Last edited by jet li; 18-03-2017 at 13:55.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

2. Back To Top | #822
    Registered User
    N-are legatura structura subpixelilor cu rezolutia ecranului. In rest:

"Both 43UF6400 and 43UF6430 are Ultra high definition supported so yes it carries 4K resolutions (3840x2160) at 4:4:4 levels at 60 Hz."(LG rep.)

3. Back To Top | #823
    Registered User
    Asta este declaratia producatorilor, real lucrurile nu stau asa grozav citeste aici despre testele unde toata seria 600(cu exceptia 630 care are panou VA nu infamul IPS) pica la rezolutie: LG UH6550 Review (55UH6550, 60UH6550, 65UH6550)
    Nu cred ca la seria noua cu "F" au schimbat ceva.

4. Back To Top | #824
    Registered User
    Faptul ca formula respectiva e "slightly less accurate than a traditional RGB structure" nu inseamna ca "pica la rezolutie". La 43" nu vede nimeni nici o diferenta, practic. Rezolutia nu e "mai mica", precum a inteles jet li, e exact 4k.

5. Back To Top | #825
    Registered User
    Imi pare rau sa te contrazic dar chiar rezolutia este mai mica, faptul ca accepta semnal UHD nu inseamna ca il si reda, rezolutia la toate televizoarele LG 2017 echipate cu panouri IPS este 2880x2160, WRGB, numarati nu declarati: LG телевизори 2017 - Страница 3
    Numai TV-urile OLED LG au 3840/2160.
    Diferentele sunt mai mult decat vizibile la utilizarea ca monitor de PC, ca tv poate ca se mai trece cu privirea dar si acolo perfectionisti ar evita asa ceva.

6. Back To Top | #826
    Registered User
    Problema merita studiata, dar are doua aspecte.
    1. Daca ecranul are 4 subpixeli, asta nu inseamna ca se reduce rezolutia, ar putea sa aiba si 6 daca sunt alocati pentru un pixel intreg.
    2. N-am studiat problema in detaliu, dar cu ocazia asta am aflat ca in 2015 au introdus formula respectiva cu RGBW pentru TV-urile din seriile inferioare, nu in toate. In cazul asta, depinde cum aloca TV-ul subpixelii. Pot sa fie 2880x2160 pixeli WRGB, dar alocarea subpixelilor sa fie in grupuri de cate 3, de unde rezulta 4k real, respectiv 2160/3840. Efectele sunt mai complexe, dar imaginea e tot 4k, altfel nu ar putea reda corect grila 4k si textele de control cu grosimea fontului de 1 pixel.

Imaginea pentru test sugereaza ca rezolutia afisata e de 2160/3840, nu 2880x2160 pixeli. Liniile verticale de 1 pixel sunt "neregulate" vazute "la microscop", dar sunt redate distinct.

7. Back To Top | #827
    Last edited by jet li; 18-03-2017 at 18:58.
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

8. Back To Top | #828
    Registered User
    E mai buna imaginea asta pentru test, dar trebuie vizualizata pixel/pixel neaparat (toate imaginile de test trebuie vizualizate pixel/pixel, nu full-screen sau altfel)!

9. Back To Top | #829
    Samsung arata bine dar seria KU6000 are panouri VA nu IPS, conform: Samsung's 2016 TV line-up - full overview - FlatpanelsHD

In legatura cu pixelul alb adaugat de LG, RGB vs RGBW:
    RGB vs. RGBW LCD and the 4K Ultra HD Designation - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews

Consumatorii sunt informati in era internetului, astfel incat LG au ajuns sa faca un video prin care isi apara tehnologia RGBW:
    Aristotle

10. Back To Top | #830
    Eu prefer VA peste IPS la televizoare, pentru ca nu exista IPS glow si in general contrastul static este mai mare (lower black level); cum vad des filme pe intuneric, un black level mic imbunatateste foarte mult vizionarea. Dezavantajele VA nu ma deranjeaza asa mult - unghiurile laterale limitate (la 30 de grade deja se schimba culorile) si posibil timpul de raspuns, care insa nu-i o problema la un panel de calitate, cu 100 hz sau mai mult.

Cat despre RGBW, pot sa si-l bage unde si-a bagat si Sharp pixelul galben.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

11. Back To Top | #831
    Ca TV nu, dar ca monitor VA sunt cam aiurea. Am incercat eu VA-uri Samsung, Philips. Am incercat si IPS LG si contrastul mi s-a parut prea scazut. Am ajuns pana la urma la un monitor DELL IPS. Are contrast un pic mai bun ca tv-urile LG, chiar daca tot relativ slabut, insa are unghiurile de vizualizare ok si e mai mic.

Acum astept Asus-ul 5k de 32 inch. Dupa rezolutia asta, nu stiu daca mai are sens, ca la 8k ar trebui sa stau atat de aproape incat ar deveni inconfortabil sa cuprind bine ecranul cu vederea.

OLED-ul se pare ca inca e scump, lasa inca burn in si putrezeste (sau ce dracu i se intampla) rapid daca e folosit intens. Asta ar fi tehnologia perfecta la calitatea imaginii, contrast perfect, unghiuri perfecte...

12. Back To Top | #832
    Eu folosesc exclusiv IPS la monitor. Am avut VA, TN, IPS is the fucking king. Decit un monitor VA mai degraba un TN cu pretentii de gaming cu multi hertzi.
    La televizor am avut si VA si IPS si sint multumit cu amindoua, ultimele doua televizoare (sau 3?) au fost IPS de care am fost complet satisfacut. Negrul este un issue mitigat rezonabil cind cumperi un televizor scump cu multe zone de local dimming. Eu folosesc televizorul foarte mult in timpul zilei, filmele de seara sint o ocurenta rara zilele astea.

13. Back To Top | #833
    Adevărul este că nu există dispozitive universal cele mai bune, doar cele mai bune pentru modul particular de utilizare.

14. Back To Top | #834
    ... poate exceptand OLED. Dar si el are probleme, probabil rezolvabile in urmatorii ani.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #835
    Registered User
    Ar fi Sony CLEDIS Micro-LED Display, doar ca inca nu sunt prevazute in zona consumer.

16. Back To Top | #836
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    ... poate exceptand OLED. Dar si el are probleme, probabil rezolvabile in urmatorii ani.
    Eu ponderam serios la inceputul anului sa-mi iau LG 65E6V dar pretul e inca la nivelul de "fuck me sideways" si e destul de greu de justificat in conditiile in care deja am 4k. Numai pentru oled? Sa vedem seriile 2017 la ce preturi intra si poate sar la cap in 2018.

17. Back To Top | #837

De ce va displac VA-urile ca monitoare?

18. Back To Top | #838
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Nu prea. Nu-ți iei OLED să te uiți la cablu, nu merită decât dacă ar costa la fel ca un TV cu altă tehnologie.

19. Back To Top | #839
    Quote Originally Posted by 86C415 View Post
    De ce va displac VA-urile ca monitoare?
    Isi modifica culoarea, contrastul si gamma aproape la fel ca TN in functie de unghi. Dar pentru mine nici IPS nu e nemaipomenit, cu glow-ul ala nasol si contrastul la pamant, doar ca per total il prefer fata de VA.

20. Back To Top | #840
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Eu ponderam serios la inceputul anului sa-mi iau LG 65E6V dar pretul e inca la nivelul de "fuck me sideways" si e destul de greu de justificat in conditiile in care deja am 4k. Numai pentru oled? Sa vedem seriile 2017 la ce preturi intra si poate sar la cap in 2018.
    seria 7 nu cred ca scade sub 3000-3500 (lire) pt 55" si 4500 pt 65". ma refer la c7 sau b7 nu la cele 2 highend e7, g7.

si da! doar pt oled merita! am trecut de la un led bun (sony 55w905) la un 65c6 si e amazing! as fi facut trecerea si de la 4k led la 4k oled. bineinteles daca e bugetul pt el. daca te uiti la filme 4k, netflix 4k, content hdr in jocuri si in filme, merita!
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

1.  
Page 42 of 43 FirstFirst ... 323940414243 LastLast

Bookmarks

Bookmarks