Results 1 to 9 of 9

Thread: Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.

1. Back To Top | #1

Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.

Salut tuturor,

Doresc sa fac u upgrade la partea de sunet si am nevoie de un sfat in alegerea unui receiver HT.
    Trec de la 5.1 Elac Cinema si Denon X1200W (4k) la un 5.2 Quad L (22L2, 12L, L centre, L Sub + al doilea sub, Sunfire True Signature)
    si...?

Ca si display imi ramane tv-ul 4k Samsung UE65JS9500 si un proiector Benq W5000, iar sursa e pc-ul, prin HDMI 2.0

Ideea e Denon-ul nu face fata la noile boxe, care au nevoie de amplificare serioasa. E o diferenta enorma in stereo intre denon si un amplificator ieftin, HK 3490. De acolo in sus, mai e inca pe atat diferenta intre HK 4390 si HK 990, un amplificator cu adevarat de calitate (si ~25 Kg)

Un receiver de noua generatie care sa aiba amplificare suficienta costa peste 3.000 euro, iar eu am stabilit un buget de 6-800 euro, asadar m-am gandit sa caut un varf de gama din generatiile anterioare, ceva cu ~150wpc si, implicit, 20-30kg, ceva ce a costat 3000 euro, dar acum se gaseste in bugetul meu (Locuiesc in sudul Frantei si preturile sunt mai mici la generatiile mai vechi)

Momentan folosesc Hdmi-ul onboard al placii de baza Msi b250 Mortar, catre tv, ca si o varianta de compromis, fiindca sunt limitat la 30hz in 4k. Deocamdata il folosesc doar pt .mkv-uri 1080p 24p, asa ca nu e nicio diferenta intre 30 si 60hz. Nu stiu de ce nu imi merg HEVC si h265 4k in ciuda faptului ca am Kaby Lake G3930, dar n-am avut timp sa-mi bat capul cu asta.
    Ma gandesc sa scot semnalul video 4k 60hz chroma 4:4:4 prin display port-ul de pe placa de baza, adaptor dp-hdmi 2.0 > tv si sunetul prin hdmi-ul 1.3 > receiver, setand sound output-ul din pc pe hdmi. Credeti sa fie vreo problema?

Daca as putea renunta de tot la hdmi si sa scot sunetul din tv catre receiver prin toslink, as putea lua inclusiv monstri gen DENON AVC A1SR sau SHERWOOD Newcastle AM 9080 si PRE-AMP AVP 9080 (43 kg), dar am inteles ca pierd DTS HD, fiindca optical out nu are latime de banda suficienta.
    Dintre cele cu HDMI ma incadrez la Marantz AV7701, Marantz SR7005, Onkyo 809, Yamaha Aventage RX-A2010, Yamaha RX-V3067, Denon avr 4308, Pioneer LX-83

Sistemul va fi folosit exlusiv in HT. pentru muzica am alte 2 sisteme 2.0, cu cele doua amplificatoare HK mai sus metionate, niste Beolab Penta si niste DIY cu Scan-Speak si Accuton.
    Noob

2. Back To Top | #2
    Registered User Hawkie's Avatar
    Nu ai pre-out la X1200W sa poti lega cele 2 boxe principale la ampliful HK ?

3. Back To Top | #3
    Ba da, chiar m-am gandit si la asta, dar nu vreau sa complic prea mult lucrurile. HK 990 e legat la cele DIY, care sunt intr-o cu totul alta gama chiar si decat Quad 22L2. In plus, amplif-ul trage cam 1kw in clasa AB, deci se incinge suficient cat sa trebuiasca sa deschid geamul dupa un film
    Acum chiar ma intereseaza daca sunt diferente perceptibile intre hdmi si toslink. Sau, mai bine zis, daca un receiver de mijloc cu DTS HD pe hdmi suna mai bine decat un vechi varf de gama cu DTS simplu, prin optical, doar pentru simplul fapt ca sursa are rezolutie mai inalta.
    din moment ce nu am nevoie de video si nici nu trec la mai mult de 5.2, trebuie sa recunosc ca ma tenteaza Sherwood 9080 amp + 5ch power, sau Denon A1SR. Pe cand or sa existe suficiente filme cu track Atmos, am sa mai fac un upgrade.
    Noob

4. Back To Top | #4
    Opticul nu duce decât canale de 48 kHz maximum, dar acceptă 24 biți. Limitarea în frecvență e mai puțin importantă decât cea de dinamică.
    Câtă vreme oricum nu ai 7 boxe sau mai multe, nu ar trebui să sesizezi diferențe. S-ar putea însă să dai peste materiale care n-au pistă de sunet cum îți trebuie ție, nu știu dacă sunt obligați să includă pistă de 5.1 lossy pe lângă cea 7.1 losless.

5. Back To Top | #5
    Am 7, dar doua sunt subwoofere, deci doar 5 canale. Va si ramane asa inca mult timp, caci filmele care au continut relevant pe altele decat cele 5 clasice canale se pot numara pe degete.
    citisem undeva ca un semnal DTS HD MA, chiar redat printr-un sistem capabil doar de DTS, suna mai bine decat cel codat in DTS si atat.
    Ce inca nu mi-e in clar e unde anume se face decodarea.
    Adica iese din pc prin HDMI 2, HDCP 2.2, 4k, DTS HD. ajunge in tv. Box-ul samsung in care intra hdmi si iese optical face vreo decodare? "descifreaza" dts hd si da mai departe cat ii permite toslink?
    chiar n-a facut nimeni de pe intreg forumul aceasta miscare? sa treaca de la un receiver de generatie mai noua la unul fara hdmi, pentru amplificarea acestuia din urma?
    Noob

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by b_tudor View Post
    Am 7, dar doua sunt subwoofere, deci doar 5 canale. Va si ramane asa inca mult timp, caci filmele care au continut relevant pe altele decat cele 5 clasice canale se pot numara pe degete.
    citisem undeva ca un semnal DTS HD MA, chiar redat printr-un sistem capabil doar de DTS, suna mai bine decat cel codat in DTS si atat.
    Ce inca nu mi-e in clar e unde anume se face decodarea.
    Adica iese din pc prin HDMI 2, HDCP 2.2, 4k, DTS HD. ajunge in tv. Box-ul samsung in care intra hdmi si iese optical face vreo decodare? "descifreaza" dts hd si da mai departe cat ii permite toslink?
    chiar n-a facut nimeni de pe intreg forumul aceasta miscare? sa treaca de la un receiver de generatie mai noua la unul fara hdmi, pentru amplificarea acestuia din urma?
    Da, am zis boxe, trebuia să zic sateliți.
    Din câte știu, nu se poate down mix-a direct din Dolby TrueHD în Dolby Surround sau din DTS-HD Master Audio în DTS inferior pentru că este alt tip de compresie, nu dai la o parte două canale și gata. Ar trebui o transcodare, nu știu câte aparate o fac, în loc să extragă pur și simplu semnal stereo și să se oprească aici.
    Eu am avut nevoie de o simplă trecere de la optic la HDMI, fără schimbarea tipului de codare și n-am găsit decât niște chinezării mai mult sau mai puțin dubioase.

7. Back To Top | #7
    Registered User calinchromapure's Avatar
    Quote Originally Posted by b_tudor View Post
    Salut tuturor,

Doresc sa fac u upgrade la partea de sunet si am nevoie de un sfat in alegerea unui receiver HT.
    Trec de la 5.1 Elac Cinema si Denon X1200W (4k) la un 5.2 Quad L (22L2, 12L, L centre, L Sub + al doilea sub, Sunfire True Signature)
    si...?

Ca si display imi ramane tv-ul 4k Samsung UE65JS9500 si un proiector Benq W5000, iar sursa e pc-ul, prin HDMI 2.0

Ideea e Denon-ul nu face fata la noile boxe, care au nevoie de amplificare serioasa. E o diferenta enorma in stereo intre denon si un amplificator ieftin, HK 3490. De acolo in sus, mai e inca pe atat diferenta intre HK 4390 si HK 990, un amplificator cu adevarat de calitate (si ~25 Kg)

Un receiver de noua generatie care sa aiba amplificare suficienta costa peste 3.000 euro, iar eu am stabilit un buget de 6-800 euro, asadar m-am gandit sa caut un varf de gama din generatiile anterioare, ceva cu ~150wpc si, implicit, 20-30kg, ceva ce a costat 3000 euro, dar acum se gaseste in bugetul meu (Locuiesc in sudul Frantei si preturile sunt mai mici la generatiile mai vechi)

Momentan folosesc Hdmi-ul onboard al placii de baza Msi b250 Mortar, catre tv, ca si o varianta de compromis, fiindca sunt limitat la 30hz in 4k. Deocamdata il folosesc doar pt .mkv-uri 1080p 24p, asa ca nu e nicio diferenta intre 30 si 60hz. Nu stiu de ce nu imi merg HEVC si h265 4k in ciuda faptului ca am Kaby Lake G3930, dar n-am avut timp sa-mi bat capul cu asta.
    Ma gandesc sa scot semnalul video 4k 60hz chroma 4:4:4 prin display port-ul de pe placa de baza, adaptor dp-hdmi 2.0 > tv si sunetul prin hdmi-ul 1.3 > receiver, setand sound output-ul din pc pe hdmi. Credeti sa fie vreo problema?

Daca as putea renunta de tot la hdmi si sa scot sunetul din tv catre receiver prin toslink, as putea lua inclusiv monstri gen DENON AVC A1SR sau SHERWOOD Newcastle AM 9080 si PRE-AMP AVP 9080 (43 kg), dar am inteles ca pierd DTS HD, fiindca optical out nu are latime de banda suficienta.
    Dintre cele cu HDMI ma incadrez la Marantz AV7701, Marantz SR7005, Onkyo 809, Yamaha Aventage RX-A2010, Yamaha RX-V3067, Denon avr 4308, Pioneer LX-83

Sistemul va fi folosit exlusiv in HT. pentru muzica am alte 2 sisteme 2.0, cu cele doua amplificatoare HK mai sus metionate, niste Beolab Penta si niste DIY cu Scan-Speak si Accuton.
    Nu m-as mai intoarce la receiver 5.1 (retrograd) La fel si la optic 5.1 cu DTS/Dolby simplu. Am Yamaha RX-V767 - Specs - AV Receivers - Audio & Visual - Products - Yamaha - Other European Countries 7.1 din 2011 si nu vede filme fara pista DTS Master Audio sau Dolby True HD (exclus opticul retrograd si limitat) Decodarea se face in receiver (semnal bitstream) nativ 7.1 (daca foloseti optic face automat downmix 7.1 la 5.1 -deci limitate) Nu ai nevoie de boxe mari, ci de boxe cu senzitivitate mare. In schimb la subwoofer sa nu faci compromis. Dintre receiverele enumerate de tine Yamaha Aventage RX-A2010 l-am acultat si are un DSP foarte bun (comparabil cu atmosul de la utimele generatii) La fel si LX-ul de la pioneer este foarte agresiv. Daca doresti sa treci la UHD HDR/Dolby Atmos/DtsX, trebuie sa schimbi toata linia (player-UHD/sursa UHD, cablu HDMI 2.0/2.1 receiver cu decodare Atmos/dts-X proiector/tv UHD HDR/Dolby Vision. Daca numai o veriga din lant nu concorda, poti sa uiti mirajul!
    Ce poate scapi din vedere este o calibrare audio profesionala, facuta de un profesionist cu aparatura dedicata (evaluare, masuratori, pozitionare, integrare, setare) JeanLucPicard mi-a calibrat si mie setup-ul (partea de audio) si maximizarea rezultata nu are nici o legatura cu alta metoda empicia (autocalibrare microfon din dotarea receiverului, decibelmetru simplu cu white/pink noise, sau metoda dupa ureche) Mai multe sa completeze el daca binevoieste.
    Ca o ultima precizare, filmele cu pista Dts-X mi le reda Dts-Master Audio iar cele cu Dolby Atmos mi le reda Dolby True HD.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.-home-cinema-ul-meu.jpg   Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.-aparatura-certificata-haa-jeanluc.jpg   Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.-calibrare-audio-pro.jpg   Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.-aparatura-de-calibrare-audio-jeanluc.jpg   Upgrade receiver actual la Receiver fost varf de gama? Bypass imagine catre tv 4k.-calibrarea-audio-homecinema-ul-meu-jeanluc.jpg  
    Last edited by calinchromapure; 17-11-2017 at 18:09.

8. Back To Top | #8
    Merci pentru raspuns, Calin. Sa inteleg ca la filmele noi, un receiver vechi cu optic nu scoate sunet? (repet, video merge direct in TV din PC)
    Boxele sunt luate deja si imi plac mult. N-am sa le schimb cu Klipsch pentru sensitivitatea lor, ci prefer sa le amplific mai tare Ideea unui receiver mai vechi da` sanatos mi-a venit atunci cand am incercat Quad 22L2 si cele DIY, mai intai pe hk 3490 si apoi pe hk990. Desi diferenta teoretica de putere nu era f mare (cred ca undeva la 30w, intre 120w si 150w), era o diferenta mare la Quad si foarte mare la DIY, in dinamica, claritate si separare (nu sunt audiofil si nu am termeni pretentiosi). Tind sa cred ca diferenta vine din acel high current de care dispune hk990, pana la 200 amperi in peak. Atunci cand boxa cere, ampliful livreaza. La ampliful mic parca avea clipping, la acelasi volum. Nu stiu daca explic suficient de bine.

Subwooferele sunt Quad L sub (12 inch sealed, 30w, aproape 1000 euro la lansare, subwoofer of the year in gama lui de pret) si un mini-monstru Sunfire True Signature, 2x12 inch si 2700w, care a fost aprox $2500. Pana n-am sa-mi permit 2 SVS 13 SB Ultra, raman cu ele.
    Probabil am sa iau un Pio LX-82 din apropiere, la aprox 550 euro. Cred ca e suficient, intr-o masura in care nu merita sa-mi bat capul cu preamp si 5ch amp prin toslink.

Iti dau dreptate cu calibrarea. Daca are JeanLucPicard drum prin Monaco, am sa fiu mai mult decat incantat sa-l invit la un gratar si-o calibrare, in ce ordine doreste Pana atunci, autocalibrare va fi.
    Noob

9. Back To Top | #9
    Registered User calinchromapure's Avatar
    DA...la SVS am făcut referire. De când am ascultat, îl tot recomand în hometheatre-uri (unde mi se cere o opinie vis-a-vis de sunet eu fiind calibrator de imagine) Dacă redai din PC filmele, folosește MPC-HC cu madVR intri în receiver prin HDMI in și ieși în tv cu HDMI out, și ai totul așa cum tebuie. Eu la receiver am doua HDMI out, pe care le pot folosi simultan (split) o ieșire în proiector una în plasma de pe peretele lateral. Dacă e in premieră filmul, mă uit pe proiectie, dacă e ceva banal, trec pe tv.

1.  

Bookmarks

Bookmarks