brat Decodor HD pentru RDS - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 60

Thread: Decodor HD pentru RDS

Fyl
    Fyl is online now
    Fyl's Avatar
    nu stiu daca am impamintare cum trebuie, tv-ul si receiver-ul sint bagate in aceeasi priza, stiu ordinea de bagat si scos cabluri, am mai ars acum citiva ani la alt TV HDMI-ul in timp ce il legam la PC ... diferenta de potential intre masa de la cablul de antena care vine de afara si masa de la priza este de 70-80V

Registered User mhanor's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Stai la bloc?

Registered User Drankon's Avatar
    Quote Originally Posted by cristi_tnt View Post
    Conteaza insa si pachetul de programe inclus in abonament.Degeaba ai decodor HD daca ai pachetul Baza care nu include toata seria Discovery (inclusiv cele HD).
    Nu-l mai zapaciti daca nu aveti habar ce contine grila RDS ! Nu conteaza pachetul pt. nu exista nici un canal Discovery HD in grila RDS !

Registered User
    Quote Originally Posted by Drankon View Post
    Nu-l mai zapaciti daca nu aveti habar ce contine grila RDS ! Nu conteaza pachetul pt. nu exista nici un canal Discovery HD in grila RDS !
    ai dreptate,ne-a cam luat valul cu hd-urile astea
    HD sint doar National Geographic HD si Nat Geo Wild HD

Fyl
    Fyl is online now
    Fyl's Avatar
    da, stau la bloc ... am pachetul Extra+ parca, din cite stiu imi lipsesc doar 3 canale (ceva cu Star, in lista ar fi dupa Digifilm HD), nu ca ar conta

de Eurosport HD se mai aude ceva?

Registered User
    poate ma lamureste si pe mine cineva: cum naiba se face ca prin serviciul de televiziune Baza ANALOGIC (25ron/luna) se prind 110+ canale digitale cu ghid tv, vreo 8 posturi radio si 9 posturi HD fara niciun decodor HD RDS pe un Samsung 40D550? Imi cer scuze daca s-a mai discutat in alta parte. Pur si simplu nu pot sa inteleg de ce ai plati un decodor daca poti beneficia de serviciul asta si gratuit.

LE: Nu se prinde Eurosport HD, my bad!
    Last edited by Costa; 24-01-2012 at 15:25.

Registered User feribalint's Avatar
    Quote Originally Posted by Costa View Post
    @Fyl : Se prinde inclusiv Eurosport HD!
    Unde prinzi tu Eurosport HD? Pune o captura sa te cred.
    PS.Prinzi grila digitala si fara decodor deoarece inca nu este criptata.Daca cei de la RCS ar avea echipamente pe stoc pt toata lumea...a doua zi toata grila ar fi criptata.

LE.Acum vad ca ai modificat.

Registered User
    Quote Originally Posted by natarau View Post
    Caut sa achizitionez un decodor HD, pentru RDS. Ei nu mai au in stoc nicaieri in prezent. Unde as putea gasi un decodor HD care sa mearga pe RDS?
    Daca nu-ti trebuie alte programe in afara de cele din pachetul baza, poti sa folosesti si acest tip de decodor hd. In principiu merge oricare, atat timp cat e conform cu standardul DVB-C.

Quote Originally Posted by Costa View Post
    poate ma lamureste si pe mine cineva: cum naiba se face ca prin serviciul de televiziune Baza ANALOGIC (25ron/luna) se prind 110+ canale digitale cu ghid tv, vreo 8 posturi radio si 9 posturi HD fara niciun decodor HD RDS pe un Samsung 40D550?
    Pentru ca televizorul acela include doua tunere: unul analogic si unul digital. Cel digital poate opera in doua standarde: DVB-T si DVB-C. Sunt multe altele care pot face acest lucru (uite cateva exemple). Cu cel analogic se receptioneaza programele transmise analogic (inclusiv unele discovery din pachetul extra), cu cel digital se receptioneaza programele transmise digital. Conserva de la RCS are doar decodor digital.
    Noroc ca nu sunt criptate programele din pachetul baza, ca altfel ...

Registered User
    dar totusi nu ne putem cumpara de undeva un modul CI pentru cartela RDS? Cu ocazia asta scapam de STB definitiv
    (pentru cei care au TV compatibil)

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by Fyl View Post
    ... diferenta de potential intre masa de la cablul de antena care vine de afara si masa de la priza este de 70-80V
    Asta e problema celor de la cablu, dar nu o vor rezolva. Ce poti face tu e fie sa iei un separator galvanic, fie sa impamantezi cablul de antena la impamantarea ta, adica sa legi masa de la antena la impamatarea de la priza.

Registered User areacs's Avatar
    Quote Originally Posted by djxam View Post
    dar totusi nu ne putem cumpara de undeva un modul CI pentru cartela RDS? Cu ocazia asta scapam de STB definitiv
    (pentru cei care au TV compatibil)
    si eu sunt interesat daca se poate folosi in modul CI impreuna cu SIMul RDS ?
    Daca nu, pot avea 2 decodoare HD pe un singur abonament ? (am deja unu HD si unu SD si vreau sa il schimb pe cel SD...)

Registered User
    solutia ca sa primiti decodor HD de la RCS este sa faceti reclamatie la protectia consumatorului. RCS promite servicii HD pe care nu le asigura

Registered User MSlv's Avatar
    ai incercat tu si a mers?

Hardware Master nero's Avatar
    Aștept și eu de juma' de an un decodor HD de la RDS. Azi am căutat alternative, am rămas foarte surprins să descopăr că nu se găsesc tunere DVB-C standalone. Mi-a mai rămas o singură variantă de încercat - să iau alt pachet de programe (eventual HBO), în speranța că astfel vor descoperi decodoare prin stoc. Oricum, orice altă idee e binevenită.
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

Registered User
    Quote Originally Posted by nero View Post
    am rămas foarte surprins să descopăr că nu se găsesc tunere DVB-C standalone. --- orice altă idee e binevenită.
    Există decodoare DVB-C HD şi din alte părţi, la urma urmei e vorba despre un standard.

Registered User Miauuu's Avatar
    Quote Originally Posted by taratatamus View Post
    solutia ca sa primiti decodor HD de la RCS este sa faceti reclamatie la protectia consumatorului. RCS promite servicii HD pe care nu le asigura
    Si eu astept de 3 luni un decodor HD si nici pana in ziua de azi nu am primit...o sa incep sa sun in fiecare zi...la ei pana cand prind stoc pe undeva
    La tine cu protectia consumatorului ??? Ca daca e ma duc si eu si fac

Registered User
    eu am tunner dvb-c si prind toate programele,126 HBO HD digi film HD etc.

Registered User
    Am si eu de cateva luni decodor DVB de la RDs ,dar de ieri am renuntat sa m-ai ma uit prin intermediul lui la TV lcd 81cm full hd lg 32ld350......In prima faza mi-a placut ca se vedea m-ai bine dar apoi am descoperit ca se vad niste chesti sus si jos ,,,niste bruieli asa........apoi ma deranjeaza volumul care e praf ,plus ca la unele posturi cand apare scriss pe fundal alb ,,la volum mic la tv ,se aude bazaiala ,cum faceau tv pe vremuri cand aparea scris ......Am schimbat cablulul Euroscart cu unul Rca si la sunet si la imagine ...era m-ai bine dar tot dezamagit ......

Ave-ti idee decodorul HD este calitativ ?sunet imagine fata de cel actual ? Nu vreau sa ma trezesc ca si ala baraie la scris la unele posturi ..etc

AA apropo pe analog nu baraie nimic ,este ok totul ,imagine m=ai proasta dar merge..

Registered User
    TV-ul tau n-are nevoie de decodorul de la rds decat pentru programe premium. Cele de baza se pot prinde si fara decodor cu un TV ca al tau sau mai nou.

Registered User
    nu exista eurosport HD pe rcs,a fost la inceput un teste,dar de atunci NU.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast