Page 6 of 43 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast
Results 101 to 120 of 846

Thread: Televizor/monitor 4k ieftin

1. Back To Top | #101
    Registered User
    Revin cu alte intrebari, cum sta cu flicker-ul, am vazut unele filmulete in care pare sa pulseze back-light, treaba ce poate deveni obositoare daca este utilizat ca monitor de la sub 1m distanta.

2. Back To Top | #102
    Registered User
    Tu te uiti la filmulete ca sa poti apreciea un TV? N-au nici un flicker si nu sunt obositoare. De multe ori ma uit la el peste 12 ore pe zi fara nici o problema.

3. Back To Top | #103
    Registered User
    Ok multumesc de raspuns, totusi nu este prea multa lumina de la 60-70 cm distanta de un 42", acum sa abuzez as mai intreba daca se baga un semnal 1080p si se lasa 1:1 cum afiseaza ? o fereastra in mijloc cu diagonala corespunzatoare rezolutiei?

4. Back To Top | #104
    Registered User
    Luminozitatea o reduci dupa necesitati. Am avut cu mai multi ani in urma un monitor de 28" la care a trebuit redusa luminozitatea la 10% si tot era suparator la ochi in lumina ambianta scazuta (in special pe intuneric), era cu CFL. Astea cu LED au o lumina foarte "blinda".
    Daca-i dai semnal 1080p intinde imaginea pe tot ecranul oricum (si la jocuri daca setezi Full Screen), imaginea e foarte fina din cauza ca nu vezi pixelii, dar da o senzatie de neclaritate. Dupa ce treci in 4k uiti definitiv de 1080p, trebuie doar sa maresti putin icoanele si scrisul. Trebuie gasita si o imagine de fundal corespunzatoare, altfel tot ce are Windows in stoc arata ca naiba.

5. Back To Top | #105
    Registered User
    Pai eu nu vroiam full-screen, vroiam sa stiu daca poate afisa o fereastra cu dimensiunea data de rezolutia aleasa, fara nici o scalare 1:1, pixel la pixel, restul sa ramana negru, uneori am nevoie sa lucrez in anumite rezolutii si nu vreau nici o scalare in plus este necesar sa am o fereastra mica nu 1m.Ar mai fi ceva, in manualul descarcat de la noi apare ca suporta semnale 4K 50/60 Hz cu 8 biti YCbCr 4:2:0 nu zice nimic de 4:4:4.

6. Back To Top | #106
    Registered User
    TV-urile asta LG au panouri 4k 10 biti, 4:4:4. Nu e clar ce manual ai descarcat tu. Si n-are cum sa-ti afiseze desktop-ul intr-o fereasstra. Tu cind setezi la orice monitor o rezolutie mai mica decit cea nativa iti afiseaza doar o fereastra?
    Intr-o fereastra iti afisezi separat aplicatiile, dau daca tii neaparat scalezi imaginea in jos din controlul oferit de driverul video (daca permite, la mine nu permite).
    Last edited by oldshooterman; 16-10-2014 at 13:22.

7. Back To Top | #107
    Registered User
    Manualul este descarcat de pe site-ul oficial LG de la noi, orice monitor care este setat 1:1 afiseaza atitia pixeli cat primeste daca in dau 800x600 afiseaza o fereastra cu laturile de 800 pe 600 pixeli in mijlocul ecranului, restul este negru.Daca alegi ca placa video sau monitorul sa scaleze atunci se umple ecranul indiferent de rezolutiile alese, pe mine ma interesa daca poate afisa fara sa scaleze.
    De exemplu la monitorul meu Dell 2913 cu 21:9 daca ii setez 1:1 si la placa video nu vreau scalare pot sa ma joc in o fereastra mica un joc la 1280/1024, pixel la pixel, restul fiind negru.

8. Back To Top | #108
    Are si televizorul niste optiuni de scaling, de obicei; la setarea "just scan" ar trebui sa faca fix ce zici tu, cel putin asa facea LG-ul meu de acum ~5 ani.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

9. Back To Top | #109
    Registered User
    Are optiunea respectiva, dar e activa doar la celelalte surse, nu si la PC mode. La PC mode e inactiva. Setezi jocul in windowed mode si apare intr-o fereastra.
    ............................................

"10BIT-COLOR - LG’s ULTRA HD 4K TV’s with 10-bit color depth display over 1 billion colors. That’s almost 60x more than TV’s with an 8-bit color depth. With so many more colors to express, you’ll see a picture that is more detailed and natural."

Pe porturile HDMI 1, 2 si 4 primeste semnal pina la 4k 30Hz 4:4:4, iar pe portul HDMI 3 pina la 4k 60Hz 4:4:4.

"The main issue with most HDMI 2.0 TVs at the moment is HDCP 2.2 uses up too much bandwidth to do 4:4:4. So we need HDMI 2.0 but not HDCP 2.2.
    The only TVs I've been able to find that do this so far are LG 2014 4K models, when using HDMI port 3."
    Last edited by oldshooterman; 16-10-2014 at 15:03.

10. Back To Top | #110
    Registered User
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Ar mai fi ceva, in manualul descarcat de la noi apare ca suporta semnale 4K 50/60 Hz cu 8 biti YCbCr 4:2:0 nu zice nimic de 4:4:4.
    Ca sa nu mai ai dubii asupra 4:4:4, cel putin la 30Hz. Dupa ce primesc noua PV vedem si la 60Hz.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Televizor/monitor 4k ieftin-444.jpg  

11. Back To Top | #111
    Registered User
    (florica) Cred ca se lamureste problema.
    Cineva spune ca: "Only 8500 or higher models support 4:4:4 at 4K/60Hz, any lower model will only do 4:2:0."

Seria 8500=850 la noi. Eu am UB850, Mir are UB820, in 4k 30Hz merg amindoua in 4:4:4, in 4k 60Hz e posibil ca 820-ul sa mearga doar in 4:2:0.

12. Back To Top | #112
    Am mers cu colorimetrul Spyder3 pana la Mir si ne-am jucat nitel cu setarile; 2.2 gama (asta a iesit bine), 6500k (asta a iesit cam pe la 6400k) si culorile (care default se indreptau violent spre albastru, chiar si cu profilul warm2) aduse la 99 red / 100 green / 99 blue exclusiv din setarile televizorului - asta a fost suficient ca pe grayscale balansul de culori sa fie sub 5% la orice nivel de iluminare, deci nu a mai necesitat profil. Am reglat atent si detaliul near-black si near-white iar dupa reglare ne-am trezit cu ~120 de candele la 100% white, cam prea mult pentru lucrul de aproape, in intuneric, asa cum il foloseste Mir. Pe la 70-80 de candele se pierde nitel detaliul la near black, dar ramane totusi acceptabil. Sa ajungem si la partile mai proaste, dupa calibrare aveam 0.39 candele black level, deci un contrast foarte mic, iar in colturile dreapta sus si dreapta jos avem niste "sori" de toata frumusetea, lucru evident imposibil de reglat, fiind problema tipica acestui tip de panel. Aceste 2 probleme nu sunt deranjante pentru Mir, la ce-l foloseste el, insa merita precizate pentru alti posibili useri.

P.S. Sper ca s-a inteles ca-i vorba de LG-ul 4k cumparat de Mir zilele astea.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

13. Back To Top | #113
    Pentru intuneric e recomandat gamma 2.4 sau si mai bine, pt modelul lui gamma ITUT 1886.
    Nu inteleg legatura dintre contrast (lum maxima) si detaliile near black. La led-uri se regleaza din contrast clipping-ul in zone de alburi si WTW, se veeifica daca induce clipping pe unul din canalele de culoare apoi se seteaza luminanta maxima dorita din backlight.
    Nu ar trebui sa afecteze near black levels daca este setata corect luminozitatea (brightness).

14. Back To Top | #114
    La sliderul de brightness nu s-a putut umbla, era la 50 si facea numai rau atat la 45 cat si la 55. La setarea Backlight am umblat pentru a schimba candelele. Cand scadeam de la 120 candele la 80 nu pierdeam complet niciun nivel near black (in testul din AIDA64) dar diferenta dintre 0.0%, 0.4%, 1.6%, 4% se micsora foarte mult. La contrast (setat la 80) nu am mai umblat dupa "alinierea" culorilor ca s-ar fi busit iar proportia dintre ele.
    Last edited by Cosmin_C; 16-10-2014 at 23:12. Reason: o mica completare

15. Back To Top | #115
    Asa ca acum, multumita lui Cosmin_C am si culorile calibrate
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

16. Back To Top | #116
    Quote Originally Posted by AndreiNR View Post
    Pentru intuneric e recomandat gamma 2.4 [...]
    Cand am ajuns eu acolo gamma era setata pe la 1.8 asa ca si 2.2 este bine.

17. Back To Top | #117
    Registered User
    1. Nu e recomandat sa faci prelucrare de imagine pe intuneric.
    2. Gamma recomandata pentru aplicatii care necesita corelarea cu aparatura de printing etalonata e de 1.8.

3. Nimic nu e obligatoriu, fiecare face cum ii place.

18. Back To Top | #118
    Registered User
    Manualul la care am facut referirire este comun pentru modelele din seria UB800, 820, 830.Acolo se precizeaza limitarea cromatica la 50/60Hz insa nu este scris nimic de 30Hz.
    M-am jucat ieri de curiozitate cu monitorul si plasma cu setarea de 30Hz si pot spune ca este groaznic, pana si cursorul mouse se misca in "reluare".

19. Back To Top | #119
    Am stat strimb si am judecat drept si am ajuns la concluzia ca 42 inchie este absolut excesiv si ar insemna o schimbare radicala a modului in care imi organizez biroul (dincolo de faptul ca ar trebui sa dau unitatea jos de pe birou, ceea ce sint absolut dispus sa fac pentru un monitor mai mare) si distanta de la care lucrez.
    Daca giniti o oferta similara dar intre 35 si 39 inci dati o goarna pe aici, stau cu banii pregatiti sa tzisnesc

20. Back To Top | #120
    Registered User
    Distanta la care lucrezi nu trebuie modificata neaparat pentru 3-4 inch +-, dar problema reala e ca nu prea sunt modele de dimensiuni asa de mici care sa nu fie castrate intr-un fel sau altul. Trebuie studiat foarte atent fiecare model in parte ca sa nu ai surprize neplacute la vreun aspect care te intereseaza.

1.  
Page 6 of 43 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks