Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Recomandare TV 4K HDR 40-43"

1. Back To Top | #1
    Registered User KodiaK's Avatar

Recomandare TV 4K HDR 40-43"

Ma cam bate gandul sa-mi schimb TV-ul actual cu ceva 4K, dar nu prea stiu ce sa aleg in materie de panel.
    Initial eram destul de sigur ca VA este optiunea cea mai buna, dar am acum imprumut un samsung J5100 cu panel VA si este utilizabil doar fix din fata. Cum ma duc mai in laterale, sau ma ridic in picioare se aseaza o ceata pe imagine foarte neplacuta
    Stiu ca este un TV destul de lowend si ma gandesc ca poate la cele mai scumpe chiar cu panel VA nu sunt chiar asa de deplorabile din laterale. Urmeaza sa merg si printr-un hypermarket sa ma uit concret, dar as vrea si niste pareri de la voi.

Din pacate configuratia camerei forteaza un unghi mare de privit la TV. Are cam 3.5m x 5.5m, si TV-ul sta pe latura lunga cam pe la mijloc, deci se priveste la el pe o lungime de ~4m si o distanta de ~3m. TV-ul actual cu panel IPS prezinta o imagine nedeformata din toate punctele de vizionare. Am dat toate detaliile astea in speranta ca mai are cineva un setup similar si ma poate lamuri daca as avea sanse de imagine nedeformata cu panel VA.

Alte aspecte care ma intereseaza ar fi intrari HDMI minim 3 (preferabil 4), LED full-array cu local dimming (nush daca se poate in banii astia totusi), upscale cat mai bun de la content SD/HD/full-HD la 4K.

Nu ma intereseaza prea mult functii smart, sau ce OS are. Ar fi util un YouTube, dar banuiesc ca toate au asa ceva

Va fi folosit ca TV (o stire/un discovery/un reality show/etc), pt vizionat filme si pt consola (PS4), urmand un posibil upgrade la PS4 Pro, sau sigur la PS5, deci jocuri 4K (teoretic :P ). Filmele le vad prin intermediul consolei, deci nu prea conetaza media player-ul TV_ului.

Bugetul ar fi ~3000 lei.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

2. Back To Top | #2
    Trance GoD ATB's Avatar
    Panelurile de tip VA stau mai prost la unghiuri de vizualizare mari comparativ cu cele de tip IPS.
    In schimb, daca-l privesti din fata, negrul este "mai negru" decat pe IPS.
    Nu-l poti monta perfect perpendicular pe directia de vizualizare? Daca raspunsul este nu, atunci va trebui sa alegi IPS.
    "I'm ready to lose my mind but instead I use my mind / I put down the knife, and take the bullets out my nine / My only crime, was that I'm too damn kind" - Guru

3. Back To Top | #3
    Din pacate locurile de vizionare sunt destul de rasfirate Practic din 6-8 locuri, doar 2 ar fi ideale.
    Stiu ca VA-ul sta mai prost la unghiuri, dar mai bine la contrast, insa eram curios daca toate VA-urile sunt la fel, sau poate exista unele cu unghiuri ceva mai largi decat media?

Probabil ca voi merge pe IPS, asa ce ceva recomandari de TV cu acest panel ai avea?
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

4. Back To Top | #4
    Trance GoD ATB's Avatar
    Sfatul meu este sa mergi la Media Galaxy/Altex si sa compari, desi te poti pacali foarte usor pentru ca de cele mai multe ori reglajele din magazine lasa de dorit.
    Dupa ce ti se pune pata pe un model, comanda-l online pentru a-l putea returna daca nu-ti convine ceva la el.
    "I'm ready to lose my mind but instead I use my mind / I put down the knife, and take the bullets out my nine / My only crime, was that I'm too damn kind" - Guru

5. Back To Top | #5
    Da, clar urmeaza sa fac si asta, insa cum ai zis si tu, reglajele pot lasa de dorit, si totodata lumina este altfel acolo, ceea ce poate influenta destul de mult imaginea. Ca sa nu mai zic ca ai doar o parte din TV-uri la nivelul ochilor, restul fiind montate mult peste.

De asta m-ar fi ajutat si niste pareri despre cum se comporta concret niste VA-uri in real life use

6. Back To Top | #6
    Registered User AWE's Avatar
    Eu am un Sony 55xe9005 de cateva luni (review aici), pot sa spun ca unghiul de vizionare afecteaza imaginea doar daca te uiti din unghiuri extreme, putin probabil sa fie cazul in viata reala. In schimb nu ai bleed si toate problemele care afecteaza IPS-urile. Tinand cont ca eu ma uit preponderent noaptea la filme, pt mine a fost foarte importanta calitatea imaginii in scene intunecate. Probabil ca black level mai bun ai doar pe OLED. Ajuta si FALD in cazul asta. As sugera sa mergi in magazin si sa verifici la fata locului un astfel de panel.
    Nu stiu ce sa zic despre bugetul pe care l-ai scris, eu in 3000 de lei nu am gasit nimic sa ma satisfaca si am cautat vreo 2 luni, citit reviews, mers in magazin, stresat vanzatorii si tot tacamul. Este dealtfel logic, niciun producator nu va implementa hardware de aceeasi calitate in modelele entry level, si-ar canibaliza vanzarile pe partea de medium-high daca ar face-o.

LE: Inca ceva foarte important, as zice: televizoarele mai ieftine au tendinta sa faca upscaling prost sau foarte prost. Tinand cont ca probabil proportia de continut HD/4k e undeva la 90/10 sau nici atat, o sa ai nevoie de cel mai bun upscaling posibil ca sa nu arunci cu doza de bere in ecran dupa 5 minute de vizionare
    Ma multumesc cu mult.

7. Back To Top | #7
    Sincer sa fiu 3000 lei nu mi se pare o suma echivalenta unui TV low-end (adica alea de 1000-1500 lei ce mai sunt :P ), mai ales ca eu nu caut diagonala sa de mare ca tine. In banii astia cam gasesti mid spre high end la 40-43". 55" nici nu ar avea loc pe comoda cred
    Acum nu stiu ce inseamna la tine unghiuri extreme, dar la mine unghiul cel mai extrem este de 45°. Chiar sunt curios la tine cum se comporta dintr-un unghi de 45°. Si deasemenea cum se comporta cand esti la 0° dar te ridici in picioare (presupun ca este la nivelul ochilor cand stai pe canapea :P ). Ziceam mai sus ca am un TV acum imprumutat low-end cu panel VA si sunt curios care e diferenta intre un panel VA de 1500 lei si unul de 6500 lei

Momentan ma uitam tot la SONY, insa din seria X800E, care, conform rtings.com, este imediat sub Sony-ul tau. La upscale sta la fel de bine cu ce ai tu, si oricum nu-mi fac probleme ca in banii astia nu as gasi ceva cu upscale bun de 40-43".
    Apropo de reviews, ai gasit vreun site bun de review-uri, in afara de rtings.com? M-ar fi interesat si niste review-uri la TV-uri Panasonic, pe care am vazut ca nu le acopera. TV-ul actual este Panasonic de 32", si in afara de dimensiune si faptul ca nu are slot CI+ nu ma deranjeaza nimic la el. Dar la 3600 lei cat am dat pe el acum 9 ani de zile, e cam normal sa fie destul de bun.

8. Back To Top | #8
    Registered User
    Nu le acopera pentru ca Panasonic nu mai vinde tv-uri in US si rtings.com este din US.
    X800E daca stiu eu bine are panel IPS nu VA

9. Back To Top | #9
    Nu stiam ca panasonic nu mai vinde in US. I wonder why, ca mi se par foarte OK.
    Da, stiu ca e IPS, de asta ma si uitam la el :P Caut TV care sa permita o vizionare oiptima din unghiuri mai mare de 15-20°.

10. Back To Top | #10
    As mai sta o vreme pe FHD si as lua un OLED de 55 cand se mai aseaza treaba.
    Anyway, orice 4K cu HDR sau fara sub 55" e degeaba.

11. Back To Top | #11
    Registered User
    Nu-i degeaba, 40-43" e numai bun de monitor 4K !

12. Back To Top | #12
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    Acum nu stiu ce inseamna la tine unghiuri extreme, dar la mine unghiul cel mai extrem este de 45°. Chiar sunt curios la tine cum se comporta dintr-un unghi de 45°. Si deasemenea cum se comporta cand esti la 0° dar te ridici in picioare (presupun ca este la nivelul ochilor cand stai pe canapea :P )
    Pai cam ala e unghi extrem, sa zic asa, de la 30 de grade in sus sigur, se denatureaza imaginea un pic (devin culorile un pic mai sterse dar nu vireaza in alta culoare), dar nu la modul grav, acum e clar ca daca te uiti din unghiuri de genul asta, un IPS e mai permisiv. Eu strict pt TV am preferat VA totusi, nu pot sa trec peste problemele de bleed, glow, etc pe care le au chiar si IPS-urile scumpe, asta ca sa nu mai vorbim de contrast si black level, incomparabil mai bune la VA.

Btw, XE9005 exista si in varianta de 49'' (123cm sau asa), eu am vrut de 55'' pentru ca e marimea perfecta pentru mine personal, il folosesc si ca monitor dealtfel, undeva la 2m distanta de vizionare.

Quote Originally Posted by KodiaK
    Sincer sa fiu 3000 lei nu mi se pare o suma echivalenta unui TV low-end (adica alea de 1000-1500 lei ce mai sunt :P )
    Sincer, 4k in banii aia e o gluma sinistra, nici pt full HD nu primesti calitate in bugetul ala si nu sunt vreun snob, chiar am vazut, privit, butonat o gramada de televizoare in toate bugetele pentru ca am vrut sa-i iau un full HD fiicei mele, cea mai ieftina varianta decenta a fost asta, pe care i l-am si cumparat dealtfel.
    Inca ceva, comparatia trebuie facuta intre tehnologii diferite dar din aceeasi gama de pret (low end - mid level - high end) pentru ca altfel e evident ca un IPS de 1500 EUR va fi clar peste un VA de 500
    Ma multumesc cu mult.

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by AWE View Post
    Btw, XE9005 exista si in varianta de 49'' (123cm sau asa), eu am vrut de 55'' pentru ca e marimea perfecta pentru mine personal, il folosesc si ca monitor dealtfel, undeva la 2m distanta de vizionare.
    Ok, deci recomandarea ta ar fi acest sony de 49". Sincer sa fiu mi se pare foarte mare, chiar si pt o distanta de 3-3.5m (nu 2 cum ai tu), dar o sa incerc sa il vad cu ochii mei in showroom, si sa decid daca merita aprope de 2x bugetul meu :P

Inca ceva, comparatia trebuie facuta intre tehnologii diferite dar din aceeasi gama de pret (low end - mid level - high end) pentru ca altfel e evident ca un IPS de 1500 EUR va fi clar peste un VA de 500
    Pai pe asta ma bazez si eu. Adica un IPS de acum sper ca ar avea un negru mai profund decat IPS-ul meu vechi de 9 ani de zile.
    Last edited by KodiaK; 21-08-2017 at 16:35.

14. Back To Top | #14
    De la 2-2.2 metri ma uit si eu la 55 inch si nu mi se pare deloc mare. Nu doar mie, nimanui nu i se pare mare dupa ce a vazut un film pe el, includ aici vreo duzina de rude si inca p-atat prieteni.

Uite aici un calculator pentru distanta raportat la rezolutie, pentru ca daca privesti un 4k mic de la distanta mare o sa vezi de fapt 1080p sau chiar 720p, pentru ca atat poate ochiul uman...
    4K Calculator - Do You Benefit? - Reference Home Theater
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #15
    1. IPS-ul nu poate avea negru profund din cauza tehnologiei din spatele acestui tip de panel, sufera printre altele la contrast, poate avea cel mult iluminare buna (direct LED pe zone multiple ale panelului etc.) ceea ce minimizeaza problemele de glow, bleed, iar black levels tot praf sunt, negrul tot gri va fi dar imbunatatiri se vad doar la modele mid-level (>4-5000 lei) sau high-level (>10k lei).
    Ca sa nu se inteleaga gresit ca as fi hater IPS, toate monitoarele pe care le-am avut de-a lungul timpului au fost IPS dar pentru televizor sunt alte criterii.
    Cat despre buget, initial si eu am vrut sa ma incadrez in ceva gen 2500-3000 de lei dar dupa o gramada de timp pierdut prin showroom-uri respectiv pe site-uri de reviews, am ajuns la concluzia ca nu merita sa fac compromisuri, mai ales pentru o chestie care va sta in casa un minim de 3 ani, posibil mai mult. Desigur, daca alte cheltuieli nu sunt prioritare!

2. Mie acum 55'' mi se pare perfect, daca as sta la distanta mai mare de televizor mi-ar trebui 65'' sau peste (bine, pretul creste exponential).
    Am mai observat ceva: cea mai noua/buna tehnologie e implementata in televizoarele cu panel mai mare, practic nici nu vei gasi un varf de gama cu panel de sub 55'', cred ca ala e minimul absolut pt. flagships...
    Ma multumesc cu mult.

16. Back To Top | #16
    Sunt constient ca negrul de IPS nu se va compara cu negrul VA, insa cat timp am avut Samsung-ul imprumut cu panel VA ( e drept ca ceva entry level de 1500 lei) nu am vazut diferenta asa de mari intre cele 2. In scenele cu 80-90% negru (cum ar fi ecranul de credits de la finalul filmului) am vazut clar ca negrul de la VA era mai inchis, dar in rest nu prea am vazut diferente. Nici IPS glow nu am, sau poate nu stiu eu sa ma uit dupa el, dar din ce am vazut pana acum scenele complet negre sau gri se vad uniform pe tot ecranul.
    De asta zic ca ma astept ca un IPS de 3000+ lei de acum sa fie totusi peste tehnologia de acu 9 ani de zile. Pe de alta parte la fel ma astept (sau poate mai mult sper) ca un VA de 3000+ lei sa fie peste un VA de 1500 lei dpdv al unghiurilor.

Legat de diagonala, am vazut prin multe locuri ca se recomanda diagonala cea mai mare pe care ti-o poti permite. Insa eu vin acum si intreb ce se intampla cu scalarea la o diag de 55-65"? Content 4K este extrem de rar, majoritatea este fhd sau chiar sd. Nu se vede oare mai sharp un post TV nonHD pe 43" decat se vede pe 55"? Nici nu sunt sigur ca pot sa vad asta prin vreun showroom, ca acolo se ruleza content 4K sau FullHD.

17. Back To Top | #17
    La bugetul propus de tine, as merge mai degraba pe un panel 1080p bun, decat pe un 4k entry-level / probabil sub-mediocru. Mai ales daca te uiti de la distanta mai mare.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

18. Back To Top | #18
    @KodiaK: le luam pe rand!

- Scalare: pot doar sa iti spun ca pe televizorul meu, continutul HD se vede 99% din timp impecabil, uneori n-as zice ca nu e 4k (vb de continut ca lumea, gen Netflix, nu mizerii de pe torrent unde un Blueray are 1.5GB)
    Dar, dupa cum ziceam, nu o sa vezi upscaling de calitate la un TV ieftin iar asta e unul din criteriile majore pe care le-am avut la achizitionare, tinand cont ca nu avem probabil nici 10% continut 4k in acest moment. Am verificat zeci de televizoare, alea ieftine merg acceptabil cu continut impecabil filmat etc, dar la upscaling sunt majoritar dezastruoase!

- Nu ai cum sa compari un panel VA de pe un TV de 1500 lei cu unul de > 4x mai scump, panelurile alea nu au nicio legatura unul cu altul, ca sa nu mai vb de iluminare - direct LED vs edge LED, local dimming pe zone, chestii pe care nu le gasesti pana prin zona 1000+ euro, chiar peste.

- Recomandarea de ''cea mai mare diagonala pe care ti-o permiti'' e justificata, la filme e cu totul alta imersiune cu un ecran mare. Acum clar, daca te uiti de la 2m nu iti iei TV de 80'' Oricum, TV mic + distanta mare de vizionare = n-are sens 4k, cu toate ca e singura rezolutie futureproof la ora actuala, dar nu vei vedea diferenta. In plus, daca te uiti preponderent la posturi TV prin cablu, full HD e cea mai buna varianta, mai ales in bugetul dat.

... to be continued.
    Ma multumesc cu mult.

19. Back To Top | #19
    Registered User
    Acum clar, daca te uiti de la 2m nu iti iei TV de 80''
    Se vede fantastic de la 2m pe 80". Care-i problema? Singura problema e pretul la 80".

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    La bugetul propus de tine, as merge mai degraba pe un panel 1080p bun, decat pe un 4k entry-level / probabil sub-mediocru. Mai ales daca te uiti de la distanta mai mare.
    M-am gandit si la asta, dar, cel putin pe Sony, nu cred sunt optinui fhd decente. Din ce am inteles eu TV-urile sony se impart in 2 mari categorii: KDL - budget models ce trebuie evitate. XBR - mid and high-end models care in general sunt f bune. Ei bine, toate XBR-urile (alea cu X in numele modelului) sunt 4K.
    Dar daca imi poti recomanda un TV FHD mai bun ca unul 4K, nu ma supar :P Sunt deschis la orice optiune. Eu m-am orientat pt 4K pt ca nu am de gand sa-l schimb prea curand (5-10 ani) si acum poate nu e asa mult content 4K, dar in cativa ani sigur o sa fie. Si totodata m-am gandit ca pixelii pe un 43" 4K sunt mult mai mici decat pe un FHD de 43", si deci o sa fie imaginea mult mai sharp.
    Legat de distanta, am masurat aseara cu ruleta, si din perete pana la nivelul capului pe canapea sunt fix 3m. Deci daca nu il montez pe perte o sa fie la 2.8-2.9m.
    Last edited by KodiaK; 22-08-2017 at 11:51.

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks