Page 17 of 17 FirstFirst ... 714151617
Results 321 to 336 of 336

Thread: Noutati HDTV

1. Back To Top | #321
    Quote Originally Posted by PATRULEA 69 View Post
    Eu știam ca atunci când negrul e negru și albul e alb , nu au de unde sa ai gri -verzui.
    Legat de neuniformitatea imaginii la Oled nu e cazul.

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk
    Știi greșit, contrastul e una și balansul de alb e alta. Informează-te despre principiile televiziunii color și vei afla că albul (și toate griurile) se obține dintr-o combinație de culori primare, roși, verde și albastru. Dacă proporțiile nu sunt exacte, va avea o tentă de culoare.
    Sper că vorbești în cunoștință de cauză, adică ai văzut măcar un exemplar de OLED cu ochii tăi. Eu am văzut (și măsurat) mai multe. Chestia cu verdele e doar nu exemplu, fiecare are altă tentă (și alte imperfecțiuni). Din ce se aude, dacă ar scoate din fabrică numai panourile aproape fără cusur, ar avea niște randamente ridicole, nesustenabile economic.

2. Back To Top | #322
    Registered User
    Da , așa este nu vreau sa te contrazic.
    Știam ca imaginea color se opțiune din RGB.
    Culorile primare sunt: rou ,galben ,albastru. Sunt modele de la Sharp care folosesc și galben pe lângă RGB.Am văzut modelele de vârf de gama de la toate firmele ce s-au lansat pe piață Oled , anul trecut,însă nu am avut ocazia sa le bijuteresc , sa umplu prin setările de imagine și nici sa le măsor.
    La primele prototipuri de Oled ,știam ca durata de viață era foarte mică. Se pare ca au rezolvat aceasta problema.

Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

3. Back To Top | #323
    eu sper sa repare bandingul pe oled totusi. sa dea draq sa fie in timpul filmului un ecran cu 5%gray, near black ca am un banding de toata frumusetea. vignetare doar in dreapta putin totusi. thank god ca nu se vede 99.99% din timp in regular use, regular content.
    Last edited by 495; 12-01-2017 at 14:56.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

4. Back To Top | #324
    Registered User
    In sfarsit apar jucariile serioase: Sharp announces 70-inch 8K TV, thoroughly outdating your new 4K set - 9000$?

2018 va fi anul 8K TV la CES.

5. Back To Top | #325
    Registered User AWE's Avatar
    Singurul beneficiu va fi ca poate vor scadea preturile la TV-urile 4k. Outdating your 4k? Lol, suntem la ani distanta de vremea in care 4k va fi standard, de 8k nici nu mai vorbesc. In afara de a le folosi pe post de monitoare overpriced, nu vad nicio utilitate reala.
    Parca vad ca la anu' pe vremea asta vor anunta ceva 16k (8k is 2017 technology now, isn't it?) dupa care 32k si tot asa, because reasons
    Ma multumesc cu mult.

6. Back To Top | #326
    Registered User KodiaK's Avatar
    Quote Originally Posted by AWE View Post
    Parca vad ca la anu' pe vremea asta vor anunta ceva 16k (8k is 2017 technology now, isn't it?) dupa care 32k si tot asa, because reasons
    Pentru ca lumea prinde foarte bine la numere mari. Imi aduc aminte de cursa megapixelilor la camerele compacte de acu cativa ani, sau Vram-ului inainte de asta. Acum avem 4K pe telefoane, care mi se pare o aberatie, dar aparent la marketing da excelent.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

7. Back To Top | #327
    Registered User ciocanul's Avatar
    M-am uitat la un monitor 4k mai mic si nici nu mi-am dat seama ca e 4k. Daca nu e ceva mare nu te prinzi efectiv daca nu te uiti foarte atent. 8k ? Overkill.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

8. Back To Top | #328
    Registered User
    De la 65" in sus, la distanta la care il folosesc eu se vad pixelii pe 4k, 8k e exact ce-mi trebuie.

9. Back To Top | #329
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    distanța aia e de 30cm??
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #330
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Poate vede omul pixelii asa cum vad eu flicker pe orice display mai mare de 10''
    "People will read again."

11. Back To Top | #331
    Registered User
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    distanța aia e de 30cm??
    Nu, e de ~1,2m, la care efectul "screen door" devine vizibil (mai mult sau mai putin in functie de tipul si producatorul ecranului). Daca jucaria e folosita ca TV e irelevant, dar daca e folosita pe post de monitor PC (precum in cazul meu) devine deranjant.

12. Back To Top | #332
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    1.2m? wtf? nu it's rupi gatul?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

13. Back To Top | #333
    Registered User
    1,2m pentru ecran de 65" ofera un FOV de ~65*, ceea ce consider a fi optim pentru imersiune in jocuri si pentru tot felul de aplicatii pentru procesari de imagine si altele, unde ecranele secundare ofera un FOV optim de ~40* pentru vizualizarea a ceea ce trebuie prelucrat. Pentru filme e OK de la 2m pentru 65" daca materialul video are rezolutie mare (si evident de calitate).

Nu-si rupe nimeni gatul cand foloseste montaje de mai multe ecrane care ofera un FOV mult mai mare.

As prefera sa ma joc pe ecran de cinema cu proiectie in rezolutie mare de la 0,8x diagonala ecranului. Merge si de la 2,5m pe ecran de 3m diagonala in casa.

14. Back To Top | #334
    Registered User
    Sharp will sell an 8K TV/monitor next year

"Who cares about 4K? It’s all about 8K in Sharp’s world. It’s not just talk, though, as the company has announced that it will sell the first 8K display in Europe, with the LV-70X500E monitor hitting shelves in March 2018."(9000 EURO?)

15. Back To Top | #335
    pe la 1.5m stau si eu de 65"-ul 4k. folosit ca monitor bineinteles. dupa ce am mers la imax (ecran mare si foarte mare) de vreo doua ori, am venit acasa si mi se pare mic tv-ul... dar mai aproape nu pot sta, am incercat.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

16. Back To Top | #336
    Registered User
    Te incadrezi in distanta optima de vizionare pentru imersiunea necesara in cazul filmelor (0,8-1xDiagonala ecranului). 65" e cam maximul pentru 4k vazut de la distante "mici" (sub 2m), daca materialul vizionat e impecabil. 8k merge pana pe la 100-120" pentru senzatia ca "te uiti pe geam".

1.  
Page 17 of 17 FirstFirst ... 714151617

Bookmarks

Bookmarks