Page 1 of 16 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 316

Thread: Ochelari VR OCULUS

1. Back To Top | #1
    Registered User Merlin's Avatar

Ochelari VR OCULUS

Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul, la prima vedere cu search nu mi-a gasit nimic si nici macar nu stiu daca s-a mai discutat de firma in cauza -> Oculus VR | Oculus Rift - Virtual Reality Headset for 3D Games

Cred ca spune totul prin prima descriere de pe wikipedia ->

he Oculus Rift is an upcoming high field of view (FOV), low-latency, consumer-priced virtual reality (VR) head-mounted display (HMD). It is being developed by Oculus LLC, who have raised $2.4 million from a Kickstarter campaign.[4] The company was founded by Palmer Luckey.[5] The Oculus Rift has been endorsed by John Carmack, Gabe Newell, and others.
    Deocamdata nu s-a lansat, insa sper ca in viitorul destul de apropiat sa am si eu parte de un asemenea device, daca chiar va fi lansat pe la 200-300 $ in SUA, probabil un max de 500 euro la noi in tara, bani pe care chiar i-as da fara sa clipesc

Voi ce ziceti, cum vedeti tehnologia de fata? Si mai ales ce alternative am mai avea?

Ma gandeam nu de mult sa-mi cumpar un tv de 32" 3D (pasiv) pe care sa-l folosesc si pe placa mea video ATI, dar sincer sa fiu din ce m-am mai documentat inca este o tehnologie de slaba ca sa nu o denumesc altceva, pe cand un device de genul, cu adevarat VR ar insemna altceva

2. Back To Top | #2
    Registered User cryo69's Avatar
    Mi-a atras si mie atentia casca asta. Cu asa ceva ai un adevarat 3D pt ca imersia e totala.

3. Back To Top | #3
    Alte pareri, alternative?

Se pare ca daca nu s-a promovat indeajuns de mult, lumea nu prea da 2 bani pe asa ceva...cat 90% face marketingul din produsul final !!!

4. Back To Top | #4
    Daca cautai mai bine s-a mai discutat si pe topicul cu filmele 3d, mie mi-au atras pentru prima oara atentia urmarind keynote-ul lui Carmack de la quakecon 2012 in care a vorbit despre cum a ajuns la oculus incercand diverse modele de vr inclusiv cel de la Sony. Concluzia: oculus a fost primul care intrunea cam toate conditiile cheie pentru un sistem vr de succes: unghi larg de cuprindere, latenta scazuta, tracking ok. Si urmarind reactiile de la E3 de la cei care au incercat pentru prima data asa ceva si faptul ca sunt destui developeri care suporta sitemul, eu zic ca o sa se bucure de un succes destul de mare si o sa fie deschizatorul unei piete sper de succes

5. Back To Top | #5
    Nu mi-a gasit nimic din pacate asa ca daca vreti sa mai discutam despre acest sistem precum si de alternative...de mic copil mi-am dorit o jucarioara de genul si sincer sa fiu daca chiar s-ar vedea foarte bine as da si pana la 7-800 euro minim ca sa mi-o iau, chiar cred ca ar merita, ar revolutiona din plin gamingul video ... caci orice s-ar zice stagnam de vreo 20 ani pe acelasi "sistem"

O mica revolutie nu cred ca ar strica

6. Back To Top | #6
    Registered User
    Chiar daca costa doar 300$, rezolutia (720p) e mult prea mica pentru a fi cu adevarat interesanta.

7. Back To Top | #7
    Rezolutia aia e valabila pentru developer kit, daca puneau un panel de 7" si 1080p ii costa prea mult la momentul ala. Cand o sa lanseze prima varianta pentru public vor fi si mai ieftine ecranele de 1080p. Dar chiar si cu 720p impartit la 2 ochi, daca te uiti la reactiile celor care le probau pentru prima oara, erau ceva de genul "wow, chestia aia e in fata mea, daca intind mana am impresia ca o sa o ating!", nu "bleah, ce-i cu pixelii astia asa mari?".

8. Back To Top | #8
    Deci inseamna ca din cauza aceasta nu lanseaza mai devreme, datorita costurilor destul de mari...

Ok oldshooterman, poate nu este acum cu adevarat interesanta tehnologia asta, dar poti propune ceva alternative asemanatoare? Am 500-800 euro si as vrea sa-i cheltuiesc pe asa ceva , ce m-ai sfatui ? (teoretic vorbind, desi daca chiar mi s-ar parea o revolutie cu adevarat cum este si acest device chiar as cumpara!!)

9. Back To Top | #9
    Registered User
    Quote Originally Posted by Mr.NiceGuy View Post
    Dar chiar si cu 720p impartit la 2 ochi, daca te uiti la reactiile celor care le probau pentru prima oara, erau ceva de genul "wow, chestia aia e in fata mea, daca intind mana am impresia ca o sa o ating!", nu "bleah, ce-i cu pixelii astia asa mari?".
    Nici o sansa. Pe HMD asa sunt "reglate" lucrurile incit sa-ti dea impresia ca vezi un ecran pe care se desfasoara actiunea pe la 3m in fata ta. "Ecranul" ala virtual poate fi mai mare sau mai mic in functie de FoV prestabilit. HMD cu rezolutie si FoV mare sunt foarte scumpe. Pentru cine vede prima oara poate fi impresionant citeva minute, dupa care rezolutia mica devine suparatoare (in jocuri, pentru filme e acceptabila).

Merlin, nu gasesti nimic bun la preturi accesibile. Mai bine iti iei un 3D TV de la 42" in sus. E mult mai util din toate punctele de vedere. Chestiile astea ieftine sunt bune de ex. cind calatoresti (cu avionul sa zicem) si poti sa te uiti la niste filme in conditii chiar bune de pe un laptop sau alta sursa portabila.

La 800$ ar putea fi interesanta asta: 3D Full HD wearable display (dar tot lipseste imersiunea din cauza asta:"100 inches at 10 feet (at 3 m) virtual image")
    Last edited by oldshooterman; 12-02-2013 at 14:03.

10. Back To Top | #10
    oldshooterman, oculus are 110 grade fov, ala are 45: Oculus Rift vs Sony HMZ-T1 vs Silicon MicroDisplay ST1080 - 3D Vision Blog
    De ce spui ca ar fi foarte scump cu rezolutie mai mare? practic din ce am vazut oculus foloseste un ecran cam de 7 inchi cu rezolutie 720p. Deja o sa apara tablete de 7 cu rezolutie 1080p, deci la anul de exemplu nici nu va costa asa de mult asa ceva.

11. Back To Top | #11
    Registered User
    Rezolutia aia de 640/800/ochi e catastrofal de mica, mai ales pentru un FOV de 110*. Si 720p/ochi e prea mica. Probabil ca sunt scumpe pentru ca nu se vind in serie mare. Ar putea sa foloseasca niste ecrane OLED de 2560x1440/ochi la un FOV mare si atunci ar fi excelente.

12. Back To Top | #12
    Deci foarte multe alternative nu avem sa inteleg

Asta cu televizorul 3d in fata unei jucarii de genul ... sincer sa fiu cam paleste in fata unei jucarii, plus ca un televizor 3d de 42" pe care sa-l folosesc drept monitor nici nu prea am unde sa-l pun si nici nu mi se pare prea sanatos all day long, doar sa le folosesc in clone cand am chef de ceva jucat 3d Mai este si pretul care oricum depaseste 2000 ron, asa ca mai bine as astepta sa se lanseze ceva de genul

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Te entuziasmeaza mai mult ideea de HMD... Din pdv al confortului pentru ochi, HMD e cea mai proasta solutie, de departe. Poti sa-ti imaginezi ca ecranele alea constituie o sursa de lumina la care te uiti de foarte aprope printr-o "lupa"... Oricit le reglezi, tot "simti" clar ca ai pe ochi uh sistem optic. Nu degeaba majoritatea au un FOV mic, un sistem cu FOV mare necesita un sistem optic foarte complex si precis. Alea "adevarate", care iti simuleaza un ecran IMAX cu ecran imens la un FOV de peste 110* si rezolutii peste 4K costa peste 250.000$...

Eu am avut un HMD eMagin z800 cu HT cumparat in State cu 1000$ si se laudau cu ecrane OLED de 3x800x600pixeli/ochi (e si asta o problema, unii spun ca are "n" pixeli, dar "n" ala ascunde faptul ca ei contorizeaza toti pixelii de pe fiecare culoare RGB, sa dea mai bine, cind de fapt rezolutia reala e de 3x mai mica...). L-am folosit foarte putin, asemenea rezolutie e dezastruoasa, la luminozitate redusa culorile sunt slabe rau, la luminozitate mare te dor ochii din start.

Cel mai spectaculos e cu doua proiectoare video (nu necesita ochelari electronici), sau cu un proiector 3D, dar ai nevoie de spatiu, intuneric, si costa mult peste bugetul mentionat.

Cel mai util e un 3D TV de peste 40". Eu am mai spus ca folosesc un 47" 3D (LED) pe post de monitor PC si nu-l dau pe nimic altceva pina la un 55" 4K... Daca e reglat corect te poti uita la el toata ziua de la distanta mica.

14. Back To Top | #14
    Da dar eu zic ca senzatia de "realism" si a faptului ca esti "acolo" sigur ti-o da mai degraba o pereche de ochelari de genul decat un televizor oricat de mare si de 3d ar fi el (eu acum am tv de 127" si pot sa zic ca m-am obisnuit cu el, de 42" aveam prin 2008)

15. Back To Top | #15
    Registered User
    Nu cred ca ai TV de 127", nici nu exista... Cea mai buna imersiune e cu VP 1080p pe ecran mare, peste 100". Dar tu poti sa incerci jucaria aia de 300$, nu te opreste nimeni.

16. Back To Top | #16
    50" diagonala 127 cm, le-am incurcat, dar ai inteles ideea Adica nu sunt pe 32" si la 42" mi-ar lua ochii (cand am avut din 2008), doar ca probabil la ora actuala este cam cea mai buna solutie pe care o recomanzi tu ... eu nu o contest in niciun caz doar ca m-ar fi interesat ceva de genul, ceva revolutionar ....but guess it will have to wait

17. Back To Top | #17
    Registered User
    Cica sistemul Oculus e de tip DIY modular si cauta solutii pentru ecrane 1080p. Daca gasesc solutia ar putea fi interesant.

18. Back To Top | #18
    Mai exact?

19. Back To Top | #19
    Adica ce spuneam si eu, la versiunea pentru public probabil vor avea ecran 1080p

20. Back To Top | #20
    Noi stiri, desi nimic nou despre tehnologie, probabil ca se mai amana -> id Software founder John Carmack resigns | Polygon

Insa, poate va iesi ceva bun din asta, totusi!

Alte tehnologii asemanatoare care pot prinde lumina zilei in perioada urmatoare?
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

1.  
Page 1 of 16 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks