Page 6 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 101 to 120 of 127

Thread: pensionare media player

1. Back To Top | #101
    Tocmai am facut si eu consumul la mediaplayerul meu, consum la priza:
    2W standby
    17W idle (2-3W CPU)
    30W firefox+youtube HD (6W-8W CPU)
    48W full load handbrake (14-16W CPU)

Probabil ar consuma la priza vreo 110W intr-un joc serios, dar nu planuiesc asa ceva.

Deci poti sta linistit cu RPI, sigur consuma mai putin ca un Pentium DualCore

R1: i7-4790K, H81M-K, 212X, GTX950 WF2, ZM-Z3, 2x8GB 1600, 850Evo 250GB, HGST 1TB, 23" P2314H, 24" TN
    R2: i3-4370, K2-GTS, 2x4GB 1600, 360 Nitro 2GB, V300 120GB, Blue 500GB, LED 1280x768
    R3: i5-4170, K2-GTS, 4GB+8GB 1600, 370 Nitro 2GB, SP550 120GB, Scorpio 320GB, LED 1680x1050
    R4: Chieftec IX-03B-90W, G3250, 2x2GB 1333, V300 120GB, 3TB External Seagate, LED 42" FullHD

AstraH 2008 1.4 90CP
    AstraH 2008 1.9 200CP

100D, 60D, 18-55 STM, 55-250 STM, 10-18 STM, 24 2.8 STM, 75-300 IS USM, ATX 100 2.8

2. Back To Top | #102
    <voice=dexter>My greatest work is now completed!</voice>
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails pensionare media player-u1-1.jpg   pensionare media player-u1-2.jpg  

3. Back To Top | #103
    Registered User RAN's Avatar
    De ce atata load pe CPU?

4. Back To Top | #104
    E android, draq stie ce face in timp ce sta pe loc. Esential e ca atunci cind e de miscat se misca flawless.

5. Back To Top | #105
    Registered User RAN's Avatar
    Adică ala e load în idle?

6. Back To Top | #106
    Considerind ca fluctueaza widely as zice ca nu e true load.

7. Back To Top | #107
    Moderator Ivan's Avatar
    E greu de estimat cat e loadul si cum se va comporta cand ii dai treaba de facut, mai ales ca e (presupun) SoC/ASIC si decodarea video se face cu ceva circuite, nu cu forta bruta.

Dar as face urticarie sa am aparat scos din cutie cu lolipop. Care va fi 3 generatii in spate cand o sa apara mkv-uri H.265 la mine la scara

8. Back To Top | #108
    Pai deja l-am testat masiv cu chestiile pe care le am eu (inca nu am incercat filmele demo de hevc 4k, alea 10bit 60fps, sincer ma astept sa mearga brici) si merge socant de bine pentru o magaoaie chinezeasca. Nici nu pot sa pun in cuvinte diferenta intre duda asta si neo x7 pe care l-am avut acu citiva ani (deci intre ele fiind doar o generatie cum ar veni, neo x8). Singura duda la care a fail-at spectaculos este audio pass-through, trebuie sa sap la figura asta ca de aia folosesc xmbc for minix in loc de proper kodi, pentru audio pass-through.

9. Back To Top | #109
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    merge socant de bine pentru o magaoaie chinezeasca
    Ma astept ca undeva in Vest sa existe un aparat similar la de trei ori pretul, cu un brand cinstit pe el

10. Back To Top | #110
    Registered User Drankon's Avatar
    Minix alaturi poate si de Wetek stau cel mai bine pe partea de suport, platesti sigur un ban in plus fata de un no-name dar eu zic ca se vede, U1 este la al 8-lea update de FW.
    U1 este bazat pe un SoC Amlogic S905 fara H deci fara decodare hardware pt. Dolby si DTS, solutia pentru audio HD poate fi XMBC de la Minix bazat Isengard sau eventual tot de la ei vers. alfa bazata pe Jarvis. Eu ti-as recomanda fork-ul SPMC 16.3 a lui koying merge foarte bine pe Shield TV dar eu sunt multumit de el si pe U1.

Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Ma astept ca undeva in Vest sa existe un aparat similar la de trei ori pretul, cu un brand cinstit pe el
    Minix-ul este brandul cinstit care-l gasesti si in vest la pret de 3X mai mare decat o chinezarie no-name cu acelasi SoC S905.
    Last edited by Drankon; 07-07-2016 at 12:30.

11. Back To Top | #111
    As the prophecy foretold, hevc 10 bit 60fps a mers fara greata. Am rezolvat si problemele ciutate pe care le aveam cu pass-through. Nu ma interesa in mod deosebit True HD si Dts HD pentru ca nu am receiver. Ma interesa insa sa mearga pass pe dolby si DTS "simple". Mergea dar... nepredictibil ca sa zic asa. Cu DTS uneori se auzea un bririit in loc de streamul audio. Alteori filmul mergea greu parca, nu era fluid (numai pe DTS am avut probleme). Aceleasi filme ulteior (maybe dupa un restart) mergeau normal, se auzea audio corect etc. dar problemele pindeau tot timpul dupa colt. Am rezolvat problemele de nepredictibitate din setarile androidului, peste tot la sounds si audio output unde era setat pe AUTO am setat manual pe HDMI si au disparut problemele. Happy days.

BTW, faza funnay cu advancedsettings.xml ala. L-am luat direct de pe mediaplayerul vechi unde aveam 8g de ram si setam cache-uri parca dadeam din avutia statului, si m-am trezit ca nu mai mergea sint "cinte" filmele. Mi-a luat vreun minut sa-mi pice fisa, ca in xml-ul ala era cache setat mai mult decit are RAM liber minixul asta vreodata. Lewl.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails pensionare media player-u1-3.jpg  

12. Back To Top | #112
    just passing... Rover's Avatar
    Resuscitez topicul, mai ales pt cei care au Minix.
    2160p, hevc, x265 10 bit - sacadeaza.
    Minixul are kodi-ul de la mama lui, nu i-am facut nimic in plus.
    Exista vreo setare ca sa mearga fluent sau pur si simplu atat poate aparatul? Sau buba e altundeva?

Caracteristicile filmului ar fi:
    Video
    Format : HEVC
    Format/Info : High Efficiency Video Coding
    Format profile : Main 10@L6.1@Main
    Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
    Bit rate : 30.7 Mb/s
    Width : 3 840 pixels
    Height : 1 600 pixels
    Display aspect ratio : 2.40:1
    Frame rate mode : Constant
    Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
    Color space : YUV
    Chroma subsampling : 4:2:0
    Bit depth : 10 bits
    Bits/(Pixel*Frame) : 0.209
    Default : Yes
    Forced : No
    Color range : Limited
    Color primaries : BT.709

Cu Overall bit rate : 35.3 Mb/s

13. Back To Top | #113
    Ai U1? Eu nu am avut nici o problema cu 4k si/sau HEVC indiferent ce am aruncat spre el (insclusiv 10 bit 60fps). Am sesizat sacadari in doua conditii: dispozitivele din zona tv-ului sint deservite de un switch, random cam o data pe luna legatura switch-ului cu restul retelei este degradata din gigabit in jos (si prin urmare legatura dintre minix si nas nu mai e gigabit) - ala e momentul in care incep sa sesizez stuttering si in filme FHD uneori motiv pentru care cind orice nu merge bine cu minix-ul primul lucru ma uit sa vad daca am "amber alert" pe portul 1 din switch sau e verde pe toata linia. Al doilea caz de stuttering il am cu unele filme facute cu nexusul meu. Astea NU sint HEVC ci 4k H264 30fps la ~40mbit. Cind filmul este foarte grainy am sesizat ca are o tendinta sa introduca un stuttering care odata declansat nu se mai corecteaza chiar daca filmul scapa de "purici" (gen filmezi si treci printr-o zona intunecata si apoi iar la lumina). Daca ma uit in overlay-ul kodi momentele de stutter coincid cu momente in care bufferul video scade un pic si dupa aia se umple la loc, ritmic si sincron cu ceea ce se intimpla pe ecran. Uneori acelasi film este redat fara probleme vizibile, alteori stutteringul este atroce. Problema e atit de rara incit nu mi-a pasat sa consum prea mult timp cautind o cauza si o rezolvare.

14. Back To Top | #114
    Da, U1.
    Nu e problema de retea, e legat la un router insa de acolo isi ia doar netul, filmele le ia de pe un hdd extern legat prin usb 2.0.
    Face asa la 4k, insa dupa aia mi se pare ca persista si la un FHD. Nu stiu sigur, doar ieri am sesizat problema si m-am enervat in asa hal incat nu am mai fost atent sa-mi dau seama daca face exact la fel si la restul. Oricum, la 4k atunci cand se apuca sa faca introduce parca si un fel de delay fiindca nici subtitrarea nu mai este sincronizata

15. Back To Top | #115
    Incearca filmul si de pe alt suport, like a thumb drive.

16. Back To Top | #116
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Rover View Post
    usb 2.0
    Ooo...

17. Back To Top | #117
    Eu nu am avut probleme cu 4k de pe usb 2.0 atit timp cit te limitezi la a citi de pe stick-ul respectiv.

18. Back To Top | #118
    Moderator Ivan's Avatar
    Nu cu protocolul in sine am probleme ci cu o buna parte din implementari (routere, "NAS"-uri gen WD etc) care transfera 3 MBps.

19. Back To Top | #119
    Keep walking mache's Avatar
    ^ as Ivan said: pe USB2.0 am vazut cel mai bun transfer pe la 42MB/s (si ala a fost un varf)... Variatiile sunt enorme (intre 15 si 35MB/s) incat sa nu fie considerat reliable pentru transfer de continut media HiQu
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

20. Back To Top | #120
    mda, cu ocazia asta vazui ca rack-ul este de fapt 3.0

Este un hdd WD Purple de 4tb bagat intr-un rack Raidsonic Icy Box IB-351StU3-B

Can copiez pe el printr-un cablu usb chinezesc de 10-15 metri nu scade sub 20 de mega. ma gandesc ca doar citire pe un cablu scurt usb 3.0 ar trebui sa duca macar 40 de mega, nu?

Poate fi vreo problema de cache la Kodi?

1.  
Page 6 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks