brat Cu si despre DVD/Divx Playere (recomandari/probleme/etc) - Page 10
Page 10 of 25 FirstFirst ... 7891011121320 ... LastLast
Results 181 to 200 of 481

Thread: Cu si despre DVD/Divx Playere (recomandari/probleme/etc)

Registered User mos_gerila's Avatar
    Salut!
    Ieri mi-am cumparat si eu un dvd e-boda 555x. Am cateva observatii:
    - Dupa placerea instalarii aparatului, a cablurilor de legatura audio si video a urmat punerea in functiune. Mentionez ca am un sistem de boxe Genius SW 5.1 cu intrare AC-3 (printre altele) care foloseste 6 RCA pe care le-am legat corespunzator la iesirea DVD-ului(cele 6 iesiri analogice RCA). Am introdus un DVD cu un film iar pe display-ul DVD-ului s-a aprins dvd si DTS. Efectul: Imagine clara dar sunet pe 5 canale (fara subwofer). Problema sigur nu e de la legaturile audio; ar putea fi de la aparat? Nu am setat cum trebuie aparatul? Din meniu am setat la audio pe 5.1 canale, setat dolby II samd... Ca sa te uiti la un film fara bas nu are nici un farmec, nu? Corectati-ma daca am gresit undeva...sa-l fi luat cu ultimul fw pus si sa fie dezactivat dts-ul?(oricum nu prea stiu ce inseamna si ce face). Mentionez ca divx-urile merg, subtitrarea merge, se vede binisor pe SCART(asta folosesc la TV meu mai veki), unele divx se vad cu intreruperi mari, sunetul o ia inainte... ma rog, pot trece peste unele aspecte dar peste sunet nu pot....
    - Am aceiasi problema cu a altora: cand opresc DVD-ul din telecomanda ecranut TV ramane negru(se cupleaza pe TV dar numai sunetul se aude). Se poate rezolva intr-un fel sau e de vina TV-ul?

Registered User edlund's Avatar
    mie imi merge si basul, deci nu e sigur de la aparat.

Cum ai setat boxele din DVD? Le-ai dat pe mic toate? La mine sunt pe mare toate si am auzit pe cineva ca trebuie pe mic ca sa mearga si basul caci altfel redirectioneza basul pe celelalte si lui nu-i mai ramane nimic....OARE?!

sunt pe mic, pentru ca am boxe slabe. nu cred ca ar disparea basul daca le-as da pe mare, nu are legatura o traba cu alta.
    am selectat 5.1 de la audio si am bagat bine toate mufele.
    la mine se baga toate firele din player in bas si din el pleaca pt boxele celelalte.

Registered User R0N|N's Avatar
    Stie cineva care e ultima versiune de firmware update de la Philips dvp 630?
    All good thing come to those who wait

Am o mica problema cu DIVX-urile pe al meu e-boda 555x...
    Toate divx-urile care le-am incercat(vreo 10) au mici "imperfectiuni" si anume: filmele mai noi (codate mai recent) se vad cu mari intreruperi ale imaginii (sunetul si sub par ok), unele imposibil de vizionat....altele mai vechi merg bine doar ca sunetul ramane cate putin in urma ajungand la sf unui film sa fie decalat cu vreo secunda doua...Ce-i de facut?
    Eu am dat vina pe codecul cu care au fost facute(poate gresesc).
    Stie cineva ce divx s-ar putea vedea fara probleme? Cu ce trebuie sa fie codat?
    Mentionez ca DVD-ul e abia luat si e de ultima generatie....
    In rest totul e ok: DTS, ProLogicII, DD, Sunet si imagine impecabile; sunt multumit

Am facut mai multe incercari sciind la diferite viteze si se pare ca sunetul tot ramane in urma....Problema ma depaseste in momentul de fata
    Ma poate sfatui cineva?

Quote Originally Posted by R0N|N
    Stie cineva care e ultima versiune de firmware update de la Philips dvp 630?
    Am vrut sa-mi iau si eu DVD ca al tau dar nu avea iesiri analogice 5.1
    De curiozitate ai probleme cu DIVX-urile? Care ar fi ?

Registered User R0N|N's Avatar
    Quote Originally Posted by mos_gerila
    ...De curiozitate ai probleme cu DIVX-urile? Care ar fi ?
    Din fericire nu am nici o problema cu divxurile, doar ca e subtitrarea cam mica si nu e conturata, dat asta e din bios. Sunt destul de multumit de el si am aflat ca acu s-a si ieftinit destul de bine (cca. 4.500.000), asa ca ti-l recomand cu caldura
    All good thing come to those who wait

Totusi...cu problema mea nu s-a intalnit nimeni?
    Unele dvix-uri merg f bine, la altele sunetul ramane in urma, la altele imaginea merge cu mari intreruperi.....
    CARE ESTE NUMITORUL LOR COMUN?

Adevarul este ca E-boda e varza pe divx-uri. Asta e, am un prieten care are Philips si nu are probleme cu nici un divx.
    Eu in schimb, pot sa vad doua filme din 10 fara probleme si daca apuc sa bag un film care nu se vede, il da peste cap complet, de nu mai merge sunetul la dvd-uri, nu mai merg divx-urile care inainte mergeau s.a. Am observat ca daca bag un mp3 se reseteaza cea in el acolo si nu mai face probleme.
    Per total, dupa 2 sapt de utilizare, sunt dezamagit, eu pentru asta il luasem in mod special, sa-mi vad divx-urile in conditii marfa.
    Asta e, de acum o sa ma uit la dvd-uri cu filme de actiune.
    Si mai e o chestie, cand se blocheaza divx-ul, daca derulezi inainte, incepe sa mearga, mai merge cateva sec si iar ingheata, derulezi si tot asa...

Foarte bine zis...problemele tale se potrivesc perfect cu ale mele
    Eu "amorsez" sunetul cu un DVD original
    Am inceput sa ma documentez serios si sa fac si practica pe tema asta (DVD, dvix)...poate gasesc acel "numitor comun" al dvix-urilor care functioneaza perfect pe E-Boda 555x (am si de astea) si am sa le transform si pe alea care nu merg asa bine sau deloc in dvix-uri "compatibile"
    Sunt convins ca am sa reusesc....

Registered User Dragon's Avatar
    Mos Gerila, am patit-o destul de urat pe tema asta.. Mi-am achizitionat un set de boxe Genius 5.1, superbestiale, pe care vroiam sa le returnez pt ca nu mergea subwoofer-ul.. Pt ca ce mi-am zis eu: am 125w reali, asa ca sa pun setarile pe boxe la "mare". GRESIT! Trebuie sa fie pe mic, ca sa se auda corect! Am aflat asta dupa 2 zile, in timp ce rasfoiam manualul de la DVD-player. De atunci sunt fan "rtfm" (read the fucking manual)
    Gigabyte 7N400 Pro 2 Rev. 2, AMD Barton 2600+@3200+, cooler Gigabyte Rocket 3D PCU22GV, Leadteck A7600GT TDH 256 GDDR3 , 2x512Mb Geil 400 Mhz – dual channel active, DVD RW LG GSA 4120b FWA115, HDD 1xSeagate Baracuda ATA V 7200rpm 8Mb 160Gb & 1x Seagate Baracuda ATA V 7200rpm 2Mb 160 Gb, Waporware CHEAIFANSIN 400 W

Laptop: Acer Aspire 6920G - pentru cunoscatori

Tocmai ce le-am scris celor de la E-Boda despre bug-urile de la DV555x.. Sunt curios ce o sa-mi raspunda...
    Gigabyte 7N400 Pro 2 Rev. 2, AMD Barton 2600+@3200+, cooler Gigabyte Rocket 3D PCU22GV, Leadteck A7600GT TDH 256 GDDR3 , 2x512Mb Geil 400 Mhz – dual channel active, DVD RW LG GSA 4120b FWA115, HDD 1xSeagate Baracuda ATA V 7200rpm 8Mb 160Gb & 1x Seagate Baracuda ATA V 7200rpm 2Mb 160 Gb, Waporware CHEAIFANSIN 400 W

Mai dragonule...am avut si eu problema asta si m-au ajutat ce de la e-boda, le-am pus pe mic si totul e ok. Eu am Genius SW 5.1 din lemn si vreau sa zic ca am un sunet cum nu am mai intalnit pana acum...

Domnilor...cred ca am gasit solutia si numitorul comun al divx-urilor care merg f bine pe e-boda:
    Numitorul lor comun este codarea cu divx 5.xx (se verifica cu GSpot)
    Solutia mea este transformarea celorlalte divx-uri care nu merg cu VirtualDubMod+divx5.xx
    Mentionez ca rezultatul nu-l stiu deocamdata(inca lucreaza) si s-ar putea sa trebuiasca resincronizata subtitrarea
    Am mai incercat o varianta dar f costisitoare: transformare divx in SVCD si apoi in dvix (nu recomand)
    S-ar putea sa gresesc...va rog sa ma corectati si sa prezentati alte variante avand ca rezultat un film divx5.xx
    Scuzati-mi stangaciile in exprimare dar sunt convins ca majoritatea au inteles ce vreau sa spun

Mosule, pai nu-ti spus-ai? Numa` ca pe mine m-a ajutat manualul Probleme nu am intampinat pana acum la filme, dar las` ca sunt suficiente la ultima versiune de soft aparuta, cea din 20.09.2004 care introduce contur negru. Daca nu ma insel, ivan parca tipa ca nu mai apare bara de volum.. mosule ai dreptate! Le-am scris celor de la E-Boda si mi-au raspuns imediat, scurt si sec: "Lucram in continuare la update, dar nu va pot da o data cand un nou update va fi lansat".... Mda, back to PC then... wtf, doar am dat 7 mil aiurea, nu??

Da, o sa ma apuc sa recodez fro cateva sute de filme.

Registered User bladhaund's Avatar
    Quote Originally Posted by mos_gerila
    Domnilor...cred ca am gasit solutia si numitorul comun al divx-urilor care merg f bine pe e-boda:
    Numitorul lor comun este codarea cu divx 5.xx (se verifica cu GSpot)
    Solutia mea este transformarea celorlalte divx-uri care nu merg cu VirtualDubMod+divx5.xx
    Incercati si voi MPEG4 Modifier si scoateti Packed Bitstream de la filmele care va merg prost. Nu dureaza mai mult de 3-5 minute pentru un film. Si e lossless.

Daca nu are Packed Bitstream si totusi nu merge... mai studiem. Dar postati si voi ceva capturi de ecran din GSpot sau DivX DRF Analyzer.

Filmele cu decalare de sunet s-ar putea sa aiba "interleave" prost... ramane de studiat si asta.

Registered User

Exista farmware aplicabil ptr orice MTK 1389?

De curand am primit un DVD/DivX "no name" cu chipset MTK 1389...
    Exista un farmware care "insereaza" meniu in limba romana :
    Iar la subtitrari DivX:
    - sunt suportate diacriticele romanesti?
    - care este culoarea si marimea fontului?
    - marimea fontului este scalabila din meniu?
    - textul apare pe un bandou semitransparent sau negru?

Pls, HELP! )

Multumesc anticipat!

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 10 of 25 FirstFirst ... 7891011121320 ... LastLast