Page 2 of 17 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 337

Thread: Noutati HDTV

1. Back To Top | #21
    Registered User
    Primul review tehnic la Mitsubishi LaserVue. "Overall the L65A90 rates in the stratosphere of top displays, specifically the Pioneer Kuro Elite plasmas, the LED backlit Samsung 950 LCDs and the 65” Panasonic Premiere TH-65VX100...With lights out, a 0 IRE black screen was jet black...Simply stated the Laser TV is the “greenest” display measured to date. It consumed between 93 to 96 watts depending on source material...The HD Guru awards the Mitsubishi L65A90 its highest ♥♥♥♥ rating."
    Mitsubishi LaserVue L65-A90: First Tech Review of LASER HDTV-HD GURU Exclusive

2. Back To Top | #22
    Registered User
    Chiar daca inca e vorba de un prototip, Samsung a facut progrese cu: "Samsung's 40-inch OLED Goes Full High-def".
    http://www.pcworld.com/businesscente...l_highdef.html

3. Back To Top | #23
    Alexei
    New Panasonic plasmas offer 60,000:1 contrast

The two new models are the TH-65VX100 (illustrated), which will be on sale in January, and the TH-50VX100, which hits the shops in February, but 'only' has a 30,000:1 contrast ratio.

4. Back To Top | #24
    Registered User
    Noua serie LUXIA de la Samsung impresioneaza printr-un design ultramodern, LED backlighting si Motion Plus (240Hz), oferind ecrane ultrasubtiri (6,5mm) de dimensiuni mari, intre 40" si 55".
    Samsung LUXIA - 6.5mm thin 55" HDTV | NordicHardware

5. Back To Top | #25

6. Back To Top | #26
    Alexei
    Sony Bravia KDL-55X4500 55in LCD TV Review - TV Reviews - TrustedReviews
    it's also the first TV to genuinely threaten Pioneer's established position as the previously undisputed king of picture quality.

I've had my problems with various Sony TVs over the past 12 months, but the 55X4500 is a truly landmark product that finally elevates the brand to the same sort of heights in the flat TV world that it once enjoyed in the CRT world.

7. Back To Top | #27
    Pioneer se retrage definitiv din productia de tv'uri (pdf link):
    http://pioneer.jp/press-e/2009/pdf/release_3q09e_02.pdf
    "Pioneer will terminate any further in-house display product development after its products currently available on the market, and withdraw from the display business by March 2010."

Mitsubishi intrerupe temporar productia de LaserVue HDTV's:
    http://www.engadget.com/2009/02/11/mitsubishi-temporarily-suspends-production-of-laservue-hdtvs/

8. Back To Top | #28
    Laservue L65-A90 65 inch Laser TV officially priced

Laservue L65-A90 65 inch Laser TV officially priced
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

9. Back To Top | #29
    Registered User
    JVC a pregatit primul LCD HDTV dedicat "fotografilor", deci se vrea a fi adresat doritorilor de prelucrari foto-video.
    "JVC introduces the LT-42WX70 42-inch Full HD LCD TV monitor targeted at Digital SLR users. JVC’s new LCD HDTV features expanded color space capacity encompassing 100 percent of HDTV broadcasting’s (sRGB.904) color space and a coverage rate of 96 percent for Adobe RGB — a color space for still photographs taken on high-definition digital SLR cameras."
    JVC LT-42WX70 Full HD LCD TV for DSLR users | iTech News Net - Gadget News and Reviews

...Si o plasma "subtire" de la Panasonic: Panasonic Viera TC-P54Z1 1-inch thin NeoPDP Plasma HDTV "Panasonic announced its one-inch thin TC-P54Z1 Viera NeoPDP HDTV, which is the 54-inch model of the new Z1 series. Panasonic’s Viera Z1 NeoPDP HDTV features 1920×1080p Full HD resolution, 40,000:1 contrast ratio, 600Hz Sub-field Drive, and a SD card slot."
    Last edited by oldshooterman; 20-03-2009 at 20:05.

10. Back To Top | #30
    Quote Originally Posted by techno View Post
    Un prototip, nu stiu cand va aparea totusi si daca va aparea in serie:
    Philips Cinema 21:9
    Philips: Cinematic Viewing Experience: Product Information
    Nu reusesc sa-mi dau seama care este scopul unui ecran cu aspect 2.35. Si pe 16:9 poti sa rulezi filme 2.35, doar ca ai barele negre orizontale sus / jos. Pe de alta parte, daca pe un ecran 2.35 rulezi un film cu aspect ws "standard" 16:9 (1.78, 1.85) vei avea bare laterale, care lasa senzatia neplacuta de 4:3 (1.33). Imi scapa ceva?

11. Back To Top | #31
    Registered User
    Da! Iti scapa faptul ca "daca pe un ecran 2.35 rulezi un film cu aspect ws "standard" 16:9 (1.78, 1.85) vei avea bare laterale", care nu lasa senzatia neplacuta de 4:3 (1.33). Doar ca vei avea bare negre laterale, care la formatul 4:3 vor fi mai largi. Avantajul ar fi ca dimensiunea efectiva a imaginii (luata ca suprafata) unui film in format 2.35 va fi mai mare pe un ecran cu aceeasi diagonala dar tot in format 2.35. Probabil ecranul e conceput pentru cinefili cu "pretentii/figuri". Daca ar suporta si jocurile asemenea rezolutii ar fi un cistig in plus. Daca il folosesti ca monitor PC, te uiti la un film care ocupa majoritatea ecranului si iti mai ramine spatiu pentru mess, de ex....Chestie de gust!

12. Back To Top | #32
    Sa-mi spui inca o data ca nu lasa senzatia de 4:3 dupa ce o sa traiesti pe viu experienta Pentru formatul 'ultrawide' as fi tentat sa incerc un proiector, asta daca vorbim de mofturi.

13. Back To Top | #33
    Registered User
    O imagine in format 16:9 nu se poate confunda cu una in format 4:3 in nici o imprejurare.

In sfirsit apar pe piata HDTV-uri la dimensiuni pe gustul meu (pacat ca inca nu se stie nimic despre pret...): Honeywell introduces 82-inch LCD HDTV "The TV has full HD 1080p resolution as well as a brightness rating of 600cd/m2 and a large 120,000:1 contrast ratio. The Altura LE will weigh 300 pounds and has a 120Hz refresh rate and 178-degree viewing angles. As for inputs, the LCD will have three HDMI, two component video inputs, and one VGA, one composite and one S-video connection. Picture-In-Picture comes standard and the TV includes two 10W speakers...expected launch date in April for the US market."

14. Back To Top | #34
    Registered User
    Formatul 2,35:1 este foarte util la urmarit filmele artistice fara bare negre.
    Peste 90% din aceste filme sunt in acest format, in 16/9 sunt numai seriale TV.
    Foarte multi cinefili isi doreau asa ceva demult si singura posibilitate de a avea 2,35:1 era rezervata proiectoarelor cu lentile extra anamorfice sau cu sisteme optice speciale.
    Televizorul ala este clar destinat acestor filme nici nu se pune problema sa urmaresti emisiuni SDTV.

15. Back To Top | #35
    Quote Originally Posted by florica View Post
    Peste 90% din aceste filme sunt in acest format, in 16/9 sunt numai seriale TV.
    Really? Ai citit o statistica pe net sau asa iti place sa crezi?

16. Back To Top | #36
    Registered User
    Nu citit nici o statistica scriu numai despre ce am vazut in ultimi ani...si cred ca ai dreptate, am aproximat defapt nu am vazut nici un film artistic de lung metraj cu raportul mai jos de 2,35:1 pot exista si mai wide dar film in 16/9 deloc.Poate productiile de la case de filme independente, de amatori sau televiziunile sa foloseasca formatul asta 16/9.

17. Back To Top | #37
    Siguranta ta e dezarmanta iar eu recunosc ca nu ma pricep la lupta cu ... morile de vint.

http:// www . imdb . com /SearchRatios?for=1.85+%3A+1&skip=20000

Acel skip=20.000 inseamna ca am sarit peste primele 20.000 de rezultate - filme cu aspect 1.85:1 (din pacate nu pot sa filtrez mai inteligent daca plec de la criteriul AR); ideea e ca dupa 20.000 de rezultate inca mai gasim.

Insa daca ai citeva minute la indemina, mergi intr-un loc care este reprezentativ pentru tine in ce priveste filmele... artistice - de exemplu la top 250 IMDb si ia-o de sus in jos. Dupa ce termini cu primele 250 de titluri ai putea sa revii cu o statistica.

18. Back To Top | #38
    Registered User
    Siguranta este dezarmanta deoarece am scris ce am vazut eu nu am generalizat si nici nu am afirmat ca nu exista filme in formatul 16:9.
    Crezi ca sunt masochist si vreau sa vad filmele cu benzi negre si nu mi-ar placea sa am imagine full-screen.
    Din pacate in ultimi 3-4 ani de cand folosesc ecran 16/9 nu am vazut nici o aparitie 16/9.Acum ca exista filme vechi in acest format nu ma ajuta cu nimic, nu am obiceiul sa revad filme de pe vremea DVD sau VHS.
    Acum vorbind in perspectiva chiar nu cred ca vor mai exista noi aparitii cinematografice 16/9 cu exceptiile precizate mai sus in alt post.

19. Back To Top | #39
    Registered User
    Si daca filmul are R 2,35:1 si se vede cu benzi negre sus si jos care e problema? De ce ne cumparam televizoare de 1m si peste diagonala? Pe mine nu ma deranjeaza benzile negre. Consider ca un TV trebuie sa il poti folosi si la filme si la seriale, si la TV, si la jocuri samd. Philipsul ala lat e o porcarie dupa mine, un prototip care nu va vedea rafturile magazinelor. Cine isi ia un TV doar ca sa vada filme 2,35:1?

20. Back To Top | #40
    Registered User
    Quote Originally Posted by whitecat View Post
    ...Philipsul ala lat e o porcarie dupa mine, un prototip care nu va vedea rafturile magazinelor. Cine isi ia un TV doar ca sa vada filme 2,35:1?
    Dupa tine e o porcarie, dupa altii nu. Mie chiar imi place, dar putea sa fie mai mare si mai ieftin.
    "...but now we've got some more official details to share (and only half of it is good). So, the good news -- we're told that this behemoth will start shipping "as soon as June." The bad? The 56-inch ultra-widescreen panel will run you €4,000 ($5,045). "

Arata foarte bine pe perete...si e interesant de aflat care va fi rezolutia ecranului:"Its native resolution was to be revealed but we managed to discover it will be 2,560 x 1,080 pixels and 16:9 content (typical widescreen) will display without any pillar-boxing." http://www.engadget.com/2009/02/20/p...-release-date/
    Last edited by oldshooterman; 22-03-2009 at 13:41.

1.  
Page 2 of 17 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks