Page 1 of 1417 123411511015011001 ... LastLast
Results 1 to 20 of 28321

Thread: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!

1. Back To Top | #1

Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!

Va rog sa ma ajutati si pe mine in alegerea unui LCD TV pana in 70 de milioane, cu diagonala de 80-83 de cm, luminozitate de la 500 cd in sus, contrast de la 1000 in sus, rezolutie 1366x768, timp de raspuns nu mai mare de 8 ms, in concluzie sa se vada "lacrima" . Din cate am auzit Sony/Samsung sunt cele mai bune marci la LCD TV-uri. Am si gasit niste modele, care s-ar incadra in ceea ce caut eu: Samsung LE-32T51B, Samsung LE-32R71B, Sony Bravia KDL-32 U2000, Sony Bravia KDL-32 S2000, etc. Ce sa aleg dintre modelele astea? Daca aveti sugestii, care cuprind alte marci, nicio problema. Postati si un link cu magazinul in care l-ati vazut. Multumesc anticipat!

2. Back To Top | #2
    Registered User dtancu's Avatar
    In orice caz nu 32T51B, e generatia veche de Samsung.
    Bravia 32V2000 la fel, e generatia veche de la Sony.
    Personal as merge pe un Bravia 32S2000, daca vrei neaparat LCD.
    Insa la banii astia esti foarte aproape de o plasma Panasonic 37PV60, care e 84 mil aici http://www.*******/televizor-plasma-p...c-th_37pv60e-l

3. Back To Top | #3
    Iti recomand un sony XBR3 (modelele noi)

4. Back To Top | #4
    Registered User Cris's Avatar
    dtancu, Bravia 32V2000 nu e generatia "veche" de la Sony ci e aceiasi generatie cu 32S2000, adica generatia "2000".

In cadrul unei generatii Sony isi numara modelele de la gama consumer la gama "pro" prin litere. Astfel, plecand de la modelele "slabe" avem ceva de genul:
    U-S-V-X-W
    In cadrul generatiei "2000" am avea U2000, S2000, V2000, X2000 sau X2500, W2000 sau W2500.
    Deci S2000 are mai putine functii ca V2000 si mai multe ca U2000.

Eu am Bravia S2000 care are aceiasi generatie de panel-uri cu V2000. V2000 "e mai bun" (in ghilimele findca nimeni nu poate sa spuna cu precizie daca e real) fiindca are 2 color space-uri, alt design si alt sunet. In rest e acelasi lucru cu S2000.

Dupa 2 saptamani cu el eu recomand cu caldura Bravia S2000 (sau V2000 daca te duc banii). Contrast declarat de 1300 (~1000 real), 10bit procesing, 8ms, ghost-free pana acum, setari detaliate (se poate face calibrare), 178 grade unghie de vedere, sub 70 milioane. La noi e cea mai buna optiune de pe piata imho.
    Te tine linistit 4-5 ani pana cand apare generatia 2-3 de SED-uri care sa ofere ceva semnificativ mai bun.

Atentie! Nu luati varianta de 26" ca are alt panel.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

5. Back To Top | #5
    Da, scuze, ai dreptate.
    Pe mine m-a indus in eroare faptul ca S-urile au aparut ulterior, primele au fost V-urile (anul trecut mi se pare).

6. Back To Top | #6
    Ma intereseaza sa se vada "lacrima". Asta in primul rand. Dar si contrastul ridicat are un cuvant de spus. In privinta contrastului am vazut niste modele de Samsung, "pe viu", si am ramasa masca - culorile par f. luminoase si f.f. vii. Am inteles ca Samsung-uril duc pana la 5000:1 rata contrastului, pe cand, Sony cel mult pana la 1300:1. Bine..e adevarat ca nici Sony nu l-am vazut pe "viu", asa ca am ramas eu "montat" pe ideea ca Samsung-ul e peste Sony la LCD-uri. Gresesc? Totodata, la rezolutii egale si diagonale diferite, se va vedea mai clar pe TV-ul cu diagonala mai mica, nu?

7. Back To Top | #7
    Sony-urile LCD sunt cu ecran Samsung. Sony nu mai fabrica ecrane LCD pentru TV-uri de ceva vreme.
    Prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este ce sursa de semnal vei avea.
    Pe cablu se va vedea nasol de tot, departe de "lacrima".

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Sony-urile LCD sunt cu ecran Samsung. Sony nu mai fabrica ecrane LCD pentru TV-uri de ceva vreme.
    Prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este ce sursa de semnal vei avea.
    Pe cablu se va vedea nasol de tot, departe de "lacrima".
    Am abonament pe Max Tv, banuiesc ca trebuie sa se vada mult mai bine cu semnal digital, decat la cablul obisnuit, nu? Iar intrebarea daca la rezolutii egale, se va vedea mai bine pe tv.-ul cu diagonala mai mica, ramane valabila...

9. Back To Top | #9
    Din pacate MAX TV si restul transmit la bit-rate-uri mici deci programele fac macro-blocuri. Se vede si la tv-ul normal daca te uiti atent. Pe LCD/Plasma chestile astea se vad si mai tare dar din fericire ai diverse optiuni sa le mai atenuezi.
    La mine am reusit sa fac sa se vada lacrima tv-ul (atata doar ca e rezolutia SD). Mai tine si de transmisii, unele posturi par ca transmit dintr-un apartament la jumate de rezolutie.

Nu te mai lua dupa ce zice Samsung de contrast (sau alti producatori) fiindca ala nu e contrast real. E contrast dinamic, adica niciodata nu vei avea atata. Panel-urile actuale de la Sony si Samsung au specificatii de fabrica cam pe la contrast de 1300. Conteaza si ce fac cipurile de pe panel+softul care sunt diferite la Samsung si Sony insa. Samsung e la pamant din punctul asta de vedere dupa parerea mea (adica e greu de tunat sa arate bine, nu te lua dupa cum arata in magazin ca acolo sunt facute sa-ti ia ochii in lumina aia).

Mergi pe la un mediagalaxy si uita-te si tu pe-acolo. Daca mai ai intrebari pune-le pe-aici. O sa incerc sa pun niste poze mai incolo.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Daca vrei un flat tv pentru a urmari programele tv, plasma e o solutie mult mai buna decit orice LCD , modul de prelucrare si afisare a semnalului SD este evident mai bun mai ales la modelele plasma cu SD nativ ce au rezolutia cea mai apropiata de semnalul tv.
    LCD-urile au mari probleme cu semnalul tv imaginea e deobicei blur,contururile sint dublate de o umbra luminoasa, apar zgomote tip macrobloc in jurul obiectelor in miscare, culorile sint ciudate nenaturale, plasma se descurca mult mai bine iar modelul recomandat fara nici o concurenta la performante pentru receptia TV si DVD la diagonala pina la un metru este Panasonic TH-37PA60.
    Exista si LCD deosebite cu o imagine ce concureza direct cu plasma ca seria noua X de la Sony-bravia dar acestea stralucesc numai cu semnale HD pentru receptia TV nu sint deloc grozave.

11. Back To Top | #11
    Nu stiu daca chiar cu "mult mai buna"; initial si eu am crezut ca o sa se vada foarte nasol insa nu e deloc asa. Mai pe seara o sa pun niste poze relevante.
    Toate tv-urile astea noi, HD Ready sau mai bune au probleme cu scalerele care nu sunt de cea mai buna calitate. De-aia exista scalere separate, pe la 1000$ si care-ti fac imaginea SD sa se vada super bine, sau cu mult mai bine decat ceea ce se vede pe televizoarele normale cu plasma/lcd.
    Dar sa nu cadem in extrema cealalta; plasmele/lcd-urile de ultima generatie sunt mai mult decat OK, cu un semnal bun nu cred ca exista motive serioase sa inapoiezi asa ceva la magazin pe motive de calitate a imaginii.
    Jürgen Habermas

12. Back To Top | #12
    Asa, dupa cum am promis poze de pe LCD, Sony Bravia S2000.
    N-am folosit tripod si nici ISO mare asa ca din pacate sufera la capitolul sharpness. Asta e, a doua oara nu le mai fac decat daca intereseaza pe cineva in mod special.
    Ce vreau sa arat, pentru cine e interesat, sunt culorile, si imaginea de ansamblu; in realitate se vede mai crisp decat imaginile astea facute din mana.

Prima parte: TV analog, SD
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00002.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00005.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00006.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00008.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00007.jpg  
    Jürgen Habermas

13. Back To Top | #13
    A doua parte: Xbox360, HD 720p
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00011.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00013.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00014.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00015.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00016.jpg  
    Jürgen Habermas

14. Back To Top | #14
    A 3-a parte: DVD, 540p
    (O mentiune: culorile s-ar putea sa fie un pic diferite de realitate fiindca camera scoate in spatiul de culoare AdobeRGB in timp ce web-ul e in sRGB; asta inseamna verdele si galbenul mai spalacit in web-browser decat real; infine).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00020.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00022.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00023.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00024.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00025.jpg  
    Jürgen Habermas

15. Back To Top | #15
    A 4-a parte si ultima: MAX TV, satelit, digital
    Situatia e mai nasoala ca la TV-ul analog din pacate. Poate la Boom sa fie mai mare bit-rate-ul. Optiunea de de-blocking (care face imaginea mai soft) e aproape oprita, adica un pas mai sus de off, deci nu din cauza asta sunt pozele soft. Sigur, mai e si mana care nu a fost prea stabila dar infine.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00026.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00027.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00028.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00029.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00030.jpg  
    Jürgen Habermas

16. Back To Top | #16
    Dintre toate DTH-urile romanesti, Max-ul e recunoscut ca avand cea mai proasta calitate, de VHS.
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Daca vrei un flat tv pentru a urmari programele tv, plasma e o solutie mult mai buna decit orice LCD , modul de prelucrare si afisare a semnalului SD este evident mai bun mai ales la modelele plasma cu SD nativ ce au rezolutia cea mai apropiata de semnalul tv.
    LCD-urile au mari probleme cu semnalul tv imaginea e deobicei blur,contururile sint dublate de o umbra luminoasa, apar zgomote tip macrobloc in jurul obiectelor in miscare, culorile sint ciudate nenaturale, plasma se descurca mult mai bine iar modelul recomandat fara nici o concurenta la performante pentru receptia TV si DVD la diagonala pina la un metru este Panasonic TH-37PA60.
    Exista si LCD deosebite cu o imagine ce concureza direct cu plasma ca seria noua X de la Sony-bravia dar acestea stralucesc numai cu semnale HD pentru receptia TV nu sint deloc grozave.
    Sa zicem ca ma pot orienta si spre o plasma, desi dezavantajele ei fata de un LCD mi se par totusi mai importante.
    Totusi, la modelul recomandat - Panasonic TH-37PA60 - rezolutia e doar de 852x480, nici macar 1024x768, sau ce sa mai vb de 1366x768. Eu imi doresc ceva cu rezolutie ridicata, cu diagonala intre 83 si 106 cm, si care sa se comporte exemplar cu semnalul TV, fie el de la cablu, sau digital. La dvd-uri o sa ma uit mai putin. Asa ca va rog sa-mi recomandati niste modele, preferabil de LCD-uri, care "sa se inteleaga" cel mai bine cu semnalul TV, fie el cablu/digital.

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by Cris View Post
    Asa, dupa cum am promis poze de pe LCD, Sony Bravia S2000.
    N-am folosit tripod si nici ISO mare asa ca din pacate sufera la capitolul sharpness. Asta e, a doua oara nu le mai fac decat daca intereseaza pe cineva in mod special.
    Ce vreau sa arat, pentru cine e interesat, sunt culorile, si imaginea de ansamblu; in realitate se vede mai crisp decat imaginile astea facute din mana.

Prima parte: TV analog, SD
    OK. Mersi fain pentru stradanie
    Un singur lucru as vrea sa mai stiu - sa inteleg ca pana la urma se vede mai "crisp" cu vechiul cablu TV (semnal analog) decat pe semnalul digital (gen max tv, digi tv, etc.) ? Iar diagonala mai mica la rezolutii egale ale LCD-tv-ului, inseamna automat si imagine mai clara ???

19. Back To Top | #19
    Ce s-o mai lungim...pe partea de programe TV e clar ca la ora actuala singura varianta acceptabila pentru un HDTV este o instalatie de satelit proprie.
    Pui un receiver HD gen Humax sau noul Dreambox si ai terminat discutia.
    Restul se vad nashpa.

20. Back To Top | #20
    La programele TV romanesti calitatea cea mai buna am pe cablu analog. Distribuitorii digitali romanesti vazuti de mine (MaxTV, DigiTV si Focus -DM500-) au calitate foarte proasta fata de cablul normal. De-abia Focus si Digi ce sunt mai aproape.

Atentie, e vorba de distribuitorii digitali romanesti. Daca va uitati la nemti sau francezi, desigur, imaginea e DVD-like.
    Last edited by Cris; 01-10-2006 at 22:08.
    Jürgen Habermas

1.  
Page 1 of 1417 123411511015011001 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks