Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 50

Thread: ce cablu HDMI 2.0 18Gbps imi recomandati?

1. Back To Top | #1

ce cablu HDMI 2.0 18Gbps imi recomandati?

Duminica am cumparat un Hama din Altex care ar fi fost compatibil cu HDMI2.0 dar cand l-am testat pe GTX1070 si LG UH603V 2160p60 4:2:2 10bit ....

(blurru e de la mine)
    l-am returnat; a vociferat tipu de acolo cum ca nu i-am adus si amabalajul .. draq, l-am taiat cu foarfeca sa scot cablul
    pana la urma am cerut sa vb cu seful si s-a conformat

unde draq gasesc un cablu compatibil pe bune, nu doar pe hartie, cu standardul HDMI 2.0?

2. Back To Top | #2
    Registered User
    De fapt care-i problema? Cablul nu pare sa fie cu probleme. Merge cu orice cablu HDMI High Speed.

3. Back To Top | #3
    Registered User
    Nu este nici o problema cu cablu, merge orice cablu HDMI chiar si fara specificatii 2.0.Eu am probat chiar si cabluri ordinare venite cu playere dvd de acum 10 ani si merg perfect.
    In primul rand nu ai de ce sa setezi 10 biti, televizorul ala nu stie asa ceva apoi cea mai buna setare este RGB Limited 2160p 60Hz si nu uita ca trebuie setat televizorul in mod UltraColor pe portul HDMI ales.

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    De fapt care-i problema? Cablul nu pare sa fie cu probleme. Merge cu orice cablu HDMI High Speed.
    tu nu obeservi ca blankeaza la intervale neregulate? daca dezactivez sunetul prin HDMI nu mai face - dar la 80RON .. sa se duca invartinduse

Quote Originally Posted by florica View Post
    Nu este nici o problema cu cablu, merge orice cablu HDMI chiar si fara specificatii 2.0.Eu am probat chiar si cabluri ordinare venite cu playere dvd de acum 10 ani si merg perfect.
    In primul rand nu ai de ce sa setezi 10 biti, televizorul ala nu stie asa ceva apoi cea mai buna setare este RGB Limited 2160p 60Hz si nu uita ca trebuie setat televizorul in mod UltraColor pe portul HDMI ales.
    ba da problema este cablul si nu, nu orice cablu din raft o sa mearga 2160p60 10/12bit - am si eu cablu venit cu receptorul de la RDS si face mult mai rau decat HAMA
    TVul stie 2160p60 10bit, HDR, daca dezactivez sunetul prin HDMI nu mai blankeaza - am testat jocuri HDR (Shadow Warrior 2 si HitMan) cat si continut video original Rec2020
    da, porturile HDMI sunt trecute pe HDR

5. Back To Top | #5
    Registered User Mandea's Avatar
    ceva asa?
    Cablu HDMI CROMO T-T v2.0 5m, Lindy L41444
    nu e ieftin insa. depinde si ce lungime vrei.

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    ceva asa?
    Cablu HDMI CROMO T-T v2.0 5m, Lindy L41444
    nu e ieftin insa. depinde si ce lungime vrei.
    143RON .. the fuk?
    un Amazon Basics din Germania cu tot cu transport ma costa ~70RON
    1m 1.5m e de ajuns - dar! vreau sa am certitudinea ca efectiv suporta specificatiile, nu doar pe hartie; nu vreau sa-l cumpar si pe urma sa am iar de a face cu cineva care ma intreaba de amabalaj ca sa-l puna inapoi pe raft

7. Back To Top | #7
    Registered User Mandea's Avatar
    e chiar pret bun pt ce preturi vad in romania. e 4k 60hz, nu e chiar orice cablu in stare de asta. plus ca inteleg ca e marca de calitate, nu vreun jaf de firma care una zice si alta face.
    vezi poate au dimensiuni mai mici. ti l-am dat ca il am in bookmark, pe asta il vreau eu pt tv-ul meu, insa mie imi trebuie 4-5m.
    daca nu, ghinion, oricum mult mai ieftin in ro nu gasesti cu specificatii bune. de afara nu m-am interesat.

8. Back To Top | #8
    Registered User Vladutz22's Avatar
    IN ATENTIA CELOR CARE CUMPARA PRODUSE CU GARANTIE DE LA MINE !!!
    INCEPAND DE ASTAZI 17.02.2013 ORICE PERSOANA CARE DUCE PRODUSUL LA GARANTIE SI SE VA FACE STORNO LA FACTURA VA PRIMI FIX CAT MI-A DAT SAU CU CAT A CUMPARAT-O DE LA CEL CARE A LUAT-O DE LA MINE. NU DAU NICI UN BAN IN PLUS SAU IN MINUS.
    DACA NU VA PLAC CONDITIILE DE MAI SUS VA ROG NU CUMPARATI PRODUSELE CUMPARATE DE CATRE MINE !!!

9. Back To Top | #9
    just passing... Rover's Avatar
    IBRA(R) 2M - Premium HDMI Cable v2.0 Gold High Speed HDTV UltraHD HD 2160p 4K 3D | eBay

Dar tot asa, din specificatii pe hartie, am mediaplayer nu scot din calculator si nu stiu cum sa-l pun pe 10 bit ca sa ii fac proba

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Standardul HDMI 2.0 nu suporta 4k60p cu 10 bit RGB sau 4:4:4, indiferent ce cablu ai lua.
    In teorie orice cablu HDMI 1.4 ar trebui sa mearga la standard HDMI 2.0, in practica mai sunt si gunoaie.
    HDMI a introdus o certificare cu o holograma, prin care poti alege cabluri testate Premium High Speed HDMI Cable
    Dupa cum vad pretul pe Amazon nu e deloc fabulos Amazon.com: Monoprice Certified Premium High Speed HDMI Cable, 6ft: Electronics.
    Sunt curios si la noi daca sunt cabluri certificate, ala mentionat anterior nu avea holograma.

LE, apropo, daca citeai specificatiile la cablul luat de tine ai fi vazut ca scria maxim 10.2 Gbit/s.
    Un link in care da frecventele in functie de refresh: UHD 101: Demystifying 4K, UHD Blu Ray, wide color gamut, HDR, 4:4:4, 18Gbps and the rest! - Acoustic Frontiers
    Last edited by han solo; 17-02-2017 at 10:16.

11. Back To Top | #11
    Eu folosesc intre media box si tv un cablu hdmi 1.4 de 1.5 metri gasit prin casa pentru ca cel "2.0 certified" care a venit cu media playerul era prea scurt si trebuia sa pun onania in partea gresita a televizorului. Merge brici in 4k 60fps. In ultimul an or so am avut de doua ori ceea ce putea fi interpretata ca o desincronizare intre device-uri (blank screen -> no signal error dupa care si-a "revenit" si a mers normal mai departe) dar s-a intimplat in ambele dati in timpul filmului cind comunicarea este limitata la 24p, adica o fractiune din latimea de banda pe care o atinge "in desktop" cind sta in 60hz fara sa atinga vreo limitare constructiva.
    Monitorul il tin in 4k 10bit rgb. Dar folosesc display port. AFAIK semnalul de la computer la monitor este inutil sa-l codifici in YCbCr 4:4:4, setarea in rgb ar trebui sa fie nativa si sa induca minimum de procesare (adica eventual lag) intre computer si monitor. Pentru televizor si hdmi situatia se complica. 4:4:4 merge doar in 30hz dar NU ESTE O LIMITARE DE CABLU sau de bandwidth. Nu vor exista cabluri hdmi 2.0b, ci pur si simplu daca ai doua device-uri conforme cu specificatiile 2.0b atunci vei transmite 10 bit HDR prin-un banal cablu 2.0 pus intre ele, sau poate chiar 1.4 daca e suficient de scurt/bine facut

12. Back To Top | #12
    Salut, postez si eu aici, poate primesc vreun sfat.
    Folosesc cablul hdmi primit la ps4 pro intre un gtx1080 si un tv lg c6. Consider ca atat placa video cat si tv-ul sunt destul de potente si pline de "features".
    In nvidia control panel, am setat 3840x2160 @60hz.
    Pe RGB, pot sa selectez doar 8bits, full sau limited range.
    Pe 420, e automat selectat limited range si pot alege intre 8 sau 12 bits.
    Pe 422, e automat selectat limited range si pot alege intre 8 sau 10 sau 12 bits.
    Pe 444, e automat selectat limited range si pot alege doar 8 bits.

Toate porturile hdmi de pe tv au activata optiunea hdmi deep colour.

L-am tinut pe RGB, full range, 8bits o perioada. Pe urma am schimbat pe 422, 12 bits. Dupa ce m-am jucat cu setarile din tv sa nu am crushed blacks, nu mi se pare sa fie diferente la calitatea imaginii/culorilor etc.

Opinii? Mc!
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Mai mult de 8 biti nu ai la ce sa folosesti, nu exista in materialul sursa si nici nu sunt procesati corect pe lantul de transmisie pana la afisare.
    Daca nu stai in RGB sau 4:4:4 compresezi spatiu de culoare, treaba asta afecteaza calitatea imaginii.Pe material video sau jocuri nu poti deosebi diferente flagrate dar daca faci in test cu text vei observa ca imaginea este "manjita", atasez o imagine cu care poti verifica precizia afisarii culorilor.
    Cea mai buna setare depinde si de dispozitivul de afisare, la mine cel mai bine este pe RGB FULL 8 biti 1080p (24,50,60Hz)pe proiector iar la tv 4k 4:4:4 8 biti 60Hz.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ce cablu HDMI 2.0 18Gbps imi recomandati?-unbavut.jpg  

14. Back To Top | #14
    Exista mai multe aspecte. In primul rind diferenta dintre full si limited range: in cazul monitorului intotdeauna trebuie folosit full range - altfel vei avea cenusiu in loc de negru. In cazul unui televizor in mod normal se foloseste LIMITED RANGE ca sa afiseze corect. Asta vine din negura istoriei, de pe vremea cind o ardeam cu crt si serveam la televizor prin video compozit sau s-video. Nowadays televizoarele au si "pc/game mode" care nu numai ca dezactiveaza tot felul de filtre (pentru reducerea lagului mostly) dar si schimba profilul pe unul similar monitorului, caz in care tot FULL RANGE ar trebui folosit, impreuna cu RGB. YCbCr este un mod de codificare a imaginii care ne duce back in time la vremurile de care ziceam (video composite) si permite pastrarea integrala a informatiei despre luminanta dar in acelasi timp degradarea controlata a crominantei pentru compresia semnalului atunci cind bandwidth-ul este un factor critic. In modul asta limited range e default (because of old TVs). Intre rgb si YCbCr 4:4:4 nu ar trebui sa sesizezi nici o diferenta cromatica in imaginea finala. In momentul in care te duci in 4.2.2 si mai ales 4.2.0 deja vorbesti de o diferenta semnificativa dar care nu este neaparat sesizabila decit in anumite conditii (adica exact motivul pentru care exista in the first place: pentru ca poti trai cu ea atunci cind numai asta poti folosi). Exista numeroase imagini pe internet care daca le servesti la tv vei sesiza imediat unde devine "chior" functie de ce croma subsampling ai selectat.

In final insa, in momentul in care servesti semnal de la computer este absolut inutil sa folosesti altceva decit RGB si full range, fie chiar si in "doar" 8 bit, cu intrarea setata in tv ca pc/game mode si daca e necesar folosind portul specific pentru asta. Restul e cancan.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ce cablu HDMI 2.0 18Gbps imi recomandati?-nvidiacp.jpg  

15. Back To Top | #15
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Mai mult de 8 biti nu ai la ce sa folosesti, nu exista in materialul sursa si nici nu sunt procesati corect pe lantul de transmisie pana la afisare.
    Daca nu stai in RGB sau 4:4:4 compresezi spatiu de culoare, treaba asta afecteaza calitatea imaginii.Pe material video sau jocuri nu poti deosebi diferente flagrate dar daca faci in test cu text vei observa ca imaginea este "manjita", atasez o imagine cu care poti verifica precizia afisarii culorilor.
    Cea mai buna setare depinde si de dispozitivul de afisare, la mine cel mai bine este pe RGB FULL 8 biti 1080p (24,50,60Hz)pe proiector iar la tv 4k 4:4:4 8 biti 60Hz.
    Am "tras" cateva filme uhd 10bits si vroiam sa vad daca e vreo diferenta.
    Tvul stie de 10 si de 12 bits, ma gandeam sa il folosesc la maximul potential. Pe ps4 pro il am pus pe rgb, auto, ca sa am hdr fara crushed blacks desi pot intra in setari sa schimb black level, gamma etc pana ce imi arata negrul cum trebuie. E si oled si nu ai cum sa scapi cu negru spalacit. De asta cand semnalul vine de la gtx 1080, vroiam sa fie cat mai corect afisat. Netflix 4k in windows iar e o chestie ce as vrea sa o folosesc la maxim. Mi-e mai usor sa deschid un browser si sa am hdr si dolby vision pe setarile mele daily use de pc, in loc sa deschid aplicatia tvului netflix, unde se duc setarile de luminozitate, contrast etc.
    Am stat multe ore cu slideuri, near black, cu patratele albe/negre in fata sa gasesc acel nivel perfect, sa nu pierd detalii, sa am culori cum trebuie etc. Toate astea pe alta placa video insa, care nu stia de 4k, de setarile ce vorbim noi aici...

Mi-ar trebui acea imagine in 4k, asa e mica pe ecran si deja se vede urat scrisul. le: am gasit imaginea, o pot citi fara probleme doar pe rgb full. mc!

Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Exista mai multe aspecte. In primul rind diferenta dintre full si limited range: in cazul monitorului intotdeauna trebuie folosit full range - altfel vei avea cenusiu in loc de negru. In cazul unui televizor in mod normal se foloseste LIMITED RANGE ca sa afiseze corect. Asta vine din negura istoriei, de pe vremea cind o ardeam cu crt si serveam la televizor prin video compozit sau s-video. Nowadays televizoarele au si "pc/game mode" care nu numai ca dezactiveaza tot felul de filtre (pentru reducerea lagului mostly) dar si schimba profilul pe unul similar monitorului, caz in care tot FULL RANGE ar trebui folosit, impreuna cu RGB. YCbCr este un mod de codificare a imaginii care ne duce back in time la vremurile de care ziceam (video composite) si permite pastrarea integrala a informatiei despre luminanta dar in acelasi timp degradarea controlata a crominantei pentru compresia semnalului atunci cind bandwidth-ul este un factor critic. In modul asta limited range e default (because of old TVs). Intre rgb si YCbCr 4:4:4 nu ar trebui sa sesizezi nici o diferenta cromatica in imaginea finala. In momentul in care te duci in 4.2.2 si mai ales 4.2.0 deja vorbesti de o diferenta semnificativa dar care nu este neaparat sesizabila decit in anumite conditii (adica exact motivul pentru care exista in the first place: pentru ca poti trai cu ea atunci cind numai asta poti folosi). Exista numeroase imagini pe internet care daca le servesti la tv vei sesiza imediat unde devine "chior" functie de ce croma subsampling ai selectat.

In final insa, in momentul in care servesti semnal de la computer este absolut inutil sa folosesti altceva decit RGB si full range, fie chiar si in "doar" 8 bit, cu intrarea setata in tv ca pc/game mode si daca e necesar folosind portul specific pentru asta. Restul e cancan.
    Ok, am trecut inapoi pe rgb full cu cei 8bits selectat. Source-ul e deja denumit in pc si la setari de imagine am ales game mode. Mouseul se misca ok, nu ca pe un monitor dedicat totusi.
    Last edited by 495; 18-02-2017 at 15:03.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by han solo View Post
    LE, apropo, daca citeai specificatiile la cablul luat de tine ai fi vazut ca scria maxim 10.2 Gbit/s.
    Un link in care da frecventele in functie de refresh: UHD 101: Demystifying 4K, UHD Blu Ray, wide color gamut, HDR, 4:4:4, 18Gbps and the rest! - Acoustic Frontiers
    ba scria chiar 18Gbps, d'aia l-am cumparat

ps: am gasit si eu ca-mi trebuie cablaraie certificata HDMI Premium .. dar unde in .ro!?!
    m-am uitat pe Amazon Germania, Franta, UK nu am vazut nimic; Monoprice nu expediaza in .ro
    am trimis un mail celor de la conectica.ro, pana acum nu mi-au raspuns

17. Back To Top | #17
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Pentru ca un cablu de 3 metri sa suporte 18Gbps (este enorm), trebuie sa fie foarte gros, banda scade foarte mult dupa fiecare metru.
    Cel mai probabil acel cablu are specificatiile versiunii de 1 metru sau 0.75 cat o fi minimul. Pentru 2 sau 3 sau 4 sau 5 metri, specificatiile se schimba, cifrele scad considerabil, cel putin 50% pe metru.
    Cu alte cuvinte, acel cablu de 3 metri ca sa suporte 18 Gbps pentru 3 metri asta ar insemna sa aiba vreo 30 Gbps in primul metru si apoi vreo 25 Gbps dupa 2 metri.
    Un cablu real de 18 Gbps / 1 metru pleaca de la 300 lei in sus pe metru. E si normal, un astfel de cablu nu-l folosesti cu aparatura de 1500 lei.
    Standardul High Speed inseamna 10.2 Gbps deci cablul pe care il cauti trebuie sa depaseasca standardul high speed. E normal sa se intrerupa daca folosesti cablu de 3 metri si mai folosesti si partea audio. Pentru 4k/30hz presupun ca este suficient dar ca sa testezi tu 10 biti sau 12 biti pe televizor de 1500 lei, mi se pare pierdere de timp si bani.

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Quote Originally Posted by zmeul80 View Post
    ba scria chiar 18Gbps, d'aia l-am cumparat

ps: am gasit si eu ca-mi trebuie cablaraie certificata HDMI Premium .. dar unde in .ro!?!
    m-am uitat pe Amazon Germania, Franta, UK nu am vazut nimic; Monoprice nu expediaza in .ro
    am trimis un mail celor de la conectica.ro, pana acum nu mi-au raspuns
    Ce scrie la specificatiile de la cablul luat de tine pe site-ul Altex? Din chiar link-ul tau Cablu audio - video HDMI, unghi de 90deg, HAMA 122116, 3m
    Viteza 10.2 Gbit/s
    Acum daca te uiti pe site-ul Hama si filtrezi dupa viteza aia hama.nl | Video Kabels
    Ai cablurile Avinity... se gasesc si la Altex la un pret de pret...

Din pacate in UE nu prea am vazut sa existe echivalentul la pret/performanta al Monoprice, exista tot felul de ciudatenii/chinezarii sau altele la preturi exorbitante.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Am "tras" cateva filme uhd 10bits si vroiam sa vad daca e vreo diferenta.
    Vezi ca filmele alea probabil sunt 4:2:0 10 bit deci daca vrei sa potrivesti setarile cu filmul cam asa ar trebui setat. De asemenea, filmele sunt de obicei la 24 fps, poate la 30 fps in cazuri speciale, deci si refreshul poate ramane la 30 hz. In felul asta probabil vei obtine o imagine fara intreruperi, dar ma indoiesc ca vei vedea vreo imbunatatire, ba dimpotriva.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

20. Back To Top | #20
    La cateva din ele, am versiunea uhd hdr pe disk. Redate de pe un one s sunt MULT mai detaliate si arata mult mai bine decat orice rip, chiar daca are 116gb (fury, cu brad bitt). Speram sa ma scot la cateva filme, sa nu mai dau 20 de lire, dar merita pretul platit in continuare.

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks