Page 5 of 1417 FirstFirst ... 234567815551055051005 ... LastLast
Results 81 to 100 of 28328

Thread: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!

1. Back To Top | #81
    Registered User dtancu's Avatar
    Quote Originally Posted by mike View Post
    Iata ce recomanda Panasonic:

In Bucuresti exista emisie DVB-T, pentru 6 canale, incluzand ProTV, TVR1, Realitatea, asa ca merita 100% un tuner digital daca sta in zona.
    Poate nu inteleg eu bine conceptul dar...cum baga semnalul ala in tunerul digital al TV-ului? Fiindca intrare de antena n-are, are numai HDMI si component.

2. Back To Top | #82
    Are ceva daca las toata noaptea, ma rog...pana la 12 ore pe zi, fara intrerupere, plasma pe care sa ruleze un DVD pe tot ecranul? Ca in ritmul in care ma uit eu la TV, imi trebuie 2 luni pana ii fac rodajul.

3. Back To Top | #83
    Registered User
    Exista discuri dvd de burn in pentru a face rodajul mai usor si mai repede, eu am procurat asa ceva.
    Treaba cu rodajul nu e asa critica , trebuie doar putina atentie, generatia 9 de la Pana este foarte rezistenta la burn.
    Tunerul digital se cumpara separat, modelele de plasma vindute la noi nu au acest tuner incorporat. Tunerul costa de la 2,5 milioane in functie de calitate si poate receptiona in Bucuresti fara probleme pe frecventa 738 MHz cu o antena activa de camera sau o antena gen sirma de exterior.

4. Back To Top | #84
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Poate nu inteleg eu bine conceptul dar...cum baga semnalul ala in tunerul digital al TV-ului? Fiindca intrare de antena n-are, are numai HDMI si component.
    Trebuie sa fie vreo intrare de antena pe undeva, poate nu e mentionata in specs.
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

5. Back To Top | #85
    Registered User Cris's Avatar
    Mda, din moment ce ai mufa de cablu TV ai pe unde sa prinzi si canalele digitale. Modelele care au in specificatii tuner digital, normal ca au tuner digital inclus.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

6. Back To Top | #86
    Oameni buni, m-am uitat la PX60-uri de aproape, pe toate partile. Au tuner digital insa N-AU intrare de antena. La fel si PX64.

Singurele cu intrare de antena sunt PA60 si PV60-urile.

7. Back To Top | #87
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Exista discuri dvd de burn in pentru a face rodajul mai usor si mai repede, eu am procurat asa ceva.
    Treaba cu rodajul nu e asa critica , trebuie doar putina atentie, generatia 9 de la Pana este foarte rezistenta la burn.
    Tunerul digital se cumpara separat, modelele de plasma vindute la noi nu au acest tuner incorporat. Tunerul costa de la 2,5 milioane in functie de calitate si poate receptiona in Bucuresti fara probleme pe frecventa 738 MHz cu o antena activa de camera sau o antena gen sirma de exterior.
    Discuri DVD de burn in? Ce sunt astea? Dar daca pun un DVD normal cu un film, la care daca ii dau zoom acopera tot ecranul, nu e acelasi lucru? Il pot lasa sa ruleze 12 ore non-stop?

8. Back To Top | #88
    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Discuri DVD de burn in? Ce sunt astea? Dar daca pun un DVD normal cu un film, la care daca ii dau zoom acopera tot ecranul, nu e acelasi lucru? Il pot lasa sa ruleze 12 ore non-stop?
    Sper sa nu se prajeasca nimic...

9. Back To Top | #89
    Ca tot era thread-ul despre LCD-uri eu cel putin vreau sa spun ca am reusit duminica sa-mi calibrez televizorul cu spyder2. E intr-adevar o diferenta semnificativa, aparent la mine rosul era foarte accentuat.
    "Universalistic egalitarianism, from which sprang the ideals of freedom and a collective life in solidarity, the autonomous conduct of life and emancipation, the individual morality of conscience, human rights and democracy, is the direct legacy of the Judaic ethic of justice and the Christian ethic of love. [..]Up to this very day there is no alternative to it. " -
    Jürgen Habermas

10. Back To Top | #90
    Registered User phat_sua's Avatar
    cris merci de PM si k m-ai invitat aici , ma bag si io in discutie baieti
    am un samsung le23t51b luat acum aproape juma de an pe care il folosesc pt xbox360 si o plasma la tata sus in sufragerie , un LG EDTV (852x...)
    eu vreau sa-mi iau ceva de 40" lcd sau 42" plasma, principala folosire va fi pt xbox360 , dvd si tv (in ordinea asta) am ramas blocat pe 2 modele relativ discutate aici sony v2000 (nu sunt insa sigur k merita 500 euro peste s2000) si panasonic px60 (care e super bine k pret, am gasit un baiat serios pe okazi kre vinde)
    de o luna tot citesc intr-una pe avforums si pot sa va spun k dupa ce am aflat puctele bune si slabe ale ambelor technologi nu ma pot decide decat dupa un test efectiv, adiq imi iau consola si ma joc pe un v2000 si pe un px60 (sau ceva asemanator lor) si vad ce imi place mai mult.
    la lcd ma incanta rezolutia nativa 1366x768 (cred k aici se vede mai bine xbox-ul pe lcd pt k ai sharpness mai mare , imaginile super detaliate) si faptul k nu trebuie menajat k o plasma il iau si ma joc direct hardcore (mai joc weekenduri cu prieteni de 4-5 ore)
    la plasma imi place stratul lucios de peste ecran care desi in lumina puternica provoaca reflexi dak trag niste draperi si fac intuneric in camera se vede mult mai bine (vedeti ecranele noi de laptop de la sony) insa nust dak imaginea va fi la fel de sharp (imi place mai mult imagea plasmei , a lcd-ului e soft insa iubesc detalile , mai ales textele care se vad perfect pe un lcd)
    stiti vreun magazin in care pot sa ma duc cu xbox-ul si sa zic , hei fac si eu o proba :>
    no sig

11. Back To Top | #91
    Cel mai indicat ar fi la Unirea et.3 unde ai la o distanta de citiva metri si un Sony V2000 si un Panasonic 42PV60, insa nu stiu daca te-or lasa sa incerci...

12. Back To Top | #92
    Registered User GiGi's Avatar
    are cineva idee daca dupa 1 ianuarie (odata cu UE) se intimpla ceva cu preturile la plasma/lcd ?
    ma intereseaza daca ar merita sa astept pina dupa 1 ian sau sa incerc sa gasesc ceva oferte de sarbatori?
    Hombre que trabaja pierde tiempo precioso <Proverbio cubano>

13. Back To Top | #93
    o sa scada preturile dar nu cu mult,

thx o sa ma duc la unirea , insa ma int px60, stiu k ala e modelul nou, nu ?
    no sig

14. Back To Top | #94
    GiGi cred ca o sa scada dar nu foarte mult.

phat_sua, eu am fost cu un xbox360 la magazinul samsung de langa unirii. Nu cred ca se supara daca te duci la sony in unirii (sau panasonic).
    Eu nu mi-am luat v2000 de la sony fiindca nu ma interesa WideGamut-ul ala care cred ca e o chestie de marketing mai mult. In plus cica pe wide-gamut nu prea reusea lumea sa faca calibrarea de culoare cum trebuie, iar pe mine ma interesa acest aspect.

In legatura cu Panasonic vs Sony la LCD-uri, am ales Sony din simplul motiv ca mi s-a parut ca am acces mai detaliat in meniuri pe setari. La Sony, in service mode pot seta RGB-urile separat in umbre si lumina. La LCD-urile Panasonic am vazut ca lipsesc unele chestii de prin meniurile standard, de cele din service mode nu stiu ca nu am gasit care sunt exact. Pe mine ma interesa chestia asta fiindca am un calibrator si stiu ca pot face un LCD sa arate corect dpdv al culorilor si temperaturii (cu erori mici). In general, atat plasmele cat si LCD-urile vin setate aiurea din fabrica, sa-ti ia ochii.

Panel-urile ar trebui sa aibe performante apropiate-identice oricum (vorbesce de seria PX60/600 si S2000/V2000). Din review-urile pe care le-am citit Sony are cel mai bun black level la un LCD. Panasonic cred ca are sunet mai bun.

Anyway: repet, pe PS2/Xbox360 n-am probleme cu jocurile. Adica nu ca am vazut de 2-3 ori bluring ci ca n-am vazut niciodata. Si ma joc de ceva vreme, am bagat ceva ore bune de Burnout, special ca sa vad probleme. Nimic care sa-mi atraga atentia.
    Jürgen Habermas

15. Back To Top | #95
    Quote Originally Posted by phat_sua View Post
    o sa scada preturile dar nu cu mult,

thx o sa ma duc la unirea , insa ma int px60, stiu k ala e modelul nou, nu ?
    phat, citeste un pic mai sus in thread-ul asta despre PV60 si PX60.
    Pe scurt, in Romania nu se vinde decit PV60. PX-urile sunt modelele pentru Europa de Vest si in general sunt cu tuner digital, nu analogic.

16. Back To Top | #96
    thx dtancu , am citit tot threadu-ul dar nu facusem legatura asta, pana la urma cred k ma dau si eu tot la un s2000 de 32" , singura chestie care ma interesa la v2000 era wide gamut al, stiu si eu cum e cu marketingul si s-ar putea sa ai dreptate intr-un fel sunt fericit pt k imi place mai mult designul de la S decat cel de la V si poate dak gasesc de unde sa iau un avia ma bag si la calibrare.

dtancu cu magazinele nust cum e , pt k m-am enervat knd am vazut super ofertele lor in care erau modele deja "vechi" prefer sa iau de la sursa asta noua de am gasit-o , ca imi da un an garantie, el avea px deaia eram interesat de modelul ala.

singura problema care o am este imaginea soft pe care o reda LCD-ul , cred k tine de panoul ala anti glare
    pe samsung-ul de il am eu nu am observat-o la xbox insa la tv sau la dvd-uri se vede

ps: cris tu poti sa faci adjustment la backlight la seria S ?
    ps2: tocmai m-am uitat la lista de preturi , diferenta dintre S si V la 32" este de 250 euro. parca prefer sa imi iau V-ul , dar ce fac cu calibrarea
    no sig

17. Back To Top | #97
    Daca poti, ia-ti V-ul. Din cate am inteles pe wide-gamut calibrarea iese aiurea dar pe modul normal e in regula (modul normal e la fel ca la S2000).

Daca iti iei Sony, ia de la SonyCenter.ro, au preturi mai bune decat in magazine. Te poti duce personal la sediu, eu n-am luat de pe site. Ii gasesti in Bucuresti, in parcul Studentesc, la intrare chiar pe dreapta. Au birouri, service si depozit in acelasi loc. Eu m-am dus cu masina si cu banii in buzunar. Dupa 15 minute am plecat cu televizorul (garantie si tot tacamul, sunt chiar reprezentanta Sony).

Da, la seria S poti face adjustment la backlight. Ai 5 nivele setabile manual sau le poti lasa pe auto (parca) si atunci se ajusteaza dupa senzorul de lumina. Ca sa scazi si mai mult black level mai sunt niste chestii care pot fi setate: Gamma si Power Save level. Ai din ce sa te joci, nu-ti fa grija.

Acum, panel-ul e excelent pentru gaming (fiindca nu ai probleme de burn-in si alte griji + 8ms response time), filme pe DVD si alte chestii din astea. Trebuie insa sa stii ca nu are nivelul de contrast al unui CRT normal (in opinia mea si plasma e departe de asa ceva). Nu asi spune ca e neaparat mai prost ci ca e altceva, e o imagine putin altfel decat cea cu care ai fost obisnuit. Culorile sunt excelente iar programele/filmele profesionale oricum sunt facute din start intr-un range de contrast care sa nu dea probleme mari (vezi pozele alea care am spus ca nu erau facute de mine, calitate studio, contrast controlat, culori calibrate, white balance setat corect - se vad superb).
    E o chestie de obisnuinta. Dupa ce am tunat si vizualizat mai multe saptamani deja televizorul, am persoane in casa care mi-au spus in sfarsit ca intr-adevar imaginea e impresionanta (fara sa le cer opinia in vre-un fel, ci pur si simplu asa, uitandu-se la o emisiune oarecare; unele posturi insa se vad prost).

Pozele care le-am pus (mai bine nu le puneam) au fost toate facute din mana, fara tripod fiindca mi-a fost lene sa-l montez. In realitate imaginile sunt destul de crisp pentru o transmisie analog, SD. Oricum, am citit de curand ca Sony Bravia au un scaler foarte bun (pe site-ul Home Theater magazine parca), care a trecut teste pe care alti producatori ca Panasonic nu le-au trecut. E-adevarat ca a fail-uit testele de deinterlacing pe care le-au trecut ceilalti.
    Infine eu unul consider o solutie optima pentru urmatoarea perioada. Sigur, am putea astepta seria cu 1080p ready dar sincer, diferenta dintre 720p si 1080p la 32-40" nu e asa mare. De la 50" in sus da. Iar 10-20% in plus la contrast nu e de-ajuns ca sa justifice o noua achizitie cand oricum se vede bine si acum cu ce avem.
    Jürgen Habermas

18. Back To Top | #98
    In sfirsit a ajuns 42PV60-ul sub 70 milioane in magazin. Se vede ca ne indreptam spre UE

19. Back To Top | #99
    dap si mie imi e frica la panasonic de scalarea imagini, 1080p nu merita din simplul fapt k nu prea exista content 1080p, pana si ps3 va fi 720p
    dupa cum stie toata lumea la momentul actual singurul generator de content trueHD este xbox360 yey
    sunetul nu ma prea intereseaza pt k vreau sa-mi iau un logitech z5500 pt xbox360 (are decodor dolby digital si thx) iar boxele tv-ului sunt suficiente pt protv si antena 1 etc
    no sig

20. Back To Top | #100
    Dap. Plasma suna bine dar din pacate are niste dezavantaje destul de importante din punctul meu de vedere (pentru altii s-ar putea sa fie avantaje):

- Retentia imaginii: nu e o problema daca nu te joci si nu folosesti PC-ul pe TV. Nu e cazul meu caci ma joc, deci sunt probleme, chiar daca pot fi evitate cu grija. Eu nu vreau sa-mi fac griji.
    - Rezolutia (nu asa de mare problema dar totusi)
    - Zgomot-ul (ventilator fata de zero zgomot la LCD)
    - Sticla (eu am geamuri in camera si ma uit ziua la TV; chestiile astea creaza probleme mai ales fiindca plasma are luminozitatea putin mai scazuta ca lcd-ul iar reflexiile de pe sticla nu ajuta nici ele)

Daca nu ar fi chestiile de mai sus care sa se adune, mi-asi fi luat plasma si eu. Altfel diferenta de contrast nu mi se pare o chestie chiar asa de evidenta.
    Jürgen Habermas

1.  
Page 5 of 1417 FirstFirst ... 234567815551055051005 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks