Page 1 of 42 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 821

Thread: Discutii despre NMT, TVIX / playere HD (x264, etc)

1. Back To Top | #1
    Lone Wolf CrissX's Avatar

Thumbs up Discutii despre NMT, TVIX / playere HD (x264, etc)

As vrea sa cumpar un HDD Media Player, cu HDD peste 500GB, si as vrea sa stiu daca exista asa ceva pe piata, care sa redea fisierele .mkv (x264) .
    E cam incomod sa mut PC-ul cand intr-o camera cand intr-alta.
    Nu fac nici o tranzactie fara confirmare telefonica in prealabil.

2. Back To Top | #2
    made in romania Laur's Avatar
    www.tvix.ro
    hdd-ul il cumperi separat.
    daca vrei link cu pareri despre el, il dau pe privat ca e pe alt forum si nu vreau sa se interpreteze ca fac reclama.

3. Back To Top | #3
    Multumesc. Scurt si la obiect. Am comandat un M5100SH.
    Last edited by CrissX; 23-12-2007 at 11:03.

4. Back To Top | #4
    Registered User Drankon's Avatar
    Eu la ~1800-1900 lei ( M5100H + HDD 500GB) imi cumparam inca un PC intr-un case mic pt MC gen Antec Fusion 430 scapam de orice bug de la tivx.

5. Back To Top | #5
    Quote Originally Posted by Drankon View Post
    Eu la ~1800-1900 lei ( M5100H + HDD 500GB) imi cumparam inca un PC intr-un case mic pt MC gen Antec Fusion 430 scapam de orice bug de la tivx.
    Pe care il purtai oriunde dupa tine . Crezi ca nu puteam sa-mi mai iau inca un PC .. dar ce folos ca nu e chiar portabil un PC.

6. Back To Top | #6
    Registered User
    Scapai de cele citeva buguri TVIX si dadeai de zeci provocate de hard-soft la un PC.Sper ca nu incepi si tu sa spui ca doar instalezi ce trebuie si totul ruleaza perfect ...iti recomand sa citesti pe forumuri ce si cite probleme interminabile acuza utilizatorii la rularea materialelor multimedia.
    Si pina la urma la ce iti mai trebuia un PC ?daca tot ai unu.

7. Back To Top | #7
    Registered User Drankon's Avatar
    1. Antec Fusion 430 e destul de mica, e totusi un case pt. MC.
    2. Pb. hard-soft se rezolva mult mai usor nu stai dupa update de firm de la tivx.
    Era doar o parere mie un simplu player multimedia la 1800-1900 lei mi-se pare scump.( ma rog nu discutam de BluRay si HDDVD). Oricum CrissX asteptam pareri dupa ce-l primesti sper sa fi multumit de achizitie pana la urma asta conteaza.

8. Back To Top | #8
    @drankon:
    1. e mica . dar tot un pc este.
    2. softul de pc nu se rezolva asa usor, fii serios, la cat ai postat pe aici sunt sigur ca nu esti un incepator in ale pc-ului si in a stii pb lui.
    la tvix faci un update odata la cateva luni care dureaza cateva minute si ai terminat treaba. pt cineva care nu are compu in sufragerie, sau ma rog, in aceeasi incapare, tvix este f bun. si cu 1500 ron incluzand hdd-ul plus modelul 4100sh care arata mai cutie decat cilindrul de 5100sh (si mai scump), si care da clasa la orice comp cu un 8800gts sau 2900xt privind calitatea imaginii, si mai ales la o gramada de dvd-uri stand alone de sute de euro, eu zic ca e bun.
    si eu am fost impotriva unui tvix, mai ales privind costul de achizitie si ma orientasem spre un dvd cu faroudja. dar asa ceva costa cam cat tot un tvix si nu stie mkv-uri sau 1080p. nu mai spun ca, daca vrei sa-ti clatesti ochii cu o imagine buna pe mediu dvd, trebuie sa cauti sau sa dai multi bani pe asa ceva.

9. Back To Top | #9
    Registered User Mandea's Avatar
    de ce da clasa la orice pc cu placa video un tivx?
    mie mi se par bani aruncati 1500 lei, daca nu pleci pe undeva cu el.

10. Back To Top | #10
    deoarece are imagine mai buna. cel putin asa se lauda toti care si-au cumparat tvix si detin si placi video performante.
    man, nu trebuie sa pleci cu el. este de ajuns sa ai unitatea pc in alta camera decat lcd-ul sau plasma si atunci te-ai cam impotmolit.
    ce dreaq? iei cablu de 20 de metri si te chinui sa butonezi pc-ul din alta incapere...sau poate nu ai un pc performant sa-ti ruleze acele materiale video.

11. Back To Top | #11
    Registered User
    In primul rind scopul playerului este sa redea formate AUDIO-VIDEO inclusiv HD ca o unitate simpla cu telecomanda.

Operarea este simpla si o poate fac oricine, nu implica cunostinte de IT, nu implica instalarea , configurarea si setarea de softuri, playere, codece, driveri, etc.Se poate folosi ca HDD extern, poate reda materiale audio-video prin retea, are tuner DVB-T HD optional de la care poate inregistra HD.

De ce se vede mai bine decit o placa video...nu stiu, dar eu le-am pus in comparatie si da clasa unei placi 8800GTS cu orice driver si in orice configuratie, la TVIX imaginea este mai vie, mai dinamica, mai fluenta iar supriza vine pe partea audio unde nu numai ca scoate semnal digital multicanal pina la 96Khz/24biti dar iesirea analogica stereo matura cu toate playere dvd separate din categoria sub 300 euro...suna cam la nivelul unui CD-player din clasa medie avind capacitatea de a reda WMA,OGG,FLAC.
    Dupa ce te obisnuiesti cu el devii dependent iar dvd-playerele par o gluma proasta.

12. Back To Top | #12
    daca ziceti voi...eu nu stiu ce poate sa se vada mai bine ca se vede oricum senzatie si mai degraba depinde de materialul HD decat de decodarea hardware/software (o sa imi zica florica o mie de detalii acuma, si sunt de acord cu el, dar eu nu ma uit la o imagine cautand defectele).
    ce nu pricep e cum decodeaza x.264? ca nu decodeaza nimeni hardware x.264. are soft inclus sau cum?

Laur, eu nu am problema cu alta camera, nici nu am si nici nu voi avea pc in alta camera, deci pt mine nu e o problema. Pt altii, evident, e alta situatie.

la capitolul sunet, sorry, un cd player bun da clasa la orice wav rulat de pe un hdd cu ce placa de sunet vrei tu.

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Quote Originally Posted by florica View Post
    De ce se vede mai bine decit o placa video...nu stiu, dar eu le-am pus in comparatie si da clasa unei placi 8800GTS cu orice driver si in orice configuratie, la TVIX imaginea este mai vie, mai dinamica, mai fluenta iar supriza vine pe partea audio unde nu numai ca scoate semnal digital multicanal pina la 96Khz/24biti dar iesirea analogica stereo matura cu toate playere dvd separate din categoria sub 300 euro...
    Ca da clasa pe partea de decodare HD unui 8800GTS se poate, dar si unei 2600XT? Ca TVIX ma zgindare rau sa mi-l iau si eu.

14. Back To Top | #14
    Ca da sau nu clasa unei placi 8800 GTS sau GTX, nu prea ma intereseaza, si sa faci un al 2-lea PC cu 8800, asta implica sursa buna, procesor puternic, memorii, HDD, senzor IR ptr. remote, placa de baza, si ocupa spatiu inutil. Si daca aduni...cat costa ?
    Am preferat sa comand un Tvix cu HDD 500GB si cu tuner DVB-T(ptr. PRO-TV HD). Le-am comandat azi, le ridic pe 4-5 ian. cand ma intorc in Buc. .

Avataj Tvix ? Pai e mic, ruleaza aproape orice material(+ x264/mkv , traiasca torentele), cand pleci undeva bagi pe HDD sute de filme, muzica la greu, arata bine langa o plasma HD .. si aaa. Are si telecomanda .

15. Back To Top | #15
    Registered User
    La partea audio exista destule de comparat, depinde ce intelegi prin CD-player bun.
    Playere CD de la firmele japoneze de larg consul SONY,Technics, JVC, etc pina in 2-300 euro sint depasite cu usurinta mai ales ca nici nu se mai fabrica iar cele vechi deja sint fosile iar playerele dvd...numai bune nu sint .
    Un player ca CD-6000KI de la Marantz este evident mai bun.
    Dar totusi nu subestima formatul WAV sau FLAC, sint formate lossles ce au avantajul ca nu au problemele clasice ale CD-DA si aici daca il comparam cu un PC iar cistiga , nu orice placa de sunet poate sa scoata un sunet la nivelul asta.

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Un player ca CD-6000KI de la Marantz este evident mai bun.
    Asta-l am si eu (CD-6000OSE KI ), sunetul e demential. Ce-mi lipsea era tocmai acest tvix .

17. Back To Top | #17
    intrebarea mea e: daca peste o luna sa zicem apare un nou standard de decodare asemenator cu x.264 dar nesuportat de tivx ce faci? poti sa ii faci update de firmware si gata? merge asa?

mai ales ca nu vad in specificatii nimic de x.264.

p.s.: nu ma refeream la cd player sony-jvc aveam in cap firme hi-end mai entry level

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Nu am spus ca poate reda orice format audio-video dar x264 il reda perfect ca dealtfel 98% din materialele HD existente pe torenti, existind si citeva exceptii de containere .mkv ciudate la care pot apare probleme.Are chiar suport pentu subtitrari la acest format HD.
    Updateul firmware este o operatiune simpla ce nu implica nici un risc ca la alte playere, orice problema ce ar apare la update se rezolva in SAFE-MODE.
    Inca o utilitate ... se poate folosi ca benchmark cind vrei sa iti cumperi un tv-u plasma sau LCD pentru a evalua performanta tehnica.In felul asta nu trebuie sa faci comparatii la ochi pe sursele din magazin , folosesti materialul de test si vezi cum se comporta TV-u.

19. Back To Top | #19
    Registered User Scuba's Avatar
    Si eu confirm faptul ca TViX-ul se vede mai bine decat un PC high-end cu placa video pe masura (8600GT sau 8800 GTS) si cu toate codecurile posibile testate .

20. Back To Top | #20
    Sincer, 4100SH imi place mai mult ca design fata de 5100SH. Sunt si alte diferente hardware/software in afara de carcasa ?
    Last edited by Mir; 28-12-2007 at 14:57.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  
Page 1 of 42 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks