Page 3 of 27 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 540

Thread: tunere dvb-C

1. Back To Top | #41
    attlantis daca vrei sa scapi de H5 ul ala..lasa mi un pret pe PM..

2. Back To Top | #42
    Mai rau e ca am luat si o antena DVB-T plus niste cabluri (pe care am mai dat 250 RON). Asa ca nu merita pe undeva sa-l dau. Ca as iesi in pierdere si mai rau. Ca ar trebui sa mai scad din pret si as ramane si cu antena. Asta e pana la urma. O sa incerc la un prieten sa vad daca pe RDS sunt codate canalele pe DVB-C. Telecomanda Cyberlink ar merge totusi pe el?

3. Back To Top | #43
    Intre timp am verificat scanarea pe DVB-C la firma RDS-RCS undeva pe la Foisorul de foc. Nu sunt codate canalele pe DVB-C. Ba chiar si TVR HD se prinde. Iar antena DVB-T care la mine prinde doar ProTV HD si Sport.ro HD acolo prinde 10 programe HD (B1 fiind codat). Cum s-ar zice un tuner DVB-C este mai degraba pentru abonatii RDS decat pentru cei UPC.
    Firma care aduce TerraTec-uri evident e cea de la Constanta. Firma mi se pare ok.

4. Back To Top | #44
    grila de programe digitale la RCS este free pe dvb-c pentru k e acelasi pret k cea analog ... deci n-au de ce s-o codeze

5. Back To Top | #45
    Made in RO! DanTM's Avatar
    Pachetele Maxpack, Cinestar, HD, nu sunt free!
    signature

6. Back To Top | #46
    era vorba de pachetul de baza !

7. Back To Top | #47
    Registered User reeven's Avatar
    H5 e identic cu Cinergy, doar ca primul are driver pt mac, al 2 oficial nu, dar merge, si al 2 are si un an gratis de ghid tv.

Maxpack, Cinesta , HD nu sunt free, dar nici marea parte din EXTRA, care le-au codat.
    Iti trebuie echipament de la ei sa le vezi.

Legat de telecomenzi, remote la Cinergy e un model, iar la H5 alt model, ambele praf. La H5 are foarte putine butoane dar mai mari, mai pt degetele noastre, la Cinergy e full de butoane dar prea mici, si nu reactioneaza mereu.
    Folosesc un Hp remote la tuner, iar in camera un Cyberlink. Mai folosesc si Intelliremote, pt profile la dvbviewer, terratec home cinema, etc.
    Telecomenzile pe USB merg cu orice software si hardware, gen tuner, etc, nu are nici o legatura.
    Tre sa stii keyboard shorcuturile respective, ale programului dorit.

Cyberlink remote nu cred ca mai am...poate doar vreo 2 prin Berceni.am tot dat din ele.
    Trăiască Toată Măldăva!

8. Back To Top | #48
    E posibil "sa ma scot" prin ceva de genul:
    Modulator AV -> RF ?
    pt DVB-C la UPC.

Scart to RF Adapter - connect your TV without a scart socket to a DVD or Video
    Nu neaparat modelul asta.

9. Back To Top | #49
    Nu stiu...
    Trăiască Toată Măldăva!

10. Back To Top | #50
    Am mai incercat si cu ceva de genul:

Modulator AV-RF GAME-AVRF - Mikado Electronic Brasov

http://www.sunelectronics.gr/index.p...roductID=16361

Nu vrea nici asa. De fapt e logic. Output frequency: CH3 55.25MHz-55.45MHz.
    Mai degraba e un adaptor pentru playstation 2.

11. Back To Top | #51
    "Am mai încercat varianta cu conectare din STB, pe mufă SCART cu adaptori (video composite+RCA audio) la TV-Tuner."

Imi scapase ceva la acest tip de conectare. Vroiam ca semnalul sa-l gasesc la scanarea pe DVB-C. La o scanare oarecare apare precum un canal Composite (TerraTec H5 Analog capture). Cand dau pe acest canal imi apar totusi canalele care sunt pe STB (toate). Calitatea nu pare chiar ca pe digitalul DVB-C RDS dar este mult mai buna ca pe analog UPC (si sonorul este putin mai incet).
    Am mai bagat printr-un spliter SCART tunerul si tv-ul. Insa pe ambele se schimba programul din STB. Si evident acelasi program pe ambele. Oricum pentru o eventuala inregistrare calitatea este mai buna decat pe analog. Plus toate canalele de pe STB.
    Evident ca UPC nu mi-a spus nimic din toate astea. S-au rezumat sa zica doar ca nu ofera cartele CI.

12. Back To Top | #52
    Au bagat Acasa HD.

Pt cine vrea si poate, trimiteti un mail la RDS la contact, rugandu-i sa ne lase DVB-c la liber, astea baza, extra si HD, ca tot le platim. RDS nu asculta decat de marea majoritate...daca trimit singur degeaba.
    Trăiască Toată Măldăva!

13. Back To Top | #53
    Am observat o chestie, cand inregistrez, dupa circa 1 ora imaginea ingheata, se blocheaza si sunetul si scoate un barait, cam 3-4 secunde si isi da drumul, pe orice aplicatie gen dvbviewer, dvbdream, etc, cred ca Terratecu meu inca are probleme cu driverele.
    Apoi, m-am tot jucat cu codecurile pt ca se mai blocheaza imaginea, si din pacate doar cu microsoft decoder e ok .
    Microsoft la video si ffdshow sau ac3 filter pe audio, dar pe B1 nu se activeaza deinterlace, si cateodata pe sport.ro.
    Trăiască Toată Măldăva!

14. Back To Top | #54
    Pt cei care sunt obisnuiti cu Mediacenter, dar au cumparat tuner dvb-c, sau analog cu codare software, nu prea merge.

Pt asta a aparut DVBlink, il instalezi, faci setarile, scanezi, si el transpune tot in Mediacenter, destul de interesant si usurel de setat.... mi-a luat cam 3 ore si l-am facut belea
    Tot ce trebuie sa stiti e in manualul cu care vine arhiva programului.

Ce am obs, se schimba canalele in Mediacenter foarte repede, fara blocari, buguri, dar cateva canale mi le vede codate si ele n-ar fi.
    Trăiască Toată Măldăva!

15. Back To Top | #55
    Intre timp m-am mutat la RDS. Semnalul digital "pe televizoare" este mai bun la UPC. In schimb am DVB-C necodat la RDS. Analogul (pe tuner fara decodare hardware) la RDS e si mai jalnic decat la UPC. Una buna, una rea. Se pare ca pe toate nu le poti avea. Poate doar reclamatii catre UPC sa lase DVB-C-ul necodat. Putin probabil. Dar cand voi vedea asta, inapoi la UPC.

16. Back To Top | #56
    Registered User Drankon's Avatar
    Nu e toata grila necodata in DVB-C la RDS defapt cam tot ce e mai interesant e codat.
    Sigur e greu de inteles de ce UPC nu lasa macar cateva canale FTC dar asta tine de politicile lor idioate management.

17. Back To Top | #57
    Drakon, asta am discutat si eu cu UPC, nu le pasa.
    RDS ar plusa mult lasand liber baza + extra, si facand reclama pe treaba asta, la noi se misca greu, multi nu stiu ce pot face cu un tuner dvb,sau, poti sa-ti iei un super receiver sa-l folosesti la PC.

Un mic amanunt ce pot eu face cu un tuner dvb-c, pot da share la tuner pe retea, si de ex ma uit la Mediacenter pe laptop(live-tv), si pe server(desktop) la alt canal live.
    Sau, ma pot uita pe Iphone la live-tv, cu ghid tv cu tot, programez inregistrari, etc.
    Ati retinut? setez tunerul pe PC1, instalez un client(soft) pe PC2, deschid mediacenter si am ghid tv, live-tv de la PC1.

Sunt niste programele pt asta, Dvblink TV Source + Dvblink Network, si Dvbviewer+Rec Service.

De ex, am 2 tunere dvb-c, si le impart la Pc-urile din casa.
    Asta nu inteleg astia de la UPC si RDS, ca poti face niste lucruri extraordinare cu un amarat de tuner, ma gandesc ca daca cineva de la ei ar fi pasionat de lucrurile astea altfel ar merge lucrurile.
    De ex eu in camera(dormitor) nu vreau tv, imi ajunge un laptop, in bucatarie am un lcd cu tuner in el, nu am loc de ceva mare, gen receiver, la PC la fel, ce naiba sa fac cu ditamai receiverul.
    Si ce ma enerveaza cel mai mult pe mine e ca cu un receiver al lor nu poti face mare lucru, decat sa te uiti la ce vor ei, eu vreau sa ma joc, cum am spus mai sus, nu sunt genu sa folosesc default ce-mi dau ei.
    De ex, cum te poti uita la live-tv pe Iphone cu receiverul lor? Sau pe Ipad? Sau pe orice mobile?

M-am dus la Bacau sapt trecuta cu munca, am stat 3 zile la un hotel cu cablu baza, si eu ma uitam pe Ipad la cinemax din camera de hotel.
    Apoi, am ghid tv full pe PC cu xmltv, la receiver RDS nu am asa ceva. Apoi, ma pot uita in acc timp pe toate canalele unui transponder, de ex la 10 canale in acc timp, cum faci asta la receiver?

Da astia sunt batuti in cap de la RDS si UPC.
    Trăiască Toată Măldăva!

18. Back To Top | #58
    cinemax e codat la mine pe DVB-C. De asta n-am inteles cum puteai vedea programul.
    Intrebare? Pe DVB-C semnalul trebuie sa fie mai puternic? Pe analog mi se vedeau toate programele (cele care sunt pe analog). Pe DVB-C imi sacadau sau se blocau unele programe.
    Culmea TVR-HD nu sacada deloc. Am revolvat atunci cand am pus un amplificator de semnal tv cablu.
    Cu ceva de genul:
    SPOT.ro - Amplificator TV, antena, cablu, CATV, splitter 4 iesiri
    Asta insemna ca aveam semnal slab de la RDS nu?
    Pe un TV din alta camera (pe analog) se vedea cam rau unele programe. Desemnea amplificatorul i-a imbunatatit imaginea. Plus am lasat cablul la lungimea minima necesara.
    Cam, ce alt amplificator ar fi mai recomandat pentru o buna receptie RDS?
    Si mai ciudat mi s-a parut atunci cand pe laptop nu-mi sacadau programele (pe DVB-C). Desi desktop-ul este mai puternic decat laptopul. Atat la placa video cat si la procesor, RAM.

19. Back To Top | #59
    Attlantis, instalezi dvbviewer, setezi codecuri, etc, si in fereastra lui in partea de jos apare semnalul, 100%... unele canale au 0% dar merg.

Acum, de 2 zile, nu vad PROTV, PROCINEMA,ACASA, + alte multe posturi.
    Nici pe terratec tuner nici pe haupphage, nu stiu ce naiba se intampla.
    Pe toate aplicatiile mele instalate, dvblink, dvbviewer, progdvb, dvbdream, mediacenter am acc probleme.

Pt tine Attlantis, suni frumos la RDS, rogi sa vina sa-ti masoare semnalul, pregatesti 2 beri si cand vine tipul rogi sa te bage pe un alt canal full, cu semnalul cel mai bun, si rezolvi.
    Cutiile de pe scara la RDS la mine in Panteli sunt infecte, mii de cablaraie , lipite, intrerupte, carpite, switchuri care pica saptamanal.
    Daca tu ai infrastructura noua( a fostilor clienti ASTRAL) atunci tre sa ai super semnal.
    Nu folosi amplificator, nu-ti trebuie.
    TVR HD are semnal belea oricum ai da-o, testeaza semnalul pe DIGITV HD, NAT GEO HD, UTV HD, astea sunt pretentioase.
    Tu ai tuner sau nu? Daca ai tuner, incearca microsoft codec la sd si hd si ac3 filter, + EVR CUSTOM MODE.
    Eu fac stream live de pe un server pe Iphone, Ipad + laptopurile mele, cand folosesc alte codecuri in afara de microsoft imi rupe banda de net, de la 10% la 40% pe 54mbs.
    Trăiască Toată Măldăva!

20. Back To Top | #60
    @reeven
    Re-scaneaza frecventele.
    Ieri. 3.11.2010 au midificat grila de programe. Am primit mesaj de la ei pe receiver

1.  
Page 3 of 27 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks