Page 4 of 17 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 321

Thread: Ochelari VR OCULUS

1. Back To Top | #61
    Eu iti zic ce am testat practic, nu povesti. La ArmA/Day Z ai buton dedicat pentru asta, cand te uiti imprejurul tau (daca pui head tracking merge direct pe ala), iar la simulatoare trebuie sa poti stipula gen: look up, look down, look left/right etc. Stiu ca m-am jucat cu Track Ir atat in Il 2 Sturmovik cat si in ArmA si merge foarte ok - chiar si 6 points DoF. Pur si simplu dispozitivul de head tracking primeste acele comenzi de te uitat in jur, pe cand mouse-ul, joystick-ul whatever, il poti folosi pentru aiming sau navigatie. Foarte misto si imersiv.

Teoretic ar trebui sa mearga, practic depinde cum si-au programat dracia astia de la Rift sau alt developer hardware. Doar Head Tracking, Track IR era regele intr-o vreme, cu VR in scena mai vedem.
    Last edited by calin_banc; 07-06-2014 at 00:33.

2. Back To Top | #62
    Registered User
    In principiu se poate orice. Eu nu mai dau bani pe nici un HMD fara 2 ecrane separate cu rezolutie de cel putin 1080p si FOV de minim 90*. Ar trebui sa apara in viitorul apropiat datorita noilor ecrane OLED flexibile care fac posibile formule optice la preturi accesibile pentru FOV mare.

3. Back To Top | #63
    Quote Originally Posted by calin_banc View Post
    Teoretic ar trebui sa mearga, practic depinde cum si-au programat dracia astia de la Rift sau alt developer hardware. Doar Head Tracking, Track IR era regele intr-o vreme, cu VR in scena mai vedem.
    Mai toate jocurile care suportau TrackIr ar trebui sa mearga si pe Oculus destul de usor. Spre ex Arma 2: https://www.youtube.com/watch?v=6-n3...9sP5eBczg#t=86 DayZ si IL2 merg si ele. Sau War Thunder, alt flight sim: https://www.youtube.com/watch?v=mImcRHsdAvk

4. Back To Top | #64
    Registered User
    Joshua Topolsky Demonstrates Sony's Project Morpheus

Din moment ce nu va fi disponibil pe piata anul asta aproape sigur ca ecranul va avea o rezolutie mai mare decit 1080p/2.

5. Back To Top | #65
    Lucru la fel de valabil si pt Rift. Si nu doar rezolutia conteaza, ci si alte caracteristici ale ecranului, care si ele sunt foarte importante pt VR. Oricum, probabil in final vor fi comparabile, pacat ca Morpheus va fi exclusiv PS4 (cel mai probabil).
    Last edited by Dead Ghost; 07-06-2014 at 23:21.

6. Back To Top | #66
    Registered User Merlin's Avatar
    Ce parere aveti de noul gagdet VR de la Samsung care va putea fi folosit doar cu Note 4 ?

Oculus Rift - Virtual Reality Headset for 3D Gaming | Oculus VR®

7. Back To Top | #67
    Prea scump pt ceea ce ofera, este mai mult un proof of concept. Si sunt constienti de asta, pt ca va fi disponibil in cantitati limitate, online only, fara prea mult tam-tam de marketing (mai multe aici).

Dezavantajul major este ca ii lipseste 6 DoF (Rift si Morph au camera externa pt asa ceva), deci trackingul este limitat la miscarile capului pe un batz, la fel ca la oculus DK1, ceea ce ii restrange tipurile de aplicatii posibile. Alt dezavantaj ar fi ca displayul foloseste 60Hz refresh rate (nu 75Hz ca la DK2, sau 90Hz ca la ultimul prototip, Crescent Bay), deci un flicker este prezent (mai ales pt cei sensibili), iar orice aplicatie este limitata la 60fps (desi pe hardware-ul mobil e cam greu sa obtii un fps stabil mai mare de atat, asa ca nu prea conteaza). Rezolutia e mai mare ca la DK2, insa tot nu e suficienta. Singurul avantaj (si unul nu usor de ignorat) este faptul ca e wire-free si portabil, ai o senzatie de libertate, neavand un cablu pe langa tine care vrea tot timpul sa te stranga de gat. E un pas inainte pt VR-ul mobile, pt ca au fost facute imbunatatiri si la nivel de hardware (latenta motion-to-photons e aceasi cu cea din Rift DK2+, ceea ce nu-i lucru mic).

Oculus Crescent Bay, ultimul prototip prezentat recent la Oculus Connect, are imaginea mult imbunatatita, screen door-ul este aproape invizibil, spre deosebire de GearVR sau DK2, unde inca este prezent. Nu au dat detalii despre specs, insa au spus ca lentilele folosite sunt noi, diferite de cele vechi, la fel si ecranul (nu este cel din Note 4, foarte posibil sa fie unul custom made).

ps: daca va intereseaza subiectul sau daca sunteti fani Carmack, merita sa vedeti keynote-ul lui de la Oculus Connect: John Carmack's Brilliant Oculus Connect Keynote Goes 'off Message from the Standard PR Plan' Omul e atat de pasionat de ceea ce face incat au trebuit sa il cheme in pauza de masa, pt ca nu mai termina de vorbit pe scena (timpul alocat se terminase demult). )
    Last edited by Dead Ghost; 29-09-2014 at 12:34.

8. Back To Top | #68
    Linkul cu Crescent vad ca nu mai functioneaza

Daca as face totusi o comanda de DK 2 (ca tot eram anul trecut pe punctul de a achizitiona) ce ai zice, ar fi mai multe titluri care ar oferi suport?

How Scary Is Alien: Isolation With Oculus Rift? *EXPLICIT* - GameSpot nu de alta, insa pare foarte tentant ceea ce vad, bineinteles, exclud titlul caci nu m-ar lasa inima

9. Back To Top | #69
    Ar merita pt Elite: Dangerous, este titlul #1 pt VR in momentul de fata, insa preferabil sa ai un HOTAS. Mai sunt si drive sim-uri care am inteles ca merg cu DK2 (Assetto Corsa, spre ex), dar si pt astea iti trebuie un volan.

ps: la mine merge linkul.
    Last edited by Dead Ghost; 27-10-2014 at 01:32.

10. Back To Top | #70
    theultimateanswer 42's Avatar
    Hello.
    M-am gandit sa raspund si eu la threadul asta, avand in vedere ca am ceva experienta si cu DK1 si mai nou cu DK2. Da, sunt destul de multe jocuri cu suport de DK2. Printre cele mai bune sunt Alien:isolation, HalfLife2, Quake2 (pentru nostalgici dar cu un suport de oculus impecabil), Trackmania 2 (foarte misto experienta), Assetto Corsa, Elite: Dangerous (se spune ca ar fi cea mai misto experienta insa nu m-am hotarat inca sa dau banii pe el), LFS, Time Rifters (special conceput pentru Oculus).
    Ce mi se mai pare important este ca pe langa jocurile oficiale exista o lista lunga de experimente care se joaca cu perceptia si cu storytellingul in VR, suficiente cat sa te tina ocupat pana la varianta finala.
    Am scris un mic review aici : Dupa o saptamana de Oculus
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

11. Back To Top | #71
    Stiu ca mai sunt si niste drivere 3dparty, la ele te referi? cum este experienta cu ele? Totusi sunt cam putine titluri si parca nu m-as arunca sa dau alti bani pentru o jucarie de care o sa ma cam plictisesc. In primavara am luat proiector de aproape 2000 ron, acum Note 4 tot pe acolo, pana la Craciun ma gandeam ca poate il iau dar sa am si ce face cu el, sa ma pot juca ce vreau ... altfel mai astept cu siguranta. Desi piata jocurilor PC este oricum in a ajunge la moarte cronica (poate nu si pt RPGuri fantasy doar ca eu nu ma prea omor dupa ele) asa ca ar avea nevoie cu siguranta de o revigorare de genul Pe care o tot astept de ceva vreme
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

Apartament Sinaia pentru Revelion 2018, Craciun -> http://forum.computergames.ro/202-in...l#post49212410

12. Back To Top | #72
    Am incercat si Vorpx, ca la el te referi, ba chiar am dat banii pe ei. Din pacate experienta lor este una in mare neplacuta, mai mult strici jocul cu ei. Ce e facut nativ pentru Oculus se vede si se simte din prima.
    Merita sa dai banii pe ei in conditiile in care:
    -YOLO and stuff, poate te loveste masina maine si ai trait amanand o experienta noua.
    -Vrei sa dai pe spate o gramada de lume (eu ma gandesc serios sa trec cu kitul pe la tara )
    -Vrei sa fii la curent cu evolutia. In fiecare zi apare cate un demo nou, cate un experiment. De plictisit in cele din urma o sa te cam plictisesti insa chiar si asa ochelarii nu vor sta degeaba.
    -Vrei sa sprijini industria. Orice kit nou cumparat, oriuce review scris sau din vorba in vorba contribuie la un hype de care pare a fi nevoie.

Ca sa sumarizez, te vei plictisi mult mai greu decat de plicrtisesti de un proiector sau un telefon intrucat e un mediu nou, revolutionar si in prin proces al nasterii
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

13. Back To Top | #73
    Asta am spus si eu: ia-l daca esti pasionat de gadgeturi si vrei o experienta noua. Nu il lua pt jocuri moderne AAA neoptimizate pt VR, pt ca experienta nu va fi "just press play". E bun pt experimentat, bun pt a revedea jocurile vechi cu alti ochi, in doze mici. Eu l-am vandut pt ca imi trebuiau banii, nu pt ca m-am plictisit de el.

Nici noul Alien nu e o experienta complet optimizata, suportul pt Rift fiind neoficial. Iar dupa ce l-ai facut sa mearga, trebuie sa strangi din burta la nenumaratele segmente "cinematice" unde ti se preia controlul asupra view-ului (spre ex). Eu oricum nu cred ca l-as putea juca pt ca e FPS si mi se face cam rau dupa o perioada (orice intoarcere din stick este extrem de neconfortabila in VR pt cei cu sensibilitate). Doar Elite m-ar tenta, insa n-am bani si de HOTAS.

14. Back To Top | #74
    Pentru 42 - titlurile facute pentru Oculus din pacate le numeri pe degete la ora actuala, poate din cauza asta am tot amanat si eu precum si a faptului ca in continuare nu este ultima versiune, ci doar un DK, cum tot am facut cheltuieli in ultima perioada (bine, cand nu sunt? ) am zis sa mai aman, chiar daca pare gadgetul perfect. Insa, repet ma cam da inapoi suportul, uite cum spui tu 42 ca Vorpx nu prea este o experienta placuta - desi am observat ca prin el ai avea suport pentru majoritatea titlurilor ce alta alternativa as mai avea ca sa joc orice titlu aparut acum, sau mai vechi 1-2-3 ani ?

u oricum nu cred ca l-as putea juca pt ca e FPS si mi se face cam rau dupa o perioada (orice intoarcere din stick este extrem de neconfortabila in VR pt cei cu sensibilitate). Doar Elite m-ar tenta, insa n-am bani si de HOTAS.
    Eu sincer nu prea pot sa inteleg cum de ti se poate face rau. Si mi-e frica si mie de acest aspect mai ales ca vara aceasta am experimentat acest lucru, stand in spate la masina in concediu am zis ca nu este adevarat la cat de rau a putut sa-mi fie, pana acum nu prea am avut probleme de genul asta, dar deh ... varsta si tare mi-e sa nu patesc acelasi lucru
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

Apartament Sinaia pentru Revelion 2018, Craciun -> http://forum.computergames.ro/202-in...l#post49212410

15. Back To Top | #75
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Pentru 42 - titlurile facute pentru Oculus din pacate le numeri pe degete la ora actuala, poate din cauza asta am tot amanat si eu precum si a faptului ca in continuare nu este ultima versiune, ci doar un DK, cum tot am facut cheltuieli in ultima perioada (bine, cand nu sunt? ) am zis sa mai aman, chiar daca pare gadgetul perfect. Insa, repet ma cam da inapoi suportul, uite cum spui tu 42 ca Vorpx nu prea este o experienta placuta - desi am observat ca prin el ai avea suport pentru majoritatea titlurilor ce alta alternativa as mai avea ca sa joc orice titlu aparut acum, sau mai vechi 1-2-3 ani ?

Eu sincer nu prea pot sa inteleg cum de ti se poate face rau. Si mi-e frica si mie de acest aspect mai ales ca vara aceasta am experimentat acest lucru, stand in spate la masina in concediu am zis ca nu este adevarat la cat de rau a putut sa-mi fie, pana acum nu prea am avut probleme de genul asta, dar deh ... varsta si tare mi-e sa nu patesc acelasi lucru
    Din pacate pot sa iti spun ca daca ai rau de masina este extrem de probabil sa ai rau de Oculus. Am avut discutia asta cu multe persoane carora li se face rau instant de la Oculus iar punctul comun este ca au rau si de mers cu masina in spate. Nu prea ai ce sa faci, nu e de tine . Chiar si mie mi se face uneori extrem de rau, dar dintre toate persoanele pe care le cunosc am rezistenta cea mai mare. Si tot din pacate e genul de rau mai nasol ca la un RollerCoaster real pentru ca intervine desincronizarea senzoriala, momentul in care creierul iti spune ceva iar simturile altceva. Unii sunt ok cu asta, altii nu.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

16. Back To Top | #76
    Hmm nu prea suna deloc bine ce ziceti dar stiti cum este pana nu voi incerca si eu din fructul interzis. Pana una alta insa nu prea sunt convins 100% ca ar merita sa dau vreo 1500 ron in total la cat ar ajunge, parca as mai astepta sa existe un suport mai bun, poate cine stie se lanseaza si versiunea oficiala, ei asa ziceau ca prin 2015 cel tarziu ar trebui sa lanseze.

17. Back To Top | #77
    Registered User
    E clar ca merita sa astepti, totul e provizoriu acum. Cel mai probabil varianta finala va fi pe ecran 4k/2/ochi.

18. Back To Top | #78
    Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Hmm nu prea suna deloc bine ce ziceti dar stiti cum este pana nu voi incerca si eu din fructul interzis. Pana una alta insa nu prea sunt convins 100% ca ar merita sa dau vreo 1500 ron in total la cat ar ajunge, parca as mai astepta sa existe un suport mai bun, poate cine stie se lanseaza si versiunea oficiala, ei asa ziceau ca prin 2015 cel tarziu ar trebui sa lanseze.
    Lansarea cel mai probabil cred ca o sa fie Q4 2015, deci peste un an de zile. Chiar si daca hardware-ul ar fi gata mai devreme, trebuie la lansare sa existe cateva titluri facute de la zero pt VR, preferabil unul din ele sa fie un "killer app" (momentan doar despre Elite s-ar putea spune asta, daca te pasioneaza genul), iar dezvoltarea lor ia mult timp, mai ales cand vorbim de third parties, majoritatea indies. Si sa nu uitam ca inca nu au gasit o solutie acceptabila pt hands input, ca sa poti interactiona natural cu mediul VR.

Legat de raul de masina, la mine e ciudat. In mod normal nu am rau de masina, exceptand atunci cand sunt pasager si incerc sa citesc ceva sau sa ma joc la telefon, caz in care nu rezist mai mult de 20 de minute in modul asta. In schimb, daca ma uit pe geam, indiferent de locul din masina, nu am probleme. Cu Rift DK1 era ok 30-40 de minute, in functie de joc, dupa care nu mai era confortabil. La inceput e suportabil, insa dupa aceea este din ce in ce mai rau, daca nu iei pauza. Depinde si de genul jocului, FPS-urile ma omorau pe mine, cand ma intorceam din stickul de la gamepad (m&k nu-s prea indicate pt VR), sau cand urcam cate o scara sau saream, simteam un gol in burta. Speranta mea e ca se pare ca poti capata rezistenta in timp, pe masura ce joci zilnic. Am observat asta la mine, dar am citit ca e valabil si la altii. HL2 l-am jucat stand in picioare si intorcandu-ma cu tot corpul in directia de mers, ca sa evit folosirea stickului, asa era mai confortabil, insa ma incurcam in fire...

Sunt curios cum m-as simti cu DK2, care are 6DOF si ecran fara blur, teoretic ar trebui sa mai reduca din senzatia de rau (pana la un punct).

19. Back To Top | #79
    Legat de raul de masina, la mine e ciudat. In mod normal nu am rau de masina, exceptand atunci cand sunt pasager si incerc sa citesc ceva sau sa ma joc la telefon, caz in care nu rezist mai mult de 20 de minute in modul asta. In schimb, daca ma uit pe geam, indiferent de locul din masina, nu am probleme.
    Same Deci poate nu oi avea totusi probleme...

Hai ca mi se face si mai mult pofta de un Oculus mai bine nu mai povestesti prea multe detalii. Ideea este ca daca abia la anul pe vremea asta vor lansa versiunea finala (sa zicem), pai abia prin ian-februarie cred ca ar ajunge si pe la noi, ce sa zic...poate totusi oi gasi vreo varianta SH mai ieftina pe la vreo 1000-1200 ron (DK2) si pe care s-o revand si eu ulterior ca sa nu pierd prea mult la ea, gen cu 2-300 ron mai ieftin. Totusi cred ca pe termen lung pentru a creea jocuri 100% compatibile Oculus va necesita destul de multa bataie de cap + precum si fonduri suplimentare, tot cu un soft de genul VORPX (mult imbunatatit) ar trebui rezolvata problema, zic eu ...

20. Back To Top | #80
    Daca-l cumperi direct de la Oculus, ar trebui sa te coste cam 400 usd (350 + transport), insa dureaza cel putin o luna pana-l primesti. Sau mai putin, daca esti norocos, depinde de unde-l trimit si de stocul respectivului depozit; posibil pt regiunea noastra sa dureze mai putin, pt ca nu au asa multe comenzi (eu am primit dk1-ul mai rapid decat altii). De vandut, momentan cred ca poti castiga bani, nu pierde. Il poti vinde lejer la pretul la care l-ai luat (pretul Oculus, nu ebay), si cred ca situatia asta nu se va schimba pana in primavara 2015. Pe ebay il poti vinde sigur si rapid, poate chiar si la noi in tara (ieri, pe OLX, era un dk2 de vanzare la 1800 lei, azi vad ca nu mai e). Totul depinde de tine daca ai chef sa stai sa te ocupi de vanzarea lui, sa stai sa bibilesti la driveri, setari etc, sa accepti ca nu toate jocurile ruleaza perfect, sa dai bani pe vorpx, gamepad sau alte accesorii.

Jocurile facute pt VR nu ar trebui sa coste mai mult decat alte jocuri (iar preturile sunt mult mai accesibile acum decat in trecut, spre ex te-ar costa doar 19 usd pe luna pt engine-ul Unreal 4.x), problema e ca dureaza mult sa faci un joc 3D in general, si cum VR-ul este un mediu nou pt gaming, cu reguli noi* pt game devs, dev time-ul este si mai mare. Iar publisherii mari nu prea se inghesuie, pt ca riscurile sunt inca mari si nu vor ca ei sa fie primii care sa testeze apele.

*btw, merita rasfoit pdf-ul respectiv ca sa intelegi de ce un soft ca Vorpx nu va functiona niciodata impecabil pt titlurile non-VR.
    Last edited by Dead Ghost; 28-10-2014 at 15:40.

1.  
Page 4 of 17 FirstFirst 123456714 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks