brat Televizoare CRT 4:3 :de unde, ce marci, ce modele?
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Televizoare CRT 4:3 :de unde, ce marci, ce modele?

Banned

Televizoare CRT 4:3 :de unde, ce marci, ce modele?

Sapand dupa o plasma la un pret rezonabil si studiind un pic problema, mi-am dat seama ca un plasma TV nu elimina (in momentul asta) nevoia pentru un tembelizor CRT 4:3, cel putin daca vrei sa te mai uiti la minunatele posturi romanesti.

Asadar: ce CRT-uri bune in format 4:3 se mai pot cumpara, si de unde? Am vazut niste orori Sony si Samsung cu tub scurt, la care burtiera de pe irealitatea era convexa, iar la colturile ecranului se vedea foaarte ciudat.

Not An Addict C0Bu's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    oh..in aceeasi dilema eram si eu acum o saptamana.am discutat cu fosti colegi care au magazin panasonic propriu, cu depanatori radio tv, si am studiat problema, eu fiind la randul meu interesat sa imi iau un 72 cm crt pentru uz propriu.Toti au sugerat sa aleg lcd..pt ca crt deja iese din sau a iesit deja din productie..si are probleme garla etc.Nu mai sunt in nici un caz ce erau o data.
    Daca nu vrei sa arunci banii in vant renunta si tu la idee asa cum am facut eu.sau alegerea ta de fapt .
    vezi ca mai e si pe softpedia un topic despre televizoare unde te poti informa mai bine despre aceasta tema
    Pe langa subiect la fel ca un atribut © C.T.C.

Banned
    Pai stiu ca sunt probleme groaznice, am constatat si eu cu ochii mei, de-aia intreb. La LCD insa e fix aceeasi problema ca si la plasma pe care oricum o iau, redarea posturilor TV romanesti receptionate prin cablu analogic e ca vai de lume.

Prin urmare, se mai poate gasi pe undeva un CRT 4:3 bun?

Banned
    Ca sa precizez un pic: exista vreun model care sa aiba 100Hz, 2 tunere, aspect ratio 4:3 si sa fie de buna calitate (fara defecte de geometrie samd)? Nu ma intereseaza sa fie plat sau cu tub scurt, ca de la asta se cam trag problemele.

nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Eu zic să-ţi iei unul s.h. Ceva fabricat acum 3-4 ani. Eu am un "Sony" din 2000 şi nu am probleme cu convergenţa.
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

made in romania Laur's Avatar
    Quote Originally Posted by Goodkat View Post
    Ca sa precizez un pic: exista vreun model care sa aiba 100Hz, 2 tunere, aspect ratio 4:3 si sa fie de buna calitate (fara defecte de geometrie samd)? Nu ma intereseaza sa fie plat sau cu tub scurt, ca de la asta se cam trag problemele.
    am eu unul de 72, are pip, dar un singur tuner si e pe 100hz. nu e plat, e 4/3 si are si 16/9. e f putin bombat. marca sharp, telecomanda originala. il vand deoarece doresc un widescreen. daca esti interesat, vino sa-l vezi. il dau ieftin.

Banned
    Totusi vreau sa-mi iau nou, refuz sa cred ca nu se mai poate gasi ceva de genul asta decat sh.

Registered User lupiduph's Avatar
    laur, eu am toshiba cu 2 tunere, etc.... merge impecabil , are culori frumoase....

Keep It Real

Banned
    De unde l-ai luat, ce model e?

Banned
    Chiar nu mai intereseaza pe nimeni subiectul? La meciuri (live ) nu se mai uita nimeni?

Registered User
    Mi-e greu sa cred ca nu gasesti ce doresti in marile magazine gen carrefour, altex, domo, etc. Eu mi-am cumparat acum un an un Samsung de 72 cm 50 HZ, ecran plat. Se vede si se aude f.b., sint f.multumit. L-am luat din Carrefour cu vreo 11,5 mil.

Administrator AIWA's Avatar
    Quote Originally Posted by C0Bu View Post
    oh..in aceeasi dilema eram si eu acum o saptamana.am discutat cu fosti colegi care au magazin panasonic propriu, cu depanatori radio tv, si am studiat problema, eu fiind la randul meu interesat sa imi iau un 72 cm crt pentru uz propriu.Toti au sugerat sa aleg lcd..pt ca crt deja iese din sau a iesit deja din productie..si are probleme garla etc.Nu mai sunt in nici un caz ce erau o data.
    Daca nu vrei sa arunci banii in vant renunta si tu la idee asa cum am facut eu.sau alegerea ta de fapt .
    vezi ca mai e si pe softpedia un topic despre televizoare unde te poti informa mai bine despre aceasta tema
    Am voie sa ?

Mai oameni buni...voi discutati cu vanzatorii? Cu patronii de magazine? Vad ca au fost bagati acolo si depanatori radioTV!!! Mai sa fie Sigur erau si meseriasi sau doar depanatori?
    Nu de alta dar un meserias nu ar scoate o asemenea "chestie" din el!
    Nu doresc sa intru intr-o polemica cu TV CRT vs LCD-TV sau PLASMA-TV nu ar avea rost si o astfel de comparatie NU SE FACE!
    Doresc sa subliniez sa nu mai mergetzi dupa sabloane! In alegerea unui TV te uiti in primul rind la conditiile tale! La buzunar (sa vezi ce bani ai) la cablu (sa vezi calitatea semnalului) la casa ta (sa vezi dimensiunea camerei si pozitia in camera a respectivului...pica sau nu lumina direct pe el etc)
    Dupa ce faci pe "detectivu" si te edifici cu toate alea de mai sus...te inarmezi cu MULTA rabdare si incepi partea cea mai "mancatoare de nervi" din viatza! Mersul prin magazinele de profil si pierdutul timpului in fatza ofertelor! Dupa ce alegi cat de cat anumite modele...bagi aici ce crezi tu ca ar fi OK pentru pretentiile tale!

Doar asa vei avea cat de cat o parere cat mai exacta a ce ar trebui sa cumperi!

Ex
    Conform pliantului Domo gasit in posta au inceput sa scada pretul (TIMID chiar FOARTE timid dar au scazut ceva) deci se poate spune ca incet incet putem vorbi de posibilitatea de a cumpara ceva bun dar si ieftin! Daca un LCD-TV de 51cm avea un pret destul de greu de inteles..acum au inceput sa apara la pret de 10mil...dar daca ar fi un CRT-TV atunci ar avea un pret de doar 3 mil !!! (7 mil dif e ceva nu? )
    Alternativa ar fi sa bag 16 mil si atunci pot lua un CRT-TV dar de 72cm de apartinind unei marci supercunoscute!
    Si discutia poate merge la infinit...iar factori apar..marca...caracteristici...mofturi (snobism) ...etc.
    De asta nici nu am dat o marca anume sau un model!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Registered User URZI's Avatar

Not An Addict C0Bu's Avatar
    Quote Originally Posted by AIWA View Post
    Am voie sa ?

Mai oameni buni...voi discutati cu vanzatorii? Cu patronii de magazine? Vad ca au fost bagati acolo si depanatori radioTV!!! Mai sa fie Sigur erau si meseriasi sau doar depanatori?
    Nu de alta dar un meserias nu ar scoate o asemenea "chestie" din el!
    Nu doresc sa intru intr-o polemica cu TV CRT vs LCD-TV sau PLASMA-TV nu ar avea rost si o astfel de comparatie NU SE FACE!
    Doresc sa subliniez sa nu mai mergetzi dupa sabloane! In alegerea unui TV te uiti in primul rind la conditiile tale! La buzunar (sa vezi ce bani ai) la cablu (sa vezi calitatea semnalului) la casa ta (sa vezi dimensiunea camerei si pozitia in camera a respectivului...pica sau nu lumina direct pe el etc)
    Dupa ce faci pe "detectivu" si te edifici cu toate alea de mai sus...te inarmezi cu MULTA rabdare si incepi partea cea mai "mancatoare de nervi" din viatza! Mersul prin magazinele de profil si pierdutul timpului in fatza ofertelor! Dupa ce alegi cat de cat anumite modele...bagi aici ce crezi tu ca ar fi OK pentru pretentiile tale!

Doar asa vei avea cat de cat o parere cat mai exacta a ce ar trebui sa cumperi!

Ex
    Conform pliantului Domo gasit in posta au inceput sa scada pretul (TIMID chiar FOARTE timid dar au scazut ceva) deci se poate spune ca incet incet putem vorbi de posibilitatea de a cumpara ceva bun dar si ieftin! Daca un LCD-TV de 51cm avea un pret destul de greu de inteles..acum au inceput sa apara la pret de 10mil...dar daca ar fi un CRT-TV atunci ar avea un pret de doar 3 mil !!! (7 mil dif e ceva nu? )
    Alternativa ar fi sa bag 16 mil si atunci pot lua un CRT-TV dar de 72cm de apartinind unei marci supercunoscute!
    Si discutia poate merge la infinit...iar factori apar..marca...caracteristici...mofturi (snobism) ...etc.
    De asta nici nu am dat o marca anume sau un model!
    Daca m-ai citat tu ma simt si eu nevoit sa dau explicatii.
    Patronul de mag panasonic stie ca nu voi cumpara de la el.Am fost colegi de facultate si acum stam in orase diferite.I-am cetrut o parere sincera si la locul ei ca intre prieteni.Nu stiu ce sens avea sa ma minta.
    Depanatorii radio tv sunt de pe forumul electronistilor.Din ce am vazut acolo(intre raspunsurile lui) se pricepe omu.
    In ultima instanta am intrebat si un coleg care lucreza la metro, mai exact raionul electrice..si mi-a zis ca vinde zi de zi tvuri cu geometrie varza ..etc.. ca cele pe tub ajung la garantie, si tot asa..dar mi-a zis ca daca e sa vreau neaparat o sa ruleze nokia monitor test pe tot ce are 72cm acolo si sa i-l iau pe cel mai bun.
    Cam la asta se refera sondajul efectuat de mine.Fiecare actioneaza in consecinta :d
    Pe langa subiect la fel ca un atribut © C.T.C.

Banned
    Quote Originally Posted by stad View Post
    Mi-e greu sa cred ca nu gasesti ce doresti in marile magazine gen carrefour, altex, domo, etc. Eu mi-am cumparat acum un an un Samsung de 72 cm 50 HZ, ecran plat. Se vede si se aude f.b., sint f.multumit. L-am luat din Carrefour cu vreo 11,5 mil.
    Ce model e? Are doua tunere? Se mai gaseste?

Administrator AIWA's Avatar
    Quote Originally Posted by C0Bu View Post
    Daca m-ai citat tu ma simt si eu nevoit sa dau explicatii.
    Patronul de mag panasonic stie ca nu voi cumpara de la el.Am fost colegi de facultate si acum stam in orase diferite.I-am cetrut o parere sincera si la locul ei ca intre prieteni.Nu stiu ce sens avea sa ma minta.
    Depanatorii radio tv sunt de pe forumul electronistilor.Din ce am vazut acolo(intre raspunsurile lui) se pricepe omu.
    In ultima instanta am intrebat si un coleg care lucreza la metro, mai exact raionul electrice..si mi-a zis ca vinde zi de zi tvuri cu geometrie varza ..etc.. ca cele pe tub ajung la garantie, si tot asa..dar mi-a zis ca daca e sa vreau neaparat o sa ruleze nokia monitor test pe tot ce are 72cm acolo si sa i-l iau pe cel mai bun.
    Cam la asta se refera sondajul efectuat de mine.Fiecare actioneaza in consecinta :d
    Foarte bun raspunsul si corect din punctul tau de vedere!
    Insa:
    - patronul "frate frate brinza e pe bani" (arunca un ochi sa vezi ce vinde Panasonic prim magazine care e raportul CRT vs LCD/Plasma)
    - depanatorul "meserias" pe forum.....am mai vazut meseriasi..nu numai acolo...chiar si aici sint ceva oameni dar nu vor intra in polemica si nici nu vor sa se arate..si-ar pierde timp pretios pentru lamurire unuia ce nu stie deact am vazut/am citit/mi-a spus /etc
    - coleg...vanzator in Metro....aici sincer...ma lasa rece total!

PS
    - nu e un raspuns personal..e doar o impresie personala bazata pe ani de experientza in service!

Goodkat
    Care e bugetul maxim?
    Care sint pretentiile doar CRT si sa stie de 4:3 ?
    Vrei si PIP si 2 tunere sau doar PIP?
    Vrei stereo sau nu neaparat?
    ETC
    Spune omule ca sa stiu dupa ce sa ma uit in caietele service!
    Last edited by AIWA; 11-01-2007 at 19:44.
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Banned
    15-16-17 milioane, ma rog, sa nu sara de 20. In rest am scris cate ceva mai sus, as vrea 2 tunere (PiP, PaP samd), 4:3, 100Hz. Si stereo, evident .

Registered User URZI's Avatar
    si daca mai astepti si tu 2 sau 3 luni si de banii astia iti iei un lcd de 32" nu ar fi mai bine?

Registered User flowrent's Avatar
    Cam peste cat timp se mai ieftinesc televizoarele LCD ? Pe mine m-ar interesa un LCD 4:3 de 51 " cat mai dotat...

Banned
    Quote Originally Posted by URZI View Post
    si daca mai astepti si tu 2 sau 3 luni si de banii astia iti iei un lcd de 32" nu ar fi mai bine?
    Oricum imi iau o plasma, CRT-ul il vreau pentru meciuri/stiri samd. Nu cred ca de banii astia gasesc un LCD decent in viitorul apropiat.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast