Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 52

Thread: Recomandare TV 4K HDR 40-43"

1. Back To Top | #21
    Registered User AWE's Avatar
    Eu folosesc televizorul si ca monitor, 80'' e mare pt scopul asta, de la distanta mea uzuala de vizionare. Pentru filme, sunt convins ca n-as avea niciun fel de probleme cu diagonala asta in afara de pret, la marimea asta te gandesti daca nu mai bine iti cumperi masina...
    Ma multumesc cu mult.

2. Back To Top | #22
    Registered User KodiaK's Avatar
    Quote Originally Posted by AWE View Post
    @KodiaK: le luam pe rand!

- Scalare: pot doar sa iti spun ca pe televizorul meu, continutul HD se vede 99% din timp impecabil, uneori n-as zice ca nu e 4k (vb de continut ca lumea, gen Netflix, nu mizerii de pe torrent unde un Blueray are 1.5GB)
    Dar, dupa cum ziceam, nu o sa vezi upscaling de calitate la un TV ieftin iar asta e unul din criteriile majore pe care le-am avut la achizitionare, tinand cont ca nu avem probabil nici 10% continut 4k in acest moment. Am verificat zeci de televizoare, alea ieftine merg acceptabil cu continut impecabil filmat etc, dar la upscaling sunt majoritar dezastruoase!
    Cu calitatea content-ului nu-i problema, sunt f tipicar, si caut doar calitate maxima. Cu programele TV, cum nu toate sunt HD, mai se nimereste si cate unul SD, dar aici nu ma astept la claritatea 4K, evident. Din ce am inteles sony cam are cel mai bun upscale, asa ca sunt tentat sa merg pe sony. Imi zici te rog unde anume ai testat tu scalarea SD/HD-4K? Te-au lasat astia din showroom-uri sa butonezi canalele?
    - Nu ai cum sa compari un panel VA de pe un TV de 1500 lei cu unul de > 4x mai scump, panelurile alea nu au nicio legatura unul cu altul, ca sa nu mai vb de iluminare - direct LED vs edge LED, local dimming pe zone, chestii pe care nu le gasesti pana prin zona 1000+ euro, chiar peste.
    Asta clar, insa nu m-am exprimat eu complet. La comparare ma refeream strict la unghiuri. Adica odata cu cresterea calitatii panel-ului VA ar putea creste si unghiurile, sau alea sunt batute in cuie si mai bine de atat nu se poate. Ca nu ma intalzeste cu nimic ca am panel Full-Array cu local dimming, dar daca ma mut 2 pasi in laterala s-a dus draq tot negrul, si devine mai deschis decat cel mai praf IPS Stiu, stiu, cel mai bine merg si vad cu ochii mei

- Recomandarea de ''cea mai mare diagonala pe care ti-o permiti'' e justificata, la filme e cu totul alta imersiune cu un ecran mare. Acum clar, daca te uiti de la 2m nu iti iei TV de 80'' Oricum, TV mic + distanta mare de vizionare = n-are sens 4k, cu toate ca e singura rezolutie futureproof la ora actuala, dar nu vei vedea diferenta. In plus, daca te uiti preponderent la posturi TV prin cablu, full HD e cea mai buna varianta, mai ales in bugetul dat.
    Ok, dar ce FHD de 43" as putea lua in calcul atunci? Preferabil SONY.
    Last edited by KodiaK; 22-08-2017 at 12:21.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

3. Back To Top | #23
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    M-am gandit si la asta, dar, cel putin pe Sony, nu cred sunt optinui fhd decente. Din ce am inteles eu TV-urile sony se impart in 2 mari categorii: KDL - budget models ce trebuie evitate.
    Nu chiar, pt fiica-mea am cumparat asta - absolut decent din toate punctele de vedere daca vrei un full HD de 100cm. KDL nu sunt categoria de budget models ci full HD only.

Acum problema e alta, niciun producator nu va mai insista sa scoata modele full HD de top pentru ca nu mai are sens, 4k e viitorul chiar daca momentan majoritatea continutului disponibil e doar full HD sau chiar numai SD.
    Ma multumesc cu mult.

4. Back To Top | #24
    Double post
    Ma multumesc cu mult.

5. Back To Top | #25
    Registered User
    Eu folosesc televizorul si ca monitor, 80'' e mare pt scopul asta, de la distanta mea uzuala de vizionare.
    Si eu il folosesc in acelasi scop, chiar de multi ani. 80" nu il consider mare ca monitor PC, doar ca as prefera sa fie 8k... Ar merge perfect de la 1,5m distanta.

6. Back To Top | #26
    Imi zici te rog unde anume ai testat tu scalarea SD/HD-4K? Te-au lasat astia din showroom-uri sa butonezi canalele?
    Sigur ca am butonat canale TV in showroom, ideea era sa verific ce NU poate televizorul Cel mai bun upscaling l-am vazut la modelele mai scumpe de la Sony (nu ca Samsung, LG & Co. ar fi varza, doar ceva mai slabe pe partea asta, conform ochilor mei).
    Variante full HD sunt putine actualmente, personal nu as merge pe recomandarea asta acum. Daca vrei sa tii televizorul mai mult de 1 an sau 2, o sa ai un dinozaur in casa pe care nici sa-l vinzi n-o sa poti la o adica. In plus, la diagonala asa mica, nu ai variante foarte performante in general vorbind, chiar si incluzand cele 4k, sunt doar modele mai entry level. la 49'' mai gasesti cate ceva bun, dar modelele serioase incep de la 55''. Aici desigur nu ma refer la faptul ca un panel sub dimensiunea asta nu ar fi bun ci doar ca niciun producator nu baga super tehnologie in cele mici.

Acum, n-ai zis cat de batut in cuie e bugetul ala (sau n-am vazut eu) dar unul din criterii era FALD. N-o sa vezi asa ceva pe televizor ieftin, sunt televizoare scumpe care sunt doar edge-lit (vezi XE930), toate care au FALD au si restul de goodies care fac ca in total pretul sa sara cu muuult fata de cei 3000 de lei din postul initial
    Ma multumesc cu mult.

7. Back To Top | #27
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Si eu il folosesc in acelasi scop, chiar de multi ani. 80" nu il consider mare ca monitor PC, doar ca as prefera sa fie 8k... Ar merge perfect de la 1,5m distanta.
    Suntem la ani lumina de continut media 8k din pacate. In plus, nu am vazut 8k sub 100'', adica overkill mai ales ca pret sub 50k euro nu am vazut. Casa noua.. TV 8k... choices... choices...

LE: Varianta de 8k pentru saraci, monitor de 32'' Dell, doar 3999 EUR, pomana curata. Mai lipseste un computer cam la fel de scump ca sa te poti juca ceva pe el
    Last edited by AWE; 22-08-2017 at 14:24.
    Ma multumesc cu mult.

8. Back To Top | #28
    Registered User
    Folosirea TV-ului 8k, ca si monitor PC n-are legatura cu continutul 8k. Pur si simplu e un ecran mare cu pixeli mici pe care poti desfasura mai multe ferestre, sau te poti juca in orice rezolutie mai mica fara probleme. La fel s-a pus problema si cand au aparut TV-urile 4k. TV-ul 4k pe post de monitor a fost pentru mine cea mai buna investitie. Am pus deja ochii pe un 65" 8k (deci exista si mai mici de 100" si la pret rezonabil), dar nu am toate detaliile tehnice care ma intereseaza si e greu de adus de pe piata din Asia, plus complicatiile in caz de probleme. Incepand de anul viitor or sa apara "in masa".

9. Back To Top | #29
    Acum, n-ai zis cat de batut in cuie e bugetul ala (sau n-am vazut eu) dar unul din criterii era FALD. N-o sa vezi asa ceva pe televizor ieftin, sunt televizoare scumpe care sunt doar edge-lit (vezi XE930), toate care au FALD au si restul de goodies care fac ca in total pretul sa sara cu muuult fata de cei 3000 de lei din postul initial
    Momentan sunt in faza de strans informatii. Nu ma duc maine sa iau TV-ul, deci bugetul nu e asa de fix, dar nici nu as vrea sa fac deviatii majore la el. Evident ca daca e un model la 3500 lei considerabil superior unuia la 3000 lei, este de luat in considerare.
    Well criteriul de FALD era cam optimistic de la inceput :P si oricum mai nou am vazut ca nu exista Full Aray sub 49/50". Deci ar fi OK si un Direct LED
    Initial ma gandeam ca daca pretul creste proportional cu diagonala mi-ar fi mult mai OK o diag mai mica (40-43") dar panel mai calitativ, decat un 50-55" dar panel mai slab. Deci pe scurt prefer calitate a imaginii in detrimentul diagonalei. Dar tu acum imi zici ca in general tv-urile sub 50-55" sunt cam ignorate de producatori, chiar nush ce sa zic.

Idea de baza ar fi ca vreau un TV care sa fie cel putin la fel de bun ca actualul, dar mai mare, dar nu f mare :P
    Speranta mea este ca in ~3000 lei s-o gasi ceva mai calitativ decat ce am eu acum, chiar daca nu e topul tehnologic, dar in acelasi timp sa ma tina si cat m-a tinut asta (9+ ani), de asta am optat pt 4K.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

10. Back To Top | #30
    Momentan sunt in faza de strans informatii. Nu ma duc maine sa iau TV-ul, deci bugetul nu e asa de fix, dar nici nu as vrea sa fac deviatii majore la el. Evident ca daca e un model la 3500 lei considerabil superior unuia la 3000 lei, este de luat in considerare.
    500 de lei in plus nu vor face o diferenta considerabila, probabil una minora in cel mai bun caz. Pentru ceva considerabil trebuie aproape dublat bugetul.

Well criteriul de FALD era cam optimistic de la inceput :P si oricum mai nou am vazut ca nu exista Full Aray sub 49/50". Deci ar fi OK si un Direct LED
    Chiar si direct LED e mai scump decat edge lit dar are macar avantajul unei iluminari mai uniforme.

Initial ma gandeam ca daca pretul creste proportional cu diagonala mi-ar fi mult mai OK o diag mai mica (40-43") dar panel mai calitativ, decat un 50-55" dar panel mai slab. Deci pe scurt prefer calitate a imaginii in detrimentul diagonalei. Dar tu acum imi zici ca in general tv-urile sub 50-55" sunt cam ignorate de producatori, chiar nush ce sa zic.
    Nu am zis ca sunt neaparat ignorate, doar ca targetul pentru panel mic sunt cumparatori la care conditia de top e pretul mic, deci mai putine variante bune in gama de pana la 43’’.
    E si normal, cine vrea TV mare si da un sac de bani, vrea si ultima tehnologie in banii aia, nu doar ecran mare, de acolo si interesul producatorilor de a introduce tehnologie mai buna in acele modele.

Idea de baza ar fi ca vreau un TV care sa fie cel putin la fel de bun ca actualul, dar mai mare, dar nu f mare :P
    Speranta mea este ca in ~3000 lei s-o gasi ceva mai calitativ decat ce am eu acum, chiar daca nu e topul tehnologic, dar in acelasi timp sa ma tina si cat m-a tinut asta (9+ ani), de asta am optat pt 4K.
    Sigur ca gasesti ceva perfect decent in banii aia, doar ca unele compromisuri vor fi inevitabile (panel la 50Hz nu 100, upscaling mai problematic, fara HDR etc.)
    Oricum 9 ani??? La ora asta e ca si cum ai zice 100 de ani In 2-3 ani nici nu cred ca o sa mai vezi interés pt orice altceva decat OLED, dupa ce se rezolva bolile copilariei cu ele. Nici nu ar fi asta problema, televizorul o sa functioneze in continuare desigur, dar o sa fie ca si cum ai folosi lumanari cand ai deja curent electric.
    Ma multumesc cu mult.

11. Back To Top | #31
    Unde ai văzut tu TV 4k cu panel peste 60hz?
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

12. Back To Top | #32
    La mine pe comoda Sony Bravia 55XE9005 - 120Hz
    Last edited by AWE; 24-08-2017 at 13:51.
    Ma multumesc cu mult.

13. Back To Top | #33
    My bad. Pe vremea cand mi-am cumparat eu tv 4k, nu exista nimic pe piata. Dar chiar si asa, depaseste bugetul lui cu foarte mult.
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

14. Back To Top | #34
    La mine pe comoda Sony Bravia 55XE9005 - 120Hz
    e 60hz al tau. si pe full hd si pe 4k. ala 120hz e ceva legat de interpolation, motion rate etc.

KD-55XE9005 Specifications | Sony UK

neageo cred ca se referea la un panel true 120hz, unde chiar sunt tvuri 4k care pot asta dar doar dupa ce scazi la 1080p, aka sa iti arate in nvidia control panel 1080p + 120hz.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

15. Back To Top | #35
    Pai chiar in linkul tau zice ca-i 100Hz nativ (nu 60Hz) si motion rate echivalent cu 1000Hz:

"Motionflow™ XR 1000Hz (Native 100Hz)"

16. Back To Top | #36
    Chiar daca semnalul intra doar 60 hz este importanta procesarea aia interna pe 100 hz sau 120 hz pentru ca asigura o miscare mai fluida la filme si in general la orice.
    Mai exact, reduce / elimina efectul de judder: LN52b750 Judder.wmv - YouTube

Diferenta de 100 hz sau 120 hz tine de zona geografica, din cauza diferentei de standard PAL / NTSC.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

17. Back To Top | #37
    Registered User azreil24's Avatar
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    e 60hz al tau. si pe full hd si pe 4k. ala 120hz e ceva legat de interpolation, motion rate etc.

KD-55XE9005 Specifications | Sony UK

neageo cred ca se referea la un panel true 120hz, unde chiar sunt tvuri 4k care pot asta dar doar dupa ce scazi la 1080p, aka sa iti arate in nvidia control panel 1080p + 120hz.
    Ce e mai "true 120hz" decat un panel de 120hz?

XE9005 suporta 1080p @ 120hz.
    Filme UHD - FOR SALE

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

18. Back To Top | #38
    Pai chiar in linkul tau zice ca-i 100Hz nativ (nu 60Hz) si motion rate echivalent cu 1000Hz:

"Motionflow™ XR 1000Hz (Native 100Hz)"
    really?

VIDEO SIGNAL SUPPORT
    1080p (50, 60 Hz), 1080i (50, 60 Hz), 720p (50, 60 Hz), 576p, 576i, 480p, 480i, 4096x2160p(24, 50, 60Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60Hz), 1080p(30, 50, 60Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60Hz), 720p(30, 50, 60Hz), 720/24p, 576p, 576i, 480p, 480i
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Chiar daca semnalul intra doar 60 hz este importanta procesarea aia interna pe 100 hz sau 120 hz pentru ca asigura o miscare mai fluida la filme si in general la orice.
    Mai exact, reduce / elimina efectul de judder: LN52b750 Judder.wmv - YouTube

Diferenta de 100 hz sau 120 hz tine de zona geografica, din cauza diferentei de standard PAL / NTSC.
    pai noi nu vorbeam de "procesarea aia interna". asa sunt multe tvuri 4k cu 120hz.

Although this TV has a 120Hz panel, like other LG TVs it can't accept a 120Hz signal.
    ^in cazul meu. eu la asta ma refeream, cred ca si el cu intrebarea lui initiala.

Quote Originally Posted by azreil24 View Post

XE9005 suporta 1080p @ 120hz.
    ori nu merge, ori au uitat aia la sony sa puna pe pagina oficiala asta.

19. Back To Top | #39
    Pai standardul actual, HDMI 2.0a nu suporta 4k@120hz - HDMI 2.1 a fost anuntat anul asta si inca nu exista fizic nicaieri, cel putin din ce am vazut/auzit eu.

Deci nu cautati chestii care nu pot exista inca.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

20. Back To Top | #40
    pai eu ce ziceam? teoretic, daca vrei sa fii si mai exact, sunt tvuri 4k cu 120hz, dar doar dupa ce scazi rezolutia la full hd. o chestie pe care unii o considera super tare! te uiti 4k la filme, si te joci full hd la 120hz.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks