Page 3 of 42 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 821

Thread: Discutii despre NMT, TVIX / playere HD (x264, etc)

1. Back To Top | #41
    daca compari cu pretul de pe magazinul "tata" http://www.popcornhour.com, 179 dolari e diferenta mare

daca compari cu ungurii http://media.lejatszo.hu/?oldal=webshop&termid=144 e aproape 60.000 ft = 845 ron

iar la nemti http://shop.strato.de/epages/6123804.../Products/5024 220 euro,

fara transport si alte balarii de costuri ce pot fi adugate

2. Back To Top | #42
    Registered User supermanreturns's Avatar
    cu 9 mil poti sa-ti faci un PC si nu mai ai nevoie de nici un alt device...ar trebui sa coste cam 5 mil ca sa merite...
    _
    Modific PS2 GRATUIT! Orice model! Pe loc!...Sint in vacanta!!!

3. Back To Top | #43
    Registered User Scuba's Avatar
    ... dar nu are portabilitatea, dimensiunile reduse si simplitatea in utilizare ale device-urilor dedicate.
    Sa nu mai zic de versiuni de drivere si codec-uri necesare unei redari ca la carte pe PC... Oricum, in 9 milioane faci un jaf de PC .

4. Back To Top | #44
    Registered User PigBrother's Avatar
    supermanreturns, poate nu am chef sa stau cu o cutie pocita in sufragerie. Iar o carcasa misto pentru un HTPC incepe de la 4 milioane.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

5. Back To Top | #45
    Moderator Ivan's Avatar
    Popcornu' asta vad ca e un pic mai mare decat iStarul (si un pic mai urat), dar are avantajul ca poti sa-i bagi in burta un SATA. La iStar trebuie sa-l pui langa el (conectori primesti in cutie, dar cine vrea sa tina un HDD pe masa in sufragerie?).

900 de lei la oferta? E cam scumpicel, intr-adevar.
    Nu e mai convenabil sa-l comanzi din USA si in cel mai rau caz platesti si taxe vamale si TVA si ajungi un pic mai ieftin decat "superoferta"?

In legatura cu PC-ul din sufragerie, problema e destul de complexa. Daca trebuie sa fie mic, frumos si sa n-aiba ventilatoare e foarte dificil sa mai fie si ieftin.

6. Back To Top | #46
    Registered User
    Nu este deloc mai convenabil sa comanzi in SUA.
    Risti la plata online, transportul pana aici dureza si costa si la fel risti sa primesti o caramida.Dupa toate astea nu ai nici o garantie iar in caz de defectare poti sa il arunci direct la tomberon, nu ai ce repara la asa ceva.
    Sunt cativa care au procurat aparatul via SUA si costul a fost in jur de 7 mil.
    Cine scrie despre PC in comparatie nu are habar.
    Sa vad si eu PC-u ultra-silent capabil sa redea perfect HD mkv, mov, ts 1080p cu iesire digitala audio pentru DTS si HDMI video, cu telecomanda care poate reda orice la un simplu click si sa coste 9 mil.

7. Back To Top | #47
    Moderator Ivan's Avatar
    Eu l-am luat din US; am platit prin Google Checkout, deci nu mi-am asumat cine-stie-ce risc.
    De asteptat e clar ca astepti, nu merge de pe o zi pe alta, dar daca nu arde nimic prin casa poti astepta. Riscul cu caramida este acelasi la orice tranzactie online, dar daca nu il iei de pe ebay cred ca poti sa-ti asumi si riscul asta. In caz ca nu-ti place deloc (si nu ai mare lucru in cutia craniana) il poti returna in 7 sau 14 zile (nu retin exact) si pierzi doar o gramada de bani pe transport (vreo suta de coco, sa spunem). Lucru care se va intampla si in caz ca se strica.
    Toate astea corelate si cu un mic risc la vama (unde eu am scapat cu 0 lei) m-au dus la un pret de aproape 600 de lei, deci la aproximativ doua treimi din pretul de aici. Well, si cu un iStar in loc de un Popcorn, dar am banuiala ca sunt cam la fel.

Punctul forte al achizitionarii de aici mi se pare garantia locala, dar cand l-am luat eu nu aveam optiuni, din Romania nu aveam ce cumpara.

8. Back To Top | #48
    Moderator Ivan's Avatar
    Nu decodeaza DTS, trebuie un "ceva" extern pentru asta.

Daca nu-l aveam deja pe al meu il cumparam, pretul e OK.

9. Back To Top | #49
    made in romania Laur's Avatar
    apropo, sunt multe mkv-uri cu dts, sau cateva....?
    ymko, imaginea de dvd sd merge fara pb, de pe stickul de 8 gb? trebuie un stick anume cu viteza de transfer mare?

10. Back To Top | #50
    Moderator Ivan's Avatar
    Eu n-am incercat pentru ca-l folosesc peste ethernet, dar nu cred ca DVD-urile au un framerate care sa nu poata fi dus de un stick de treij'de lei.
    Despre mkv-urile cu DTS nu stiu, e n-am vazut pana acum niciunul, dar adevarul este ca n-am vazut prea multe at all.

11. Back To Top | #51
    sint cam 70% cu ac3 si 30% cu dts...

12. Back To Top | #52

Thumbs up

Quote Originally Posted by Ivan View Post
    ...un mic risc la vama (unde eu am scapat cu 0 lei)
    Ivan, cum ai facut de ai scapat fara nici o taxa si mai ales fara sa platesti TVA?
    Mi-am comandat si eu un Istar si sper sa scap in vreun fel de problema taxelor.

13. Back To Top | #53
    Moderator Ivan's Avatar
    Nu am reteta succesului, a fost pur si simplu noroc. M-am prezentat la prima ora la ghiseu (mai era un nene care primise ditamai cutia din Japonia) si imparatul de la vama a mototolit declaratiile vamale (sau ce naiba sunt hartiile alea) si ne-a facut semn vesel sa o radem acasa.

14. Back To Top | #54
    OK. O sa vedem ce-o sa fie si la vama... Deocamdata coletul nici n-a plecat din state. Mai am de asteptat

15. Back To Top | #55
    Registered User
    Am si eu un istarHd, la filmele mkv cum pot face sa aud sunetul fara decodoare sau amplificatoare? Aparatul nu suport DTS si sunetul de la film nu se aude

16. Back To Top | #56
    uite aici mane o solutie...

Main Page - NMTWiki

_

17. Back To Top | #57
    Popcorn Hour A110 este clar best-buy-ul momentului. Suporta decodarea DTS in stereo.

TVIX-ul este prea scump, si faptul ca nu suporta subtitrari embedded este (era?) o mare problema.

PCH A110 are si conexiune USB, ceea ce rezolva transferurile foarte lente prin cablul de retea. Update-urile de firmware sunt relativ frecvente, si se fac lejer online, fara pierdut timpul cu stick-uri usb & stuff.

Vad 2 mari dezavantaje pentru PCH -

1.interfata prea simplista, problema rezolvata partial de folosirea unui jukebox
    2.player-ul audio absolut trist.

Exista si alte probleme, dar nu insurmontabile. Ceea e mai important - compatibilitatea cu diverse formate video este excelenta, mai ales cu cele hd (atentie, insa limitata la L4.1, cu maxim 3 ref frames, pentru 1080p).

Nu se compara cu interfata XBMC, insa faptul ca este silent 100% este inca un plus. Se recomanda un hdd extra-silent, gen WD GP sau Samsung. De retinut, clientul de torrents este inutilizabil (merge, dar este foarte foarte foarte prost).

Daca aveti completari sau soft-uri recomandate - shoot.

De asemenea, daca au aparut playere HD noi sau mai bune - don't keep it a secret!
    Last edited by mike; 01-12-2008 at 22:36.
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

18. Back To Top | #58
    Registered User rivaldo's Avatar
    TVIX-ul este prea scump, si faptul ca nu suporta subtitrari embedded este (era?) o mare problema.
    era
    Suntem un popor în lume/ Strâns unit şi muncitor/ Liber, cu un nou renume/ Şi un ţel cutezător.

19. Back To Top | #59
    Eboda va lansa in curand pe piata un astfel de player . Se pare ca va fi umpic mai scump decat PCH A110 , dar va beneficia si de cateva imbunatatiri fata de acesta . Eu vroiam sa-mi cumpar un PCH , dar prefer sa mai astep o luna - doua si sa vad daca se merita noul produs.

20. Back To Top | #60
    eboda cam intarzie, deja sezonul actual de sarbatori este semi-ratat. Nu cred ca pot oferi ceva mai bun de ce oferta nmt-urile syabas acum, asa ca nu astept ceva deosebit.

poate la conectica, un 5.1 analogic ar fi pe placul multor posesori de sisteme audio de calculator 5.1
    Sometimes oi just sits and thinks.
    Sometimes oi just sits.

1.  
Page 3 of 42 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks