Results 1 to 11 of 11

Thread: CUM fac sa scot zgomotul dintr o inregistrare

1. Back To Top | #1

CUM fac sa scot zgomotul dintr o inregistrare

CUM fac sa scot zgomotul de fond (bubuiala) dintr o inregistrare audio si sa dau vocile personajelor mai tare ??

am incercat cu softu de la NERO....soundforge....DAR NU MA PRICEP aci...

PLSSSSSSS HELP

2. Back To Top | #2
    Registered User NutsOfSteel's Avatar
    Quote Originally Posted by mastersoft View Post
    CUM fac sa scot zgomotul de fond (bubuiala) dintr o inregistrare audio si sa dau vocile personajelor mai tare ??

am incercat cu softu de la NERO....soundforge....DAR NU MA PRICEP aci...

PLSSSSSSS HELP
    Treaba asta se poate face in mai multe feluri. In primul rand, trebuie sa stii ce tip de zgomot apare in inregistrare. Goldwave are o metoda foarte buna de "Noise Reduction" ( vezi http://www.goldwave.com/features.php#NoiseReduction ) in care iti selectezi o portiune in care nu se aude nici o voce. Portiunea aceasta trebuie sa fie semnificativa pentru tipul de zgomot care apare in secventa audio. Odata ce ai rulat noise reduction, este foarte probabil ca rezultatul va fi acceptabil, dar nu excelent. Va trebui sa folosesti EQ-ul pentru a modifica frecventele in care inca mai apare zgomot, dar care din nefericire este foarte probabil sa coincida cu vocea umana, caz in care nu prea ai multe de facut.

Daca ai noroc, e posibil sa folosesti EQ-ul ca un soide "Band-Pass Filter" si sa scoti direct tot zgomotul.

Poti sa sari peste urmatoarele paragrafe daca nu ai ceva background in matematica si/sau procesare de semnal si nu esti interesat de asa ceva.

Din nefericire, exista multe tipuri de zgomot, si metodele existente de a diminua zgomotul in general merg doar pentru zgomote aproximativ-normale (cu o distributie Gaussiana) sau "salt-and-pepper".

Daca ai cumva acces la un MATLAB, ai putea incerca sa folosesti denoisingul bazat pe waveleturi care e exemplificat in Help (nu stiu daca un Daubechies ar ajunge, va trebui sa incerci cele cateva tipuri de wavleturi care exista incluse by default, desi exemplu e cu daub4 parca).

3. Back To Top | #3
    thx.....m am lasat pagubas

4. Back To Top | #4
    Nick anterior: pasarrrica M_L_K_ing's Avatar
    poti si cu matlab cu niste filtre...
    "Sunt roman si ca roman ma socot buricul pamantului. Ca daca n-as fi roman n-as fi nimic. Nu ma pot imagina francez, englez, german, adica nu pot extrapola substanta spiritului meu la alt neam. Sunt roman prin vocatie, ca altfel nu pot sa ies.Tot ceea ce gandesc devine romanesc"

5. Back To Top | #5
    Nick anterior: Alexe Emil SINEKT's Avatar
    Ma mir ca n-a mentionat nimeni Adobe Audition .. Ce naiba ??? Este super tare softul, numai ca, intr-adevar, nu poti fi complet incepator si sa-ti si iasa. Are la effects Noise Recduction, poti chiar selecta o portiune din inregistrare pentru a o trata ca noise, dupa care va fi indepartat din inregistrare doar zgomotul ce se aseamana cu acea selectie.

O miscare inteligenta ar fi sa ne dai un link cu inregistrarea si sa nicercam noi sa te rezolvam. Eu unul sunt dispus sa te ajut
    Semnatura

6. Back To Top | #6
    Registered User misu183's Avatar
    poate e secret

Quote Originally Posted by Alexe Emil View Post
    Ma mir ca n-a mentionat nimeni Adobe Audition .. Ce naiba ??? Este super tare softul, numai ca, intr-adevar, nu poti fi complet incepator si sa-ti si iasa. Are la effects Noise Recduction, poti chiar selecta o portiune din inregistrare pentru a o trata ca noise, dupa care va fi indepartat din inregistrare doar zgomotul ce se aseamana cu acea selectie.

O miscare inteligenta ar fi sa ne dai un link cu inregistrarea si sa nicercam noi sa te rezolvam. Eu unul sunt dispus sa te ajut
    Nu prea stiu cine sunt....

7. Back To Top | #7
    Registered User
    O problema si mai interesanta: exista soft cu care sa poti filtra o voce dintr-un inregistrare cu mai multe?

8. Back To Top | #8
    Registered User
    ar trebui sa fie, ii arati softului o portiune in care se aude numai vocea respectiva, si el o ia ca zgomot. Si salvezi acel zgomot.
    Dan Mihaiu
    ODP Editor

9. Back To Top | #9

Cine ma poate ajuta cu o inregistrare facuta cu telefonul mobi

cine ma poate ajuta cu eliminarea unor sunete de pe o inregistrare , am incercat cu un program dar nu imi iese ,trimit inregisrarea pe privat rog seriozitate.Mutumesc

10. Back To Top | #10

am nevoi de aujor cu un audio care se aude foarte prost. Va rog frumo, e urgent

Quote Originally Posted by SINEKT View Post

Buna, Oare m poti ajuta cu un audio care nu e inteligibil?

11. Back To Top | #11
    Registered User
    Ceea ce vrei tu necesita softuri speciale utilizate de agentiile de securitate (de genul SES/Speech Extraction System), ceea ce nu este accesibil oricui.

1.  

Bookmarks

Bookmarks