Va salut,
Intai de toate,Hristos a Inviat !

.....dupa aceste sarbatori de Paste,am planuit achizitia unei camere video profesionale pentru evenimente si nu sunt inca foarte hotarat ce alegere sa fac.Nu am foarte mare experienta cu camere video,insa investitia e destul de mare,si pe un termen de minimum 4-5 ani.
Ca si buget,incluzand accesorii & stuff , cele trei optiuni pe care le am ar fi :

1 ) Sony HDR-FX1000E ~ 14500 lei

2) Sony HDR-AX2000E ~ 15500 lei

3) Panasonic AG-HMC151 , ceva mai ieftina decat celelalte doua.

Acum as vrea sa stiu care este cea mai potrivita pentru ceea ce imi trebuie mie.

Singura dintre ele pe care am vazut-o este fx1000 , mi s-a parut destul de buna.

As vrea sa stiu ce avantaje imi ofera in plus ax2000,pe langa faptul ca filmeaza pe card si descarcarea este mult mai facila (se poate descarca de pe card cu un simplu copy/paste?) ? La fel se poate spune si despre prelucrarea materialului ?
Cam cat spatiu ocupa 1h filmare la calitate maxima SD si una la calitate maxima HD pe ax2000 ?
Formatul AVCHD este superior formatului oferit de fx1000,calitativ ?
Cum este calitatea imaginii intre cele doua Sony ?
Panasonic am observat ca reproduce altfel culorile,este cu ceva mai buna decat celelate doua ?

Daca se poate as prefera ca cei avizati sa-mi spuna ceva de genul "recomand x pentru ca are in plus fata de celelalte ..... sau in minus..."

Va multumesc si astept cu mare interes raspunsurile voastre.
Sarbatori Fericite !