brat Decodor HD pentru RDS
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 60

Thread: Decodor HD pentru RDS

Registered User natarau's Avatar

Decodor HD pentru RDS

Caut sa achizitionez un decodor HD, pentru RDS. Ei nu mai au in stoc nicaieri in prezent. Unde as putea gasi un decodor HD care sa mearga pe RDS?

Registered User Bisti's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    Orice decodor HD DVB-C merge pe RDS. Problema o reprezinta cartela (cardul) de decodare a pachetelor de programe.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

Registered User reeven's Avatar
    aveau in cora-pantelimon 100 bucati acum cateva zile.

Alea se dau in maxim 3 ore la ce cozi se fac.

Registered User natarau's Avatar
    Am un TV Tuner care stie DVB-T, nicio sansa sa mearga, nu?

Registered User Drankon's Avatar
    Nici o sansa. ai nevoie de DVB-C, T e pt. semnal terestru, C e pt. cablu !

Cu DVB-T prinzi doar TVRHD, ProTV HD si Sport.ro HD. Pe langa astea mai prinzi OTA Romanesti. Ai lista aici : DVB-T

acu vin din cora panteli, au in stoc.

Au si la Auchan Titan. Era coada si ieri si e si azi, cel putin 20 persoane.

Registered User
    Eu am reusit sa cumpar un decodor Digi de la RDS. Dar sunt dezamagit. Eu intelesesem de la un prieten ca voi putea sa receptionez canalele de la Discovery in format HD, dar sunt SD. Inainte le prindeam oricum pe analogic pe un Samsung cu decodor DVBC. Practic singura diferenta acum e postul SuperOne si faptul ca am doua telecomenzi. Ma gandesc sa il vand cu tot cu card. Practic e nou nout, are 5 zile. E cineva interesat ?

Registered User mhanor's Avatar
    Nu este al tau ca sa il vinzi. Doi la mana, daca decodorul este SD, normal ca nu ai sa vezi programele HD. Decodorul HD este alta mancare de peste.

made in romania Laur's Avatar
    Quote Originally Posted by reeven View Post
    aveau in cora-pantelimon 100 bucati acum cateva zile.
    La ce bani au fost?

Registered User Drankon's Avatar
    Din cate stiu la RDS se pot si cumpara receiverele parca 350 lei erau cele HD. Daca nu ai receiver nu poti vedea canalele Discovery, daca ai ca e SD ca e HD poti sa le vezi. In partea acesta a Europei exista in HD un singur canal Discovery, HD Showcase. Din pacate canalul nu exista in grila RDS.
    Din cate vad acest thread este totusi despre receiverul HD deci banuiesc ca la acela se refera si rogerbv.

Registered User
    Cateva precizari (sper sa nu se inflameze nimeni).

Quote Originally Posted by mhanor View Post
    Nu este al tau ca sa il vinzi.
    Daca am spus ca am reusit sa il cumpar inseamna ca e al meu. Am dat 350 de lei pe el. Am bonul fiscal. Daca decodorul e al meu inseamna ca pot sa-l folosesc, sa-l vand sau sa-l trantesc de pereti.

Quote Originally Posted by mhanor View Post
    Doi la mana, daca decodorul este SD, normal ca nu ai sa vezi programele HD.
    Este vorba despre decodor HD. Imi cer scuze ca nu am specificat initial.

Quote Originally Posted by Drankon View Post
    Daca nu ai receiver nu poti vedea canalele Discovery
    Ba da, poti sa vezi si fara decodor daca televizorul are decodor DVBC. Nu stiu daca toate televizoarele pot, dar Samsung 40D550 poate sa receptioneze si semnal analogic si semnal digital. Intr-adevar nu prind posturile Discovery pe semnal digital, dar le prind pe semnal analogic (inclusiv HBO). Asadar pentru mine este acelasi lucru ca le vad cu decodorul HD sau fara pentru ca oricum le vad SD. Singura diferenta este ca prind SuperOne de care oricum nu am nevoie. Luasem decodorul in speranta sa vad posturile Discovery in HD, dar m-am lamurit ulterior ca nu sunt transmise HD.

Asadar oferta ramane valabila.

Laur, nu costa bani decodoarele, le iei in CUSTODIE si dai inca 10 lei/luna la abon( adaugi pretul abon+10lei).

Pt RogerBV, Discovery nu e HD la RDS, am inteles ca ar fi la UPC dar doar Disc RO, nu toate 4.
    dvb-c free( adica fara decodor) nu ai decat Discovery RO free, atat, restul e codat.
    Nu prinzi nici Superone, unele AXN-uri sunt "insemnate" ca codate si unele tv-uri nu le afiseaza.
    Sunt 105 canale la RDS dvc, 20 codate, ramai cu 80, din astea avem cam 12 feluri bozgoresti, ca doar trebuie sa ne maghiarizam cat mai rezistam.
    Inca 60 de umplutura si ramai cu "doar" 10 posturi bune.
    Unii isi iau plasme si se uita doar la "bluray-uri" fara publicitate and shiet.

Ce consider eu ca merita e tv1000 si hbo HD + documentarele, restul publicitate uriasa.
    Astia zic ca au voie 12 minute/ora si ei baga si 30 minute publicitate in ora.

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    exista alte decodoare HD care sa accepte SIM-ul de la RDS si sa fie acceptate de RDS in locul Humax-ului lor?
    mi s-a ars pt. a 2-a oara iesirea HDMI din Humax, stau sa ma uit la canalele HD prin RCA ca si cum as avea decodor SD ... daca ma duc si cu asta la garantie s-ar putea sa nu mi-l mai schimbe

Registered User mhanor's Avatar
    Quote Originally Posted by rogerbv View Post
    Daca am spus ca am reusit sa il cumpar inseamna ca e al meu
    Nu stiam ca este posibil asa ceva. Credeam ca te-ai exprimat impropriu.

Quote Originally Posted by Fyl View Post
    exista alte decodoare HD care sa accepte SIM-ul de la RDS
    Chiar daca gasesti asa ceva, trebuie sa convingi providerul sa-ti inregistreze seria noului decodor, pt ca se face imperecherea cu seria cartelei. De unde stii ca s-a ars iesirea HDMI? Ai probat cu alt TV si nu mai functioneaza? Intrebarea este de ce se arde. Sau iti convine sa schimbi decodor dupa decodor? Cheama un electrician autorizat sa verifice impamantarea instalatiei electrice la care este conectat TV-ul.

Te uiti daca ai impamantare la panoul cu sigurante, daca nu ai tragi de acolo catre 1 singura priza, si o folosesti paia.

Registered User
    Quote Originally Posted by Fyl View Post
    exista alte decodoare HD care sa accepte SIM-ul de la RDS si sa fie acceptate de RDS in locul Humax-ului lor?
    mi s-a ars pt. a 2-a oara iesirea HDMI din Humax, stau sa ma uit la canalele HD prin RCA ca si cum as avea decodor SD ... daca ma duc si cu asta la garantie s-ar putea sa nu mi-l mai schimbe
    La RCS RDS decodoarele se pot lua in custodie/chirie pentru 10ron/luna cele HD si pentru 6ron/luna cele SD.
    Conteaza insa si pachetul de programe inclus in abonament.Degeaba ai decodor HD daca ai pachetul Baza care nu include toata seria Discovery (inclusiv cele HD).In Baza ai doar Discovery,National Geografic,Animal planet si atat.Iti trebuie Baza +,parca asa ii zice si poti activa cateva canale de film daca vrei.
    Am 118 canale cu Baza+ si cele de film activate: HBO,HBO HD,HBO Comedy,Digi film toate si inca cateva, cu net fiberlink1 si decodor SD+HD in custodie platesc 74ron/luna.

Vezi ca ai diferenta de potential intre consumatori daca ti se arde portul hdmi.Am patit si eu de la o proasta impamantare.
    Ca sa eviti pe viitor,scoate din priza echipamentele ce urmeaza sa le conectezi.Bagi cablul hdmi si dupa aceea le conectezi la priza.Ideal sa fie bagate ambele in aceeasi priza/prelungitor.
    Poate nu m-am exprimat bine,dar cam asta e ideea pe care am prins-o de la un electrician care a venit sa identifice problema la mine dupa ce am patit la fel ca tine.

Registered User feribalint's Avatar
    Quote Originally Posted by reeven View Post
    Laur, nu costa bani decodoarele, le iei in CUSTODIE si dai inca 10 lei/luna la abon( adaugi pretul abon+10lei).

Pt RogerBV, Discovery nu e HD la RDS, am inteles ca ar fi la UPC dar doar Disc RO, nu toate 4.
    Precizare...
    La UPC este Discovery Showcase HD,care nu are nimic de a face cu Discovery RO
    Scuze pt offtopic.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast