Page 2 of 16 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 316

Thread: Ochelari VR OCULUS

1. Back To Top | #21
    Registered User Merlin's Avatar
    Nu mai vorbeste nimeni nimic despre tehnologia asta? aseara am dat din curiozitate pe google, respectiv ebay si sunt ft multi care vand jucariile astea, cel putin pentru Craciun la un pret muult mai mare (deh, bisnitar sunt si in SUA). As vrea sa imi comand totusi, am tot discutat si din ce am vazut si alte clipuri, niciun review negativ pana la ora aceasta. Doar ca atunci cand comanzi nu ti se mai spun foarte multe despre ce ochelari este vorba, rezolutie, detalii tehnice...

+ ca eu nu inteleg un lucru, au ei o lista de jocuri, inclusiv half life 2, numai pe acelea va merge ? Caci daca ar fi mers cu TOATE ar fi chiar un big deal, asa doar pentru "chestiune" sa arunc cu vreo 400 dolari (ma rog nu e o suma extraordinara si sunt sigur ca as putea sa-i revand si eu la un pret apropiat dupa ce m-as plictisi de ei) parca as mai astepta...insa pana cand sa mai astept si de ce? Prea mare este tentatia sa imi fac si eu un astfel de cadou de Craciun (pana si nevasta l-ar aprecia).

p.s. as avea nevoie cumva de vreun monitor special? caci nici acest lucru eu nu l-am gasit...
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

2. Back To Top | #22
    Registered User
    - Inca nu e definitivat modelul comercial final. Din cite am citit are doar ecrane de 1280/800 pixeli si se lucreaza la varianta cu 1080p si in viitor la 4K. 1080p e limita inferioara pentru ceva cu FOV mare.
    - Problema cu jocurile e legata de drivere si e clar ca in final vor fi suportate multe jocuri in 3D. Pentru 2D nu e nici o problema.
    - N-are legatura cu monitorul PC pe care-l folosesti in mod normal.

Trebuie sa mai astepti cel putin citeva luni pina la un produs final bun.

3. Back To Top | #23
    Nu scrie nicaieri de vreun termen si nici cu privire la rezolutie...cand am inceput initial discutia, intr-adevar erau mai multe detalii pe site, acum parca este o necunoscuta

Chiar m-ar pasiona o pereche de genul si repet....in ceva timp sunt sigur ca as putea sa-i "vand" dupa ce m-as plictisi de ei (poate nu pe 400$ la cat ar ajunge dar pe un 1000 ron cu siguranta....)

---------- Post added 06-12-2013 at 00:08 ---------- Previous post was 05-12-2013 at 19:08 ----------

Gata, m-am hotarat, maine ma duc sa alimentez un card si trec la comanda!!! Daca mai are careva idee despre ce inseamna acesti ochelari pls let me know Pana acum m-am tot uitat pe youtube si chiar am ramas impresionat

Oculus Rift, cel mai tare device pe care l-am testat |

---------- Post added at 12:20 ---------- Previous post was at 00:08 ----------

Ala eu...ala eu Nimeni vad ca nu mai are placeri din astea gameriste, precum aveam acum muulti ani cand s-a nascut si forumul acesta Tare mult mi-ar placea sa am iarasi sentimentul acela de copil mic si vad ca nu prea multa lume are idee de plusuri sau minusuri privind jucaria respectiva....
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

4. Back To Top | #24
    Daca doreste cineva, eu mi-l vand pe al meu. Il am din noiembrie, l-am folosit, m-am jucat cu el, acum astept versiunea comerciala. PM daca sunteti interesati.

ps: nu sunt din Bucuresti.

5. Back To Top | #25
    La ce pret si ce detalii imi poti da despre el? tocmai mi-am luat si un proiector, deci bugetul este destul de limitat, insa cine stie poate ti-i cumpar totusi. Pm cand ai timp, multumesc

6. Back To Top | #26
    Ti-am dat un PM. Detalii care nu tin de vanzare pot da si aici pe thread, poate mai sunt si alti curiosi.

7. Back To Top | #27
    Se pare ca a aparut versiunea a 2-a dar tot Dev KIT Parca se zvonea ca anul acesta va aparea versiunea finala, hmm....

The All New Oculus Rift Development Kit 2 (DK2) Virtual Reality Headset | Oculus Rift - Virtual Reality Headset for 3D Gaming

8. Back To Top | #28
    Registered User
    Resolution: 960 x 1080 per eye. Inca e foarte slaba jucaria, pe linga formatul aproape patrat ai imaginii.

9. Back To Top | #29
    P for Vendetta viezure's Avatar
    L-am testat la servici si nu pot spune decat ca sentimentul de 3D este WOW. M-am jucat prin niste demo-uri, toate impresionante pentru aratat tehnologia, dar erau doua in special care m-au cutremurat putin: intr-unul erai la bordul unei nave in spatiu care se pilota singura si te ducea pe langa planetele sistemului solar (cand am intors capul si am vazut ditai soarele nu mi-a venit sa cred cat de mic m-am simtit), iar in celalalt erai tot intr-o nava in spatiu, doar ca ala avea un feeling de Alien.

Tehnologia merita 100% dar intr-adevar, rezolutia poate fi imbunatatita clar.

Dar da Merlin, garantat o sa ai senzatia aia pe care o aveai cand erai mic si aparea un joc care te lasa cu gura cascata

10. Back To Top | #30
    Ai testat primul dev kit sau pe al doilea?

Pe mine ma cam deranjeaza si m-a cam dat inapoi faptul ca nu are suport pentru toate tilurile, mi-a mai explicat Dead Ghost niste lucuri si m-a dat destul de mult inapoi din pacate Asa ca am zis sa mai astept sa vedem ce se va mai imbunatati....

Sunt niste emulatoare (trebuie sa ma uit exact pe PMul de la DG) dar 100% nu face treaba cum ar trebui - adica sa joci orice titlu pe care il ai - gen BF4 sau noul Wolfenstein ...

Acum ce sa zic despre noua versiune asupra rezolutiei, ma asteptam ce-i drept ca anul acesta sa apara primul modul FULL HD, se pare ca nu a aparut si nu imi dau seama de ce, poate totusi este destul de dificil de implementat o astfel de tehnologie decat pare la prima vedere...

Ah and btw ca abia acum am vazut ->
    New orders are expected to begin shipping in August 2014.

11. Back To Top | #31
    Pai nu are cum sa aiba pe al doilea ca atunci cand l-au anuntat au spus ca din iulie incep sa il livreze. Si e full hd, numai ca e impartit la 2 ochi - (960*2 - 1920) * 1080. Ma astep ca modelul consumer sa aiba un ecran oled undeva la 2k rezolutia totala, mai ales ca au o colaborare cu Samsung sa faca schimb de tehnologii.
    Si da, nu ar avea cum sa aiba suport pentru orice titlu. Ei au un sdk cu care trebuie sa lucreze producatorii jocului ca sa il integreze in engineul lor. Altfel mai greu sa ai chestii precum motion tracking. Plus ca si interfata trebuie gandita altfel ca sa mearga in VR.

12. Back To Top | #32
    Pai si la half life 2 cum se poate, engineul fiind din 2004 din cate imi aduc aminte, sau l-au modificat producatorii special pentru Occulus? Hmm...pai nu de alta dar atunci este cam useless pentru doar 2-3-4 titluri si niste demouri din astea, de aceea poate si Dead Ghost a vrut sa-l vanda se cam plictisise de el se pare

13. Back To Top | #33
    Da, au lucrat cei de la Valve si de asta exista suport oficial pentru HL2. De fapt din cate stiu, suportul pentru HL2 e in beta, primul suportat in totalitate pana acum e team fortress 2.
    Dar lucrurile nu stau chiar asa de rau, trebuie doar ca producatorul sa isi dea putin interesul si sa suporte oculus. De aceea ei recomanda sa asteptam varianta consumer, la lansare vor fi cu siguranta mult mai multe jocuri suportate. De asta au angajati care se ocupa si de partea de publishing care sa ajute developeri indie sa dezvolte jocuri vr.
    Deja pe steam e categorie speciala pentru jocuri vr: Steam Search.
    Plus din cate vad ar exista posibilitatea folosirii si cu jocuri nesuportate, desi nu cred ca va fi aceeasi experienta: List of Oculus Rift Compatible Virtual Reality Games and Software

14. Back To Top | #34
    Registered User Mandea's Avatar
    e de asteptat, oricum. si eu cred ca asta e "next big thing" in materie de pc (si nu numai), dar mai e de asteptat. sunt probleme si cu hardwareul si cu softwareulr. oricum, pretul nu e prohibitiv si inca nu au inceput sa fie vandute pe scara larga, deci sunt sanse de preturi mult mai mici. dar va dura.

15. Back To Top | #35
    Registered User
    Treaba e chiar simpla, probabil s-au incurcat in probleme de licente. Orice joc care poate fi rulat in 3D ar trebui sa mearga fara probleme pe orice HMD. Problema reala cu hardwareul e ecranul care ar trebui sa aiba o rezolutie mai mare la dimensiunea aia mica si sistemul optic care trebuie sa aiba o constructie speciala pentru un FOV mare. Cei de la OR nu-si permit sa finanteze niste ecrane dedicate si trebuie sa adapteze niste ecrane facute pentru altceva, de aici e problema cu rezolutia, cu forma aproape patrata in loc sa fie panoramic si cu un software adaptat la toata problema. Dupa ce apar primele ecrane 4K pe telefoane se va face un pas inainte semnificativ. Cu doua ecrane de cite 2.36 MP folosite pentru EVF din Panasonic GH4 s-ar vedea fenomenal, problema e cit costa.

Rezolutia aia e mult prea mica pentru un FOV asa de mare, cred ca nici 1080p/ecran nu ajunge fara sa se vada pixelii. Asa cum e acum e ca si cum te-ai uita la un TV 720p de 42" de la vreo 0,5m distanta. Imersiunea e mare, senzatia initiala e impresionanta, dar rezolutia mica ajunge sa deranjeze repede.

16. Back To Top | #36
    Pai cica de asta s-au lasat cumparati de facebook, sa aiba bani de hardware la comanda printre altele

17. Back To Top | #37
    Registered User
    E interesant faptul ca aproape toti producatorii se cramponeaza de un FOV in jur de 45*, jucariile cu FOV mare sunt foarte scumpe (20.000+$). La un FOV mai mare (cel putin 60-70*) ar fi de preferat solutia Silicon Micro Display’s ST1080.

18. Back To Top | #38
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Orice joc care poate fi rulat in 3D ar trebui sa mearga fara probleme pe orice HMD.
    Intr-adevar, orice joc ar trebui sa mearga. Insa nu orice joc o sa implice o experienta placuta, din cauza ca foarte putine sunt optimizate pentru ideea de HMD. Shooterele cel putin o sa fie foarte ciudate pana cand arma si PoV-ul vor fi separate.

Si ecranele mai au mult de mancat pana sa ajunga optime pt oculus. Nenea John Carmack spunea ca ideal ar fi ca varianta finala sa aiba un monitor 4k low-persistence. Adica aproape obligatoriu OLED si de preferat unul cu matrice de subpixeli RGB. Si mai avem cel putin 2 ani pana acolo. In cel mai bun caz Samsung, care mai nou e partener Oculus, o sa faca disponibil maselor un ecran quad-hd de ~5 inchi cu matrice pen-tile.

Si daca era asa simplu, nu s-ar fi chinuit 2 ani ca sa-si dea seama cum sa rezolve solutia orientarii si pozitionarii absolute in spatiu cu delay foarte scazut. Din cate am inteles, solutia la care au ajuns a fost una de compromis pentru ca nu vroiau sa aiba o camera si senzori a la Nintendo Wii pentru asa ceva.

19. Back To Top | #39
    Registered User
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Intr-adevar, orice joc ar trebui sa mearga. Insa nu orice joc o sa implice o experienta placuta, din cauza ca foarte putine sunt optimizate pentru ideea de HMD. Shooterele cel putin o sa fie foarte ciudate pana cand arma si PoV-ul vor fi separate.
    Presupun ca te referi la 3D, ca poti sa te joci si in 2D normal. Iar in cazul 3D orice joc merge pe HMD exact asa cum merge pe orice monitor/TV 3D, nu e nici o diferenta. Problema cu arma si PoV-ul e rezolvata de multi ani, de catre cei care au vrut sa o rezolve. De ex. BF2 merge exceptional de bine in 3D dtpd vedere. Avantajul la HMD e separatia totala in cazul 3D in orice situatie vs restul solutiilor cu un singur ecran unde sunt situatii (cu contrast mare) in care poate sa apara Crosstalk ("umbre").

20. Back To Top | #40
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Presupun ca te referi la 3D, ca poti sa te joci si in 2D normal. Iar in cazul 3D orice joc merge pe HMD exact asa cum merge pe orice monitor/TV 3D, nu e nici o diferenta. Problema cu arma si PoV-ul e rezolvata de multi ani, de catre cei care au vrut sa o rezolve. De ex. BF2 merge exceptional de bine in 3D dtpd vedere. Avantajul la HMD e separatia totala in cazul 3D in orice situatie vs restul solutiilor cu un singur ecran unde sunt situatii (cu contrast mare) in care poate sa apara Crosstalk ("umbre").
    Nu cred ca m-am exprimat bine. Arma si PoV separat inseamna sa misti perspectiva ta cu HMD-ul si arma cu mouse-ul/gamepad-ul. Nu cred ca are BF2 asa ceva. Poate doar cateva jocuri de la Valve.

1.  
Page 2 of 16 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks