Page 1413 of 1414 FirstFirst ... 41391313131363140314101411141214131414 LastLast
Results 28,241 to 28,260 of 28262

Thread: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!

1. Back To Top | #28241
    Servus, mi s-a stricat un TV.

Prefer Samsung, va rula posturi TV si filme 1080 de pe TV box (nu mai utilizez cablu TV. Nu am analizat stadiul imbogatirii mediului cu content 4k, daca spuneti ca gasesc un film peste nota 7 IMDB pe saptamana de vizionat, ma intereseaza), uneori nerelevant youtube pt. kinderi. Deci partea de smart nu ma intereseaza deloc din experiente am concluzionat ca-i o pocnitoare.

Prefer calitate panel, diagonala mare (46 inch minim) si pret cat mai bun. Ce recomandati?

2. Back To Top | #28242
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    “The first lesson of economics is scarcity: there is never enough of anything to fully satisfy all those who want it. The first lesson of politics is to disregard the first lesson of economics.”

3. Back To Top | #28243
    LG scot oled full hd la preturi "mai ok".

LG launches A7 OLED with HD resolution - FlatpanelsHD
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

4. Back To Top | #28244
    Edward's Avatar
    Salutare , nu stiu daca este topicul potrivit , dar e cineva pe-aici care ma poate ajuta cu problema urmatoare?
    Problema TV conectat la PC prin HDMI

Multumesc si o seara buna !

"Pentru orice problemă există o rezolvare"

5. Back To Top | #28245
    Ai încercat cu un cablu decent? Minim 1.4?
    Cyanide & Happiness!

6. Back To Top | #28246
    Edward's Avatar
    Da , am incercat 2 cabluri diferite. Un hdmi 4k (hdmi la hdmi) si un dvi-d la hdmi (citisem pe net ca au fost cazuri in care div-d-ul a scos o rezolutie mai nativa,claritate superioara, decat cablul hdmi la hdmi).
    In cazul meu ,problema este identica. Se pare ca este de la tv in sine , nu suporta semnal 1080p , doar 1080i (intercalat) (placa video este un R9 290 cu suport 4k btw, deci se exclude cum ca n ar suporta placa . Una peste alta.. chiar daca in specificatii si pe tv scrie full hd , e doar o strategie proasta de marketing , cum se faceau odata cu tv urile astea de duzina . Mai pe romaneste , o teapa. Asta e , il tin pe-asta pt filme pana fac un upgrade . Va multumesc oricum
    Last edited by Edward; 17-07-2017 at 14:08.

"Pentru orice problemă există o rezolvare"

7. Back To Top | #28247
    Registered User Prime's Avatar
    Quote Originally Posted by geok View Post
    In urma furtunii de vineri spre sambata noapte eu si inca 3 vecini avem o parte din televizoare prin service-uri. Ma puteti ajuta cu un sfat? Dupa ce repar televizorul ( placa de baza cu HDMi arsa) catre cine sa ma indrept ? Catre furnizorul de cablu sau cel de curent ? . Mentionez ca suntem 3 case afectate de acest fenomen. Stau la curte in afara Bucurestiului.Am montat curent trifazic cu disjunctoare de tensiune pe fiecare faza. De data asa daca pot spune asa am fost norocos ca s-a stricat doar placa de baza. Display-ul pt TV se inlocuieste cu un televizor nou si costa 5900 lei. Service SONY. Multumesc.
    Evident că furnizorul de tensiune este vinovatul, bănuiesc că ai tv prin fibră optică, alături de net...
    Pe viitor instalează și un releu de minima+maximă tensiune. Disjunctorul nu te protejează și de fluctuații de tensiune. Eu de exemplu am tensiunea mare pe timpul nopții, iar releul îmi decuplează aproape în fiecare noapte tensiunea. Evident poate fi bypass-at, dar prefer să îl las să își facă treaba și să fiu protejat.
    De asemenea verifica împământarea casei, dacă nu ai făcut-o personal este posibil să ai surprize în legătură cu manopera sau echipamentele.

8. Back To Top | #28248
    Registered User geok's Avatar
    Providerul de cablu TV este UPC prin cablu coaxial. In service au descoperit ca si tunerul TV este defect, iar la 3 zile dupa am observat si amplficatorul are hdmi-urile toate duse. Placa video de la calculator are la fel iesirile duse. Va rog retineti ca la momentul furtunii cele 3 device-uri erau interconecatate dar subtensiune nu era decat TV. restul erau oprite din prizele radiocomandate. Am montate inclusiv acele relee de minim si maxim.
    Corsair 550 W:: Gigabyte z77ud3h :: i5-3570k:: 16 gb kingston hyperx :: nVIDIA 960 GTX ::

9. Back To Top | #28249
    Registered User Intel's Avatar
    @Prime
    Ce vrei sa spui? Eu stiam ca tocmai, prin fibra nu prea are cum sa se intample.

10. Back To Top | #28250
    Registered User Prime's Avatar
    Quote Originally Posted by Intel View Post
    @Prime
    Ce vrei sa spui? Eu stiam ca tocmai, prin fibra nu prea are cum sa se intample.
    Asta am spus și eu, dacă era fibră nu avea cum să se întâmple, deci dădeam vina pe furnizorul de electricitate.
    Însă așa, lucrurile sunt complicate, având echipamente arse deconectate de la tensiune. Plus existența releelor de min/max...
    Țin minte ca pe vremea rețelelor BNC, care foloseau tot cablu coaxial, aveam de multe ori placi de rețea arse după furtună. Bineînțeles că nu aveam împământare la terminații.
    Last edited by Prime; 19-07-2017 at 08:10.

11. Back To Top | #28251
    Registered User geok's Avatar
    Neata' . Dupa 4 saptamani de stat in service 2 placi de baza si 2 tunere schimbate de ieri am intrat si in posesia televizorului. Multumesc celor de la serviceul autorizat SONY pentru rabdarea si profesionalismul de care au dat dovada.
    Reveiverul home cinema de la ONKYO e in Germania, pe drumul de intoarcere. A fost reparat de catra un service agreat. S-a schimbat placa HDMI pe baza unei garantii de "good will", practic producatorul a suportat toate costurile de reparatie. Cum a fost posibil a acest lucru pentru mine este inexplicabil in conditiile in care am vorbit doar de 2 ori telefonic cu cei de la service. Acelasi defect in ROMANIA, la AUDIOVOX(ONKYO official) costa 600 eur. De fapt prima intentie a fost sa il repar la AUDIOVOX insa pretul m-a descurajat. Problema transportului a fost rezolvata asa ca pana acum lucrurile par sa reintre in normal si mult mai bine decat era asteptat, ca si efort financiar. Am gasit eclatoare speciale pentru protectia casei. Da furnizorul de cablu este UPC pe cablu coaxial.
    Corsair 550 W:: Gigabyte z77ud3h :: i5-3570k:: 16 gb kingston hyperx :: nVIDIA 960 GTX ::

12. Back To Top | #28252
    pt cei cu oled c6, sa nu faceti ultimul update de firmware 5.30.10. desi adauga HLG (hdr pt canale tv) se pare ca adauga si un bug in modul hdr game si imaginea e foarte dim. am dat cancel la timp, desi am dat disable la automatic updates, bara era deja pe la 70% cu updateul.

daca nu va jucati in hdr, puteti face updateul si veti avea si niste imagini noi la screensaver cand nu este un semnal detectat de tv.

13. Back To Top | #28253
    Registered User ktf's Avatar
    La un buget de ~5000 RON, sunt alternative mai bune de 65" decat LG 65UH661V ? In principal continut HD de pe PC si foarte rar continut non-HD (stiri etc).

14. Back To Top | #28254
    Registered User azreil24's Avatar
    Daca nu tii neaparat sa fie de 65", da, sunt alternative mult mai bune. Depinde de preferinte si de punctele forte de care esti interesat.
    Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

15. Back To Top | #28255
    65" e cea mai importanta cerinta. Am deja un 50" si imi trebuie de 65" . Pretul sa zicem ca mai poate fi modificat.

16. Back To Top | #28256
    Depinde cu cat mai poate fi modificat Pentru filme 4K HDR as merge pe asa ceva, 65KS7502, daca te poti intinde atat. Pentru filme recomand VA, IPS-ul sta prost la capitolul contrast si nivel de negru. Singurul plus al IPS-ului este unghiul de vizualizare.
    Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

17. Back To Top | #28257
    Hmm, nu sunt un fan al televizoarelor curbate...

18. Back To Top | #28258
    Nici eu nu eram, dar calitatea imaginii m-a convins sa trec peste, iar acasa, abia iti dai seama ca e curbat. Acum nu mai am o problema cu curba

19. Back To Top | #28259
    alambicat dust's Avatar
    Salut.

Cât de bun vi se pare prețul 9300 de lei pentru TV LG 55B7V (55inch/139cm) + Soundbar LG SJ5 .
    Sunt în procesul de renovare casă și eram curios dacă pot aștepta o lună până va fi gata sau ar trebui să îl cumpăr de pe acum.

Și o altă întrebare, dacă distanța de la un perete la altul ar fi 3,46 de metri. Deci din canapea până la televizor ar fi cam 2,5 metri . Ar trebui să ma gândesc la varianta de televizor de 165 de cm?
    alis grave nil

20. Back To Top | #28260
    Bigger is better! Cand vine vorba de tv-uri. E un pret ok, avand in vedere ca e modelul nou, dar daca pana la 65" e un efort realizabil, mergi pe 65". Merita fiecare banut!

1.  
Page 1413 of 1414 FirstFirst ... 41391313131363140314101411141214131414 LastLast

Bookmarks

Bookmarks