Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 29 of 29

Thread: Pixelare filme MKV

1. Back To Top | #21
    Registered User RAN's Avatar
    Cuvid cica ar fi o decodare veche
    Abordare veche, care foloseste CUDA cores pentru decodare, in loc sa foloseasca hardware-ul specializat.
    Ma indoiesc ca e de la driveri, nu e ca la jocuri, sa optimizezi la fiecare titlu AAA aparut. Codecul e neschimbat de ani buni.

2. Back To Top | #22
    Si Intel quick sync merge ok, doar ca cica ar avea probleme cu unele framerates si formate.

In concluzie, as putea face un compromis si folosi decodorul de pe cpu sau vechiul cuvid, sau as putea trimite placa in garantie.
    Cam ce sanse credeti ca as avea la garantie daca uneori problemele apar dupa 30-40 minute de playback?

Pai a trecut limita de retur, doar cu constatare de "defecta" se poate schimba.
    Am incercat si cu furmark dimineata, era cam la fel. Depinde de noroc cat de devreme se manifesta problema.

As incerca un mail la nvidia sau Palit, dar de cate ori am incercat asta pana acum la firme, nu am primit decat "produsele noastre functioneaza conform standardelor pentru care au fost proiectate sa functioneze si facem tot posibilul sa functioneze in modul in care au fost proiectate sa functioneze. Ne pare rau daca nu sunteti multumit de modul cum functioneaza produsele noastre. Daca intampinati probleme in functionarea produselor noastre, va rugam sa va adresati dealerului sau unui service autorizat". Apoi trimiteam alte mesaje sa cer lamuriri si detalii si primeam acelasi raspuns, cu cateva cuvinte schimbate prin el. Niste boti umani, practic, care-mi dadeau copy-paste, de ma simteam ca-n Idiocy.
    Last edited by limelight; 26-04-2017 at 17:40.

3. Back To Top | #23
    Registered User RAN's Avatar
    Banuiesc ca pana nu incerci nu afli, dar totusi cred ca nu mai e vremea cu marfa vanduta nu se schimba, mai ales ca nu ceri banii sau altceva, ci schimb cu alta identica.
    Incearca sa rulezi furmark in parales, poate se reproduce mai usor cu GPU-ul cald.

4. Back To Top | #24
    Acum vad ca merge bine de vreo ora cu dxva native. Mai devreme si-a facut windowsul update si am facut update si la ceva nvidia, ca aparuse pe ecran. M-am uitat in istoric la placa si arata doar update-ul de ieri, si nu stiu exact ce am facut, ca am capul destul de foggy acum, abia stiu ce e cu mine. Posibil ca in adapter la istoric sa arate doar driverul de baza si sa fi facut update la ceva auxiliar de pe langa. Acum, nu stiu daca e de la update-ul de windows sau ce aparuse la nvidia. Asta daca nu o sa se buseasca curand, dar nu cred, ca n-a rezistat niciodata atat.
    O sa incerc sa reproduc, sa dezinstalez tot de la nvidia, sa pun driverul vechi din pc, sa vad cum e, apoi pun iar ultima suita de pe net. Nu mai schimb pc sau piese prin el cand sunt bolnav decat daca iese fum din el de acum...

5. Back To Top | #25
    Registered User
    Incearca urmatoarele lucruri.

Ia cel mai nou k lite full - https://www.codecguide.com/download_kl.htm

Cand se instaleaza alege sa-ti dea afara orice codecs aveai inainte.

Foloseste mpc-hc pentru vizionare cu toate setarile resetate. Pune output ca in poza asta - https://s14.postimg.org/40n03rtch/output.jpg

Vezi sa fie LAV video ca decoder si lasa-l fara accelerare, ca aici - https://s14.postimg.org/dwo33ez4h/lav.jpg

Spune daca merge.

6. Back To Top | #26
    Momentan stau sa vad daca chiar merge, o sa ma mai uit la un film cap-coada in seara asta.

Mi-a mai zis cineva ceva cu un stick si am ignorat. Scuze, dar am sist nervos la pamant (in sens patologic) si nici nu am inteles exact ce ar trebui sa obtin prin procedura cu stick-ul, nici nu sunt in stare sa fac prea multe scheme acum.
    La fel si cu k lite asta, ce anume urmaresc cu el? Pot rula decodarea standard fara probleme? Ca daca e vorba de procesare CPU, decodare CPU, decodare CUVID sau chiar si DXVA copy-back, nu m-ar tenta, pentru ca deja pot, dar nu ma incanta, ca fiecare are dezavantajele lui (nu fatale, dar cat sa ma faca sa doresc decodarea nativa, standard, prin decodorul placii video).

Cu ocazia asta am vazut si ca degeaba crezi ca ai pus placa video moderna, cu reducere a frecventei, daca soft-urile sunt ramase in urma si un browser sau alta aplicatie iti poate duce gpu in frecventa maxima, uneori chiar in boost. Ori e greu sa faci softuri in complexitatea actuala, ori le dau drumul buguite, ca nu le mai pasa.
    Last edited by limelight; 26-04-2017 at 19:21.

7. Back To Top | #27
    Registered User trandafirdoru's Avatar
    Quote Originally Posted by limelight View Post
    Mi-a mai zis cineva ceva cu un stick si am ignorat.
    Atunci chinuie-te sa afli daca e de la windows 10, drivere, hardware sau combinatie de cate doua.
    In 10 minute maxim, vedeai cum sta treaaba cu placa... Eliminai din schema win10, update-uri, codecuri etc.

LE: In plus, este extrem de simplu de facut instalarea si bootarea de pe stick (~5min). Eu am vrut sa te ajut.
    Last edited by trandafirdoru; 26-04-2017 at 21:32.

8. Back To Top | #28
    Pai nu am inteles concret ce anume verific. Banuiam ca testez daca poate rula bine folosind altceva decat decodorul placii. Deci, daca merge faza cu stickul, care e concluzia? Ca decodorul placii merge bine? Si daca ar merge, ce-mi ramane de facut? Alt windows am avut, alte drivere nvidia n-o sa-mi faca mie. O sa incerc dupa ce testez driverele maine. Imi dozez efortul cu mare grija si nu pot sa ma apuc de chestii fara sa stiu ce fac.

Oricum, a mers bine inca 2 ore. Am pus driverul vechi si maine dimineata intra in functiune si testez. Daca merge ok, e de la windows update (greu de crezut). Daca se buseste, pun driverul nou cu toata suita. Daca nu merge iar cu alea, apelez la vrajitoarea Columbia, e la 3 strazi distanta.

9. Back To Top | #29
    Am terminat de testat, era de la driverele nvidia, se pare. Ori driverul care au aparut acum 3 zile a rezolvat, ori faptul ca nu instalasem toata suita prima data a fost problema.
    Multumesc de ajutor tuturor.

1.  
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks