Page 2 of 42 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 822

Thread: Discutii despre NMT, TVIX / playere HD (x264, etc)

1. Back To Top | #21
    Registered User sigma's Avatar
    PC-ul este imbatabil..daca nici acum nu ati inteles cum se configureaza un PC pt a viziona in conditii optime orice fisier audio/video, ce codecuri trebuie samd atunci cumparati-va scule "specializate".

2. Back To Top | #22
    Registered User enderlabs's Avatar
    Sigur citeste .mkv (Matroska) ? Nu scrie nimic de formatul mkv. A testat cineve ?

Care model are tunner HD incorporat ?
    YM : ender_labs | GMail : enderlabs

3. Back To Top | #23
    Registered User Drankon's Avatar
    nici unu, ala se cumpara separat.

4. Back To Top | #24
    Registered User Scuba's Avatar
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    Sincer, 4100SH imi place mai mult ca design fata de 5100SH. Sunt si alte diferente hardware/software in afara de carcasa ?
    Nu.

5. Back To Top | #25
    Lone Wolf CrissX's Avatar
    Mi-a venit jucaria ieri. Nu regret nici un leu platit.Conteaza foarte mult ce firmware are.
    Am incercat mai multe pana l-am gasit pe cel mai stabil/ok tvix_M-x100_1.3.05 RC1.
    Imaginea e incredibila, poate mai buna decat imi scotea 8800GTX. Cu acest ultim firmware, nu am gasit nici un bug..inca. Problema e cu subtitrarile la x264 (.mkv), trebuie sa fie numai externe si in format .srt . Daca se respecta cerintele, nu exista motiv de nemultumire.
    Nu fac nici o tranzactie fara confirmare telefonica in prealabil.

6. Back To Top | #26

Playere HDD MKV player

Playerele TVIX au o mica mare problema nu suporta 5.1 audio analog. Suport full HD 1080p si nu te poti bucura de sunet sorround. Versiunea despre care s-a disscutata 4100 este invechita acum a aparut pe piata 6500 (pret de start 450 de euro fara HDD, DVB-T tuner, wifi)care cu diferite optiuni pot supporta si wifi, DVB-T tuner si inregistrarea a emisiunilor din format digital.
    pentru alte informatii vizitati site-ul:
    http://www.tvix.co.kr/Eng/products/product1.aspx
    in romania exista de asemenea un site de pe acre s epot procura aceste tvixuri, insa nu au ultimele modele. http://www.tvix.ro/new/

Alaturi de renumitul DVico TVIX mai exista cateva firme producatoare de HDD playere. De exemplu Novatron IAMM NTD-37HD care in mare parte reuseste ceea ce reuseste si DVICO TVIX.
    Ce are in plus sau in minus Novatron IAMM NTD-37HD?
    plus: conectivitate 5.1 analog sorround, wifi incorporat, pretul 300 euro aprox., conexiune DVI
    minus: nu suporta recording, carcasa de plastic produce vibratii. De la 1,5m nu mai sunt auzite., suporta MKV doar prin actualizarea firmwareului 5facil si posibil), nu are conexiune HDMI insa are conexiune DVI, design exterior, interfata.
    egalitate: 2 USB, LAN asta inseamna ca se pot adauga hard diskuri extrene, se poate face conectivitate cu un PC, iesire PvPBY, optical si coaxial digital sound, S-Video... ambele modele atata DVICO TVIX 6500 cat si Novatron IAMM NTD-37HD sunt bazate pe acelasi procesor de la Sigma 8623.

As vrea sa amintesc un produs capabil de H264, insa la fel ca si Novatron incapabil de recording, Tomacro limHD200i. Bazat pe ultimul tip de procesor de la Sigma 8634 ofera o crestere de calitate, are un deisgn frumos, insa este greu si nu 5.1 are analog out. In schimb are 1.3 HDMI asta insemanand atat imaginea cat si sunetul sunt transmise prin intermediul acelmuiasi cablu HDMI. Este necesar un Tv cabail de HDMI 1.3 si bineinteles un cablu compatibil.

Concluzie:
    In termeni de design si soliditate as alege DVICO TVIX modelele mai sus 4100. Ofera posibilitatea de DVR (inregistrare chiar si in format 1080p). Procesorul grafic este unul bun insa nu este atat de capabil precum Sigma 8634. Cu toate acestea se poate stabili o legatura atat LAN cat si wireless cu PC-ul. Asta inseamna ca se pot playa fisiere video si audio de pe PC. Marele handicap ramane, in opinia mea indisponibilitatea adaptarii unui sistem 5.1 la DVICO TVIX, avand in vedre qusiuniversalitatea acestui sistem si beneficiile pe care le ofera. Pretul este de asemenea descurajator.
    Novastar IAMM... ofera in principiu aceleasi caracteristici insa la un pret mai mic, intr-o cutie de plastic destul de kitchoasa, insa are posibilitatea 5.1. Upgrade-ul prentru conteinerul (fisierul) MKV este posibil si asta il face foarte competitiv.

Producatorul de procesoare Sigma Designs (aflate pe toate aceste HDD playere) a anuntat o dezvoltare a unui procesor destinat pentru Blu-Ray. In momentul de fata soarta suporturilor este decisa pentru o perioada de 5 - 10 ani. Si va fi Blu-Ray. Asta inseamnca ca destul de curand toate aceste media HDD playere vor fi suficient de adaptate pentru a suporta si medii fizice (discuri) Blu-Ray. Odata cu asta se impune si sunet TRueHD , THX , 7.1 etc.

Formatul MKV este in crestere de popularitate si desi dvix se straduiste sa tina pasul (si reuseste) cunostem o abundenta de visiere 720 p sau 1080 p in format MKV.

Daca acum 6 luni credeam ca DVICO TVIX este singurul player HDD de asemenea performante, acum cunosc cel putin 20 de firme prodcatoare care au produse asemanatoare. Directia in care ne indreptam sper sa fie una pozitiva si in curand sa putem avea produse complete la preturi umane.

7. Back To Top | #27
    Registered User
    Cred ca ai o problema cu sunetul analog 5.1.
    TVIX are iesiri DIGITALE: coaxiala si optica pe care scoate surround DTS, DD, WMA-Pro catre orice receiver multicanal asa ca te poti bucura nestingherit de surround la un nivel de calitate dictat numai de receiver si incinte.In momentul asta exista mai multe receivere sau sisteme cu intrare digitala decit cele cu suport analogic 5.1.

4100 are suport full HD putand reda materiale native 1080p in diverse formate si suporta optional tuner DVB-T model T430 cu ajutorul caruia poate inregistra stream HD direct pe HDD intern.Poate deasemenea transmite pe iesirea HDMI si sunet stereo digital catre orice TV fabricat dupa sau in 2007 cu orice cablu HDMI.

8. Back To Top | #28

TVIX digital out

Quote Originally Posted by florica View Post
    Cred ca ai o problema cu sunetul analog 5.1.
    TVIX are iesiri DIGITALE: coaxiala si optica pe care scoate surround DTS, DD, WMA-Pro catre orice receiver multicanal asa ca te poti bucura nestingherit de surround la un nivel de calitate dictat numai de receiver si incinte.In momentul asta exista mai multe receivere sau sisteme cu intrare digitala decit cele cu suport analogic 5.1.

4100 are suport full HD putand reda materiale native 1080p in diverse formate si suporta optional tuner DVB-T model T430 cu ajutorul caruia poate inregistra stream HD direct pe HDD intern.Poate deasemenea transmite pe iesirea HDMI si sunet stereo digital catre orice TV fabricat dupa sau in 2007 cu orice cablu HDMI.
    asta am inteles si o stiu. insa daca sistemul meu sorround nu supporta asta inseamna ca ar trebui sa cumpar altul sau un audio video reciever care dincolo de dimensiuni au si un pret pe masura. nu vrea sa ajung la 1500 de euro doar pentru ca vreau sa playez un mkv si sa ma bucur de sunet de calitate.

in plus in romania si cam peste tot majoritatea au sisteme audio analogice 5.1

stiu ca exista sisteme hibride care suporta optic in si analogic insa se ridica pe la 300 de euro si vorbim de branduri modeste de genul logitech.

9. Back To Top | #29
    Registered User
    Fara suparare dar cine da 20 milioane pe playerul ala TVIX cu un HDD de 1TB pentru a avea HD si surround nu il conecteaza la vreo pocnitoare de sistem 5.1 de PC care are 3 Jack-uri.
    Pariez ca nu exista detinatori de asa ceva care nu foloseasca macar un receiver cu intrare digitala sau macar un amarat de Z5500 in lipsa de altceva.
    Receivere sint destule care nu au intrare analogica 5.1 , redarea multicanal fiind posibila numai pe conexiune digitala, mai ales la cele din zona entry-level sau de acum 2-3 ani.

Nu iti trebuie 1500 euro sa obtii un surround decent , poti lua un pachet de incinte 5.1 Magnat model 990 la vreo 8 milioane si un receiver Yamaha tot cam la aceeasi suma si poti obtine un sunet surround mai mult decit decent, mult peste orice tentativa de all-in-one indiferent de producator, model, pret.

10. Back To Top | #30
    Quote Originally Posted by veretregn View Post
    Playerele TVIX au o mica mare problema nu suporta 5.1 audio analog. Suport full HD 1080p si nu te poti bucura de sunet sorround. Versiunea despre care s-a disscutata 4100 este invechita acum a aparut pe piata 6500 (pret de start 450 de euro fara HDD, DVB-T tuner, wifi)care cu diferite optiuni pot supporta si wifi, DVB-T tuner si inregistrarea a emisiunilor din format digital.
    pentru alte informatii vizitati site-ul:
    http://www.tvix.co.kr/Eng/products/product1.aspx
    in romania exista de asemenea un site de pe acre s epot procura aceste tvixuri, insa nu au ultimele modele. http://www.tvix.ro/new/

Alaturi de renumitul DVico TVIX mai exista cateva firme producatoare de HDD playere. De exemplu Novatron IAMM NTD-37HD care in mare parte reuseste ceea ce reuseste si DVICO TVIX.
    Ce are in plus sau in minus Novatron IAMM NTD-37HD?
    plus: conectivitate 5.1 analog sorround, wifi incorporat, pretul 300 euro aprox., conexiune DVI
    minus: nu suporta recording, carcasa de plastic produce vibratii. De la 1,5m nu mai sunt auzite., suporta MKV doar prin actualizarea firmwareului 5facil si posibil), nu are conexiune HDMI insa are conexiune DVI, design exterior, interfata.
    egalitate: 2 USB, LAN asta inseamna ca se pot adauga hard diskuri extrene, se poate face conectivitate cu un PC, iesire PvPBY, optical si coaxial digital sound, S-Video... ambele modele atata DVICO TVIX 6500 cat si Novatron IAMM NTD-37HD sunt bazate pe acelasi procesor de la Sigma 8623.

As vrea sa amintesc un produs capabil de H264, insa la fel ca si Novatron incapabil de recording, Tomacro limHD200i. Bazat pe ultimul tip de procesor de la Sigma 8634 ofera o crestere de calitate, are un deisgn frumos, insa este greu si nu 5.1 are analog out. In schimb are 1.3 HDMI asta insemanand atat imaginea cat si sunetul sunt transmise prin intermediul acelmuiasi cablu HDMI. Este necesar un Tv cabail de HDMI 1.3 si bineinteles un cablu compatibil.

Concluzie:
    In termeni de design si soliditate as alege DVICO TVIX modelele mai sus 4100. Ofera posibilitatea de DVR (inregistrare chiar si in format 1080p). Procesorul grafic este unul bun insa nu este atat de capabil precum Sigma 8634. Cu toate acestea se poate stabili o legatura atat LAN cat si wireless cu PC-ul. Asta inseamna ca se pot playa fisiere video si audio de pe PC. Marele handicap ramane, in opinia mea indisponibilitatea adaptarii unui sistem 5.1 la DVICO TVIX, avand in vedre qusiuniversalitatea acestui sistem si beneficiile pe care le ofera. Pretul este de asemenea descurajator.
    Novastar IAMM... ofera in principiu aceleasi caracteristici insa la un pret mai mic, intr-o cutie de plastic destul de kitchoasa, insa are posibilitatea 5.1. Upgrade-ul prentru conteinerul (fisierul) MKV este posibil si asta il face foarte competitiv.

Producatorul de procesoare Sigma Designs (aflate pe toate aceste HDD playere) a anuntat o dezvoltare a unui procesor destinat pentru Blu-Ray. In momentul de fata soarta suporturilor este decisa pentru o perioada de 5 - 10 ani. Si va fi Blu-Ray. Asta inseamnca ca destul de curand toate aceste media HDD playere vor fi suficient de adaptate pentru a suporta si medii fizice (discuri) Blu-Ray. Odata cu asta se impune si sunet TRueHD , THX , 7.1 etc.

Formatul MKV este in crestere de popularitate si desi dvix se straduiste sa tina pasul (si reuseste) cunostem o abundenta de visiere 720 p sau 1080 p in format MKV.

Daca acum 6 luni credeam ca DVICO TVIX este singurul player HDD de asemenea performante, acum cunosc cel putin 20 de firme prodcatoare care au produse asemanatoare. Directia in care ne indreptam sper sa fie una pozitiva si in curand sa putem avea produse complete la preturi umane.
    Cutia nu este deloc kicioasa. Este chiar glossy white, cum este Apple TV.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Discutii despre NMT, TVIX / playere HD (x264, etc)-iamm_ntd36.jpg  

11. Back To Top | #31
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Fara suparare dar cine da 20 milioane pe playerul ala TVIX cu un HDD de 1TB pentru a avea HD si surround nu il conecteaza la vreo pocnitoare de sistem 5.1 de PC care are 3 Jack-uri.
    Pariez ca nu exista detinatori de asa ceva care nu foloseasca macar un receiver cu intrare digitala sau macar un amarat de Z5500 in lipsa de altceva.
    Receivere sint destule care nu au intrare analogica 5.1 , redarea multicanal fiind posibila numai pe conexiune digitala, mai ales la cele din zona entry-level sau de acum 2-3 ani.

Nu iti trebuie 1500 euro sa obtii un surround decent , poti lua un pachet de incinte 5.1 Magnat model 990 la vreo 8 milioane si un receiver Yamaha tot cam la aceeasi suma si poti obtine un sunet surround mai mult decit decent, mult peste orice tentativa de all-in-one indiferent de producator, model, pret.
    well exista variantele de la logitech 5500 si 5450 cu rear wireless in jur de 300 de euro. eu aveam un sistem de boxe decent. chiar bun si nu as fi vrut sa mai dau inca 500 de euro in plus. insa ma simt nevoit.

probabil imi voi rezolva toate problemele cu audio video reciever. am in vizor ceva de harman kardon insa este 900 de euro.

stiu o sursa de 6500 A fara hard la 335 euro + taxe postale, in olanda.

amintesc ca a fost anuntat DVICO TVIX 7000 A pentru martie 2008 cu acelasi procesore ca si 6500A.

merita o scurta privire si la popcorn hour care vine cu o vasta interfata si soft si virtual se poate procura din ungaria la un pret la jumatate fata de DVICO TVIX.

http://www.popcornhour.com/onlinesto...option=catalog

12. Back To Top | #32
    Registered User
    Alegerea vreunui player sau altul nu se reduce la pret sau facilitati totul depinde de necesitatile cumparatorului.
    Cunosc destui cumparatori de TVIX care l-au ales facand abstractie de pret sau concurenta pentru simplul motiv ca suporta subtitrare cu diacritice.Pentru acestia orice alta facilitate era 0 barat.Altii au preferat factura si garantia oferita de importator si nu in ultimul rand unii au preferat aparatul numai pentru finisarea piano-black.Sunt multe caracteristici ce pot determina succesul vanzarii unui produs.

Ca o curiozitate stiu pe cineva care a cumparat modelul 4000 fara suport MKV deoarece nu il interesa decat suportul pentru DVIX cu subtitrari in .ro.Omu avea 5TB! de astfel de filme, cateva mii, aranjate in ordine alfabetica, un adevarat cinefil.Mi-a fost imposibil sa nu gasesc in colectia lui orice film imi trecea prin minte si foarte important le reda pe o plasma SD Panasonic 37PA60 la un nivel de calitate care se apropia periculos de orice dvd original.

13. Back To Top | #33
    Moderator Ivan's Avatar

Network Media Player

Foloseste cineva asa ceva?
    Fie el Popcorn Hour, iStarHD, playerul de la Freecom (imi scapa numele, e 4-500 de lei la pcgarage fara hdd) sau poate TViX.

Eu m-am scremut un pic si am comandat un istar, mai departe Dumnezeu cu mila.

14. Back To Top | #34
    Sa ne zici si noua ce si cum cand il primesti ca pare interesant ..

15. Back To Top | #35
    Moderator Ivan's Avatar
    Din pacate nu am plăşmi sa-l probez la adevarata lui valoare, dar ce si cum reda, tipurile de fisiere, titrari si alte cele le pot observa.
    De altfel un review destul de civilizat poate fi gasit aici. Aici e si un forumel unde se pot vedea punctele tari respectiv slabe ale playerului.

Nu stiu cand va ajunge, stiu ca pe 5 aprilie a parasit USA par avion. Nu-l astept mai devreme de doua saptamani.

16. Back To Top | #36
    Registered User supermanreturns's Avatar
    pentru cine nu stie despre ce e vorba....

Popcorn Hour A-100

http://www.popcornhour.com

ISTAR Mini NMT

http://www.istarhd.com/

DViCo TViX M-6500A

http://www.tvix.co.kr

eu ma gindesc sa iau un popcorn...

@ivan

asteptam sa faci un review hand-on...
    Modific PS2 GRATUIT! Orice model! Pe loc!...Sint in vacanta!!!

17. Back To Top | #37
    Moderator Ivan's Avatar
    Azi l-am luat din vama.
    L-am pus in priza si tot ce pot declara pana acum e ca functioneaza. Nici vorba sa-l fi testat cu catralioane de formate ca sa pot scrie negru pe alb ca asta merge/asta nu merge. Pentru reviewuri vizitati forumul oficial

Ce pot spune pana acum este ca a afisat tot ce am probat eu (vreo 7-8 fisiere diferite, de la mkv 720p la avi xvid si iso DVD).
    Cel mai confortabil mod de a-l lega la retea este prin myiHome (softul lui nativ), dar in modul asta nu reda fisierele iso, ceea ce suge. Prin SMB merg fara probleme ( cu mentiunea ca trebuie penetrat firewallul pe 2049 pentru SMB). Impresia mea pana acum este ca nu-i voi atasa un harddisk SATA; una la mana: reda fluent de pe retea tot ce am eu de gand sa-i dau (nu, n-am incercat 1080p) si doi: de ce sa stau sa copiez un iso de 4.3GB in xx minute cand il pot rula direct prin sarma de cupru?

I-am facut si un update de firmware, dar n-am incercat direct de pe net, l-am pus pe un USB stick.

18. Back To Top | #38
    Registered User PigBrother's Avatar
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

19. Back To Top | #39
    Moderator Ivan's Avatar
    Au pasit cu stangul, nu merge saitul

Sper sa se dezvolte macar un player care sa aiba suportul de firmware pe care l-a avut Eboda (in persoana lui Mtz). Desigur, sper ca pleyerul sa fie exact ala de-l am eu

20. Back To Top | #40
    Registered User supermanreturns's Avatar
    ce pret de nesimtiti....
    _
    Modific PS2 GRATUIT! Orice model! Pe loc!...Sint in vacanta!!!

1.  
Page 2 of 42 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks