Page 27 of 27 FirstFirst ... 1724252627
Results 521 to 540 of 540

Thread: tunere dvb-C

1. Back To Top | #521
    Registered User nightmanady's Avatar
    P.S.:
    -NU ma intereseaza RDS
    -Nu ma intereseaza alt tv tuner. Nu ma intereseaza alte oferte.
    -Da am consultat toate tutorialele, parerile, review-urile, flmuletele si instructiunile de pe cele 3 site-uri unde se comercializeaza la noi.

Poate totusi stie cineva macar cum sa fac sa mearga cu DVB Viewer. Macar lista de baza de la upc. Tot e ceva. Sau sa bag sichbopvr ? Ca asta cica e mai prietenos. Nici nu vreau sa bag prea multe traznai in pc-uri. Multumesc anticipat.

2. Back To Top | #522
    Registered User Hop Tzop's Avatar
    Din ce am inteles eu tunner-ul ala este la fel cu cel chinezesc care e mult mai ieftin. Dar daca ti-ai cumparat deja Hope ala, poti incerca acelas procedeu. Instalezi driver-ul de la Astrometa DVB-C si atunci o sa mearga cu DVBViewer, asta daca este asa cum se spune, ca au acelas chip de la Astrometa.

- Placa de baza: MSI B350 Gaming Plus
    - Procesor: AMD Ryzen R7 1700
    - Ram: Corsair LPX 2x8GB, 3200Mhz
    - Placa Video: PowerColor TurboDuo HD7790 1GB GDDR5 OC
    - SSD: Plexor PX-128S3C

- HDD: WD 1TB Blue + Toshiba 1TB
    - Sursa:
    Seasonic S12II Bronze 520 W
    - Carcasa: Fractal Design Define R5 Blackout Edition
    - Placa de sunet: E-MU 0404 USB 2.0
    - Boxe: Tannoy Reveal 502
    - Monitor: LG 24MP48HQ-P

3. Back To Top | #523
    Tunerul respectiv poate sa functioneze în doua moduri DVB-T si DVB-C, respectiv recepționare semnal terestru " by air" și recepționare semnal prin cablu "by cable".
    Acest lucru se poate realiza prin driverele pe care le instalezi pentru recepție terestra sau pentru recepție prin cablu. Daca instalezi driverul pentru recepție terestra nu vei putea sa vezi posturile transmise prin cablu și invers cu driverul pt cablu nu o sa recepționezi nimic terestru deoarece sunt doua standarde diferite.
    APLICAȚIA CU CARE VINE TUNERUL ȘTIE SA FACĂ DIFERENȚA INTRE CELE DOUA NORME ȘI DACĂ PUI SEMNAL DE CABLU SCANEAZĂ DVB-C ȘI DACĂ PUI ANTENA SCANEAZĂ DVB-T.
    Celelalte aplicații nu știu sa facă acest lucru. Dvbviewer o sa vadă receptor terestru dacă pui driver dvb-t și o sa vadă receptor prin cablu dacă pui driver DVB-C.
    Pentru a prinde posturile transmise prin cablu pune driver DVB-C și problema e rezolvata.

4. Back To Top | #524
    Multumesc mult pt ajutor:Tzeb, Hop Tzop si vigudan.
    Asa e dupa ce am pus driverul corespunzator a mers dvbviewer. La scanare am pus pe Norvegia si restul am lasat la fel. Eu am tendinta sa pun 306.000 si q256 cum fac la upc pe tv dar merge direct doar ca am trecut Norvegia.

Se vede binisor. Pe dolce cum am spus nu are decat cele 5 programe necodate la upc merg majoritatea (cele din pachetu de baza). Nu stiu ce sa fac daca sa-mi iau si eu unu sau sa mai astept poate se gaseste o modalitate/soft prin care sa vad mai multe.
    Ma mai gandesc. Asa daca stau sa ma gandesc daca strang in fiecare luna 225 ron in 2 ani iau sony 55XD9305 la care visez de asta vara...desi peste 2 ani nu o sa mai fie modelu respectiv. hahahahaha
    Oricum DVB Viewer asta tot nu-mi place cum arata. Pare destept da parca umblu prin el cu "mana stanga".... si sunt dreptaci. Din cate vad si inregistreaza dar snapshoot (poza) nu face. Sau nu am gasit eu trebe' sa mai caut. Daca stiti raman recunoscator daca ma invatati cum sa fac.
    Multumesc din nou si daca mai stie cineva ceva sau apare ceva nou sper sa ma anunte si pe mine cineva.

5. Back To Top | #525
    Registered User
    - Nu ai ce astepta. Nu exista si nu va exista nicio metoda sa vezi posturile codate pe retelele repective. Pentru ca nagra3. Daca vrei sa vezi mai multe posturi, numai si numai rds e solutia.

- Dvbviewer arata "senzational" daca dai view/hide all. In felul asta iti ramane o banala fereastra fara alte elemente. Tii in dreapta channel list (tasta k) si te obisnuiesti repede.

- Screenshot faci cu tasta pe care o alegi in options/input. Locul unde salvezi inregistrari/screenshots e in options/recorder.

- Poti sa uiti despre 55XD9305. Trage o fuga pana intr-un altex, unde poti vedea pe viu OLED55B6J la 9000 RON. Daca tot te uiti la un tv scump, te mai scobesti de niste marunt si iei oled. Oled = din alt univers fata de orice lcd.

Cand vrei sa-ti iei hope c alb la 120 RON, anunta-ma!

6. Back To Top | #526
    -Aha ok da sigur te anunt daca ma hotarasc sa iau din asta alb care e oricum mai ieftin la tine. Pt moment ma mai gandesc. Oricum am nenorocirea mea de tv tuner asus vechi pe pci care inca merge (prost da merge) pe anlogic. Duminica hope asta albastru merge la proprietarul lui de drept si eu ma mai gandesc pe urma daca vreau. Te am in vedere. Merci.
    -Nu-mi spune de 55XD9305 ca ma uit saptamnal cand pe net cand trec prin altex sa-l vad si butonez pe viu. Deja ma stiu si baietii de acolo. Stiu cat costa cand se schimba pretu. La inceputu verii era 11000 ron acum a mai scazut putin. hahahaha
    "Baiatu" ala de care spui OLED55B6J (LG din cate stiu) se vede senzational dar totodata pt ochiul meu se vede "nenatural". Parca are surface blur (din photoshop) dat la 90%. Asa simt efectul si la samsung-uri. Plus ca la samsung ma enerveaza teribil meniul. Fiecare cum are ochii formati. Am deja 2 sony-uri foarte bune dar tot vreau ceva de genu 9305 (4k si hdr). Daca nu ala macar panasonic dx750/780. Pt moment nu am bani de dat pe nici unul.
    -La dvbviewer am vazut care e treaba acolo la imput. Foarte tare ca poti sa alegi tu pe ce apesi. La inregistrari oricum aveam schimbat fisieru de cand l-am instalat. Ma oftica orice intra in windows la My blablabla. Am eu fisierele mele. Parca e mai ok fara toate comenzile vizibile da tot nu ma da pe spate. Probabil trebe' sa ma obisnuiesc. Nu-i mare problema oricum. Multumesc inca o data ca m-ai lamurit si cu screenshot-ul.

7. Back To Top | #527
    Registered User zEx's Avatar
    Salut, care e diferenta intre tunerul de uk si cel din ro?

8. Back To Top | #528
    Registered User
    Despre ce tuner de uk e vorba?

9. Back To Top | #529
    Am facut logo-uri pentru posturile de la RDS, cel putin care le prind eu ca poate in anumite zone mai sunt alte posturi locale. Eu le folosesc pentru Kodi in combinatie cu DVBViewer Recording Service. Despre ce posturi e vorba si cum arata puteti vedea aici: http://i.imgur.com/Y8ktTNs.jpg
    Dimensiunea lor e mai mare, le-am facut de 256x256 pixeli.

DOWNLOAD

LE: Asa arata in Kodi: Imgur: The most awesome images on the Internet

- Sursa:

10. Back To Top | #530
    Am si eu de un an de zile un Astrometa. Merge perfect cu driverul si software-ul lui insa cu DVBviewer nu am reusit nici macar sa trec de scanare cu vreun canal gasit. Are cineva un pont pentru mine?

11. Back To Top | #531
    Cei care intentionati sa cumparati DVBViewer, va spun sa nu o faceti. Eu l-am cumparat acum aproximativ jumatate de an si eu il folosesc in special in combinatie cu Kodi, adica in mare parte Recording Service. Acum s-au gandit baietii sa separe Recording Service l-au redenumit in Media Server si sa ceara alti bani pe el. Pe langa asta, daca nu ai DVBViewer cumparat trebuie sa il cumperi si pe ala. Nu au specificat niciodata, nicaieri ca Recording Service va deveni payable. Deci nu recomand sa cumparati nimic de la ei pentru ca nu se stie cand se trezesc sa mai scoata niste features si sa le vanda separat.

- Sursa:

12. Back To Top | #532
    Registered User mhanor's Avatar
    Cine te oprește să folosești versiunea curentă de Recording Service? Oamenii aceia trebuie să aibă ce pune pe masă. Nu scrie nicăieri că duc muncă voluntară. Întreținerea și dezvoltarea software-ului necesită timp și efort, iar ei o fac de foarte mulți ani. În plus, serverele, pe care sunt găzduite site-ul și forumul, nu funcționează pe aer. 20 euro dați odată la nu-știu-câți-ani nu-i un capăt de țară, dacă chiar ai nevoie de programul lor. Au găsit soluția pentru a mai face niște bani, pentru că DVBViewer nu prea mai are cine să-l cumpere. Majoritatea l-a cumpărat acum mulți ani. Eu unul nici nu mi-am bătut capul cu Recording Service, pot înregistra și cu DVBViewer, la cât am eu nevoie să înregistrez.

Nu lua postul meu în nume de rău, am vrut doar să-ți arăt că există și o altă perspectivă asupra problemei.

13. Back To Top | #533
    Da, pot folosi Recording Service, dar asta pana cand Kodi va trece pe Media Server si PVR addon-ul nu va mai suporta Recording Service, moment in care cei 20 euro sunt ca si pierduti. Inteleg ca trebuie sa puna ceva pe masa, dar solutia nu era asta. Puteau sa separe cele doua, sa le vanda separat si sa dea posibilitatea utilizatorilor actuali, pentru o singura data, sa migreze la Media Server de la DVBViewer. Eu as fi migrat fara probleme, pentru ca aplicatia in sine o folosesc foarte rar comparativ cu aplicatia de server. Problema este ca trebuie sa le cumperi pe amandoua. Pentru mine inseamna sa mai scot inca 20 euro din buzunar sa il pot folosi pentru ceea ce l-am cumparat initial. Si nu pot sa zic ca sunt sigur ca la un moment dat nu se trezesc sa mai scoata alte optiuni din soft si sa le vanda separat si sa o iau iar de la capat.

Cu alte cuvinte nu ma deranjeaza ca vand doua lucruri separate, ma deranjeaza lispa de comunicare. Eu unul daca stiam ca se va intampla asta nu il mai cumparam. Foloseam direct MediaPortal Server (care este gratis) si rezolvam totul, era putin mai complicat de setat, dar o rezolvam pentru ceea ce aveam nevoie. Ideea este ca daca intentioneaza sa ceara anual 20 euro, pai sa spuna asta, ca oamenii care intentioneaza sa cumpere sa stie in ce se baga. De-aia nu recomand ca lumea sa il cumpere, pentru mine au dat dovada de lacomie in sensul in care le cer bani extra utilizatorilor actuali, cei care deja au platit pentru soft. Mai bine apelau la donatii daca aveau nevoie de bani sau puteau macar pentru utilizatorii existenti sa faca un discout sau o chestie de genul, dar nici macar atat. Mi se pare ca ne-a dat peste nas, cel putin asa ma simt eu.

In fine, am vrut doar sa avertizez pe cei care intentioneaza sa cumpere acest soft de ceea ce au facut. Pana la urma omul decide singur daca merita sau nu.

- Sursa:

14. Back To Top | #534
    Salut,
    Pentru cine are probleme tehnice cu TV Tunerul vandut de noi, HOPE C TV, sa imi dea PM.
    Mai jos am pus un clip pe youtube cu instalarea si configurarea lui (cu softul din pachet, desi cu siguranta majoritate de aici veti folosii DVB Viewer):
    HOPE C TV Tuner Installation - YouTube

Bogdan.

15. Back To Top | #535
    TBS technical support is very good.

16. Back To Top | #536
    Quote Originally Posted by reeven View Post
    Salutare,
    nu pot da search pt a vedea daca exista un thread de genu asta aici, imi da mereu eroare.

Acum la subiect, trecem usor usor pe DVB-C, digital cablu, avem nevoie de tuner pt asta.

Am gasit 4 modele ok, ( le gasiti cu google)

Hauppauge WinTV HVR-930C

Terratec Cinergy HTC USB XS HD

Terratec H5

Terratec H7 ,

astea sunt toate nemtesti.

Terratecurile sunt mai ok ca Hauppauge , drivere stabile, imagine perfecta etc.
    pe forumul sagetv lumea are probleme cu Hauppauge WinTV HVR-930C , si culmea, folosesc driverele de la Terratec Cinergy HTC USB XS HD .

Terratecurile astea nu sunt pe stoc la ei, apar intr-o sapt, toate costa 100 euro, iar H7 150 euro.

Daca aveti dual core 2gb am inteles ca consuma cam 30-40% procu pe analog si 70% in HD.

Pe e-tc.ro apare Terratec Cinergy HTC USB XS HD, dar nu e pe stoc.
    Tot aici apare si Hauppauge WinTV HVR-930C , no stoc si asta.

Daca aveti nevoie de ele incercati mailuri la e-tc.ro , asta e cam singura sansa.
    Eu o sa incerc sami aduc de afara, dar doar pt mine, nu stiu daca e cerere si nu vreau sa ma complic.
    Daca cineva le poate aduce sa posteze aici.

MARE ATENTIE: toate au mai multe revizii, nu le cumparati second hand, tre neaparat revizie dupa dec 2009 pt a nu avea probleme.

---------- Post added at 22:38 ---------- Previous post was at 15:00 ----------

EDIT: daca cineva are un astfel de tuner din astea 3 de mai sus, sa-mi dea PM, plata pe loc.
    Suggested use TBS card DVB-T2 Quad Tuner TV Card

17. Back To Top | #537
    Registered User
    Salut,

Am si eu nevoie de niste sfaturi: TV-tunnerul merge cu aplicatia TVRplayer dar nu pot gasi absolut nici un canal in DVBViewer,

Tunnerul acesta:
    tunere dvb-C-res_d191a91d177ebe4df7ca27353d402047_full.jpg
    [ emag ]

In DVBViewer, Options, Hardware, am asa:
    tunere dvb-C-dvb_1.png

La Channel search, am asa:
    tunere dvb-C-dvb_2.png

La transponder am un fisier atasat cu ceva pagini in urma pe undeva pe-aici:
    tunere dvb-C-svb_3.png

Apas "Scan Range" si dupa ... ~2 minute, se termina si nu gaseste nimic. Am tot incercat sa mai schimb ceva setari, dar nimic ....
    RE-Mentionez ca in aplicatia de pe CD, TVRplayer, functioneaza ok.

Vreo idee ce gresesc?

Mersi,
    Adi
    Indubitabil ! sau ....

18. Back To Top | #538
    La Channel Search, Start pune 169 si la End pune 306 si da o scanare.

- Sursa:

19. Back To Top | #539
    Registered User
    Mersii, asa a mers ! O sa mai sap sa inteleg si eu de ce nu reuseam pana acum.
    tunere dvb-C-dvb_4.png
    Indubitabil ! sau ....

20. Back To Top | #540
    Era vorba de frecvente. Tu cautai initial pe alte frecvente.

- Sursa: