brat Problema mecanica la Panasonic NV-GS11
Results 1 to 14 of 14

Thread: Problema mecanica la Panasonic NV-GS11

Registered User

Unhappy Problema mecanica la Panasonic NV-GS11

Rog pe cei care au avut o asemenea problema sau au auzit de asa ceva, sa posteze!

Deci: cand am incercat sa schimb caseta, dispozitivul care o "gestioneaza" s-a ridicat si apoi s-a deschis clapeta pt introducerea casetei (pana aici totul normal); apoi, fara sa ating ceva dispozitivul s-a retras, fara sa inchida clapeta! Prin urmare, a ramas blocata: nu se mai inchide, nu se mai deschide! Am incercat cu butonul "RESET" (am crezut ca e o problema legata de controlul senzorilor), dar nimic!

Problema este ca am cumparat-o din Frantza! Iar daca ma duc la service-ul Panasonic Romania, mai mult ca sigur o sa-mi ia o avere numai pt ca s-au uitat la ea!

Asadar, inainte de a o tranti de perete, as vrea sa aud si parerile altora!
    Merci!

PS. Fratilor, nu va cumparati electonice din afara, mai ales acum cand sunt cam la acelasi pretz! Eu m-am bucurat cand mi-am luat camera din Frantza pt ca era la jumatate de pretz fatza de Ro! Dar acum m-a parasit bucuria.....

Registered User
    LCS - 300 - Thread
    Lasa ca nici cu service-urile din ro nu mi-e rusine.
    Mucha Lucha !

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Asta e veche. Nu merita sa nu ai garantie pentru 20-30-40 de euro. Eu puteam sa vin blindat de telefoane mobile din Spania. Am ales sa n-o fac.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Registered User IL_Conte's Avatar
    man, ea pe sistemul lift care sta caseta are un sistem de prindere si tot o data un senzor care retrage caseta in camera...
    Incearca sa misti caseta ..... vezi ca senzorul se afla in partea de sus opus partii unde scrie "push"....a ramas blocat si.....prin urmare bucuria ta.
    Dar mai bine dute la un service) nu iti mai dau sfaturi, eu stiu ce faci dupa aia.

Registered User
    Merci IL_Conte, o sa ma uit in locul indicat de tine.
    La mine caseta nu a ramas blocata in sistem; sisteml e gol!

Daca nu-i dau de cap, o sa trec pe la un service cu ea, sper sa nu-mi ia pielea de pe mine!

Registered User serghei's Avatar

re

Mda, problema se pare ca e cunoscuta de cei de la service-ul Panaonic. Eu am patit acelasi lucru cu NV_GS 11. Am dus-o la service-ul Panasonic din Iasi si contra sumei de 20 RON am aflat ca e o problema de soft a modelului si daca aduc si certificatul de garantie sau factura se rezolva. Iti recomand sa o duci in service.
    PS. Nu cumva ti-a afisat si un mesaj de genul "Push the reset switch" inainte de a ramane "cracanata" port-caseta?
    sa avetzi o zi buna...

Registered User
    Intr-adevar, e o problema generala a camerelor Panasonic. Am citit pe un forum strain aceleasi simptome pe care le-am avut si eu: la 2-3 luni de la cumpararea camerei apare mesajul "Push the reset switch" (dar atunci s-a rezolvat cu un simplu reset), dupa care apare problema de "cracanare", la care apasarea butonului reset nu mai rezolva problema.

Serghei, cat te-a costat pe tine toata afacerea? Si spune-mi te rog daca, camera ta era in garantie.
    Eu am cumparat-o pe a mea din Franta si ca sa o trimit acolo la garantie ma costa o gramada.
    Am scris la cateva firme care ofera service Panasonic in Bucuresti, dar nu mi-a raspuns nimeni! Stie cineva un service serios in Bucuresti?

Am un electronist foarte bun care mi-a spus ca o rezolva, dar are nevoie de schema! Am cautat pe net, dar manualul de service costa in jur de 15-20 $ ! Iar cu programele de file-sharing nici vorba sa gasesc asa ceva!
    Are cineva scheme de la Panasonic seria NV-GS?

cauta mai bine garantie decat electronistu`....

Registered User
    Buna idee, dar garantia din Franta nu e recunoscuta in Romania!

Registered User
    Am reparat-o!
    Traiasca electronistii meseriasi! Mai ales cand sunt din familie si nu te costa nimic reparatia!

Registered User serghei's Avatar
    ne zici si noua in ce a constat reparatia?
    sa avetzi o zi buna...

Registered User
    Pai a desfacut-o bucati si i-a deblocat mecanismul! Cel mai probabil e din software care i-a dat o comanda gresita! Asadar, nu e exclus sa se repete "povestea"!
    Probabil ca rezolvarea problemei ar consta intr-un update al softului. Are idee cineva cat costa asa ceva la un centru service?

Deocamdata merge foarte bine! Pana cand, nu stiu...

nu stiu dar mie la o problema asemanatoare la un samsung obosit mi-a cerut 100$. Problema e ca nu imi mai duce caseta pana jos....si se pare tot o problema de soft

Registered User
    Deci cum era de asteptat, s-a stricat din nou!
    Trebuie sa recunosc ca aceasta camera este cea mai proasta investitie a mea!
    Panasonic NV-GS11

1.  
    LCS - 728 - Last Post