Page 2 of 27 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 536

Thread: tunere dvb-C

1. Back To Top | #21
    Registered User Drankon's Avatar
    NU e doar politica RDS, UPC, RTC (pe IPTV nu mai are rost discutia) asa e peste tot in UE, doar una sau doua firme in toata Europa dau si CAM-uri ca si alternativa la receivere.

2. Back To Top | #22
    Registered User reeven's Avatar
    Mai sus am spus ca Torrent Computer, e-tc.ro - Peste 20.000 de produse IT, audio-video, foto si birotica, peste 4.000 consumabile de printing la preturi competitive, peste 300 producatori. Produse unicat pe piata romaneasca. Livrare rapida in toata tara. De peste 15 ani in IT. au adus doar 2 bucati in tara, RECTIFIC, au adus un pic mai multe, mai au stoc la Constanta la 4 bucati acum.
    Cine se grabeste...
    Trăiască Toată Măldăva!

3. Back To Top | #23
    Pe DVBViewer Sau Terratec Home Cinema, canalele care sunt pe aceasi banda pe schimba in 1.5 secunde, iar celelalte in 3.5 secunde.
    Cam mult dupa mine...daca stie cineva vreun fix pls help:P
    Trăiască Toată Măldăva!

4. Back To Top | #24
    Salut. Am si eu nevoie de ajutor. Mi-am targuit si eu un Terratec HTC USB XS HD si nu gasesc nimic cu el pe DVB-C la RCS Constanta. Vad ca voua v-a reusit. Aveti idee , exista vreo setare soeciala de scanare? Eu i-am dat sa scaneze full/all, si... nu a gasit nimic. ms

5. Back To Top | #25
    Pe Terratec Home Cinema?

in DVBViewer ai aici setarea:
    http://i42.tinypic.com/osr5z4.jpg

iar aici in Terratec Home Cinema,
    http://i42.tinypic.com/f5c8ar.jpg

aici ai canalele pt dvbviewer, dai import in channel edit:

http://www.megaupload.com/?d=5PXU3IL8

Am impresia ca am mai sters din lista asta cateva canale, nu sunt sigur, dar oricum erau codate.
    Pe digital nu se mai scaneaza cu Romania( nu exista pe digital) sau Germania, ci pe Suedia, Finlanda, Europa.
    Eu merg pe Europa unde am setare, pe Suedia si Finlanda imi gasea maxim 30 posturi.
    Trăiască Toată Măldăva!

6. Back To Top | #26
    Am sa incerc ce m-ai invatat, sa vedem daca reusesc ceva. Multumesc foarte mult.

7. Back To Top | #27
    Deci da. Problema rezolvata. Am reusit cu DVBviewer 4.1.1.1 sa gasesc toate programele digitale. Nu stiam de existenta lui daca nu mi-ai fi spus tu. Dupa parerea mea se vede ceva mai slab decat pe un televizor cu DVB-C, are latenta mare, dar macar tunerul este portabil.
    Cu Terra Tec home cinema tot nu am gasit nimic, o sa-mi mai bat capul cu el.
    Ms mult

8. Back To Top | #28
    Pe mac, acc tuner cu EYETV nu are latenta deloc, schimba posturile imediat.
    Problema e la Windows sau la drivere cred.
    Vezi ca dvbviewer e si 4.21 si 4.31 BETA daca ai cumparat licenta.
    4.31 are EVR CUSTOM plus altele, mult mai optimizat.

Mai exista DvbDream,Progdvb,sagetv...eu nu prind nimic cu ele.

Tiam dat pm,l ai primit?
    Trăiască Toată Măldăva!

9. Back To Top | #29
    Pt cine nu stie pe RDS digital posturile HBO, Cinemax, Digi,ComedyStar, ActionStar, CinemaStar, se vad infect, compresie maxima.
    Digi Film praf ambele, ca-s 2, repeta filmele non-stop.
    Parca tot movies 24 si tv1000 sunt mai bune.
    DigiTV HD nu e HD.... e o tentativa ordinara, ala e singurul care face figuri , vrea numai codecuri Microsoft sau Arcsoft, altfel ai slow down.
    HD pur e doar TVR HD, macar daca mai aveam si Protv.
    Cred ca tot satelitul e mai de folos, ala macar nu compreseaza nimic, ai calitate maxima.

TVR HD e sublim, multe emisiuni bune, istorie romaneasca, emisiuni de IT, rezumate meciuri.
    Cu adevarat superb programul, sunt si cei de la " l a b 5xx" pe acolo.
    Legat de cuvantul de mai sus, vad ca avem cenzura la greu si aici, ca pe timpul tovarasului. Amin to that.
    Asta e forumul Terratec, Index of /Receiver/Cinergy_HTC_USB_XS_HD
    Aici e folderul pt tuner, daca dai up gasiti folderul Terratec Home Cinema, tocmai au lansat un beta oarecum ok.
    Trăiască Toată Măldăva!

10. Back To Top | #30
    Made in RO! DanTM's Avatar
    Sa inteleg ca-ti merge la liber Cinestar, HBO, DigiFilm prin Terratec?
    signature

11. Back To Top | #31
    Nu, nu, nu mai merg la liber de prin ianuarie parca, de cand aveam hauphagge hvr 930c.
    Trăiască Toată Măldăva!

12. Back To Top | #32
    Nu reusesc sa gasesc nimic cu ProgDVB m-am chinuit toata ziua.... ...help.

13. Back To Top | #33
    As dori sa stiu daca acest tuner "ETVT-ADVU TV Tuner USB SERIOUX EasyTV Hybrid", vezi : Serioux EasyTV Hybrid TV Tuner ETVT-ADVU Lista de preturi - cel mai mic pret are DVB-C?

Multumesc

14. Back To Top | #34
    Registered User Drankon's Avatar
    Nu are DVB-C ! Daca vreu tuner cu DVB-C ti-a recomandat reeven mai sus un Terratec si cu link la importator.

15. Back To Top | #35
    Mai merge ProgDVB si WatchTV Ex cu tunerul asta.
    http://www.watchtvpro-experience.de/de/index.html

WatchTV ex e super tare, ProgDVB foarte ok, dar tot mai mult imi place DvbViewer.... imi aminteste de ChrisTv care l-am folosit peste 6 ani....

Dvb-c ca usb sunt doar 3 modele la noi, dar doar terratecul asta al meu era pe stoc.Acum e stoc mic, <2 bucati... da poate real nu mai e de mult.
    Faza e ca romanii sunt invatati cu tunere praf, gen 20 lei un tuner, si din cauza asta nu se aduc multe.
    Toti AR DORI tuner pt PC da foarte multi ar vrea sa le pice din cer.... pe degeaba...multi si acum cred ca Leadtek Expert( modelul din 2003) e si acum varf de gama.... epogeul tehnologiei....cam asta e problema.
    Pun pariu ca daca acum scot tunerul asta Terratec la vanzare la noi mai mult de 200 nu iau pe el, nici paia... pt ca romanul e bizon.
    Trăiască Toată Măldăva!

16. Back To Top | #36

tv tuner dvb-c terratec

M-ar interesa sa cumpar si eu un tuner dvb-c, si oscilez intre:
    - TERRA TEC Cinergy HTC USB XS HD

- TERRA TEC H5

Eu sunt din Timisoara, cablu pe RCS-RDS, si daca cineva foloseste unul din cele 2 tv tunere, sa revina cu detalii despre cum se vede.

Care e diferenta dintre cele 2 tv tunere?

Ce recomandati sa cumpar?

MS.

Quote Originally Posted by reeven View Post
    Mai merge ProgDVB si WatchTV Ex cu tunerul asta.
    Home - WatchTVPro WebSite

WatchTV ex e super tare, ProgDVB foarte ok, dar tot mai mult imi place DvbViewer.... imi aminteste de ChrisTv care l-am folosit peste 6 ani....

Dvb-c ca usb sunt doar 3 modele la noi, dar doar terratecul asta al meu era pe stoc.Acum e stoc mic, <2 bucati... da poate real nu mai e de mult.
    Faza e ca romanii sunt invatati cu tunere praf, gen 20 lei un tuner, si din cauza asta nu se aduc multe.
    Toti AR DORI tuner pt PC da foarte multi ar vrea sa le pice din cer.... pe degeaba...multi si acum cred ca Leadtek Expert( modelul din 2003) e si acum varf de gama.... epogeul tehnologiei....cam asta e problema.
    Pun pariu ca daca acum scot tunerul asta Terratec la vanzare la noi mai mult de 200 nu iau pe el, nici paia... pt ca romanul e bizon.

17. Back To Top | #37
    Ai mai jos fisele/caracteristiciile tehnice ale fiecarui model in parte si sper sa observi singur diferentele intre ele :
    - TERRA TEC H5 : TerraTec - Products - TV - Hybrid (Multi-Standard) - TerraTec
    - TERRA TEC Cinergy HTC USB XS HD : TerraTec - Products - TV - Hybrid (Multi-Standard) - TerraTec
    Personal te indrum catre al 2-lea model , presupunand ca nu ai Mac PC ( fiindca al 2-lea nu merge/functioneaza pe Mac PC ) , in rest vezi singur diferentele dintre ele

18. Back To Top | #38
    ms de raspuns, am intrat deja pe pagina lor, dar pe mine ma interesa practic, adica in functionare care sunt diferentele. cat de repede se schimba canalele pe receptie dvb-c, etc... pe care din ele se vede mai bine.

Quote Originally Posted by martiny View Post
    Ai mai jos fisele/caracteristiciile tehnice ale fiecarui model in parte si sper sa observi singur diferentele intre ele :
    - TERRA TEC H5 : TerraTec - Products - TV - Hybrid (Multi-Standard) - TerraTec
    - TERRA TEC Cinergy HTC USB XS HD : TerraTec - Products - TV - Hybrid (Multi-Standard) - TerraTec
    Personal te indrum catre al 2-lea model , presupunand ca nu ai Mac PC ( fiindca al 2-lea nu merge/functioneaza pe Mac PC ) , in rest vezi singur diferentele dintre ele

19. Back To Top | #39
    Salut!
    Detin un H5.

După cum mă aşteptam, semnalul pe cablu la scanarea DVB-C este codat.

Pe DVB-T depinde de zonă dar ii trebuie o antenă DVB-T mai puternică decât cea cu care vine tunerul.
    Deci până la urmă prind ok 40 de canale pe analog.
    Undeva la tara prind 66 de programe pe analog. Dar la Bucuresti latimea de banda este compusa dintr-o parte analoga si o parte digitala. De aici mai putine programe pe analog.
    Made in Taiwan.
    Sunt abonat UPC şi sunt codate canalele la scanarea pe DVB-C digital (pe mufă IEC). Văd doar Info UPC.

Am mai încercat varianta cu conectare din STB, pe mufă SCART cu adaptori (video composite+RCA audio) la TV-Tuner. Credeam ca trebuia să funcţioneze, practic nu. Am încercat cu adaptorul SCART atât pe OUT (cum ar trebui de fapt) cât şi pe IN.
    Totuşi, intrarea din TV-Tuner (cea cu adaptorul de cabluri RCA-composite video-s-video) înţeleg pe site-ul TerraTec că ar fi de tip analog. Şi atunci cum să pot băga din semnal digital, decodat de STB, acest semnal pe o intrare de tip analog? Şi să mai şi văd semnal digital. Mufele corespund ce-i drept. Nici nu am cum să le încurc.
    Din păcate UPC nu oferă cartele pentru module CI. Si nici nu au de gand. Poate la RDS e alta treaba.
    Semnalul pe analog nu mi se pare chiar grozav. Nu are accelerare hardware si de aceea probabil.
    Deci raman multumit doar de 2 programe pe DVB-T.
    Telecomanda functioneaza destul de greoi. Sau mai corect spus abia daca pare ca functioneaza.
    Se poate schimba telecomanda cu o alta compatibila? Multumesc!

reeven inteleg ca vinzi ceva de genul:
    MCE remote, Logitech, sau Cyberlink remote. S-ar potrivi cu H5? Pot vedea un link cum arata?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails tunere dvb-C-terratec-h5.jpg  
    Last edited by attlantis; 05-08-2010 at 13:05. Reason: completari

20. Back To Top | #40
    Nu mai este nevoie de link. Am gasit. Nu mai puteam edita post-ul anterior.

1.  
Page 2 of 27 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks