Results 1 to 5 of 5

Thread: Conectivitate/streaming TV

1. Back To Top | #1
    Registered User

Conectivitate/streaming TV

Salut,

Ma lovesc de 2 probleme la care am nevoie de ajutorul vostru deoarece, recunosc, nu am gasit solutii pana acum:

1. Am un microscop optic care are iesire SCART. Acesta vreau sa-l conectez la un TV aflat la 7-8m distanta. Inteleg ca semnalul este analogic, basca este de calitate slaba insa asta este situatia. Am gasit un cablu adaptor SCART to VGA de 7m insa surpriza apare la sf descrierii: nu se poate folosi decat la videoproiectoare, nu la TV!
    Personal imi doresc o solutie wireless de conectivitate pentru ca asa poate as rezolva si problema a 2-a.

2. Pe acelasi TV imi doresc sa fac streaming de pe PC. Mai exact, fie sa fac un duplicate sau extend de desktop! De preferat pe wireless (stiu ca exista variante clasice cu cabluri insa distanta este mare, trecand pe langa usi, praguri si alte colturi ale camerei).

Multumesc frumos pentru sfaturi, recomandari sau urari de bine ,
    Costi

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Salut,

Cum vad ca nimeni nu are nicio recomandare desi destui au citit postul, va cer parerea despre potentialele solutii de la pct 1 gasite de mine pe internet:
    Scart Emitator-Receptor Audio-Video - EuroScart Wireless
    Pretul este destul de mare iar review-urile pe produse similare de pe ebay nu sunt prea incurajatoare:
    Konig 5.8 GHz wireless Scart set | eBay

Ar mai fi o varianta cu conversia in HDMI. Aceasta este o solutie de conversie pe fir si rezolva problema (la lungimea dintre device-uri ma astept ca acel cablu HDMI sa fie ecranat serios, deci nu ar putea fi indoit cum trebuie la colturi) dar parca tot la una wireless m-as opri.

Pt pct 2, streaming wireless inca nu am gasit nimic (am o solutie Fujitsu foarte veche - adaptor usb) insa driverele sunt doar de max windows 7:
    Fujitsu Wireless USB Display Adapter - PC World
    Pe orice sistem peste acest OS imi da ecran albastru

Multumesc,
    Costi
    Last edited by Costi77; 12-02-2017 at 10:34. Reason: Actualizare info

3. Back To Top | #3
    Registered User ccris's Avatar
    Daca tot intra in ecuatie si un pc, daca ai unul compatibil cu Microsoft Wireless Adaptor, ti-ar trebui adaptorul (vreo 200-300 lei) si o placa de captura (sunt destule si pe usb) ca sa conectezi microscopul sau ce vrei tu cu iesire analogica la pc.
    Cand vezi pe drum un caine, n-ai piatra-lucru trist! / Cand ai in mana piatra, e gol de caini tot locul, / Cand ai si caini si pietre si-arunci, tu n-ai norocul / Sa-i poti lovi! Iar daca lovesti ca bun artist, / Stapanul lor te vede si-ti scutura cojocul / Cu-o soart-asa perversa, sa nu fii pesimist?
    Tel 0744/ 11 76 97 -- YM! roccris

4. Back To Top | #4
    Registered User
    Salut, revin cu update pe cele doua topicuri:

1. Conectivitatea wifi a semnalului video analogic am rezolvat-o cu kit adaptor (emitator si receptor)

Signstek PAT-630 | eBay

si cu cateva cabluri/adaptori.

Testat si functioneaza perfect.

2. Pentru folosirea TV ca si display extins/mirroing am incercat cu Intel WIDI (Connect to a wireless display via Display Settings - win 10). Adica cu un laptop. Cu doua a mers (o placa retea Intel, cealalta Realtek), cu altul nu (Intel mai vechi). Am cumparat un adaptor de la TP-LINK pe USB (tinand cont ca incerc sa proiectez de pe un PC, nu notebook) si sper sa mearga.

Daca nu, pls ceva sfaturi (reamintesc dorinta: incerc sa conectez wireless desktopul la TV). Deci nu streaming filme, audio sau alte fisiere/browsere ci pur si simplu display sharing (extend sau duplicate).

5. Back To Top | #5

Post TBS6301 HDMI HD Capture card, Hardware encoding, Live TV Capture and Streaming

Quote Originally Posted by Costi77 View Post
    Salut,

Ma lovesc de 2 probleme la care am nevoie de ajutorul vostru deoarece, recunosc, nu am gasit solutii pana acum:

1. Am un microscop optic care are iesire SCART. Acesta vreau sa-l conectez la un TV aflat la 7-8m distanta. Inteleg ca semnalul este analogic, basca este de calitate slaba insa asta este situatia. Am gasit un cablu adaptor SCART to VGA de 7m insa surpriza apare la sf descrierii: nu se poate folosi decat la videoproiectoare, nu la TV!
    Personal imi doresc o solutie wireless de conectivitate pentru ca asa poate as rezolva si problema a 2-a.

2. Pe acelasi TV imi doresc sa fac streaming de pe PC. Mai exact, fie sa fac un duplicate sau extend de desktop! De preferat pe wireless (stiu ca exista variante clasice cu cabluri insa distanta este mare, trecand pe langa usi, praguri si alte colturi ale camerei).

Multumesc frumos pentru sfaturi, recomandari sau urari de bine ,
    Costi
    TBS6301 HDMI HD Capture card, Hardware encoding, Live TV Capture and Streaming [TBS6301] : TBS Online Store

1.  

Bookmarks

Bookmarks