Page 3 of 1416 FirstFirst 12345613531035031003 ... LastLast
Results 41 to 60 of 28320

Thread: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!

1. Back To Top | #41
    Registered User
    PA60 este cea mai buna solutie pentru tv, PV60 este mai buna doar in perspectiva de a folosi si semnale HD fiind HD-Ready.
    Cere la magazin un exemplar sigilat fara proba ...plasmele astea au o fiabilitate deosebita , nu am cunostinta de vreun exemplar Pana defect si lucrez in domeniu.
    Revenind la LCD au si ceva calitati cum ar fi rezolutiile mari, Sony au deja un model capabil de 1080p, imaginea afisata de la o sursa capabila de astfel de rezolutie este incredibil de detaliata, poti trece usor cu vederea micile probleme raminind uimit de spectacolul de pe ecran , fara nici o exagerare se vede mai frumos decit in realitate.
    Acum despre disponibilitatea HD in viitor este inca in ceata problema, nu s-au stabilit exact stadardele, producatorii amina lansarea playerelor BR sau HD, sint citeva posturi TV ce transmit pe satelit iar cele interesante sint pe bani si ai nevoie de echipament special de receptie.Totusi exista o altenativa HD si anume filme pe Pc in format TS ce se gasesc in cantitati apreciabile, calitatea imaginii face sa paleasca orice dvd.

2. Back To Top | #42
    Registered User dtancu's Avatar

3. Back To Top | #43
    Registered User Cris's Avatar
    Blueray se introduce in curand in japonia si sua (intr-o luna) in cantitati industriale fiindca se lanseaza Playstation 3. Eu unul cred ca la anul o sa ne uitam si noi linistiti la primul film HD, cumparat din magazin, aici in Romania. Sony intotdeauna au lansat si in Romania oficial, au o prezenta foarte buna fata de alte marci.

Playere HD-DVD s-au lansat deja, de la Toshiba si Pioneer parca. Exista si filme. Problema e ca suntem in Romania iar astea nu au ajuns inca si la noi.

TS inseamna "Transport Stream" si e un format de impachetare mpeg2 sau mpeg4. DVD-ul normal e un stream mpeg2. Depinde ce TS-uri ai vazut, High Definition sau nu, insa DVD-ul se vede foarte bine in continuare (mai bine ca filmele divx sau xvid pe 1 cd sau 2).
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

4. Back To Top | #44
    Acuma ce se intimpla....sint ferm convins ca in domeniul HDTV plasma reprezinta doar o tehnologie de trecere de la SD la HD. Rezolutiile vor creste continuu la transmisiile TV iar plasma (cel putin din ce se intrezareste la ora actuala) nu prea are cum sa sara de 1366x768 in rezolutie (si asta la diagonale de peste 50").
    Deci viitorul e clar al LCD-urilor si probabil al SED-urilor. Problema e ca suntem in Romania si pina sa vedem transmisii HDTV pe scara larga (si la preturi accesibile) la noi vor trece ani buni.
    De fapt alegerea lui al_pacino a fost destul de usoara pentru ca il ia mai ales pentru TV si eventual DVD. Chinul mare e la mine, care il vreau pt xbox360/PS3/DVD/HDTV/SD )

5. Back To Top | #45
    Registered User

Hd Tv Junk Si Dreambox + Media Center

Eu unul mi-asi cumpara un LCD TV mediu ca si capabilitati ...noname ..la 30 milioane ... si de restul de bani asi face ceva sa il fac sa imi afiseze HDTV ... in loc de dvd player mi-asi face un media center si mi-asi cumpara un dreambox cu hdtv . Macar daca are contrast prost si etc ... vad hdtv si este relativa buna investitia

6. Back To Top | #46
    Singura problema e ca un Dreambox cu HDTV (care nu exista inca, va fi lansat la sfarsitul anului) e in jur de 1000 EUR.
    Iar un LCD de 30 mil sunt bani aruncati pe fereastra

7. Back To Top | #47
    Vreo recomandare pentru un DVD player (nu si recorder), care sa "dea" bine la noua plasma...?

8. Back To Top | #48
    Registered User
    Pun citeva imagini facute la plasma cu semnal tv, semnal din pc, film, si ultima este imaginea unei fotografii.

9. Back To Top | #49
    Registered User
    Mai incerc ...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_25861.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2588.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2597.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2606.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2609.jpg  

10. Back To Top | #50
    Registered User
    Si acum pentru cine mai are de comentat ceva de rezolutia plasmelor :Panasonic a lansat seria PZ cu rezolutia nativa de 1080p la diagonalele de 50,58,65" adica 1920x1080 pixeli cu procesare a imagini pe 16 biti adica 86 miliarde culori: Panasonic to Launch PZ600 Series 1080p HD VIERA Plasma TVs | Headquarters News | Panasonic Global
    Pina ajung la noi mai pun o serie de imagini cu una amarita SD.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2596.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2591.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_2608.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-img_25931.jpg  

11. Back To Top | #51
    Am vazut ca un model agreat de multi este E-boda DV 555X, dar eu nu vreau sa cumpar ceva numai ca este ieftin, asa ca, decat sa am probleme cu subtitrarile, cu "inghetarea" imaginii, etc., mai bine imi conectez PC-ul la plasma si am cel mai tare DVD player
    Deci, va rog sa-mi recomandati un DVD player care sa mearga mana-n mana cu TH37PA60-ul.

12. Back To Top | #52
    E-Boda cu iesire component e o solutie buna, probabil mai buna decat PC-ul (zic imediat de ce). PA-ul e oricum SD deci nu iti trebuie un DVD player mai scump care sa aibe un scaler 720p mai de calitate.
    E-boda are avantaje certe: suport excelent pentru subtitrari in romana, suport de update-uri firmware constant, service si pret. Da, poate nu are calitatea constructiei unui Denon sa zicem insa la cat costa daca se strica mai iei unul fara probleme si tot iesi mai ieftin (asta daca n-ai chef sa mergi la garantie cu el). Daca iti iei un DVD player calumea si ai probleme oricum garantia nu prea ai cum sa o rezolvi in Romania. Infine.

Faza cu PC-ul e in felul urmator: toata lumea se lauda (la Plasme/LCD-uri) cu miliarde de culori afisabile. Ei bine, la ce-ti folosesc miliarde de culori daca imaginile care le afisezi au doar 16 milioane de culori?! Pauza...
    Pai da, dupa cum stiti PC-ul, defapt orice placa video consumer actuala, nu afiseaza decat 16 milioane de culori maxim. Sigur plasma/lcd-ul miliarde mai proceseaza el pe-acolo sa faca tranzitii mai frumoase dar... tot sub-utilizat ramane monitorul.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

13. Back To Top | #53
    Fratilor, cei care vreti acum sa va luati plasma si lcd, mai asteptati un pic ca de la anul cand intram in UE o sa se ieftineasca f. mult preturile si puteti sa le luati ori de la noi ori din occident la preturile de acolo, cu garantie care va fii valabila si la noi.

Mai conteaza 3 luni de asteptari?!

14. Back To Top | #54
    "Foarte mult" e o afirmatie cam riscanta.
    Diferenta de pret intre un 42PV60 din Romania si unul din Franta e azi cam de 15 milioane ROL. La noi e 86 mil. si la ei ar fi cam 70 mil. E o diferenta, dar nu uluitoare.

@florica: remarcabil ce-a facut Panasonic cu 1080p-ul insa din pacate diagonale peste 50" sunt destul de nepractice la noi. Intr-o sufragerie normala te sparge la ochi, am incercat si eu sa stau la 4 m de un 50" si-ti fug ochii in toate partile.

15. Back To Top | #55
    In Germania cam astea sunt preturile:
    TH-42Pv60E bei idealo.de
    Panasonic TH-37PA60 Plasmafernseher Preisvergleich - Preise bei idealo.de
    Panasonic e facut la cehi si, cred ca la ei, e chiar mai mic pretul decat la nemti.
    Convingeti-va singuri...

Si inca ceva, la plasme nu se poate schimba rezolutia, adica de la 1024 x 768 Pixel la 852 x 480 Pixel, sau ceva apropiat?
    Last edited by depashitu; 04-10-2006 at 14:34.

16. Back To Top | #56
    Rezolutia nativa n-o poti schimba la nici o plasma sau LCD.
    Restul e interpolare in sus sau in jos, cu rezultatele de rigoare. Unele TV-uri o fac mai bine, altele mai prost.

Cat despre ce-ai vazut tu acolo ca preturi in Germania, alea sunt intr-adevar PV60E-urile facute la cehi (de-aia se si numesc PV60E , sunt modelele pentru Eastern Europe,cu tuner analogic; cele pentru vest se numesc PX64E, cu tuner digital). Uite cum arata preturile de catalog la cele facute in Japonia:

Panasonic TH-42PX64E, T?l?viseur plasma, Image & Son sur Fnac.com
    Last edited by dtancu; 04-10-2006 at 15:08.

17. Back To Top | #57
    Uite si plasme cu tuner digital facute tot la cehi: Panasonic TH-42Px60E bei idealo.de

La noi in Ro. se gaseste doar modelul TH-42PV60E care cel mai ieftin se gaseste aici: Televizoare cu Plasma Panasonic

Compara si tu preturile de la noi cu cele de la ei...

Si... E-ul de la sfarsit reprezinta tara, la fel cum in America modelele au in coada U. Uite: Panasonic Consumer Electronics Model Listing
    Deci, PX64E e tot in Cehia facut dar cred ca are ceva in plus fata de PX60E. Site-ul care mi l-ai dat tu are preturile mai mari decat cel ce ti l-am dat eu.

Un link cu tot ceea ce va intereseaza despre plasme Panasonic: BruZZi's Plasma FAQ - <size=2><b>PANASONIC PLASMA FAQ</b></size>
    Last edited by depashitu; 04-10-2006 at 15:52.

18. Back To Top | #58
    Nenorocirea acum e ca toti mi-au spus ca nu au TH39-PA60 sigilat; intr-un singur loc am gasit Panasonic TH42-PA60e sigilat, deci varianta cu "e" in coada. Daca tunerul de pe el e analog si nu digital, asta inseamna ca se potriveste mai bine cu cablul TV, nu? Adica pentru ce am eu nevoie (vizionat TV la cablu) e perfect,nu? Sau modelele cu "e" in coada sunt mai proaste dpv. calitativ? Deci sa-mi iau TH42-PA60e linistit sau nu, ca altceva sigilat nu mai au...

19. Back To Top | #59
    Tunerul digital e inutil in Romania la ora actuala. Accepta numai semnal de intrare digital de tip DVB-T, e pentru televiziunea digitala terestra.
    Deci ia-ti linistit PA60E.

20. Back To Top | #60
    Ziceam ca mai pun niste poze, mai "nemiscate" si cu culorile mai aproape de realitate (din setarile camerei foto, oricum n-am facut calibrare de culori la lcd). Asa ca le pun ca sa scap de promisiune. Mai pun si un set apoi de la un Bravia V2000 (acelasi panel ca la S2000). Pentru mine SD-ul mi se pare ca se vede foarte OK, fara dungi sau paraziti.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00004.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00007.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00012.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00017.jpg   Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!-image00025.jpg  
    Jürgen Habermas

1.  
Page 3 of 1416 FirstFirst 12345613531035031003 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks